Վինիֆրեդ Օլիֆ. «Վիքիմեդիա Հայաստանն» առանձնահատուկ է
Ապրիլի 26-ից մայիսի 1-ը «Վիքիմեդիա Հայաստանը» հյուրընկալել էր Վիքիմեդիա հիմնադրամի ծրագրերի ավագ պատասխանատու Վինիֆրեդ Օլիֆին եւ հիմնադրամի համայնքային կազմակերպիչ Քրիս Շիլինգին, որոնք եկել էին ծանոթանալու «Վիքիմեդիա Հայաստանի»  կրթական նախաձեռնություններին: Այցի ընթացքում նրանք մասնակցել են «Վիքին սիրում է գիտություն» միջոցառմանը, այցելել են Չարենցավանի Վիքիակումբ եւ ներկա են գտնվել Դդմաշենում նոր Վիքիակումբի բացման արարողությանը: Ներկայացնում ենք Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Վիքիմեդիա հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ:
Վինիֆրեդ Օլիֆ - Սա մեր առաջին այցելությունն է Հայաստան: Հայկական Վիքիպեդիան եւ «Վիքիմեդիա Հայաստանը» առանձնանում են Վիքիմեդիա համաշխարհային շարժման մեջ: Մենք աշխատում ենք աշխարհի տարբեր անկյուններում գտնվող կազմակերպությունների հետ եւ տեսնում ենք, որ «Վիքիմեդիա Հայաստանը» որոշ գործեր գերազանց է իրականացնում: Մասնավորապես, նրանք հիանալի կերպով են մարդկանց ներգրավում Վիքի նախագծերում. Մարդիկ ոչ միայն հասկանում են, թե ինչպես է աշխատում Վիքիպեդիան եւ իրենց ներդրումն են ունենում, այլ նաեւ իրենց սրտում գիտակցում են գործի կարեւորությունը: Մեզ համար սա յուրահատուկ երեւույթ է: Մենք շատ հետաքրքրված ենք, թե ինչն է նպաստում այդքան արդյունավետ աշխատանքին. միգուցե մեզ հաջողվի դա միջազգային շարժման վերածել: Մեր կարծիքով, «Վիքիմեդիա Հայաստանը» իրականացնում է շատ ոգեւորող, հետաքրքիր եւ յուրահատուկ աշխատանք:
Մենք այստեղ ենք պարզելու, թե ինչպես է աշխատում Վիքիմեդիայի հայաստանյան մասնաճյուղը եւ ճանաչելու Հայաստանի Վիքիպեդիա համայնքի ներկայացուցիչներին: Մենք շատ հետաքրքիր փորձառություն ունեցանք՝ այցելելով Երեւանից դուրս գործող Վիքիակումբներ: Մենք նաեւ Երեւանից դուրս բնության գրկում մասնակցեցինք «Վիքին սիրում է գիտություն» միջոցառմանը: Հանդիպեցինք Վիքի համայնքի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ «Վիքիմեդիա Հայաստանի» գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին: Շատ հետաքրքիր ուսուցողական օրեր ենք անցկացրել Հայաստանում:
Քրիս Շիլինգը Քրիս Շիլինգը
Լուսանկարը` Wikimedia Foundation
Քրիս Շիլինգ - Այս այցի ընթացքում ինձ ապշեցրեց այն, որ մենք հանդիպեցինք տարբեր մարդկանց, ովքեր ներդրում ունեն Վիքի համաշխարհային շարժման մեջ ամենատարբեր եղանակներով` ուսանողներ Վիքիճամբարներում, որոնք սովորում են Վիքիպեդիայի մասին,  խմբագիր-համակարգողներ, որոնք սովորում են ինչպես ներգրավել մարդկանց եւ դասընթացներ անցկացնել ուսանողների համար, ինչպես նաեւ ուսուցիչներ ,որոնք համակարգում են ճամբարների աշխատանքը, նաեւ «Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի ներկայացուցիչներ: Նրանցից յուրաքանչյուրն հպարտության մեծ զգացումով է մոտենում իր դերին եւ շարժման մեջ ունեցած իր ներդրմանը: Նրանք բոլորը գիտակցում են, որ յուրաքանչյուրի դերն անչափ կարեւոր է: Մենք կցանկանայինք այսպիսի մոտեցում տեսնել աշխարհի մյուս անկյուններում եւս: Նաեւ նկատել ենք, որ «Վիքիմեդիա Հայաստանը» մեծ ջանքեր է ներդրում իր փորձը Վիքիմեդիա մյուս մասնաճյուղերին հասանելի դարձնելու համար, եւ մենք շատ ենք գնահատում նրանց աշխատանքը:
-Անցած տարի Հայաստանը հաջողությամբ անցկացվեց Wikimedia CEE 2016 հավաքը: Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք Հայաստանը կարող է հավակնել ընդունել WikiMania-ն՝ Վիքի նախագծերով զբաղվողների ամենամեծ հավաքը:
Վինիֆրեդ Օլիֆ - Բոլորն այս մասին են հարցնում, բայց իմ պատասխանն այնքան էլ միանշանակ չի լինի: Վիքիմեդիա շարժման մեջ որոշումները չեն կայացվում մեկ մարդու միջոցով: Որոշումների կայացմանը մասնակցում են համայնքի շատ անդամներ: Սա ներառում է նաեւ այնպիսի մեծ միջոցառման կազմակերպումը, ինչպիսին WikiMania համաժողովն է: Մենք ունենք կամավորականներ, որոնք գնահատում են, թե որտեղ լավ կլինի անցկացնել ժողովը եւ բոլորս միասին որոշում ենք կայացնում: Ես միակը չեմ այս գործում: Մենք այդ հարցին առանձնահատուկ մոտեցում ենք ցուցաբերում:
-Ի՞նչ նոր բան եք  բացահայտել ձեզ համար այս այցի ընթացքում:
Վինիֆրեդ Օլիֆ - Միգուցե նոր բան չեմ բացահայտել, բայց այն ինչ գիտեի, ավելի խորն եմ հասկացել: Մասնավորապես, հասկացել եմ, որ «Վիքիմեդիա Հայաստանը» պատրաստ է համագործակցել այլ կազմակերպությունների հետ եւ ներդրում ունենալ քաղաքացիական հասարակություն կառուցելու եւ Հայաստանի ու Սփյուռքի համայնքներն ավելի լավը դարձնելու գործում: Ես հասկացել եմ, որ այդ կազմակերպությունները եւս շահագրգռված են դրանում: Ինձ շատ հետաքրքիր էր բացահայտել այն աշխատանքը, որ արվում է Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս:
- Ինչպիսի՞ն է ձեր կարծիքը «Վիքիմեդիա Հայաստանի» կրթական նախաձեռնությունների, մասնավորապես, Վիքիակումբների եւ Վիքիճամբարների մասին:
Վինիֆրեդ Օլիֆ - Մեզ շատ է հետաքրքրում, թե ինչպես է «Վիքիմեդիա Հայաստանն» աշխատում կրթական ծրագրերի հետ, քանի որ նրանք ունեն բազմաթիվ մոտեցումներ, որոնք իրար հետ աշխատում են որպես միասնական գաղափար: Աշակերտների եւ բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր ուզում են անմասն չմնալ շարժումից, «Վիքիմեդիա Հայաստանը» ստեղծել է բազմաթիվ հնարավորություններ: Նրանք կարող են իրենց ներդրումն ունենալ եւ շարունակել բարելավել իրենց խմբագրական հմտությունները եւ հարաբերություններ կառուցել այլ մարդկանց հետ: Շատ մարդիկ, որոնց մենք հանդիպեցինք Վիքիճամբարում, նաեւ Վիքիակումբների առաջնորդներ են, ինչպես նաեւ «Վիքին սիրում է գիտություն» հավաքի մասնակիցներից ոմանք ուսուցիչներ են, որոնք ներգրավված են Վիքիպեդիայի աշխատանքներում: Հիանալի է, որ դուք ունեք բազմաթիվ նախագծեր, որոնք, միասնաբար աշխատելով, ստեղծում են կրթական համակարգ:
Մենք պատրաստ ենք ավելին սովորել կրթական ծրագրերի մասին եւ աջակցել «Վիքիմեդիա Հայաստանին»: Մենք աշխատում ենք վիքիմեդիա մասնաճյուղերի հետ աշխարհի տարբեր անկյուններում, եւ մեզ համար շատ կարեւոր  է ունենալ հայերեն Վիքիպեդիան եւ հայկական գիտելիքները, որպես մեր համաշխարհային համակարգի մի մաս:
2016 թվականի սեպտեմբերին Մեդիամաքսը զրուցել էր Վիքիմեդիա Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կատրին Մաերի հետ, նրա հարզազրույցը կարող եք կարդալ այստեղ:

Photo: Wikimedia Foundation
On April 26-May 1, Wikimedia Armenia hosted Wikimedia Foundation Senior Program Officer Winifred Olliff and Community Organizer Chris Schilling, who arrived to get acquainted with Wikimedia Armenia’s educational initiatives. During their visit, Wikimedia Foundation representatives participated in Wiki Love Science event, visited Wikiclub in Charentsavan and attended the opening ceremony of a new Wikiclub in Ddmashen. We present Mediamax’s exclusive interview with the representatives of Wikimedia Foundation.
Winifred Olliff - This is the first time in Armenia both for me and my colleague Chris. Armenian Wikipedia and Wikimedia-Armenia are very special in the Wikimedia movement. We work with organizations all over the world, but there are some things that Wikimedia Armenia does really well. In particular, they are very good at getting Armenian people involved with Wikipedia not only to understand how Wikipedia works and most importantly, to make a contribution, but also to feel the importance of this in their hearts. To us this is a very special thing, this is something that works very well in Armenia, better than in other parts of the world. So we are very excited to learn more about what makes this work so well and it may become an international movement. In our impression, Wikimedia Armenia is doing some very exciting, interesting, special work.
The reason we are here is to get a better understanding to what it is like to work as Wikimedia Chapter in Armenia, to get to know better the Wikipedia community in Armenia as well. So we have had some special experiences visiting Wikiclubs outside of Yerevan. We also have participated in Wiki Love Science event, which took place in a very beautiful natural landscape outside of Yerevan. We have got to meet with the community members there and also we have met many exciting partner organizations here in Yerevan.
Chris Schilling Chris Schilling
Chris Schilling - One thing that struck me in this visit is that we have met many different people who are contributing to our projects or to our movement in many different ways: students in Wikicamps learning about Wikipedia and edit-coordinators learning how to engage, organize and prepare workshops and lessons for students, teachers and directors who help coordinate and plan these camps with chapters, and of course the chapter members and staff of board themselves.
There is a great deal of pride that everyone has in their own role, in contributing to the movement and the recognition that everyone’s role is very important. We would like to see more of that in other parts of the world as well.
We have seen that Wikimedia Armenia has made a good effort to outreach the other chapters to share some of the knowledge they have learnt during their programs. We very much value that work.
- Last year Armenia successfully held Wikimedia CEE Meeting 2016. Do you think Armenia could bid for WikiMania, the biggest Wiki-event?
Winifred Olliff - Everyone asks me this question, but we are going to give you a very unsatisfying answer. In our Wikimedia movement, all the decisions are not made by one person, but by many members of community. And this includes the organization of a big event like WikiMania. We have many volunteers that evaluate where it would be best to have WikiMania and we make the decision together. I am not the one who makes this evaluation. This is very special, how we make decisions together in our movement.
- Could you say if you learned something new during this visit?
Winifred Olliff  - I may not have discovered anything entirely new, but I have learned some things on a deeper level. In particular, the way Wikimedia Armenia is ready to work with other organizations in Armenia and is very excited to build a civil society here and to work together to make Armenia and Diaspora communities even better. I have learnt that many different organizations are also interested in this and interested in working together. That was very important for me as an outside person to see about the work they are doing in Armenia and beyond.
- What is your opinion about educational programs of Wikimedia Armenia, in particular, about Wikiclubs and Wikicamps ?
Winifred Olliff - The way Wikimedia Armenia works with education is very interesting, because they have many interesting approaches that work together as one big idea. This means that there are many pathways for students and other people who are ready to get involved with editing Wikipedia, to continue to build their skills and to build relationships with other people. For example, many people who participate in Wikicamp or Teacher wikiweek programs are also leaders of Wikiclubs, and participants of Wiki Love Science event are also educators in schools, who are involved with Wikipedia. What is very nice about the educational program here is that you have many different projects that work together to create this very good system.
We are ready to learn more about educational programs here and support Wikimedia Armenia. We work with many Wiki chapters from different parts of the world and it is very important to us to have Armenian language and Armenian knowledge to be a part of our system. That is why we are here in Armenia.
In September 2016 Mediamax talked to Wikimedia Foundation Executive Director Katherine Maher; her interview is available here.