Լարիսա Հովհաննիսյան. Կարեւոր է յուրաքանչյուր երեխան - Mediamax.am
2017 թվականի մարտից Մեդիամաքսը պատմում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia, TFA) ծրագրի ուսուցիչների մասին:
Հունիսին կայացավ ծրագրի առաջին շրջանավարտների «Ես դառնում եմ դեսպան» հանդիսավոր արարողությունը:
Մեդիամաքսը զրուցել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (TFA)-ի հիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանի հետ, խնդրելով նրան պատմել առաջին արդյունքների եւ հետագա անելիքների մասին:
Առաջին շրջանավարտների մասին
Մեր մասնակիցները հաղթահարեցին իրենց կյանքի նոր եւ դժվարին փուլը: Մենք սկսեցինք աշխատել ծրագրի վրա 2013 թվականին եւ այն գործարկեցինք երկու տարի անց՝ 2015 թվականին: 2017 թվականի հունիսի 4-ը չափազանց հուզիչ օր էր մեր թիմի համար, քանի որ մենք ցույց տվեցինք չորս տարվա աշխատանքի առաջին արդյունքները:
Մեր գործող եւ ապագա ուսուցիչներին միշտ ասում ենք, որ Teach for Armenia-ում աշխատանքը չի սահմանափակվում այն երկու տարիներով, որոնց ընթացքում նրանք դասավանդում են մարզերում: Սա առաքելություն է ամբողջ կյանքի համար: Այդ երկու տարիների ընթացքում նրանք խորասուզվում են մեր երկրի իրականության մեջ. դա մի ուրիշ աշխարհ է, որը նրանցից շատերը երբեւէ չեն տեսել:
Երկամյա ծրագիրը մեր շրջանավարտներն ամփոփում են այն գիտակցմամբ, թե որքան կարեւոր է տալ այն, ինչ ստացել ես: Օրինակ՝ եթե հնարավորություն ես ունեցել արտերկրում լավ կրթություն ստանալ, հարկավոր է վերադառնալ եւ սեփական երկրի համար մի լավ բան անել: Այդ երկու տարիների ընթացքում մասնակիցների մոտ հոգեբանական առումով տեղի են ունենում կարեւոր փոփոխություններ:
Ուսուցչի գործը շարունակելու մասին
Դա հնարավոր է: Այն երիտասարդները, ովքեր եկել են TFA մանկավարժի դիպլոմով, կարող են միանգամից շարունակել աշխատել դպրոցներում: TFA-ի մասնակիցների մնացած 50-60 տոկոսը երկու տարվա ընթացքում զուգահեռաբար սովորում են Մ. Նալբանդյանի անվ. Շիրակի պետական համալսարանի մագիստրատուրայում, որի համար վճարում է մեր ծրագիրը: Այսպիսով, երկու տարի անց TFA-ի բոլոր մասնակիցները ունեն մանկավարժի դիպլոմ եւ դպրոցում դասավանդելու հնարավորություն:
Ոմանց թվում է, որ մեր ուսուցիչները անհավանական գումարներ են ստանում, մինչդեռ նրանց վաստակած գումարը բաղկացած է դպրոցի միջին աշխատավարձից եւ մեր կողմից տրվող որոշակի ֆինանսական աջակցությունից, որը նախատեսված է ուսուցիչների մարզերում բնակություն հաստատելու, երթեւեկելու եւ կենցաղային հարցերը հոգալու համար: Ակնհայտ է, որ ֆինանսական գործոնը որոշիչ չէ այն երիտասարդների համար, ովքեր թողնում եմ իրենց, ընդհանուր առմամբ, բարեկեցիկ կյանքը եւ երկու տարով տեղափոխվում մարզեր:
Լարիսա Հովհաննիսյանը` թիմի անդամների հետ Լարիսա Հովհաննիսյանը` թիմի անդամների հետ
Ասեմ ավելին. մենք հարցում ենք անցկացրել մեր մասնակիցների շրջանում, եւ շատերն ասել են, որ պատրաստ կլինեին աշխատել ավելի քիչ գումարի դիմաց: Նրանց համար կարեւոր է, որպեսզի աշխատավարձը թույլ տա հոգալ նվազագույն կարիքները, որպեսզի իրենք լիովին կենտրոնանան աշխատանքի վրա եւ ստիպված չլինեն լրացուցիչ աշխատանք փնտրել:
Հիմնականում մեր ուսուցիչներն ապրում եմ դժվարին պայմաններում: Գրեթե բոլորը բնակվում են տներում, որոնց զուգարանը բակում է գտնվում, կան տրանսպորտի, համացանցի, աշխարհի եւ հարազատների հետ կապի բացակայությանն առնչվող խնդիրներ: Ունենք ուսուցիչներ, ովքեր ստիպված են ամեն օր մի քանի կիլոմետր քայլել ջրի համար:
Նոր եւ «հին» ուսուցիչների հարաբերությունները
Երբ նոր էինք սկսում ծրագիրը, շատ էի մտահոգվում այն հարցով, թե ինչպես կդասավորվեն մեր մասնակիցների հարաբերությունները տնօրենների եւ տեղի ուսուցիչների հետ: Սակայն ես զարմացած եւ ոգեւորված էի մեր ուսուցիչների նկատմամբ մարդկանց ցուցաբերած վերաբերմունքից: Իհարկե, նաեւ խնդիրներ եղան, սակայն հիմնականում դրանք առաջին ամիսներին էին ի հայտ գալիս: Կամաց-կամաց բոլորը սկսեցին հասկանալ, որ երիտասարդ ուսուցիչները որեւէ գաղտնի օրակարգ կամ առանձնանալու ցանկություն չունեն:
Շատ տնօրեններ ինձ ասում էին. «Մի անհանգստացիր: Այս տղան կամ աղջիկը կապրեն իմ տանը»: Եվ իսկապես մեր ուսուցիչներից ոմանց իրենց տանը օթեւան են տվել հենց դպրոցների տնօրենները: Գյուղերում կան տատիկներ, ովքեր սենյակ են տրամադրում մեր ուսուցիչներին, չպահանջելով գումար, միայն խնդրում են օգնել կենցաղային հարցերում:
Մենք սերմանում ենք մեր ուսուցիչների մեջ այն միտքը, որ իրենք նույնպես պետք է փոխվեն եւ հարմարվեն տեղի պայմաններին, չմոռանալով, որ ինչքան էլ լավ վերաբերմունքի արժանանան, իրենք միեւնույն է հյուր են: Անգամ եթե գյուղում կան ավանդույթներ եւ սովորույթներ, որոնք ձեր համար անհասկանալի են, դա ձեզ մարդկանց դատելու իրավունք չի տալիս:
Մի աղջիկ ունենք, ով աշխատում է Գոշ գյուղում: Նա ասում է. «Ես ընդհանրապես չեմ պատկերացնում, ինչպես եմ հեռանալու այստեղից»: Արդեն մտածում է երրորդ-չորրորդ տարին էլ մնալ, քաջ գիտակցելով, որ TFA-ի կրթաթոշակն այլեւս չի լինի:
Գործընթացի շարունակական բնույթի ապահովումը
Մենք փորձում ենք կառուցել երկարաժամկետ համագործակցություն դպրոցների հետ, որպեսզի երկամյա ժամկետի լրանալուց հետո մեկնող ուսուցչին փոխարինի TFA-ի նոր մասնակիցը:
Ամեն դեպքում, վերջնական որոշումը կայացնում է դպրոցի տնօրենը: Եթե որեւէ պատճառներով դպրոցի ղեկավարը չի ցանկանում շարունակել համագործակցությունը, մենք գտնում ենք նոր գործընկեր, քանի որ հեռավոր գյուղերում առկա է ուսուցիչների մեծ պակաս: Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր ուսուցիչները զբաղեցնում են այն հաստիքները, որոնք տարիներով թափուր են մնում, քանի որ դրանք լրացնել ցանկացողներ չկան:
Կրթության նախարարության հետ հարաբերությունները
Մենք մշտական կապի մեջ ենք եւ աշխատում ենք նախարարության հետ ստորագրված համագործակցության մասին հուշագրի հիման վրա:
Մենք հաճախ ենք հանդիպում, զրուցում, քննարկում ենք տարբեր նախաձեռնություններ, օրինակ՝ դպրոցների օպտիմալացման ծրագիրը:
Որպես կանոն, կրթական նախաձեռնությունները Հայաստանում համակարգված չեն: Ի նկատի ունեմ ոչ միայն պետական ծրագրերը, այլեւ՝ մասնավոր: Շատ կցանկանայի, որ մի օր բոլորս նստեինք մի սեղանի շուրջ եւ փորձեինք որոշել այն առանցքային ուղղությունները, որոնք թույլ կտան մեր երեխաներին ստանալ որակյալ կրթություն՝ անկախ այն հանգամանքից, որտեղ են բնակվում եւ որքան գումար են վաստակում իրենց ծնողները:
Teach for Armenia-ի ուսուցիչներ՝ պատուհան դեպի աշխարհ
Մեր ուսուցիչները միայն իրենց առարկայով չեն սահմանափակվում: Դասերից հետո նրանք պարապում են երեխաների հետ, տարբեր խմբակներ կամ ակումբներ հիմնում: Մենք նրանց չենք ասում, կոնկրետ ինչով զբաղվել, քանի որ ամեն դպրոց եւ ամեն գյուղ իր առանձնահատկությունն ունի:
Օրինակ, Զինա Ղուկասյանը աշակերտների հետ զբոսայգի է կառուցել գյուղում, որի ֆինանսավորումը գտել էր քրաուդֆանդինգի միջոցով:
Մեր մյուս մասնակիցը՝ Ռուդոլֆ Հարությունյանը, կերտել է իսկական հաջողության պատմություն: Ամեն ինչ սկսվեց բիզնես-ակումբից, որը նա հիմնել էր իր աշակերտների հետ միասին: Ակումբի նպատակն էր բացահայտել Լոռու մարզի Բլագոդարնոյե գյուղի բիզնես-ներուժը: Առաջին ուղղություններից էին պանրի եւ մեղրի արտադրությունը: Ռուդոլֆը համոզել է գյուղացիներին ավելի շատ պանիր արտադրել, որը նա իրացնում է մայրաքաղաքում: Հանգստյան օրերին տանում է պանիրը Երեւան եւ հանձնում խանութներին, վաճառում է առձեռն: Պանրին այժմ գումարվել է մեղրը: Ռուդոլֆի շնորհիվ երեխաներն ու նրանց ծնողները հասկացան, որ իրենց արտադրանքը կարող է հետաքրքիր լինել մեծ շուկայում, պարզապես պետք է փորձել:
Մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում տղամարդ ուսուցիչների բավարար քանակին: Ցավոք սրտի, գաղտնիք չէ, որ մեր որոշ գյուղերում ապրող տղամարդիկ արտագնա աշխատանքի են մեկնում: Երբ գյուղի ուսուցիչների 90 տոկոսը կանայք են, ում միջին տարիքը 55 տարեկան է, բազմաթիվ պատանիների համար դպրոցն այնքան անհետաքրքիր է դառնում, որ նրանք պարզապես դադարում եմ այնտեղ հաճախել:
Մեր տղա ուսուցիչները հաճախ դառնում են պատասխանատու քաղաքացու օրինակելի մոդել. նրանց աշակերտները տեսնում են, որ ստանալով որակյալ կրթություն եւ ունենալով աշխատանքի լավագույն հնարավորություններ, այդ երիտասարդները որոշում են դասավանդել դպրոցում եւ որոշ չափով լրացնել այն բացերը, որոնք ի հայտ են գալիս տղամարդկանց միգրացիայի պատճառով:
Նաեւ անչափ հպարտանում եմ մեր աղջիկներով, որոնցից շատերը հաղթահարել են ծնողների արգելքները, իրենց զրկել են տարրական հարմարություններից:
Դոնորները
Մեր առաջին դոնորները՝ Սեմ եւ Սիլվա Սիմոնյաններն էին, ովքեր հավատացին իմ «խենթ» գաղափարին եւ որոշեցին օգնել: Այնուհետեւ մեզ սկսեցին աջակցել նաեւ ՀԲԸՄ-ն (Հայ ընդհանուր բարեգործական միությունը), Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը: Այսօր շատ սերտ համագործակցություն ունենք UWC Dilijan քոլեջի եւ Scholae Mundi Armenia կրթական հիմնադրամի հետ, իսկ Վերոնիկա Զոնաբենդը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է:
Մենք ունենք նաեւ մեկ այլ կարեւոր նվիրատու, ով, նախընտրելով անանուն մնալ, օգնում է մեզ ընդլայնել նախագծի սահմանները:
Այս առանցքային դոնորներից բացի, ունենք նաեւ գործընկերներ, ովքեր ֆինանսավորում են մեկ կամ մի քանի ուսուցիչների կրթաթոշակները: Նրանց թվում են Ռոսգոսստրախ Արմենիան, Ամերիաբանկը, AMAA-ն (Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցություն):
Կան մարդիկ, ովքեր 5 կամ 10 դոլար են նվիրաբերում մեր ծրագրին: Յուրաքանչյուր դոլար մեզ համար կարեւոր է: Ավելին, եղել են պահեր, երբ մենք ֆինանսական դժվարություններ ենք ունեցել, եւ այդժամ մեզ օգնում էին հենց այդ փոքր անհատական նվիրատվությունները:
Մենթորներ
Մեր Leadership Development Program նախագիծը բաղկացած է տարբեր բաղադրիչներից, որոնցից մեկը մենթորությունն է: Որպես մենթոր մենք ընտրում ենք դասավանդման մեծ փորձ ունեցող ուսուցիչներին: Ունենք մենթորներ, ովքեր 10-15 տարի շարունակ դասավանդել են պետական դպրոցներում եւ իսկական «աստղեր» են դարձել այդ ոլորտում: Մեր մենթորների մեծ մասը Վանաձորից է, հավանաբար, այնտեղ շատ ուժեղ մանկավարժական դպրոց է եղել:
Այժմ մենք աճում ենք, եւ մեր մենթորների շրջանակը ընդլայնվում է. նրանց թվում կան մարդիկ, ովքեր մասնակցել են մեր ծրագրին: Կան մենթորներ, ովքեր մասնագիտանում են ներառական կրթության ոլորտում, ինչը նույնպես առանցքային թեմա է մեզ համար:
Մենթորները օգնում են երիտասարդ ուսուցիչներին ամենատարբեր հարցերում: Օրինակ, ինչպե՞ս լեզու գտնել տնօրենի հետ, եթե ի հայտ են եկել որոշակի տարաձայնություններ: Ինչպե՞ս կազմել դասի պլանը, ինչպե՞ս անել, որպեսզի երեխաները ձեզ հետաքրքրությամբ լսեն: Մեր մասնակիցները, առաջին անգամ դպրոց ներս մտնելուց, քաջ գիտակցում են, որ այդ երկու տարիները շատ արագ են անցնելու եւ այդ պատճառով անում են ամեն բան, որպեսզի տրված ժամանակը բավականացնի դնել այն հիմքերը, որոնք երեխաներին կօգնեն հաջողության հասնել, կփոխեն կրթության հանդեպ նրանց վերաբերմունքը:
Ապագայի անելիքները
Ունենք հատուկ ռազմավարական մոտեցում՝ Proof Point Communities, բոլոր այն դպրոցների եւ համայնքների համար, որտեղ կան շատ ցածր կրթական ցուցանիշներ, առկա է ուսուցիչների պակաս եւ դժվար ֆինանսական վիճակ:
Մենք ցանկանում ենք այնտեղ գործուղել ոչ թե մեկ, այլ միանգամից մի քանի ուսուցչի: Ցանկալի է, որ այդ դպրոցների տնօրենները նույնպես լինեն մեր ծրագրի շրջանավարտները: Գաղափարը հետեւյալն է. հինգ տարիների ընթացքում ցույց տալ, թե ինչ արդյունքների կարելի է հասնել շատ ցածր մեկնարկային պայմաններ ունեցող դպրոցում:
Ամեն երեխա ունի որակյալ կրթություն ստանալու ներուժ եւ իրավունք, եւ եթե յուրաքանչյուր երեխա պետության եւ կրթության նախարարության համար առաջնահերթություն դառնա, ամեն բան վաղ թե ուշ իր տեղը կընկնի:
Շատ հաճախ կրթական համակարգի խնդիրները պայմանավորված են ոչ թե նրանով, որ ոլորտի պատասխանատուները չեն ցանկանում որեւէ լավ բան անել, այլ պարզապես շատերը հեռու են այն իրականությունից, որն առկա է դպրոցներում, հատկապես՝ մարզերում: Հավանաբար, նրանց մեջ կան մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ չեն դասավանդել դպրոցներում եւ անձամբ չեն առնչվել այդ խնդիրներին: Անհնար է կազմել արդյունավետ ծրագիր կրթական ոլորտի համար, եթե չես շփվում աշակերտի հետ, ով տեսնում է հորը տարվա մեջ լավագույն դեպքում մի քանի շաբաթ, դպրոց է գալիս կիսասոված, չունի նորմալ կոշիկ եւ չգիտի, ինչպես օգնել մորը կերակրել եղբորն ու քույրերին: Ներեցեք կոպիտ արտահայտությանս համար, այդ ամենը պետք է սեփական կաշվի վրա զգալ:
Մենք շատ խելացի երիտասարդներ ունենք, բայց նրանք ոչ միշտ են ունենում առաջնորդի որակներ, որովհետեւ դպրոցների եւ բուհերի առջեւ նման խնդիր դրված չէ: Մեր աշխատանքի մեկ այլ կարեւոր մասն է երիտասարդների մոտ առաջնորդական ներուժի բացահայտումը: Ինչ ուղով նրան կգնան ծրագրից հետո՝ իրենց որոշումն է, սակայն ես կարող եմ հաստատել, որ նման փորձառությունից հետո շատ դժվար է չվերադառնալ մի ոլորտ, որը փոխում է մարդկանց կյանքը դեպի լավը: Ինքս ինձ վրա եմ զգացել: Մասնագիտությամբ շուկայագետ եմ, մտածում էի, որ պետք է աշխատեմ տարբեր երկրներում գործող համաշխարհային կորպորացիաներում: Սակայն երբ գիտակցում ես, որ կյանքը մեկ անգամ է տրվում, եւ դու հնարավորություն ունես առնվազն մեկ մարդու կյանքը դեպի լավը փոխել, արդեն չես կարողանում այլկերպ ապրել: Տարվում ես այդ գաղափարով, եւ մնացածը երկրորդական է դառնում:

Mediamax publishes a monthly series about teachers from Teach For Armenia (TFA) since March 2017. This June, the organization held an Ambassador Induction Ceremony of Teach For Armenia’s first graduates.
Mediamax talked with Teach For Armenia (TFA) Founder & CEO Larisa Hovannisian and asked her to tell about first results and plans for the future.
About the first graduates
It was a new, difficult stage of life for our Fellows. We began working on the Fellowship in 2013 and launched it two years later, in 2015. The 4th of June was an extremely emotional day for our team, because we showed the first fruit of our four-year labor.
We always tell our present and future teachers that their efforts in Teach For Armenia aren’t limited to the two years they spend in marzes (regions). It’s their life’s mission. These two years give them a deep dive into the reality of our country, into a different world that many of them have never seen.
Our Fellows come to the end of the two-year period with an understanding of how important it is to give back. For instance, if you had a chance to get a good education abroad, you have to come back and do something for your country. Our teachers experience important changes in their mentality during these two years.
On working as a teacher after TFA
It’s possible. People who came to TFA with a diploma in education can just work in schools right after the Fellowship. Other 50-60% of TFA participants take a two-year master’s course in M. Nalbandyan Shirak State University, paid for by our organization, parallel to working in regions (marzes). This means that after our Fellowship, all TFA Fellows receive a diploma and certification to teach in public schools across Armenia.
Some people think our Fellows earn an unbelievably large salary, but they actually get an average salary in schools and little funding from us to cover accommodation, transportation, and everyday necessities. Obviously, money isn’t the key factor for the young people who leave their overall comfortable lives and go to work in marzes for two years.
Larisa Hovannisian with team members Larisa Hovannisian with team members
Moreover, we conducted a survey among our Fellows, and many of them said they were ready to work for less money. What mattered to them was to earn enough to have the necessary minimum so they could focus on their job and not look for work on the side.
Our teachers usually live in hard conditions. They all live in homes with outdoor toilets, in places with transportation problems, no internet, limited connection with the outside world and their families. Some teachers have to walk several kilometers every day just to get water.
On relationship between new and “old” teachers
I was worried in the beginning about how the relationship between our Fellows and local principals and teachers will develop. But I was very surprised and inspired by how people treated our Fellows. Of course, there were some problems, but mostly in the first few months. Gradually people began to understand that the young teachers (Fellows) didn’t have a secret agenda or a desire to stand out purposefully.
We met a lot of principals who said, “Don’t you worry. This boy (or girl) can stay at my place.” And indeed, some of our Fellows live at the principal’s houses. There are elderly women in the villages, who host our Fellows and don’t require payment, they just ask for help with housework.
We prepare our Fellows to the idea that they too need to change and adapt to local conditions. They need to remember that no matter how well they are treated, they are still guests. If the village has customs you don’t understand, it doesn’t give you the right to judge people.
We have a female Fellow working in the village of Gosh. She says, “I can’t imagine leaving this place.” She’s already thinking of a way to stay for one or two more years, although she knows she won’t have financial support from TFA.
On ensuring continuity of the process
We try to build long-term partnerships with schools, so that a new Fellow replaces the Fellow who’s leaving after the two-year period.
In any case, the final decision is up to the school principal. If they don’t want to continue cooperation for some reason, we find new school partners, as remote areas have big problems with teacher shortages. I’d like to stress that we usually send our teachers to fill vacancies that have stayed open for years because no one wanted to fill them.
On relations with the Ministry of Education
We keep in touch and work on the basis of the Memorandum of Cooperation that we signed with the Ministry in early 2015.
We often meet, talk and discuss different initiatives, for instance, the ongoing optimization program for public schools.
As a rule, educational initiatives in Armenia aren’t coordinated. I’m talking about private programs too, not just state ones. I really wish that one day we will sit down at the same table and try to define the key directions that will allow us to give good education to our children regardless of where they live and how much their parents earn.
Teach For Armenia’s teachers are a window into the world
Teaching subjects is just a small part of what our Fellows do in the villages. They organize different clubs and work with children after lessons. We don’t tell them what exactly to do, as each school and village has different needs.
For instance, Zina Ghukasyan and her pupils built a park in their village. She found money for the project through crowdfunding.
Another participant Rudolf Harutyunyan has already built his success story. Everything began from a business club that he led together with his students. The club aimed at determining the business potential of Blagodarnoye village (Lori marz) by producing cheese and honey. Rudolf persuaded the villagers to produce more cheese, which he continues to distribute to shops in Yerevan every weekend. Production and distribution of honey has recently been added to current activities. Rudolf helped these children and their parents understand that their production may reach large markets if they just try.
We attach special importance to attracting young men into our Fellowship. Unfortunately, the majority of men in many villages leave their country to make money abroad. 90% of teachers at schools are women at around 55. Many teenagers find going to school so uninteresting, that they just stop attending classes.
Our male Fellows very often become role models for their students as responsible citizens. Children see these young people with quality education and the best job opportunities choosing instead to teach at rural public schools.
I am also very proud of all our young women involved in the Fellowship. Many of them had to confront parental prohibitions and deprive themselves of basic amenities.
On donors
Sam and Sylva Simonian were the first to believe in my “crazy” idea and help me realize it. Later AGBU (Armenian General Benevolent Union), as well as Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend started supporting us. Currently we closely cooperate with UWC Dilijan College and Scholae Mundi Armenia Foundation, while Veronika Zonabend chairs TFA’s Board of Trustees.
One more important donor is helping us scale our impact, though they prefer to remain anonymous.
In addition to the mentioned key donors, TFA has other partners financing scholarships for one or several teachers. They involve Rosgosstrakh Armenia, Ameriabank, AMAA (Armenian Missionary Association of America).
Some people donate from 5 or 10 dollars. Every dollar counts! Moreover, there was a time when we struggled financially, and these small private donations helped us get through tough times.
On mentors
Among other components, our Leadership Development Program includes mentorship. Our mentors are professional teachers with vast experience at state schools, they are “real stars”. The majority of our teachers come from Vanadzor, most probably because, pedagogy was always highly developed there.
Currently we are developing and involving more and more mentors, including graduates of our Fellowship. Some of our mentors are specialized in special education education, yet another key topic for us.
Mentors help young teachers solve various issues, for example, how do you negotiate with principals in case of problems? How do you create engaging and effective lessons which would interest children and help them unlock their potential? Our participants realize that 2 years from the moment they first enter the classroom will pass very quickly, so they do everything possible to change children’s perception of education, laying the foundation for further successes.
On future plans
Our Proof Point Communities special strategic approach is developed for communities with poor education quality, teacher shortage and tough financial situation.
We intend to send several teachers at the same time to places where it is necessary. It would be preferable if principals of these schools were graduates of our Fellowship as well.  We aim to show what children are capable of achieving in the toughest schools.
All children have the potential and right for quality education. If every child becomes a priority for the state and the Armenian Ministry of Education and Science, everything else will sooner or later fall into place.
Not all problems in our education system are conditioned by the unwillingness of responsible people to do something good. Sometimes they are just far from the reality at schools, especially in regions. It’s like that they have never taught at a school that has faced education challenges for years. You can’t implement education reforms without the opportunity to communicate with students, who see their fathers at best several weeks a year. These kids come to school half-starved, without normal shoes and any idea on how to help their mothers feed their brothers and sisters. One should experience that first-hand before putting anything down on paper.
We have smart youth, but quite often they need leadership skills, which Armenian schools and universities do not usually aim to develop. We are committed to discovering the leadership potential within our Fellows. Of course, they are free to choose their further careers, but I am convinced that they will find it hard to leave work that helps to improve the lives of others. I have already experienced this myself. I come from a business and marketing background, and I thought I would be working for global corporations in different countries. But when you realize that life is given only once and you have the opportunity to improve the life of even one person, you just can’t live otherwise. You become “addicted” to this lifestyle and everything else becomes secondary.