Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ անդամների «հստակ աջակցությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ անդամ-պետությունների «հստակ աջակցությունը» մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցում:
Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հունիսի 19-ին Լյուքսեմբուրգում ելույթ ունենալով Արեւելյան գործընկերության նախարարական հանդիպմանը:
«Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք ավարտել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Տեքստը նախաստորագրվել է, եւ ակնկալում ենք այն ստորագրել գալիք գագաթաժողովի ընթացքում:
Գրեթե զուգահեռաբար քննարկեցինք եւ համաձայնության եկանք 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների շուրջ: Այս երկու կարեւոր փաստաթղթերը կառաջնորդեն Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն առաջիկա տարիներին եւ կօգնեն մեզ ամրապնդելու մեր փոխշահավետ համագործակցությունը», - ասել է նախարարը:

Armenia counts on “clear support” of EU members - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia counts on the "clear support” of the EU member states regarding the launching of the Visa Liberalization Dialogue.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian made that statement in his speech at the Eastern Partnership Ministerial meeting on June 19 in Luxembourg.
“Within a relatively short time-frame we managed to negotiate the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. The text has been initialed and we look forward to signing it at the upcoming summit.
Almost in parallel we discussed and agreed on the Partnership Priorities for 2017-2020. These two important documents will guide Armenia-EU partnership in coming years and help us to strengthen our mutually beneficial cooperation,” the Minister said.