Վերոնիկա Զոնաբենդ. Կրթական կլաստերը բաց հարթակ է լինելու
Վերջին ամիսներին ՀՀ կրթության նախարարի նախագահությամբ մի շարք նիստեր է անցկացրել Դիլիջանում կրթական կլաստերի ստեղծման հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը: Նախագծի նախաձեռնությամբ հանդես են եկել IDeA եւ Scholae Mundi հիմնադրամները: Մանրամասները պարզաբանելու համար Մեդիամաքսը դիմել է հիմնադրամների համահիմնադիր, UWC Dilijan քոլեջի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդին:
- Այս շաբաթ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ կառավարության եւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի միջեւ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ Դիլիջանում կրթական կլաստեր ստեղծման մասին: Կարելի՞ է ասել, որ այդ գաղափարը իրագործելու ուղղությամբ արդեն գործնական քայլեր են ձեռնարկվում:
- Կրթական կլաստերի գաղափարը ենթադրում է ստեղծել մի հարթակ, որը թույլ կտա բոլոր մասնակիցներին՝ մասնավոր եւ միջազգային կազմակերպություններին, ներդրումներ կատարել Հայաստանի կրթության ոլորտում: Այն նաեւ օժանդակելու է միասնական թափանցիկ կանոններով տարատեսակ գաղափարների իրականացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը եւ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձեւավորմանը:
Շատ կարեւոր է, որ կլաստերը ստեղծվելու է մասնավոր-պետություն համագործակցության սկզբունքով, եւ որ ՀՀ կառավարությունը սատարում է այդ նախաձեռնությանը, գիտակցելով դրա կարեւորությունը երկրի համար: Դա թույլ կտա մեծացնել մի նոր սերունդ, որը կունենա XXI դարում անհրաժեշտ բոլոր հատկություններն ու հմտությունները:
Խոսքը կրթական միջավայրի ստեղծման մասին է, որը մի կողմից նպաստում է երեխաների մոտ հետինդուստրիալ հասարակության մեջ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ հմտությունների ձեւավորմանը, իսկ մյուս կողմից՝ կրթության ոլորտի մասնագետներ է պատրաստում, լավագույններին ներգրավվելով դեպի ուսուցչի մասնագիտություն: Օրինակ, Ֆինլանդիայի հաջողությունները կրթության ոլորտում հնարավոր դարձան նրա շնորհիվ, որ ուսուցչի մասնագիտությունը հասարակության մեջ համարվում է ամենահարգվածներից ու հեղինակավորներից մեկը: Այդ պատճառով ապագա ուսուցիչներին շատ բարձր պահանջներ են  ներկայացվում: Մենք ցանկանում ենք այնպես անել, որ Հայաստանում էլ ընտրությունը լավագույնների միջեւ կատարվի: Մեզ համար կարեւոր է ներգրավել ստանդարտից դուրս մտածող մարդկանց, ովքեր բաց են նոր գաղափարների համար, կարող են մոտեցում գտնել «Z սերնդին» եւ ընդունակ են նրանց հետ խոսել իրենց իսկ լեզվով՝ առանց սիրաշահելու:
Այդ ուղղությամբ արդեն արվել են որոշակի քայլեր: Այսպես, Scholae Mundi հիմնադրամը աջակցում է Teach for Armenia նախագծին, որը Teach for All գլոբալ նախագծի մաս է: Teach for Armenia-ի ընտրության համակարգը այնպես է կառուցված, որպեսզի կրթության ոլորտ ներգրավվեն ոչ մանկավարժական բուհերի լավագույն շրջանավարտները, ովքեր շատ լավ տիրապետում են իրենց առարկային եւ պատրաստ են իրենց կյանքի երկու տարիները անցկացնել՝ դասավանդելով գյուղի դպրոցներում, քաղաքային կյանքի հարմարավետությանը սովոր մարդու համար բավականին բարդ պայմաններում: Այդ անձնանվեր, վառ աչքերով մարդիկ ոչ միայն կրթում են երեխաներին, այլեւ փոխում են նրանց աշխարհայացքը:
Կրթական կլաստերի գաղափարի տարրերից մեկն է Դիլիջանում ուսուցիչների վերապատրաստման կենտրոնի ստեղծումը: Դա թույլ կտա մանկավարժներ պատրաստել ապագայի դպրոցի համար, որտեղ ուսուցիչն էլ պետք է ստեղծագործ լինի: Ուսուցումը այդ կենտրոնում ներառելու է նաեւ օնլայն բաղադրիչ: Ժամանակի մի մասը ուսուցիչները անցկացնելու են Դիլիջանում, իրենց հմտությունները զարգացնելով իրական ՝ այդ թվում եւ պետական դպրոցներում ուսման գործընթացում գործնական պարապմունքների շրջանակում: Նման համակարգ գործում է Ֆինլանդիայում, որտեղ ապագա ուսուցիչները իրենց ժամանակի 30 տոկոսը անցկացնում են դպրոցական դասարաններում, շփվելով երեխաների հետ: Այն դպրոցներում, որոնք ներառվելու են կլաստերի մեջ, կազմակերպվելու է աշակերտների, ուսուցիչների, ծնողների եւ ղեկավարության փոխհարաբերությունների նոր մոդել, որը թույլ կտա բարենպաստ միջավայր ստեղծել ինչպես աշակերտների, այնպես էլ ուսուցիչների համար:
- Ո՞վ է մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքին՝ ՀՀ կառավարությունից եւ IDeA ու Scholae Mundi հիմնադրամներից բացի:
- Նախագծում ակտիվորեն ներգրավված են Կենտրոնական բանկն ու Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը: Մենք հույս ունենք, որ ապագայում կներգրավվեն նաեւ Teach for Armenia-ն, TUMO-ն, «Այբ» հիմնադրամը, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը (COAF) եւ այլ կազմակերպություններ, որոնք աշխատում են Հայաստանի ապագայի համար:
- Ե՞րբ կլաստերի գաղափարը «միս ու արյուն» կստանա:
- Մենք բոլորս դեռ շատ անելիքներ ունենք: Ստորագրված հուշագրի համաձայն, մինչեւ հաջորդ տարվա մարտ պետք է միասին մշակենք կլաստերի տեսլականը: Նախապես կարող եմ ասել, որ դա լինելու է երկու մասերից կազմված համակարգ: Առաջին մասը հիմնադրամն է, որը աշխատում է կրթությունը ֆինանսավորելու համար միջոցների ներգրավման, մասնակիցների համար էնդաումենթի (նպատակային կապիտալի հիմնադրամի-խմբ.) ստեղծման ուղղությամբ: Երկրորդ մասը ուսումնական հաստատություններն են, որոնք կլաստերում ներառվելով, ավտոնոմ կերպով ղեկավարվելու են հոգաբարձուների խորհրդների կողմից:
Միեւնույն ժամանակ նրանք իրար մեջ համակարգելու են ուսումնական գործընթացը եւ օգտագործելու են կլաստերի ընդհանուր ենթակառուցվածքը:
ՀՀ կառավարության հետ միասին մենք պետք է իրավաբանական համակարգ ստեղծենք, որը կենթադրի մասնավոր եւ պետական ֆինանսավորում, ինչպես նաեւ հոգաբարձուների խորհուրդ ունեցող կառավարման համակարգ, որտեղ կլինեն պետության եւ մասնավոր ներդրողների ներկայացուցիչներ, հաշվետվության համակարգ, գործառույթների հստակ բաշխում եւ դպրոցների տնօրեններին ու ուսուցիչների ներկայացվող հատուկ պահանջներ:
Գլխավոր սկզբունքներից մեկը այն է, որ կլաստերը աշխատելու է բաց հարթակի սկզբունքով եւ նոր մասնակիցների է ընդունելու, եթե նրանք հետեւեն սահմանված կանոններին եւ պատրաստ լինեն մտավոր եւ ֆինանսական ներդրումներ կատարել:
Այդ բոլոր կանոններն ու պայմանները պետք է սահմանել եւ հասկանալ, թե որքանով են դրանք համապատասխանում Հայաստանում գործող իրավական դաշտին եւ ինչ փոփոխություններ անհրաժեշտ կլինի կատարել օրենսդրության եւ նորմատիվ ակտերի մեջ: Ակնկալում ենք, որ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը պատրաստ կլինեն այս տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբերին: Մինչ այդ բաց լսումներ եւ քննարկումներ կկազմակերպվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ:
- Միջազգային կազմակերպությունները հետաքրքրություն ցուցաբերո՞ւմ են կլաստերի ստեղծման նախագծի նկատմամբ:
- Մենք քննարկումներ ենք վարում մի շարք միջազգային կազմակերպությունների՝ ինչպես ֆինանսական կառույցների, այնպես էլ ուսումնական հաստատությունների հետ: Պետության ակտիվ մասնակցությունն ու աջակցությունը կարեւոր գործոն է, որի վրա պոտենցիալ արտասահմանյան գործընկերները մեծ ուշադրություն են դարձնում:
- Տվյալ փուլում խոսքը ավելի շատ գնում է Դիլիջանում առկա ուսումնական հաստատությունների ինտեգրման, թե՞ նորերը ստեղծելու մասին:
- Խոսքը թե՛ մեկի եւ թե՛ մյուսի մասին է՝ եւ՛ նոր ուսումնական հաստատությունների ստեղծման, եւ՛ գոյություն ունեցողների ներգրավման: Դիլիջանում արդեն աշխատող դերակատարների ջանքերի համակարգման հարցը իրապես կարեւոր է: Նման ամուր կորիզի ստեղծման շնորհիվ կլաստերը գրավիչ կդառնա միջազգային գործընկերների համար եւ թույլ կտա ձեւավորել լիարժեք կրթական համակարգ, որն իր մեջ կներառի միջազգային դպրոց, արվեստի դպրոց, երաժշտական դպրոց, միջնակարգ եւ ավագ դպրոցներ, մանկապարտեզ, համալսարանական ծրագրեր եւ մասնագիտական տեխնիկական կրթության հաստատություն:
- Մտավախություն չունե՞ք, որ այդ էկոհամակարգը «էլիտար կղզյակի» կվերածվի:
- Ճիշտ հակառակը: Կլաստերի գաղափարի կարեւոր բաղադրիչն այն է, որ դա չպետք է փակ համակարգ լինի, որը կապրի հարազատ քաղաքից առանձին կյանքով: Այն պետք է ներգրավված կլինի տեղի միջավայրում, այդ թվում եւ լեզվական. կլաստերի ուսումնական հաստատություններում դասավանդումը իրականացվելու է հիմնականում հայերենով: Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը նույնպես կլաստերի մաս է կազմելու:
Մեծ նշանակություն ունի նաեւ երեխաների եւ պատանիների խառը կազմը բոլոր նշված ուսումնական հաստատություններում: Կլաստերի բաղադրիչներից մեկը լինելու է դպրոցը, որում սովորելու են երեխաներ ոչ միան Դիլիջանից, այլեւ Հայաստանի այլ քաղաքներից ու նաեւ հեռավոր գյուղերից: Այդ երեխաները գրանտեր են ստանալու եւ գալու են Դիլիջան շաբաթական ծրագրերին մասնակցելու: Կարեւոր է հավասար հնարավորությունների միջավայր ստեղծել, որում յուրաքանչյուր ոք կիմանա, որ հնարավորություն ունի լավագույն կրթություն ստանալու, անկախ նրանից, թե որտեղ է ծնվել եւ ապրում: Որպես հիմք կարելի է վերցնել UWC քոլեջների աշխատանքի սկզբունքը, եւ մասնավորապես, մեր UWC Dilijan քոլեջի, որտեղ ուսանում են տարբեր սոցիալական խավերից եկած երեխաներ: Դա է ապագա սոցիալական կայունության գրավականը:
Եթե ամեն բան ընթանա ըստ նախատեսվածի, մենք ակնկալում ենք կլաստերի առաջին պետական-մասնավոր դպրոցը բացել 2018 թ. սեպտեմբերին, UWC Dilijan քոլեջի տարածքում: Դրա շնորհիվ տեղացի եւ օտարերկրացի ուսուցիչները եւ աշակերտները սերտ շփում կունենան, եւ դա հսկայական դրական արդյունք կտա:

Вероника Зонабенд: Образовательный кластер будет открытой платформой - Mediamax.am
За последние месяцы под председательством министра образования Армении состоялось несколько заседаний межведомственной комиссии по созданию образовательного кластера в Дилижане, инициатива которого принадлежит фондам IDeA и Scholae Mundi. Медиамакс обратился за подробностями к сооснователю фондов, председателю Совета управляющих колледжа UWC Dilijan Веронике Зонабенд.
– На этой неделе стало известно о подписании меморандума о сотрудничестве между правительством Республики Армения и благотворительным фондом «Инициативы развития Армении» по созданию образовательного кластера в Дилижане. Можно сказать, что начаты шаги по практической реализации этой идеи. В чем она заключается?
– Идея образовательного кластера заключается в создании платформы, которая позволит всем ее участникам – частным и международным организациям – инвестировать в образование в Армении и которая будет способствовать созданию благоприятных условий и необходимой инфраструктуры для реализации различных идей по единым прозрачным правилам.
Очень важно, что кластер будет создаваться по принципу частно-государственного партнерства и что правительство Армении поддерживает эту инициативу, понимая ее значимость для страны: она позволит вырастить новое поколение, обладающее теми качествами и навыками, которые нужны для процветания в XXI веке.
Речь идет о создании образовательной среды, которая, с одной стороны, способствует развитию у детей навыков, необходимых для успеха в постиндустриальном обществе, а с другой – готовит профессионалов в сфере образования, привлекая в профессию учителя лучших. Так, например, успехи Финляндии в сфере образования стали возможны благодаря тому, что профессия учителя считается одной из самых престижных и уважаемых в обществе, поэтому требования к будущим учителям очень высокие. Мы хотим сделать так, чтобы и в Армении отбор происходил среди лучших. Нам важно привлекать людей, которые мыслят нестандартно, открыты новым идеям, могут найти подход к «поколению Z» и умеют разговаривать на их языке без заигрывания.
В этом направлении нами уже сделаны определенные шаги. Так, фонд Scholae Mundi поддерживает инициативу Teach for Armenia, которая является частью глобального проекта Teach for All. Система отбора Teach for Armenia построена таким образом, чтобы привлекать в образование лучших выпускников не педагогических вузов, которые отлично знают свой предмет и готовы провести два года своей жизни, преподавая детям в сельских школах, в достаточно непростых условиях для людей, привыкших к комфорту городской жизни. Это подвижники, люди с горящими глазами, которые не только учат детей, но и меняют их мировоззрение.
Одним из элементов идеи образовательного кластера является создание в Дилижане Центра подготовки учителей, который позволит готовить педагогов для школы будущего, где и сам учитель должен быть креативным. Обучение в этом центре будет включать в себя в том числе и онлайн-компонент. Часть времени учителя будут проводить в Дилижане, отрабатывая свои навыки на практических занятиях в рамках учебного процесса в существующих школах, в том числе государственных. Такая система действует в той же Финляндии, где будущие учителя проводят 30 процентов своего времени в школьных классах, общаясь с детьми. В школах, которые войдут в кластер, будет организована новая модель взаимоотношений между учениками, учителями, родителями и руководством, которая позволит создать стимулирующую экосреду как для учеников, так и для учителей.
– Кто принимал участие в работе комиссии, помимо правительства Армении и фондов IDeA и Scholae Mundi?
– В проект активно вовлечены Центральный банк и Фонд развития Дилижана. Мы надеемся на вовлечение в будущем Teach for Armenia, TUMO, фонда «Айб», фонда «Дети Армении» (COAF), других организаций, нацеленных на будущее Армении.
– Когда идея кластера обретет кровь и плоть?
– Всем нам предстоит проделать большой объем работы. Согласно подписанному меморандуму, к марту следующего года мы должны будем совместно разработать концепцию кластера. Предварительно могу сказать, что это будет система, состоящая из двух блоков. Первый блок – это фонд, который ведет работу по привлечению средств на финансирование образования, по созданию эндаумента (фонда целевого капитала–ред.) для участников. Второй блок – это учебные заведения, которые, войдя в кластер, будут управляться советами попечителей автономно, при этом координируя между собой учебный процесс и пользуясь общей инфраструктурой кластера.
Вместе с правительством Армении нам нужно будет создать юридическую структуру, предполагающую частно-государственное финансирование, и систему управления с попечительским советом, в который войдут представители государства и частных инвесторов, системой отчетности, четким распределением функций и особыми требованиями к директорам школ и учителям.
Один из главных принципов заключается в том, что кластер будет работать по принципу открытой платформы и будет пополняться новыми участниками при условии соблюдения ими установленных правил и готовности делать интеллектуальные и финансовые вложения.
Все эти правила и условия предстоит прописать и понять, насколько они вписываются в действующее правовое поле Армении и какие потребуются изменения в законодательстве и нормативных актах. Мы надеемся, что вся необходимая документация будет готова в сентябре-октябре этого года. До этого будут проведены открытые слушания и обсуждения со всеми заинтересованными сторонами.
– Проявляют ли интерес к проекту создания кластера международные организации?
– Мы ведем обсуждения с рядом международных организаций, как с финансовыми институтами, так и с образовательными учреждениями. Активное вовлечение и поддержка государства – важный фактор, на который обращают внимание потенциальные зарубежные партнеры.
– На данном этапе речь больше идет об определенной интеграции существующих в Дилижане образовательных учреждениях или о создании новых?
– Речь идет о том и о другом – и о создании новых учебных заведений, и о вовлечении существующих. Вопрос координации усилий тех игроков, которые уже работают в Дилижане, действительно важен. Создание такого сильного ядра сделает кластер интересным для международных партнеров и позволит сформировать полноценную образовательную экосистему, которая будет включать в себя международную школу, школу искусств и музыкальную школу, среднюю и старшую школы, детский сад, университетские программы и учреждение профессионально-технического образования.
– У вас нет опасений, что эта экосистема станет «элитарным островком»?
– Как раз наоборот: важный компонент идеи кластера состоит в том, чтобы он был не закрытой системой, живущей отдельной от города жизнью, а был бы интегрирован в местную среду, в том числе языковую – преподавание в учебных заведениях кластера будет вестись в основном на армянском языке. Dilijan Community Center тоже будет частью кластера. Процессы интеграции и развития проходят постепенно, поэтому не стоит ждать, что все произойдет сразу – это планы на предстоящие 10-15 лет.
Большое значение также имеет смешанный состав детей и подростков во всех упомянутых образовательных учреждениях. Одним из компонентов кластера станет школа, в которой будут учиться дети не только из Дилижана, но и других городов Армении, а также из отдаленных сел. Эти дети будут получать гранты и приезжать в Дилижан на недельные программы. Важно создать среду равных возможностей, где каждый будет понимать, что имеет шанс получить лучшее образование вне зависимости от того, где родился и проживает. За основу можно брать принцип работы колледжей UWC и, в частности, нашего колледжа UWC Dilijan, в котором вместе учатся дети из различных социальных слоев. Это залог социальной стабильности в будущем.
Если все пойдет по плану, мы планируем открыть первую частно-государственную школу кластера в сентябре 2018 года на территории кампуса колледжа UWC Dilijan. Благодаря этому местные и иностранные учителя, а также ученики будут тесно общаться, и это даст большой позитивный эффект.