«Գրասենյակի փակումը կթուլացնի կապը Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի նախկին տեղակալ Կարել Հոֆստրան Մեդիամաքսին ասել է, որ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փակումը կդանդաղեցնի Հայաստանը մեկուսացումից դուրս բերելու եւ եվրոպական կառույցներին մոտեցնելու գործընթացները։
Պաշտոնապես հաստատվել է, որ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը կդադարեցնի իր գործունեությունը 2017թ. օգոստոսի 31-ին:
Կարել Հոֆստրան 2005-2009թթ. եղել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական հարցերով պատասխանատուն, իսկ 2009-2012թթ. զբաղեցրել է  գրասենյակի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը։ Ներկայում նա աշխատում է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող Support for Migration and Border Management in Armenia (MIBMA) ծրագրում:
«Գրասենյակի փակումը կթուլացնի Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ-ի միջեւ անմիջական կապը։ Գրասենյակի ոչ բյուջեն, ոչ էլ աշխատակազմը մեծ չէր, սակայն ծավալուն աշխատանք էր կատարվում»,- Մեդիամաքսին ասել է Կարել Հոֆստրան։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ն կոնսեսուսի վրա հիմնված կառույց է եւ, գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցում միասնական մոտեցում չունենալը այդքան էլ անսպասելի չէր։
«Այդուհանդերձ, կարծում եմ՝ ԵԱՀԿ քարտուղարությունը, ինչպես նաեւ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչությունը եւ ԺՀՄԻԳ-ը կարող են շարունակել գրասենյակի որոշ ծրագրեր՝ ուղղված Հայաստանում մարդու իրավունքներին, իրավական, դատական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին եւ մամուլին առնչվող գործունեության աջակցությանը»,- ասել է Մեդիամաքսի զրուցակիցը։
Նրա փոխանցմամբ՝ գրասենյակի փակման արդյունքում ծրագրերի մի մասը կիրականացվեն Հայաստանում գործող այլ միջազգային կառույցների ներկայացուցչությունների՝ Եվրոպայի խորհրդի, ՄԱԿ-ի, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունների միջոցով։
«Մեծ հաշվով՝ աշխատանքները կշարունակվեն, սակայն ուժային կառույցներում մարդու իրավունքներին վերաբերող ծրագրերը շատ դժվար կլինի իրականացնել, քանի որ դրանք մասնագիտական մոտեցումներ են պահանջում եւ հիմնված են տարիների ընթացքում ձեռք բերված վստահության վրա»,- ասել է Կարեն Հոֆստրան։

“Closure of Yerevan Office will weaken Armenia-OSCE ties”
Yerevan/Mediamax/. Former Deputy Head of the OSCE Office in Yerevan Carel Hofstra told Mediamax that the closure of OSCE Office in Yerevan will slow down the integration of Armenia in the European structures.
OSCE Office in Yerevan will officially end its operation on August 31 of 2017.
In 2005-2009 Carel Hofstra was Politico-Military Officer at the OSCE Office in Yerevan. In 2009-2012 he held the position of the Deputy Head of the OSCE Office in Yerevan. Currently he works in EU-financed Support for Migration and Border Management in Armenia (MIBMA) program.
“The closure of OSCE Office will weaken ties between Armenia and OSCE. Having small budget and staff, the office has carried out an enormous work,” Carel Hofstra told Mediamax.
He noted that OSCE is a consensus-based structure, so failure in unanimous approach for the extension of Yerevan Office mandate was not a surprise.
“Nevertheless, I am hopeful that  OSCE Secretariat, as well as OSCE Representative on Freedom of the Media and ODIHR will continue implementing some of the Office’s activities, aimed at supporting human right in Armenia, legal, judicial and democratic reforms and media-related issues,” Carel Hofstra said.
According to him, due to the closure of Yerevan Office, some of its programs may be implemented by representations of the Council of Europe, UN in Armenia and some NGOs.
“Generally speaking, the work will go on, though the implementation of the programs on human rights in law-enforcement bodies will be tougher, as it requires specialized approach and trust, which we have built over the years”, Carel Hofstra told Mediamax.