Վերոնիկա Զոնաբենդ. Կրթական կլաստերը բաց հարթակ է լինելու
Վերջին ամիսներին ՀՀ կրթության նախարարի նախագահությամբ մի շարք նիստեր է անցկացրել Դիլիջանում կրթական կլաստերի ստեղծման հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը: Նախագծի նախաձեռնությամբ հանդես են եկել IDeA եւ Scholae Mundi հիմնադրամները: Մանրամասները պարզաբանելու համար Մեդիամաքսը դիմել է հիմնադրամների համահիմնադիր, UWC Dilijan քոլեջի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդին:
- Այս շաբաթ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ կառավարության եւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի միջեւ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ Դիլիջանում կրթական կլաստեր ստեղծման մասին: Կարելի՞ է ասել, որ այդ գաղափարը իրագործելու ուղղությամբ արդեն գործնական քայլեր են ձեռնարկվում:
- Կրթական կլաստերի գաղափարը ենթադրում է ստեղծել մի հարթակ, որը թույլ կտա բոլոր մասնակիցներին՝ մասնավոր եւ միջազգային կազմակերպություններին, ներդրումներ կատարել Հայաստանի կրթության ոլորտում: Այն նաեւ օժանդակելու է միասնական թափանցիկ կանոններով տարատեսակ գաղափարների իրականացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը եւ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձեւավորմանը:
Շատ կարեւոր է, որ կլաստերը ստեղծվելու է մասնավոր-պետություն համագործակցության սկզբունքով, եւ որ ՀՀ կառավարությունը սատարում է այդ նախաձեռնությանը, գիտակցելով դրա կարեւորությունը երկրի համար: Դա թույլ կտա մեծացնել մի նոր սերունդ, որը կունենա XXI դարում անհրաժեշտ բոլոր հատկություններն ու հմտությունները:
Խոսքը կրթական միջավայրի ստեղծման մասին է, որը մի կողմից նպաստում է երեխաների մոտ հետինդուստրիալ հասարակության մեջ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ հմտությունների ձեւավորմանը, իսկ մյուս կողմից՝ կրթության ոլորտի մասնագետներ է պատրաստում, լավագույններին ներգրավվելով դեպի ուսուցչի մասնագիտություն: Օրինակ, Ֆինլանդիայի հաջողությունները կրթության ոլորտում հնարավոր դարձան նրա շնորհիվ, որ ուսուցչի մասնագիտությունը հասարակության մեջ համարվում է ամենահարգվածներից ու հեղինակավորներից մեկը: Այդ պատճառով ապագա ուսուցիչներին շատ բարձր պահանջներ են  ներկայացվում: Մենք ցանկանում ենք այնպես անել, որ Հայաստանում էլ ընտրությունը լավագույնների միջեւ կատարվի: Մեզ համար կարեւոր է ներգրավել ստանդարտից դուրս մտածող մարդկանց, ովքեր բաց են նոր գաղափարների համար, կարող են մոտեցում գտնել «Z սերնդին» եւ ընդունակ են նրանց հետ խոսել իրենց իսկ լեզվով՝ առանց սիրաշահելու:
Այդ ուղղությամբ արդեն արվել են որոշակի քայլեր: Այսպես, Scholae Mundi հիմնադրամը աջակցում է Teach for Armenia նախագծին, որը Teach for All գլոբալ նախագծի մաս է: Teach for Armenia-ի ընտրության համակարգը այնպես է կառուցված, որպեսզի կրթության ոլորտ ներգրավվեն ոչ մանկավարժական բուհերի լավագույն շրջանավարտները, ովքեր շատ լավ տիրապետում են իրենց առարկային եւ պատրաստ են իրենց կյանքի երկու տարիները անցկացնել՝ դասավանդելով գյուղի դպրոցներում, քաղաքային կյանքի հարմարավետությանը սովոր մարդու համար բավականին բարդ պայմաններում: Այդ անձնանվեր, վառ աչքերով մարդիկ ոչ միայն կրթում են երեխաներին, այլեւ փոխում են նրանց աշխարհայացքը:
Կրթական կլաստերի գաղափարի տարրերից մեկն է Դիլիջանում ուսուցիչների վերապատրաստման կենտրոնի ստեղծումը: Դա թույլ կտա մանկավարժներ պատրաստել ապագայի դպրոցի համար, որտեղ ուսուցիչն էլ պետք է ստեղծագործ լինի: Ուսուցումը այդ կենտրոնում ներառելու է նաեւ օնլայն բաղադրիչ: Ժամանակի մի մասը ուսուցիչները անցկացնելու են Դիլիջանում, իրենց հմտությունները զարգացնելով իրական ՝ այդ թվում եւ պետական դպրոցներում ուսման գործընթացում գործնական պարապմունքների շրջանակում: Նման համակարգ գործում է Ֆինլանդիայում, որտեղ ապագա ուսուցիչները իրենց ժամանակի 30 տոկոսը անցկացնում են դպրոցական դասարաններում, շփվելով երեխաների հետ: Այն դպրոցներում, որոնք ներառվելու են կլաստերի մեջ, կազմակերպվելու է աշակերտների, ուսուցիչների, ծնողների եւ ղեկավարության փոխհարաբերությունների նոր մոդել, որը թույլ կտա բարենպաստ միջավայր ստեղծել ինչպես աշակերտների, այնպես էլ ուսուցիչների համար:
- Ո՞վ է մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքին՝ ՀՀ կառավարությունից եւ IDeA ու Scholae Mundi հիմնադրամներից բացի:
- Նախագծում ակտիվորեն ներգրավված են Կենտրոնական բանկն ու Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը: Մենք հույս ունենք, որ ապագայում կներգրավվեն նաեւ Teach for Armenia-ն, TUMO-ն, «Այբ» հիմնադրամը, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը (COAF) եւ այլ կազմակերպություններ, որոնք աշխատում են Հայաստանի ապագայի համար:
- Ե՞րբ կլաստերի գաղափարը «միս ու արյուն» կստանա:
- Մենք բոլորս դեռ շատ անելիքներ ունենք: Ստորագրված հուշագրի համաձայն, մինչեւ հաջորդ տարվա մարտ պետք է միասին մշակենք կլաստերի տեսլականը: Նախապես կարող եմ ասել, որ դա լինելու է երկու մասերից կազմված համակարգ: Առաջին մասը հիմնադրամն է, որը աշխատում է կրթությունը ֆինանսավորելու համար միջոցների ներգրավման, մասնակիցների համար էնդաումենթի (նպատակային կապիտալի հիմնադրամի-խմբ.) ստեղծման ուղղությամբ: Երկրորդ մասը ուսումնական հաստատություններն են, որոնք կլաստերում ներառվելով, ավտոնոմ կերպով ղեկավարվելու են հոգաբարձուների խորհրդների կողմից:
Միեւնույն ժամանակ նրանք իրար մեջ համակարգելու են ուսումնական գործընթացը եւ օգտագործելու են կլաստերի ընդհանուր ենթակառուցվածքը:
ՀՀ կառավարության հետ միասին մենք պետք է իրավաբանական համակարգ ստեղծենք, որը կենթադրի մասնավոր եւ պետական ֆինանսավորում, ինչպես նաեւ հոգաբարձուների խորհուրդ ունեցող կառավարման համակարգ, որտեղ կլինեն պետության եւ մասնավոր ներդրողների ներկայացուցիչներ, հաշվետվության համակարգ, գործառույթների հստակ բաշխում եւ դպրոցների տնօրեններին ու ուսուցիչների ներկայացվող հատուկ պահանջներ:
Գլխավոր սկզբունքներից մեկը այն է, որ կլաստերը աշխատելու է բաց հարթակի սկզբունքով եւ նոր մասնակիցների է ընդունելու, եթե նրանք հետեւեն սահմանված կանոններին եւ պատրաստ լինեն մտավոր եւ ֆինանսական ներդրումներ կատարել:
Այդ բոլոր կանոններն ու պայմանները պետք է սահմանել եւ հասկանալ, թե որքանով են դրանք համապատասխանում Հայաստանում գործող իրավական դաշտին եւ ինչ փոփոխություններ անհրաժեշտ կլինի կատարել օրենսդրության եւ նորմատիվ ակտերի մեջ: Ակնկալում ենք, որ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը պատրաստ կլինեն այս տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբերին: Մինչ այդ բաց լսումներ եւ քննարկումներ կկազմակերպվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ:
- Միջազգային կազմակերպությունները հետաքրքրություն ցուցաբերո՞ւմ են կլաստերի ստեղծման նախագծի նկատմամբ:
- Մենք քննարկումներ ենք վարում մի շարք միջազգային կազմակերպությունների՝ ինչպես ֆինանսական կառույցների, այնպես էլ ուսումնական հաստատությունների հետ: Պետության ակտիվ մասնակցությունն ու աջակցությունը կարեւոր գործոն է, որի վրա պոտենցիալ արտասահմանյան գործընկերները մեծ ուշադրություն են դարձնում:
- Տվյալ փուլում խոսքը ավելի շատ գնում է Դիլիջանում առկա ուսումնական հաստատությունների ինտեգրման, թե՞ նորերը ստեղծելու մասին:
- Խոսքը թե՛ մեկի եւ թե՛ մյուսի մասին է՝ եւ՛ նոր ուսումնական հաստատությունների ստեղծման, եւ՛ գոյություն ունեցողների ներգրավման: Դիլիջանում արդեն աշխատող դերակատարների ջանքերի համակարգման հարցը իրապես կարեւոր է: Նման ամուր կորիզի ստեղծման շնորհիվ կլաստերը գրավիչ կդառնա միջազգային գործընկերների համար եւ թույլ կտա ձեւավորել լիարժեք կրթական համակարգ, որն իր մեջ կներառի միջազգային դպրոց, արվեստի դպրոց, երաժշտական դպրոց, միջնակարգ եւ ավագ դպրոցներ, մանկապարտեզ, համալսարանական ծրագրեր եւ մասնագիտական տեխնիկական կրթության հաստատություն:
- Մտավախություն չունե՞ք, որ այդ էկոհամակարգը «էլիտար կղզյակի» կվերածվի:
- Ճիշտ հակառակը: Կլաստերի գաղափարի կարեւոր բաղադրիչն այն է, որ դա չպետք է փակ համակարգ լինի, որը կապրի հարազատ քաղաքից առանձին կյանքով: Այն պետք է ներգրավված կլինի տեղի միջավայրում, այդ թվում եւ լեզվական. կլաստերի ուսումնական հաստատություններում դասավանդումը իրականացվելու է հիմնականում հայերենով: Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը նույնպես կլաստերի մաս է կազմելու:
Մեծ նշանակություն ունի նաեւ երեխաների եւ պատանիների խառը կազմը բոլոր նշված ուսումնական հաստատություններում: Կլաստերի բաղադրիչներից մեկը լինելու է դպրոցը, որում սովորելու են երեխաներ ոչ միան Դիլիջանից, այլեւ Հայաստանի այլ քաղաքներից ու նաեւ հեռավոր գյուղերից: Այդ երեխաները գրանտեր են ստանալու եւ գալու են Դիլիջան շաբաթական ծրագրերին մասնակցելու: Կարեւոր է հավասար հնարավորությունների միջավայր ստեղծել, որում յուրաքանչյուր ոք կիմանա, որ հնարավորություն ունի լավագույն կրթություն ստանալու, անկախ նրանից, թե որտեղ է ծնվել եւ ապրում: Որպես հիմք կարելի է վերցնել UWC քոլեջների աշխատանքի սկզբունքը, եւ մասնավորապես, մեր UWC Dilijan քոլեջի, որտեղ ուսանում են տարբեր սոցիալական խավերից եկած երեխաներ: Դա է ապագա սոցիալական կայունության գրավականը:
Եթե ամեն բան ընթանա ըստ նախատեսվածի, մենք ակնկալում ենք կլաստերի առաջին պետական-մասնավոր դպրոցը բացել 2018 թ. սեպտեմբերին, UWC Dilijan քոլեջի տարածքում: Դրա շնորհիվ տեղացի եւ օտարերկրացի ուսուցիչները եւ աշակերտները սերտ շփում կունենան, եւ դա հսկայական դրական արդյունք կտա:

Veronika Zonabend: The educational cluster will be an open ecosystem - Mediamax.am
In the last few months, several sessions of the interdepartmental commission on the creation of the Dilijan Educational Cluster have been held, headed by the Armenian Minister of Education. The initiative for the cluster came from IDeA Foundation and Scholae Mundi. Mediamax spoke with co-founder of both of those agencies and Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College Veronika Zonabend, to find out the initiative in detail.
– It was announced this week that the Government of Armenia and Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation signed a memorandum of cooperation on establishing the Dilijan Educational Cluster. It’s fair to say that the first practical steps have now been taken towards making the idea happen. Can you tell us, what is the Dilijan Educational Cluster?
– Essentially, the idea of an educational cluster is to create a platform, which allows all of its participants – both private and international organizations – to invest in education in Armenia. It facilitates the creation of a favorable environment and the necessary infrastructure to implement various ideas with a clear set of uniform rules.
It’s very important that the cluster will be a private-state partnership and that the Government of Armenia supports the initiative, recognizing its significance for the country: the initiative will make it possible to raise the next generation with all the qualities and skills needed to prosper in the XXI century.
So, on the one hand it’s about creating an education environment that facilitates the development of the skills that children will need to succeed in a post-industrial society, and on the other, raises the level of professionalism within the educational sphere, attracting the best teachers into the profession. For instance, Finland has such a successful education system because teaching is considered one of the most prestigious and respected occupations in society, so the requirements for future teachers are very high. We want to make it so that Armenia also gets the choice of the best candidates. It’s important for us to involve people who think out of the box, are open to new ideas, can get on the right side of “Generation Z” and talk their language without pandering to them.
We’ve already taken some measures in this regard. Scholae Mundi supports the Teach For Armenia initiative, part of the global Teach For All project. Teach For Armenia’s selection system is designed to attract graduates of non-pedagogical universities into teaching. Potential teachers should have excellent knowledge of their subject and be ready to spend two years teaching children in rural schools, in rather difficult conditions for people used to the comforts of life in the city. They are devotees, people with fire in their eyes, who not only teach children but also change their point of view of the world.
One aspect of the educational cluster is to create a teacher training center in Dilijan, which will train teachers for a school of the future, where teachers themselves get involved in the creative process. Training in the center will include an online component too. The teachers will spend part of their time in Dilijan, perfecting their skills in practical lessons within the education process in the existing schools, including public ones. Finland has the same system, where future teachers spend 30% of their time in schools, interacting with children. The schools in the cluster will have a new, different model of relationships between the pupils, teachers, parents and school administration, which will help to create a motivating ecosystem for both the pupils and the teachers.
– Who took part in the commission’s activity, apart from the Government of Armenia and IDeA and Scholae Mundi Foundations?
– The Central Bank and the Dilijan Development Foundation are actively involved in the project. We hope to also engage Teach For Armenia, TUMO, Ayb Foundation, Children of Armenia Fund (COAF), and other organizations working for the future of Armenia.
– When will the idea of the cluster become a reality?
– We all have lots of work do to. According to the memorandum, we have to jointly develop the concept of the cluster by next March. I can reveal now that it’ll be a two-part system. The first part is about putting in place a foundation that attracts education financing and creates an endowment for the participants. The second part involves the education institutes, which, upon joining the cluster, will be managed by the Boards of Trustees independently, while coordinating the education process together and using the common infrastructure of the cluster.
We need to work with the Armenian Government to create a legal structure with private-state financing and a governance system with a Board of Trustees that will include state representatives and private investors, as well as a reporting system, a clear division of functions, and special requirements for school directors and teachers.
One of the main principles is that the cluster will work as an open platform and acquire new participants, if they comply with the rules and are ready to intellectually and financially invest in the project.
We need to define all the rules and requirements, understand how they fit into the current legal field in Armenia and what changes will be necessary in the legislation and regulations. We hope we’ll get all the papers ready by September-October this year. To do this, we’ll be holding open hearings and discussions with all parties concerned.
– Are international companies showing any interest in the cluster project?
– We are negotiating with a number of international organizations, both financial and educational institutes. Having the state actively involved in supporting the cluster is very important, something which our potential foreign partners pay attention to.
– Is it more about the integration of existing education institutes in Dilijan or the creation of new ones at this point?
– It’s about both creating new education institutes and involving the existing ones. A very important issue is coordinating the activities of those that are already working in Dilijan. Forming a strong core will make the cluster attractive for foreign partners and allow for the creation of a complete education ecosystem, which will include an international school, an arts school, a musical school, a middle and high school, kindergarten, university programs, and the foundation of a professional technical education.
– Don’t you have misgivings that the ecosystem will turn into an “elitist club”?
– In fact, it's the other way round. A key component of the cluster idea is that it doesn’t become a closed system, living separately from its city, but instead integrates into the local environment. This applies to the language as well – lessons will be taught mostly in Armenian in the cluster’s education institutes. The Dilijan Community Center will also be a part of the cluster. Integration and development takes time, so don’t expect everything to happen at once – these are plans for the next 10-15 years.
Another important point is the mix of the children and teenagers in all the education bodies I’ve mentioned. One of the cluster’s components will be a school for children not only from Dilijan, but also other cities and remote villages around Armenia. Those children will get grants and come to Dilijan for week-long courses. It’s important to create an environment of equal opportunities, where everyone knows they can get the best education regardless of where they were born and where they live. We adopt the principle of United World Colleges and our UWC Dilijan College in particular, which teaches children of different social backgrounds. It provides a guarantee of social stability in the future.
If everything goes according to the plan, we intend to open the first private-state school of the cluster in September of 2018, on the UWC Dilijan College campus. Local and international teachers will interact, so will the students, and that is going to have a huge positive impact.