«Գրասենյակի փակումը կթուլացնի կապը Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի նախկին տեղակալ Կարել Հոֆստրան Մեդիամաքսին ասել է, որ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փակումը կդանդաղեցնի Հայաստանը մեկուսացումից դուրս բերելու եւ եվրոպական կառույցներին մոտեցնելու գործընթացները։
Պաշտոնապես հաստատվել է, որ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը կդադարեցնի իր գործունեությունը 2017թ. օգոստոսի 31-ին:
Կարել Հոֆստրան 2005-2009թթ. եղել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական հարցերով պատասխանատուն, իսկ 2009-2012թթ. զբաղեցրել է  գրասենյակի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը։ Ներկայում նա աշխատում է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող Support for Migration and Border Management in Armenia (MIBMA) ծրագրում:
«Գրասենյակի փակումը կթուլացնի Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ անմիջական կապը։ Գրասենյակի ոչ բյուջեն, ոչ էլ աշխատակազմը մեծ չէր, սակայն ծավալուն աշխատանք էր կատարվում»,- Մեդիամաքսին ասել է Կարել Հոֆստրան։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ն կոնսեսուսի վրա հիմնված կառույց է եւ, գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցում միասնական մոտեցում չունենալը այդքան էլ անսպասելի չէր։
«Այդուհանդերձ, կարծում եմ՝ ԵԱՀԿ քարտուղարությունը, ինչպես նաեւ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչությունը եւ ԺՀՄԻԳ-ը կարող են շարունակել գրասենյակի որոշ ծրագրեր՝ ուղղված Հայաստանում մարդու իրավունքներին, իրավական, դատական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին եւ մամուլին առնչվող գործունեության աջակցությանը»,- ասել է Մեդիամաքսի զրուցակիցը։
Նրա փոխանցմամբ՝ գրասենյակի փակման արդյունքում ծրագրերի մի մասը կիրականացվեն Հայաստանում գործող այլ միջազգային կառույցների ներկայացուցչությունների՝ Եվրոպայի խորհրդի, ՄԱԿ-ի, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունների միջոցով։
«Մեծ հաշվով՝ աշխատանքները կշարունակվեն, սակայն ուժային կառույցներում մարդու իրավունքներին վերաբերող ծրագրերը շատ դժվար կլինի իրականացնել, քանի որ դրանք մասնագիտական մոտեցումներ են պահանջում եւ հիմնված են տարիների ընթացքում ձեռք բերված վստահության վրա»,- ասել է Կարեն Հոֆստրան։

Ереван/Медиамакс/. Бывший заместитель руководителя ереванского офиса ОБСЕ Карел Хофстра сказал Медиамакс, что закрытие офиса замедлит процессы вывода Армении из изоляции и интеграции в европейские структуры.
Официально объявлено, что ереванский офис ОБСЕ прекратит работу 31 августа 2017 года.
Карел Хофстра в 2005-2009 гг. был ответственным ереванского офиса ОБСЕ по военно-политическим вопросам, а в 2009-2012 гг. занимал должность заместителя главы офиса. В настоящее время он занят в программе Support for Migration and Border Management in Armenia (MIBMA), которая реализуется при финансировании ЕС.
«Закрытие офиса ослабит непосредственную связь между Арменией и ОБСЕ. Ни бюджет, ни персонал офиса не были большими, но он делал очень существенную работу», - сказал Медиамакс Карел Хофстра.
По его словам, ОБСЕ работает по принципу консенсуса, и отсутствие единого подхода к продлению мандата офиса не стало неожиданностью.
«Тем не менее, думаю, секретариат ОБСЕ, а также представительство по свободе прессы и БДИПЧ могут сохранить некоторые программы, направленные на поддержку прав человека в Армении, правовые, судебные и демократические реформы, а также деятельность СМИ», - сказал собеседник Медиамакс.
По его мнению, после закрытия офиса часть программ будет передана представительствам других международных структур в Армении – Европейскому союзу и ООН, а также общественным организациям.
«По большому счету, работа продолжится, однако будет очень сложно проводить программы, касающиеся прав человека в силовых структурах, поскольку для этого нужны профессиональный подход и сформированное за долгие годы доверие», - сказал Карел Хофстра.