Երեւանը ողջունել է Նիդերլանդների խորհրդարանի որոշումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Նիդերլանդների Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը վերահաստատելու վերաբերյալ:
«Բարձր ենք գնահատում բարեկամ Նիդերլանդների խորհրդարանում այսօր տեղի ունեցած քննարկումները եւ դրանց արդյունքում ընդունված բանաձեւերը, որոնք աներկբայորեն վերահաստատում են դեռեւս 2004թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ Այս քայլով Նիդերլանդների խորհրդարանը կրկին հավաստեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործին», - ասել է Նալբանդյանը:
Reuters-ի հաղորդման համաձայն, քվեարկությունից առաջ Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Սիգրիդ Կաագն ասել է, որ երկրի կառավարությունը չի հետեւելու խորհրդարանի որոշմանը: Նա ասել է, որ «անցյալի դեպքերի մասին խոսելիս պետք է ծայրահեղ զգուշությամբ կիրառել «ցեղասպանություն եզրույթը»:
«Կառավարությունը պետք է շատ ուշադիր լինի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հարցում, որոնք նախկինում ավելի լավն են եղել», - ավելացրել է նախարարը:
Երկու երկրների հարաբերությունները լարվեցին 2017 թվականին, երբ Նիդերլանդներն արտաքսեցին թուրք նախարարին, որը ժամանել էր ազգությամբ թուրք բնակչության շրջանում սահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավ վարելու նպատակով:

Armenia welcomes the Netherlands’ motion on the Armenian Genocide - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian has issued a statement on the motion that reaffirmed the recognition of the Armenian Genocide by the House of Representatives of the Netherlands.
“We highly appreciate the debates held today in the Parliament of friendly Netherlands and the decisions adopted as the result, which unequivocally reaffirm the recognition of the Armenian Genocide back in 2004. With this step, the Parliament of the Netherlands once again reconfirmed its commitment to universal human values and the noble cause of prevention of genocides and crimes against humanity,” reads the statement.
Reuters reports that before the vote, Foreign Minister of the Netherlands Sigrid Kaag said that the government would not follow the judgment of the parliament. According to her, “utmost caution” must be in place “when applying the term ‘genocide’ to past events”.
“This cabinet wants to be very careful about relations with Turkey, which have been better,” added Kaag.
The relations between the two countries tensed in 2017, when the Netherlands deported a Turkish minister who had come to campaign among the Dutch Turkish minority for a constitutional referendum in Turkey.