Յոսի Մելման. Ադրբեջանի թիվ մեկ հանրային թշնամին դարձա
2017 թվականի օգոստոսին հայտնի իսրայելացի գրող եւ լրագրող Յոսի Մելմանը Maariv թերթում հոդված էր հրապարակել Ադրբեջանին իսրայելական Orbiter 1K անօդաչու «կամիկաձե» սարքերի մատակարարման մասին: Մելմանը, մասնավորապես, հայտնել էր, որ Ադրբեջանն իսրայելական Aeronautics Defense Systems (ADS) ընկերության ինժեներներին առաջարկել գործի մեջ ցուցադրել սարքը՝ հարվածներ հասցնելով հայկական դիրքերին Արցախում:
Իսրայելացի երկու օպերատորներ կտրականապես հրաժարվել էին մասնակցել սարքերի գործարկմանը, չնայած ADS-ի պատվիրակության ղեկավարությունը համաձայնվել էր ադրբեջանական կողմի պայմաններին:
Իսրայելական ընկերության մենեջերները մեղադրել էին օպերատորներին այն բանում, որ նրանց պատճառով կարեւոր պայմանագիրը կարող է չեղարկվել: Ի վերջո, մենեջերներն իրենք էին ստիպված եղել կառավարել անօդաչու սարքերը: Այդ դեպքից հետո օպերատորներից մեկը աշխատանքից ազատվելու դիմում էր ներկայացրել, իսկ մյուսը պատրասվում է դա անել:
Հոդվածի հրապարակումից հետո Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը հետաքննություն սկսեց, եւ նախորդ շաբաթ հայտնի դարձավ, որ ADS-ը զրկվել է արտահանման արտոնագրից:
Մեդիամաքսը կապվել է Յոսի Մելմանի հետ եւ մի քանի հարց ուղղել նրան:
- Իսրայելական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ADS-ը զրկվել է արտահանման արտոնագրից եւ այլեւս չի կարող Ադրբեջան մատակարարել «կամիկաձե» սարքեր: Արդյո՞ք դա Ձեր հոդվածի արդյունքն է:
- Դա Իսրայելի պաշտպանության նախարարություն ներկայացված բողոքի արդյունքն է, իսկ ես ընդամենը հաղորդել եմ դրա մասին: Չեմ բացառում, որ եթե հոդվածս չլիներ, պաշտպանության նախարարությունը կնախընտրեր զերծ մնալ խնդրի հանրայնացումից:
Նախարարությունը ստիպված եղավ հետաքննել այս դեպքը, որի արդյունքում նրանք եզրակացրին, որ բողոքը, որի մասին գրել էի, արդարացված էր:
- Կարծում եք, կարո՞ղ են հետեւել Իսրայելից Ադրբեջան զենքի մատակարարման հետ կապված այլ զարգացումներ:
- Չեմ կարծում: Իսրայելն ու Ադրբեջանը ռազմավարական հարաբերություններ ունեն: Ադրբեջանը կարեւոր շուկա է իսրայելական զենքի համար: Ուստի, կարծում եմ, այս դեպքը չի ազդի Ադրբեջանի հետ Իսրայելի հարաբերությունների վրա:
Պաշտպանության նախարարությունը չի կասեցրել ADS- ի ընդհանուր արտահանման արտոնագիրը: Այդ որոշումը վերաբերում է միայն մեկ ապրանքատեսակին (Orbiter 1K): Ուստի, ADS-ը կարող է շարունակել այլ արտադրանքի վաճառքը Ադրբեջանին:
- 2016 թվականի «ապրիլյան պատերազմում» Ադրբեջանը ակտիվորեն կիրառում էր իսրայելական անօդաչու սարքերն ընդդեմ հայերի: Ինչպե՞ս այս փաստը ընդունվեց Իսրայելի հասարակության եւ էլիտաների կողմից:
- Դա կարեւոր թեմա չէ իսրայելացիների համար: Իսրայելի ռազմական արդյունաբերությունը վայելում է ժողովրդի աջակցությունը, եւ իսրայելական հասարակության համար սա լուրջ էթիկական եւ բարոյական հարց չէ: Ռազմական արդյունաբերությունը Իսրայելում ամենաուժեղներից է, իսկ պաշտպանական վերնախավը էլիտայի ամենահզոր հատվածներից է: Որոշ լրագրողներ, մտավորականներ եւ խորհրդարանում ընդդիմության ներկայացուցիչներ բարձրացնում են բարոյական հարցեր, սակայն նրանք մնում են իսրայելական հասարակության լուսանցքում: Սա վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, այլեւ աշխարհի այլ անկյուններին, որտեղ Իսրայելը զենք է վաճառում:
- Հոդվածի հրապարակումից հետո զգացե՞լ եք որեւէ ճնշում Ադրբեջանի կողմից:
- Ես դարձա Ադրբեջանի թիվ 1 հանրային թշնամին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում մի քանի սարսափելի, կեղտոտ հոդվածներ հրապարակվեցին, որոնցում ինձ անվանում էին «հայկական լոբբիի գործակալ», «թուլամորթ լրագրող», «կաշառված լրագրող» եւ այլն:
Յոսի Մելմանը եւ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նետանյահուն Յոսի Մելմանը եւ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նետանյահուն
Լուսանկարը` Յոսի Մելմանի Twitter
Գիտակցում եմ, որ այդ լրատվամիջոցների դեմ Ադրբեջանում դատական գործ սկսելու շատ քիչ շանսեր ունեմ, սակայն, հավանաբար, նրանց դեմ գործ կհարուցեմ Ադրբեջանի սահմաններից դուրս: Պարզապես ցանկանում եմ դաս տալ նրանց: Եվ այլեւս երբեք չեմ այցելի Ադրբեջան: Այնտեղ եղել եմ երկու անգամ, վերջին անգամ՝ մոտ յոթ ամիս առաջ, երբ ուղեկցում էի Իսրայելի վարչապետին:

Йосси Мельман: Я стал «врагом номер 1» для Азербайджана
Известный израильский писатель и журналист Йосси Мельман опубликовал в августе в газете Maariv статью о визите делегации израильской компании Aeronautics Defense Systems (ADS) в Азербайджан для заключения контракта на поставку беспилотников-«камикадзе» Orbiter 1K.
Йосси Мельман сообщил, что Азербайджан попросил израильских инженеров продемонстрировать технику в деле, нанеся удар по армянским позициям в Арцахе. В статье говорилось, что двое израильских операторов категорически отказались управлять дронами, хотя руководство делегации ADS согласилось с условиями азербайджанской стороны. Менеджеры израильской компании обвинили операторов в том, что из-за них может сорваться важный контракт, но те все равно не подчинились. Тогда управлять беспилотниками пришлось самим менеджерам. После этого инцидента, говорилось в статье, один из операторов уволился, а второй собирается это сделать.
После публикации статьи министерство обороны Израиля начало расследование и на прошлой неделе стало известно о том, что ADS лишилась экспортной лицензии.
Медиамакс связался с Йосси Мельманом и задал ему несколько вопросов.
- Израильские СМИ сообщили, что компания ADS потеряла лицензию на экспорт и не сможет больше поставлять в Азербайджан дроны-«камикадзе». Считаете ли Вы, что это - следствие Вашей статьи?
- Это следствие жалобы, направленной в министерство обороны Израиля, а я просто был первым, кто сообщил о ней. Не исключаю, что без моей статьи министерство предпочло бы спустить эту историю «на тормозах».
Министерству пришлось начать расследование, по итогам которого они пришли к выводу, что жалоба, на которую я ссылался в своей статье, была обоснованной.
- Считаете ли Вы, что за этим могут последовать другие развития в вопросe поставок оружия Азербайджану из Израиля?
- Нет. У Израиля и Азербайджана стратегические отношения. Азербайджан - важный рынок для экспорта израильского оружия. Поэтому, на мой взгляд, данный случай не повлияет на отношения Израиля с Азербайджаном.
Министерство обороны не приостанавливало общую лицензию ADS на экспорт. Решение касается одного конкретного продукта (Orbiter 1K). ADS может продолжить продажу других товаров в Азербайджан.
- В дни «апрельской войны» 2016 года Азербайджан активно использовал дроны израильского производства против армян. Как этот факт воспринимался израильским обществом и элитами?
- Эта тема не является важной для жителей Израиля. Оборонная промышленность Израиля пользуется поддержкой населения, и это не столь серьезный этический и моральный вопрос для израильского общества. Оборонная промышленность – одна из сильнейших в Израиле, а оборонный истеблишмент - один из самых мощных в элите. Некоторые журналисты, интеллектуалы и члены оппозиции в парламенте поднимают моральные вопросы, но они остаются «на полях» общества. И это касается не только Армении и Азербайджана, но и других уголков мира, куда Израиль продает оружие.
- Испытывали ли Вы давление со стороны Азербайджана после Вашей статьи?
- Я стал «врагом общества» номер 1 в Азербайджане. В азербайджанских СМИ было несколько ужасных, грязных статей обо мне.
Йосси Мельман и премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху Йосси Мельман и премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху
Фото: Твиттер-аккаунт Йосси Мельмана
Они называли меня «агентом армянского лобби», «слабым журналистом», «коррумпированным журналистом» и так далее. Я знаю, что у меня мало шансов начать судебное разбирательство против этих СМИ в Азербайджане, но я, вероятно, подам на них в суд за пределами Азербайджана. Просто хочу преподать им урок. И я больше никогда не поеду в Азербайджан. Я был там дважды, в последний раз - семь месяцев назад, вместе с премьер-министром Израиля.