Երեւանում ակնկալում են, որ Իսրայելը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչում:
«Մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելի հանրային կարծիքն արտահայտող ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են կողմ հանդես գալիս ճանաչմանը, այդ թվում՝ խորհրդարանում: Ես հանդիպում ունեցա Կնեսետի խոսնակի հետ, որը նույնպես բավականին հստակ դիրքորոշում արտահայտեց Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորության առնչությամբ»,- Իսրայելի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը, որը նոյեմբերի 6-7-ը պաշտոնական այցով Իսրայելում էր:
2016թ. սեպտեմբերին Երուսաղեմում Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Ժորժետա Ավագյանը Մեդիամաքսին ասել էր, որ Իսրայելի կառավարությունը ճնշում է գործադրում Կնեսետի անդամների վրա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:

Armenia expects Israel to recognize the Armenian Genocide - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said that Armenia expects Israel to officially recognize the Armenian Genocide.
“We hear more and more public opinion speakers in Israel voice their support for the recognition, including members of the parliament. I had a meeting with Knesset Speaker, who also took quite a clear stance on the importance of recognition of the Armenian Genocide by the Knesset,” Edward Nalbandian said in the interview to the Israeli Public Broadcasting Corporation.
The minister paid an official visit to Israel on November 6-7.
In September 2016, Head of Jerusalem Armenian National Committee Georgette Avagyan told Mediamax that Israeli government pressures the Knesset members against recognition of the Armenian Genocide.