Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ անդամների «հստակ աջակցությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ անդամ-պետությունների «հստակ աջակցությունը» մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում:
Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հունիսի 19-ին Լյուքսեմբուրգում ելույթ ունենալով Արեւելյան գործընկերության նախարարական հանդիպմանը:
«Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք ավարտել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Տեքստը նախաստորագրվել է, եւ ակնկալում ենք այն ստորագրել գալիք գագաթաժողովի ընթացքում:
Գրեթե զուգահեռաբար քննարկեցինք եւ համաձայնության եկանք 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների շուրջ: Այս երկու կարեւոր փաստաթղթերը կառաջնորդեն Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն առաջիկա տարիներին եւ կօգնեն մեզ ամրապնդելու մեր փոխշահավետ համագործակցությունը», - ասել է նախարարը:

Армения ожидает «четкой поддержки» от членов ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения ожидает «четкой поддержки» от государств-членов ЕС в вопросе начала диалога о либерализации визового режима.
Об этом 19 июня в Люксембурге заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на министерской встрече Восточного партнерства.
«За сравнительно короткое время мы сумели завершить переговоры по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве. Текст парафирован, и мы надеемся подписать его на предстоящем саммите.
Почти параллельно мы обсудили и пришли к согласию вокруг приоритетов Партнерства на 2017-2020 гг. Эти два важных документа будут направлять партнерство Армении с ЕС в ближайшие годы и помогут укрепить наше взаимовыгодное сотрудничество»,- отметил министр.