Կարեն Կարապետյան. «Պատրաստ եմ շատ բան փոխել Հայաստանում» - Mediamax.am
Ավստրիայի Հանրային ռադիոյի թղթակից Էլիզա Վասը վերջերս այցելել էր Հայաստան եւ հանդիպել էր ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։ Էլիզա Վասը Մեդիամաքսին է տրամադրել ՀՀ կառավարության ղեկավարի հետ իր զրույցն ամբողջությամբ հրապարակելու բացառիկ իրավունքը։
- Ո՞րն է Ձեր գլխավոր նպատակը վարչապետի պաշտոնում։
- Մեր հիմնական խնդիրն է ստեղծել անվտանգ, անկախ, արդար եւ ինտելեկտուալ Հայաստան։ Գլխավոր շեշտը հիմա դնում ենք տնտեսության վրա եւ ձգտում ենք ստեղծել արդար ու հավասար պայմաններ բիզնեսի եւ ներդրողների համար։
- Ընտրություններից առաջ Դուք խոսում էիք 3 մլրդ դոլարը գերազանցող ներդրումների մասին։ Որտեղի՞ց եք գտնելու այդ գումարը։
- Մեր ծրագրերում բոլոր ներդրումային ծրագրերն ու ակնկալիքները հստակ նշված են։ Մասնավորապես, հայտարարել ենք, որ մոտակա տարիներին նախատեսում ենք 3,2 մլրդ դոլարի միջոցներ ներդնել հինգ հիմնական աղբյուրներից` մասնավոր բիզնեսի ներդրումներ, վարկեր, դոնորների ծրագրեր, պետբյուջե, համայնքային բյուջեներ։ Մենք իրատեսական ենք համարում 2017 թ. ընթացքում 830-840 մլն դոլարի նախագծերի իրականացումը։
Մենք գիտակցաբար ենք հրապարակել այս թվերը, գիտակցելով, որ հասարակությունը մեզանից հաշվետվություն է պահանջելու։ Մենք հատուկ ենք շատ բարձր նշաձող սահմանել, որը ստիպում է թիմի բոլոր անդամներին աշխատել առավելագույն լարվածությամբ։
- Կարո՞ղ եք ակնկալվող ներդրումների օրինակներ բերել։
- Դա Lydian ընկերության ներդրումներն են մեր հանքարդյունաբերության մեջ։ Շատ նախագծեր ունենք, որոնք վերաբերում են Հայաստանի մարզերում աղբի վերամշակման ենթկառուցվածքների ստեղծմանը։ Կան ծրագրեր` կապված ջերմոցային տնտեսությունների, ճանապարհաշինության, պղինձի ձուլման գործարանի կառուցման հետ։
- Ես Հայաստանում խոսել եմ մարդկանց հետ, եւ շատերը կարծիք են հայտնել, որ տնտեսությունը կզարգանա միայն այն դեպքում, եթե երկիրը ժողովրդվարական դառնա եւ խաղաղություն հաստատի հարեւանների հետ։ Դուք համաձա՞յն եք։
- Իհարկե, լավ է, երբ երկիրը խնդիրներ չունի հարեւանների հետ։ Բայց դա չի նշանակում, որ եթե այդ պայմանը չի կատարվում, մենք պետք է ձեռքերը ծալած նստենք։ Մենք խաղաղություն ենք ուզում, բայց ոչ ամեն գնով, ոչ մեր անկախության ու ազգային արժանապատվության հաշվին։ Մենք պատրաստ ենք կառուցողական բանակցությունների, սակայն եթե հակառակ կողմը նման պատրաստակամություն չի ցուցաբերում, չեմ կարծում, որ մեր տնտեսության զարգացման համար այլընտանքներ չկան։
- Ի՞նչ այլընտրանքի մասին է խոսքը։
- Ես հաճախ բերում եմ Իսրայելի օրինակը, որը նույնպես բավականին շատ խնդիրներ ունի։ Խոսքն այն մասին չէ, որ պետք է հանգստանալ եւ չձգտել խաղաղություն հաստատել մեր տարածաշրջանում։ Բայց ի՞նչ պետք է անենք, եթե բանակցային գործընկերը կառուցողական չէ։ Բնականաբար, պետք է զարգացնենք տնտեսությունը առկա սահմանափակումների պայմաններում։
Լուսանկարը` Tigran Mehrabyan
- Այսինքն, Իսրայելը ձեզ համար օրինա՞կ է։
- Երբեմն՝ այո։
- Սակայն Իսրայելում չկա այսիպիսի «ուղեղների արտահոսք», ինչպիսին Հայաստանում է։
- Նրանք էլ են ունեցել նման խնդիր, սակայն պայմաններ են ստեղծել այն լուծելու համար։ Եթե դուք նայեք Իսրայելի կյանքի առաջին տարիներին՝ անկախություն ձեռք բերելուց հետո, ապա կտեսնեք, որ նրանք էլ նմանատիպ խնդիրներ են ունեցել։
- Ես ճի՞շտ եմ հասկանում, որ Դուք անհավանական եք համարում Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատումը եւ Թուրքիայի հետ լավ հարաբերությունների ստեղծումը մոտ ապագայում։
- Ես նման բան չասացի։ Ասացի եւ պատրաստ եմ կրկնել, որ մենք խաղաղություն ենք ուզում խելամիտ պայմաններով։ Մենք պատրաստ ենք կառուցողական լինել, սակայն չեմ կարող կանխատեսել, թե որքան արագ դա տեղի կունենա, քանի որ դա կախված չէ միայն մեզնից։
- Դուք համարում եք, որ Հայաստանը ճի՞շտ վարվեց, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը։
- Այո, եւ բազմիցս ներկայացրել եմ իմ դիրքորոշումը։ Մենք մտել ենք հինգ երկրների ակումբ, որի բնակչությունը շուրջ 180 միլիոն է կազմում։ Մեր ապրանքների վաճառքի հավանականությունը այդ շուկայում առավել բարձր է մի շարք պատճառներով։ Ակումբում կան որոշակի առավելություններ ապրանքաշրջանառության համար։ Եթե մենք հաջողության հասնենք այդ շուկայում, ինչը, ի դեպ, մեծամասամբ հենց մեզանից է կախված, կարող ենք լավ պայմաններ ստեղծել մեր տնտեսության զարգացման համար։ Մտնելով այդ ակումբ, մենք չենք մերժում մեր տնտեսության համար այլ հնարավորությունները, այդ թվում կապված Եվրոպայի հետ։
Մենք հավանական ներդրողներին ասում ենք, որ, Հայաստան գալով, նրանք նաեւ հնարավորություն են ստանում դուրս գալ Եվրասիական միության, ինչպես նաեւ Իրանի շուկա, որի հետ մենք այժմ ստեղծում ենք ազատ տնտեսական գոտի սահմանին։
- Անցյալում Դուք Գազպրոմի մենեջեր էիք ։ Դուք կարո՞ղ եք Մոսկվայից բացարձակ անկախ որոշումներ ընդունել։
- Աշխատելով Գազպրոմում, ես շատ լավ հարաբերություններ եմ հաստատել եւ ընկերություն եմ անում շատ մարդկանց հետ։ Բայց դա չի նշանակում, որ այդ ընկերությունը կարող է վնասել Հայաստանի ազգային շահերին։ Հակառակը՝ այն կարող է օգնել լուծումներ գտնել որոշ բարդ իրավիճակներում։
- Դուք պատրաստ ե՞ք վարչապետ մնալ 2018 թվականին եւ դառնալ հանրապետության ղեկավար։
- Պատրաստ եմ։
- Դուք ցանկանում ե՞ք դա։
- Ես այս հարցին չափազանց իրատեսորեն եմ մոտենում։ Երբեք չեմ երազել վարչապետ լինել, եւ ոչ էլ ձգտել եմ գործադիր իշխանությանը։ Իմ այսօրվա պատրաստակամությունը ես ձեւակերպում եմ ոչ թե որպես իշխանության ձգտում, այլ որպես մեր երկրում շատ բան փոխելու ցանկություն։
- Ինչպիսին եք տեսնում Հայաստանը 5 տարի անց, ի՞նչը պետք է փոխվի։
- Հինգ տարի հետո Հայաստանում շատ բան պետք է փոխվի` որոշումներ կայացնելու ընթացակարգը, հասարակության եւ էլիտայի հարաբերությունները, հասարակական կյանքում էլիտայի տեղի ընկալումը, մեր քաղաքացիների կրթության մակարդակը, բիզնեսի վարման պայմանները։
- Իմ առաջին տպավորությունը Հայաստանից այնպիսին է, որ հայերն այնքան էլ լավատես չեն։ Ինչպե՞ս կարող եք փոխել տրամադրությունները երկրում։
- Ցավոք, մեզ մոտ իսկապես առկա են այն տրամադրությունները, որոնց մասին դուք ասացիք։ Դրա մեջ որոշակի պատմական ասպեկտ կա, քանի որ մեր պատմության ընթացքում մենք հաճախ հայտնվել ենք ծանր իրադրություններում եւ ստիպված ենք եղել գոյատեւել եւ պայքարել մեր ազգային ինքնության համար։ Մեր քաղաքացիների կյանքի այսօրվա  սոցիալ-տնտեսական պայմանները, տարածաշրջանային իրավիճակը նույնպես մարդկանց տրամադրությունների վրա ազդող գործոններ են։ Բայց մենք պատրաստ ենք դա փոխել մեր քրտնաջան աշխատանքով։

Karen Karapetyan: “I’m ready to change a lot in Armenia” - Mediamax.am
Austrian Broadcasting Corporation (ORF) correspondent Elisa Vass recently visited Armenia and met with Prime Minister Karen Karapetyan. Elisa Vass permitted Mediamax to publish the full text of her talk with the head of Armenian government.
- What do you think is your main objective as a Prime Minister?
- Our main objective is to create a secure, independent, just and intellectual Armenia. We currently put the emphasis on the economy and try to create fair and equal conditions for the business and the investors.
- You mentioned before the elections that you expected investments of over USD 3 billion. Where will that money come from?
- We described all investments and expectations very precisely in our programs. In particular, we announced our plan to attract USD 3.2 billion in the next few years from five main sources: private business investments, loans, donor programs, state budget, and regional budgets. We consider it realistic to realize projects valued USD 830-840 million during 2017.
We published those numbers consciously, with the understanding that the society will demand reports from us. We intentionally set very high bars for ourselves, which makes all team members work to the best of their abilities.
- Could you bring an example of the expected investments?
- Lydian’s investments in out mining industry. We also have many projects for building an infrastructure of waste processing in Armenia’s marzes. There are other projects related with investments into greenhouse industry, road construction, a very interesting project of a copper plant.
- I spoke with people in Armenia, and many of them believe that the economy will develop only if the country becomes democratic and achieves peace with the neighbors. Do you agree?
- Of course, it’s great when a country has no problem with the neighbors. But that doesn’t mean we should just sit and let the grass grow under our feet if that condition doesn’t work. We want peace, but not by any means, not in exchange for our independence and national dignity. We are ready for constructive negotiations, but if the other party doesn’t express that readiness, I don’t think we have no alternative way to develop our economy.
- Which alternative way do you mean?
- I often bring up the example of Israel, another country with many problems. This is not about letting go of the attempts to establish peace in our region. But what can we do if our negotiation partner is not constructive? Naturally, we must develop the economy in existing conditions.
- Do you mean that Israel is an example for you?
- Yes, sometimes.
- But I don’t believe Israel has the same brain drain as Armenia.
- They had the same issue, but they created corresponding conditions to solve it. If you look at Israel’s first independent years, you’ll see they had similar problems.
- Do I get your meaning correctly that you don’t believe rapid achievement of peace with Azerbaijan and good relations with Turkey to be realistic?
- I didn’t say that. I said, and I’m ready to repeat that we want peace with sensible conditions. We are ready to be constructive, but I cannot predict when we’ll achieve something, as that doesn’t depend solely on our position.
- Do you think Armenia made the right choice by joining the Eurasian Economic Union?
- Yes, and I explained my position on this matter for many times. We joined a five-country club with total population of around 180 million people. Probability of realizing our products on that market is the largest for a number of reasons. That club has certain trade preferences. If we are successful there, which depends on us mostly, we can create good prerequisites for developing our economy. By joining the EAEU club, we don’t refuse other opportunities for our economy, including those related with Europe.
We tell potential investors that by coming to Armenia they get the opportunities to enter the Eurasian market and Iran too. We are establishing a free trade zone at the border with Iran now.
- You used to be Gazprom manager. Can you make decisions in complete independence from Moscow?
- I established very good relations and made many friends while working in Gazprom. But that doesn’t mean those friendships can influence Armenia’s national interests. On the contrary, they may help to find solutions in certain difficult situations.
- Are you ready to stay Prime Minister in 2018 and so become the head of the republic?
- I am.
- Would you like that?
- I have a very realistic approach to this. I never dreamed about becoming a Prime Minister and never strived to hold executive power. I formulate my current readiness as a desire to change a lot in our country and not to hold power.
- How do you imagine Armenia in 5 years? What should change?
- Many things should change in Armenia in 5 years: the procedure of decision-making, relations between the elite and the society, understanding of the elite’s role in public life, quality of education for our citizens and conditions for business.
- My first impression of Armenia is that Armenian people aren’t particularly optimistic. How can you affect the mood in the country?
- Unfortunately, we really have the moods you mentioned. There’s a certain historical aspect to that, as we frequently found ourselves in hard times and had to survive and fight for preservation of national identity throughout our history. Current social and economic conditions of living and the situation in the region are also factors that influence people’s attitude. But we intend to change that with our dedicated efforts.