Երեւանում ակնկալում են, որ Իսրայելը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչում:
«Մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելի հանրային կարծիքն արտահայտող ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են կողմ հանդես գալիս ճանաչմանը, այդ թվում՝ խորհրդարանում: Ես հանդիպում ունեցա Կնեսետի խոսնակի հետ, որը նույնպես բավականին հստակ դիրքորոշում արտահայտեց Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորության առնչությամբ»,- Իսրայելի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը, որը նոյեմբերի 6-7-ը պաշտոնական այցով Իսրայելում էր:
2016թ. սեպտեմբերին Երուսաղեմում Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Ժորժետա Ավագյանը Մեդիամաքսին ասել էր, որ Իսրայելի կառավարությունը ճնշում է գործադրում Կնեսետի անդամների վրա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:

В Ереване ожидают, что Израиль признает Геноцид армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что Армения ожидает официального признания Геноцида армян со стороны Израиля.
«Мы видим, что все больше и больше людей в Изралие, в том числе в парламенте, выступают за признание. Я встретился со спикером Кнессета, который также выразил достаточно четкую позицию о важности признания Кнессетом Геноцида армян»,- отметил Эдвард Налбандян в интервью Общественному телевидению Израиля.
6-7 ноября министр посетил Израиль с официальным визитом.
В сентябре 2016 года глава Армянского национального комитета Иерусалима Жоржетта Авакян сказала Медиамакс, что правительство Израиля оказывает давление на членов Кнессета в вопросе признания Геноцида армян.