Լարիսա Հովհաննիսյան. Կարեւոր է յուրաքանչյուր երեխան - Mediamax.am
2017 թվականի մարտից Մեդիամաքսը պատմում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia, TFA) ծրագրի ուսուցիչների մասին:
Հունիսին կայացավ ծրագրի առաջին շրջանավարտների «Ես դառնում եմ դեսպան» հանդիսավոր արարողությունը:
Մեդիամաքսը զրուցել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (TFA)-ի հիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանի հետ, խնդրելով նրան պատմել առաջին արդյունքների եւ հետագա անելիքների մասին:
Առաջին շրջանավարտների մասին
Մեր մասնակիցները հաղթահարեցին իրենց կյանքի նոր եւ դժվարին փուլը: Մենք սկսեցինք աշխատել ծրագրի վրա 2013 թվականին եւ այն գործարկեցինք երկու տարի անց՝ 2015 թվականին: 2017 թվականի հունիսի 4-ը չափազանց հուզիչ օր էր մեր թիմի համար, քանի որ մենք ցույց տվեցինք չորս տարվա աշխատանքի առաջին արդյունքները:
Մեր գործող եւ ապագա ուսուցիչներին միշտ ասում ենք, որ Teach for Armenia-ում աշխատանքը չի սահմանափակվում այն երկու տարիներով, որոնց ընթացքում նրանք դասավանդում են մարզերում: Սա առաքելություն է ամբողջ կյանքի համար: Այդ երկու տարիների ընթացքում նրանք խորասուզվում են մեր երկրի իրականության մեջ. դա մի ուրիշ աշխարհ է, որը նրանցից շատերը երբեւէ չեն տեսել:
Երկամյա ծրագիրը մեր շրջանավարտներն ամփոփում են այն գիտակցմամբ, թե որքան կարեւոր է տալ այն, ինչ ստացել ես: Օրինակ՝ եթե հնարավորություն ես ունեցել արտերկրում լավ կրթություն ստանալ, հարկավոր է վերադառնալ եւ սեփական երկրի համար մի լավ բան անել: Այդ երկու տարիների ընթացքում մասնակիցների մոտ հոգեբանական առումով տեղի են ունենում կարեւոր փոփոխություններ:
Ուսուցչի գործը շարունակելու մասին
Դա հնարավոր է: Այն երիտասարդները, ովքեր եկել են TFA մանկավարժի դիպլոմով, կարող են միանգամից շարունակել աշխատել դպրոցներում: TFA-ի մասնակիցների մնացած 50-60 տոկոսը երկու տարվա ընթացքում զուգահեռաբար սովորում են Մ. Նալբանդյանի անվ. Շիրակի պետական համալսարանի մագիստրատուրայում, որի համար վճարում է մեր ծրագիրը: Այսպիսով, երկու տարի անց TFA-ի բոլոր մասնակիցները ունեն մանկավարժի դիպլոմ եւ դպրոցում դասավանդելու հնարավորություն:
Ոմանց թվում է, որ մեր ուսուցիչները անհավանական գումարներ են ստանում, մինչդեռ նրանց վաստակած գումարը բաղկացած է դպրոցի միջին աշխատավարձից եւ մեր կողմից տրվող որոշակի ֆինանսական աջակցությունից, որը նախատեսված է ուսուցիչների մարզերում բնակություն հաստատելու, երթեւեկելու եւ կենցաղային հարցերը հոգալու համար: Ակնհայտ է, որ ֆինանսական գործոնը որոշիչ չէ այն երիտասարդների համար, ովքեր թողնում եմ իրենց, ընդհանուր առմամբ, բարեկեցիկ կյանքը եւ երկու տարով տեղափոխվում մարզեր:
Լարիսա Հովհաննիսյանը` թիմի անդամների հետ Լարիսա Հովհաննիսյանը` թիմի անդամների հետ
Ասեմ ավելին. մենք հարցում ենք անցկացրել մեր մասնակիցների շրջանում, եւ շատերն ասել են, որ պատրաստ կլինեին աշխատել ավելի քիչ գումարի դիմաց: Նրանց համար կարեւոր է, որպեսզի աշխատավարձը թույլ տա հոգալ նվազագույն կարիքները, որպեսզի իրենք լիովին կենտրոնանան աշխատանքի վրա եւ ստիպված չլինեն լրացուցիչ աշխատանք փնտրել:
Հիմնականում մեր ուսուցիչներն ապրում եմ դժվարին պայմաններում: Գրեթե բոլորը բնակվում են տներում, որոնց զուգարանը բակում է գտնվում, կան տրանսպորտի, համացանցի, աշխարհի եւ հարազատների հետ կապի բացակայությանն առնչվող խնդիրներ: Ունենք ուսուցիչներ, ովքեր ստիպված են ամեն օր մի քանի կիլոմետր քայլել ջրի համար:
Նոր եւ «հին» ուսուցիչների հարաբերությունները
Երբ նոր էինք սկսում ծրագիրը, շատ էի մտահոգվում այն հարցով, թե ինչպես կդասավորվեն մեր մասնակիցների հարաբերությունները տնօրենների եւ տեղի ուսուցիչների հետ: Սակայն ես զարմացած եւ ոգեւորված էի մեր ուսուցիչների նկատմամբ մարդկանց ցուցաբերած վերաբերմունքից: Իհարկե, նաեւ խնդիրներ եղան, սակայն հիմնականում դրանք առաջին ամիսներին էին ի հայտ գալիս: Կամաց-կամաց բոլորը սկսեցին հասկանալ, որ երիտասարդ ուսուցիչները որեւէ գաղտնի օրակարգ կամ առանձնանալու ցանկություն չունեն:
Շատ տնօրեններ ինձ ասում էին. «Մի անհանգստացիր: Այս տղան կամ աղջիկը կապրեն իմ տանը»: Եվ իսկապես մեր ուսուցիչներից ոմանց իրենց տանը օթեւան են տվել հենց դպրոցների տնօրենները: Գյուղերում կան տատիկներ, ովքեր սենյակ են տրամադրում մեր ուսուցիչներին, չպահանջելով գումար, միայն խնդրում են օգնել կենցաղային հարցերում:
Մենք սերմանում ենք մեր ուսուցիչների մեջ այն միտքը, որ իրենք նույնպես պետք է փոխվեն եւ հարմարվեն տեղի պայմաններին, չմոռանալով, որ ինչքան էլ լավ վերաբերմունքի արժանանան, իրենք միեւնույն է հյուր են: Անգամ եթե գյուղում կան ավանդույթներ եւ սովորույթներ, որոնք ձեր համար անհասկանալի են, դա ձեզ մարդկանց դատելու իրավունք չի տալիս:
Մի աղջիկ ունենք, ով աշխատում է Գոշ գյուղում: Նա ասում է. «Ես ընդհանրապես չեմ պատկերացնում, ինչպես եմ հեռանալու այստեղից»: Արդեն մտածում է երրորդ-չորրորդ տարին էլ մնալ, քաջ գիտակցելով, որ TFA-ի կրթաթոշակն այլեւս չի լինի:
Գործընթացի շարունակական բնույթի ապահովումը
Մենք փորձում ենք կառուցել երկարաժամկետ համագործակցություն դպրոցների հետ, որպեսզի երկամյա ժամկետի լրանալուց հետո մեկնող ուսուցչին փոխարինի TFA-ի նոր մասնակիցը:
Ամեն դեպքում, վերջնական որոշումը կայացնում է դպրոցի տնօրենը: Եթե որեւէ պատճառներով դպրոցի ղեկավարը չի ցանկանում շարունակել համագործակցությունը, մենք գտնում ենք նոր գործընկեր, քանի որ հեռավոր գյուղերում առկա է ուսուցիչների մեծ պակաս: Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր ուսուցիչները զբաղեցնում են այն հաստիքները, որոնք տարիներով թափուր են մնում, քանի որ դրանք լրացնել ցանկացողներ չկան:
Կրթության նախարարության հետ հարաբերությունները
Մենք մշտական կապի մեջ ենք եւ աշխատում ենք նախարարության հետ ստորագրված համագործակցության մասին հուշագրի հիման վրա:
Մենք հաճախ ենք հանդիպում, զրուցում, քննարկում ենք տարբեր նախաձեռնություններ, օրինակ՝ դպրոցների օպտիմալացման ծրագիրը:
Որպես կանոն, կրթական նախաձեռնությունները Հայաստանում համակարգված չեն: Ի նկատի ունեմ ոչ միայն պետական ծրագրերը, այլեւ՝ մասնավոր: Շատ կցանկանայի, որ մի օր բոլորս նստեինք մի սեղանի շուրջ եւ փորձեինք որոշել այն առանցքային ուղղությունները, որոնք թույլ կտան մեր երեխաներին ստանալ որակյալ կրթություն՝ անկախ այն հանգամանքից, որտեղ են բնակվում եւ որքան գումար են վաստակում իրենց ծնողները:
Teach for Armenia-ի ուսուցիչներ՝ պատուհան դեպի աշխարհ
Մեր ուսուցիչները միայն իրենց առարկայով չեն սահմանափակվում: Դասերից հետո նրանք պարապում են երեխաների հետ, տարբեր խմբակներ կամ ակումբներ հիմնում: Մենք նրանց չենք ասում, կոնկրետ ինչով զբաղվել, քանի որ ամեն դպրոց եւ ամեն գյուղ իր առանձնահատկությունն ունի:
Օրինակ, Զինա Ղուկասյանը աշակերտների հետ զբոսայգի է կառուցել գյուղում, որի ֆինանսավորումը գտել էր քրաուդֆանդինգի միջոցով:
Մեր մյուս մասնակիցը՝ Ռուդոլֆ Հարությունյանը, կերտել է իսկական հաջողության պատմություն: Ամեն ինչ սկսվեց բիզնես-ակումբից, որը նա հիմնել էր իր աշակերտների հետ միասին: Ակումբի նպատակն էր բացահայտել Լոռու մարզի Բլագոդարնոյե գյուղի բիզնես-ներուժը: Առաջին ուղղություններից էին պանրի եւ մեղրի արտադրությունը: Ռուդոլֆը համոզել է գյուղացիներին ավելի շատ պանիր արտադրել, որը նա իրացնում է մայրաքաղաքում: Հանգստյան օրերին տանում է պանիրը Երեւան եւ հանձնում խանութներին, վաճառում է առձեռն: Պանրին այժմ գումարվել է մեղրը: Ռուդոլֆի շնորհիվ երեխաներն ու նրանց ծնողները հասկացան, որ իրենց արտադրանքը կարող է հետաքրքիր լինել մեծ շուկայում, պարզապես պետք է փորձել:
Մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում տղամարդ ուսուցիչների բավարար քանակին: Ցավոք սրտի, գաղտնիք չէ, որ մեր որոշ գյուղերում ապրող տղամարդիկ արտագնա աշխատանքի են մեկնում: Երբ գյուղի ուսուցիչների 90 տոկոսը կանայք են, ում միջին տարիքը 55 տարեկան է, բազմաթիվ պատանիների համար դպրոցն այնքան անհետաքրքիր է դառնում, որ նրանք պարզապես դադարում եմ այնտեղ հաճախել:
Մեր տղա ուսուցիչները հաճախ դառնում են պատասխանատու քաղաքացու օրինակելի մոդել. նրանց աշակերտները տեսնում են, որ ստանալով որակյալ կրթություն եւ ունենալով աշխատանքի լավագույն հնարավորություններ, այդ երիտասարդները որոշում են դասավանդել դպրոցում եւ որոշ չափով լրացնել այն բացերը, որոնք ի հայտ են գալիս տղամարդկանց միգրացիայի պատճառով:
Նաեւ անչափ հպարտանում եմ մեր աղջիկներով, որոնցից շատերը հաղթահարել են ծնողների արգելքները, իրենց զրկել են տարրական հարմարություններից:
Դոնորները
Մեր առաջին դոնորները՝ Սեմ եւ Սիլվա Սիմոնյաններն էին, ովքեր հավատացին իմ «խենթ» գաղափարին եւ որոշեցին օգնել: Այնուհետեւ մեզ սկսեցին աջակցել նաեւ ՀԲԸՄ-ն (Հայ ընդհանուր բարեգործական միությունը), Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը: Այսօր շատ սերտ համագործակցություն ունենք UWC Dilijan քոլեջի եւ Scholae Mundi Armenia կրթական հիմնադրամի հետ, իսկ Վերոնիկա Զոնաբենդը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է:
Մենք ունենք նաեւ մեկ այլ կարեւոր նվիրատու, ով, նախընտրելով անանուն մնալ, օգնում է մեզ ընդլայնել նախագծի սահմանները:
Այս առանցքային դոնորներից բացի, ունենք նաեւ գործընկերներ, ովքեր ֆինանսավորում են մեկ կամ մի քանի ուսուցիչների կրթաթոշակները: Նրանց թվում են Ռոսգոսստրախ Արմենիան, Ամերիաբանկը, AMAA-ն (Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցություն):
Կան մարդիկ, ովքեր 5 կամ 10 դոլար են նվիրաբերում մեր ծրագրին: Յուրաքանչյուր դոլար մեզ համար կարեւոր է: Ավելին, եղել են պահեր, երբ մենք ֆինանսական դժվարություններ ենք ունեցել, եւ այդժամ մեզ օգնում էին հենց այդ փոքր անհատական նվիրատվությունները:
Մենթորներ
Մեր Leadership Development Program նախագիծը բաղկացած է տարբեր բաղադրիչներից, որոնցից մեկը մենթորությունն է: Որպես մենթոր մենք ընտրում ենք դասավանդման մեծ փորձ ունեցող ուսուցիչներին: Ունենք մենթորներ, ովքեր 10-15 տարի շարունակ դասավանդել են պետական դպրոցներում եւ իսկական «աստղեր» են դարձել այդ ոլորտում: Մեր մենթորների մեծ մասը Վանաձորից է, հավանաբար, այնտեղ շատ ուժեղ մանկավարժական դպրոց է եղել:
Այժմ մենք աճում ենք, եւ մեր մենթորների շրջանակը ընդլայնվում է. նրանց թվում կան մարդիկ, ովքեր մասնակցել են մեր ծրագրին: Կան մենթորներ, ովքեր մասնագիտանում են ներառական կրթության ոլորտում, ինչը նույնպես առանցքային թեմա է մեզ համար:
Մենթորները օգնում են երիտասարդ ուսուցիչներին ամենատարբեր հարցերում: Օրինակ, ինչպե՞ս լեզու գտնել տնօրենի հետ, եթե ի հայտ են եկել որոշակի տարաձայնություններ: Ինչպե՞ս կազմել դասի պլանը, ինչպե՞ս անել, որպեսզի երեխաները ձեզ հետաքրքրությամբ լսեն: Մեր մասնակիցները, առաջին անգամ դպրոց ներս մտնելուց, քաջ գիտակցում են, որ այդ երկու տարիները շատ արագ են անցնելու եւ այդ պատճառով անում են ամեն բան, որպեսզի տրված ժամանակը բավականացնի դնել այն հիմքերը, որոնք երեխաներին կօգնեն հաջողության հասնել, կփոխեն կրթության հանդեպ նրանց վերաբերմունքը:
Ապագայի անելիքները
Ունենք հատուկ ռազմավարական մոտեցում՝ Proof Point Communities, բոլոր այն դպրոցների եւ համայնքների համար, որտեղ կան շատ ցածր կրթական ցուցանիշներ, առկա է ուսուցիչների պակաս եւ դժվար ֆինանսական վիճակ:
Մենք ցանկանում ենք այնտեղ գործուղել ոչ թե մեկ, այլ միանգամից մի քանի ուսուցչի: Ցանկալի է, որ այդ դպրոցների տնօրենները նույնպես լինեն մեր ծրագրի շրջանավարտները: Գաղափարը հետեւյալն է. հինգ տարիների ընթացքում ցույց տալ, թե ինչ արդյունքների կարելի է հասնել շատ ցածր մեկնարկային պայմաններ ունեցող դպրոցում:
Ամեն երեխա ունի որակյալ կրթություն ստանալու ներուժ եւ իրավունք, եւ եթե յուրաքանչյուր երեխա պետության եւ կրթության նախարարության համար առաջնահերթություն դառնա, ամեն բան վաղ թե ուշ իր տեղը կընկնի:
Շատ հաճախ կրթական համակարգի խնդիրները պայմանավորված են ոչ թե նրանով, որ ոլորտի պատասխանատուները չեն ցանկանում որեւէ լավ բան անել, այլ պարզապես շատերը հեռու են այն իրականությունից, որն առկա է դպրոցներում, հատկապես՝ մարզերում: Հավանաբար, նրանց մեջ կան մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ չեն դասավանդել դպրոցներում եւ անձամբ չեն առնչվել այդ խնդիրներին: Անհնար է կազմել արդյունավետ ծրագիր կրթական ոլորտի համար, եթե չես շփվում աշակերտի հետ, ով տեսնում է հորը տարվա մեջ լավագույն դեպքում մի քանի շաբաթ, դպրոց է գալիս կիսասոված, չունի նորմալ կոշիկ եւ չգիտի, ինչպես օգնել մորը կերակրել եղբորն ու քույրերին: Ներեցեք կոպիտ արտահայտությանս համար, այդ ամենը պետք է սեփական կաշվի վրա զգալ:
Մենք շատ խելացի երիտասարդներ ունենք, բայց նրանք ոչ միշտ են ունենում առաջնորդի որակներ, որովհետեւ դպրոցների եւ բուհերի առջեւ նման խնդիր դրված չէ: Մեր աշխատանքի մեկ այլ կարեւոր մասն է երիտասարդների մոտ առաջնորդական ներուժի բացահայտումը: Ինչ ուղով նրան կգնան ծրագրից հետո՝ իրենց որոշումն է, սակայն ես կարող եմ հաստատել, որ նման փորձառությունից հետո շատ դժվար է չվերադառնալ մի ոլորտ, որը փոխում է մարդկանց կյանքը դեպի լավը: Ինքս ինձ վրա եմ զգացել: Մասնագիտությամբ շուկայագետ եմ, մտածում էի, որ պետք է աշխատեմ տարբեր երկրներում գործող համաշխարհային կորպորացիաներում: Սակայն երբ գիտակցում ես, որ կյանքը մեկ անգամ է տրվում, եւ դու հնարավորություն ունես առնվազն մեկ մարդու կյանքը դեպի լավը փոխել, արդեն չես կարողանում այլկերպ ապրել: Տարվում ես այդ գաղափարով, եւ մնացածը երկրորդական է դառնում:

Лариса Ованнисян: Каждый ребенок должен стать приоритетом для государства - Mediamax.am
Начиная с марта 2017 года Медимакс каждый месяц рассказывает об одном из учителей программы Teach for Armenia (TFA). В июне состоялась церемония «Я становлюсь послом» первых выпускников проекта.
Медиамакс побеседовал с основателем Teach For Armenia (TFA) Ларисой Ованнисян, попросив ее рассказать о первых результатах и грядущих планах.
О первых выпускниках
Наши ребята прошли через новый и сложный этап в своей жизни. Мы начали работать над программой в 2013 году и запустили ее спустя два года, в 2015-м. 4 июня 2017 года стало крайне эмоциональным днем для нашей команды, поскольку мы демонстрировали первые плоды нашей четырехлетней работы.
Мы всегда говорим нашим действующим и будущим учителям, что работа в Teach For Armenia не ограничивается теми двумя годами, что они преподают в регионах. Это миссия на всю жизнь. В течение этих двух лет они испытывают своего рода погружение в истинную реальность нашей страны, погружение в другой мир, который многие из них никогда ранее не видели.
Двухлетний срок наши выпускники заканчивают с осознанием того, как важно отдавать то, что ты получил. Например, если у тебя была возможность получить хорошее образование за рубежом, надо вернуться и делать что-то для своей страны. В течение этих двух лет у ребят происходят важные изменения в психологическом плане.
О продолжении работы учителем
Это возможно. Те ребята, которые пришли в TFA с дипломом педагога, могут сразу продолжить работать в школах. Остальные 50-60 процентов участников TFA в течение двух лет параллельно проходят магистратуру в Ширакском государственном университете им. М. Налбандяна, которую оплачивает наша программа. Таким образом, по окончании
двух лет все участники TFA имеют педагогический диплом и возможность преподавать в  школе.
Некоторым кажется, что наши учителя получают какие-то невероятные деньги, а в действительности их заработок состоит из средней зарплаты от школы и небольшой финансовой поддержки от нас, которая предназначена для покрытия расходов на переселение, транспорт и бытовые нужды учителей. Очевидно, что финансовый фактор не является определяющим для тех молодых людей, которые оставляют свою в целом благополучную жизнь и на два года отправляются работать в регионы.
Лариса Ованнисян с членами команды Лариса Ованнисян с членами команды
Фото: Teach For Armenia
Скажу больше: мы проводили опрос, и многие ребята говорили, что были бы готовы работать и за меньшие деньги. Им важно, чтобы зарплата позволяла обеспечить необходимый минимум, который позволит не искать дополнительного заработка и полностью концентрироваться на работе.
В основном наши учителя живут в непростых условиях. Практически все живут в домах, в которых туалеты расположены в дворах, есть проблемы с транспортом, отсутствием интернета и связи с миром, с родными. Есть учителя, которым приходится ежедневно ходить несколько километров за водой.
Отношения новых и «старых» учителей
Когда мы начинали, я очень беспокоилась о том, как будут складываться отношения наших участников с директорами и местными учителями. Но я была невероятно удивлена и воодушевлена отношением людей к нашим ребятам. Конечно, без проблем не обошлось, но в основном это было в первые несколько месяцев. Постепенно все начали понимать, что у молодых учителей нет какой-то скрытой повестки или желания специально выделяться.
Было много директоров, которые говорили мне: «Не переживай. Этот юноша или девушка будут жить у меня». И действительно, у нас есть учителя, которых обустроили в своих домах директора школ. В деревнях есть бабушки, которые дают жилье нашим учителям, не требуя денег, лишь просят помогать по хозяйству.
Мы готовим наших учителей к тому, что им тоже следует меняться и адаптироваться к местным условиям, не забывая, что как бы хорошо к ним не относились, они все равно остаются гостями. Если в деревне есть традиции или обычаи, которые вам непонятны, это не дает вам права судить людей.
У нас есть девушка, которая работает в деревне Гош. Она говорит: «Я совершенно не представляю, как я отсюда уеду». Она уже думает о том, чтобы остаться на третий-четвертый год, прекрасно понимая, что стипендии от TFA уже не будет.
Обеспечение непрерывности процесса
Мы стараемся строить долгосрочное партнерство со школами, чтобы по истечении двухлетнего срока уезжающего учителя заменял новый представитель TFA.
В любом случае, окончательное решение остается за директором школы. Если по каким-то причинам руководитель школы не хочет продолжения сотрудничества, мы находим новых партнеров, так как в отдаленных регионах есть большие проблемы с нехваткой учителей. Хочу подчеркнуть, что обычно мы направляем наших учителей на те позиции, которые годами остаются открытыми, поскольку нет желающих их заполнить.
Отношения с министерством образования
Мы находимся в постоянном контакте и работаем на основе подписанного с министерством меморандума о сотрудничестве.
Лариса Ованнисян Лариса Ованнисян
Мы часто встречаемся, разговариваем, обсуждаем разные инициативы, к примеру,
программу оптимизации школ.
Как правило, образовательные инициативы в Армении не скоординированы. Я имею в виду не только государственные программы, но и частные. Очень хочется, чтобы однажды мы все сели за один стол и постарались определить те ключевые направления, которые позволят давать нашим детям хорошее образование - вне зависимости от того, где они живут и сколько денег зарабатывают их родители.
Учителя Teach For Armenia – окно в мир
Преподавание предмета – лишь малая часть того, что наши учителя делают в деревне. После уроков они занимаются с детьми, ведут разные кружки или клубы. Мы им не указываем, чем именно заниматься, поскольку в каждой школе и деревне есть свои особенности.
К примеру, Зина Гукасян вместе с учениками построила парк в своей деревне, для которого привлекла финансирование с помощью краудфандинга.
Наш другой участник, Рудольф Арутюнян, построил целую историю успеха. Все началось с бизнес-клуба, который он вел вместе со своими учениками. Задачей клуба было определить бизнес-потенциал села Благодарное (Лори). Первыми направлениями стали производство сыра и меда. Рудольф уговорил сельчан производить больше сыра, который он сам реализует в столице. Каждые выходные он везет сыр в Ереван и сдает его в магазины, продает с рук. К сыру сейчас прибавился и мед. Благодаря Рудольфу дети и их родители поняли, что их производством может заинтересоваться большой рынок, нужно просто попробовать.
Мы уделяем особое внимание тому, чтобы у нас было достаточное количество юношей. К сожалению, не секрет, что у нас есть деревни, в которых большинство мужчин уехали на вынужденные заработки. В условиях, когда около 90 процентов сельских учителей - женщины, средний возраст которых составляет 55 лет, многим подросткам становится настолько неинтересно в школе, что они просто перестают туда ходить.
Наши учителя-мужчины часто становятся ролевой моделью ответственного гражданина, поскольку их ученики видят, что получив хорошее образование и имея лучшие возможности для работы, они решают преподавать в школе и, в какой-то мере, восполнять те пробелы, которые возникают из-за большой миграции мужского населения.
Я также безумно горжусь нашими девушками, многим из которых пришлось преодолеть родительские запреты и лишить себя элементарных удобств.
Доноры
Наши первые доноры – Сэм и Сильва Симонян, которые поверили в мою «сумасшедшую» идею и решили мне помочь. Потом нас также стали поддерживать AGBU (Армянский всеобщий благотворительный союз), Рубен Варданян и Вероника Зонабенд.  Сегодня у нас очень тесное партнерство с колледжем UWC Dilijan и образовательным фондом Scholae Mundi Armenia, а Вероника Зонабенд возглавляет Совет попечителей Teach for Armenia.
У нас есть и другой важный донор, который помогает масштабировать проект, предпочитая при этом оставаться анонимным.
Кроме ключевых доноров, которых я упомянула, у нас есть партнеры, которые финансируют стипендии одного, или нескольких учителей. Среди них - Росгосстрах Армения, Америабанк, AMAA (Армянская миссионерская организация Америки).
Есть люди, которые жертвуют нашей программе 5 или 10 долларов. Каждый доллар имеет для нас значение. Более того, были моменты, когда у нас были финансовые сложности, и тогда нас выручали именно эти небольшие частные пожертвования.
Менторы
Наш проект Leadership Development Program состоит из разных компонентов, и один из них – менторство. Менторами мы набираем учителей с большим стажем преподавания.  У нас есть менторы, которые преподавали в государственных школах 10-15 лет подряд и стали настоящими «звездами». Большая часть наших менторов из Ванадзора, видимо, там была очень сильная педагогическая школа.
Сейчас мы растем, и круг наших менторов расширяется: среди них есть люди, которые прошли через нашу программу. Есть менторы, специализирующиеся в сфере специального образования, что тоже является ключевой темой для нас.
Менторы помогают молодым учителям в самых разных вопросах. Например, как договориться с директором в случае, если возникли какие-то разногласия? Как составлять план урока, как делать так, чтобы дети слушали вас с интересом? Наши участники, впервые переступая за порог школы, прекрасно осознают, что два года пройдут очень быстро и поэтому делают все, чтобы этого времени хватило для заложения основ, которые приведут их детей к успеху, изменят их отношение к образованию.
Планы на будущее
У нас есть особый стратегический подход, Proof Point Communities, для школ тех общин, в которых очень низкие индикаторы образования, нет учителей, сложное финансовое положение.
Мы хотим направлять туда не одного, а сразу нескольких учителей. Желательно, чтобы директора таких школ также были выпускниками программы. Идея в том, чтобы на протяжении последующих пяти лет показать, чего можно добиться в школе с очень низкими стартовыми условиями.
Каждый ребенок имеет потенциал и право на качественное образование, и если каждый ребенок станет приоритетом для государства и министерства образования, все остальное рано или поздно встанет на свои места.
Очень часто проблемы в образовательной системе обусловлены не тем, что люди, ответственные за нее, не хотят сделать что-то хорошее, а тем, что многие далеки от реальности, которая есть в школах, в особенности - в регионах. Возможно, среди них есть люди, которые уже много лет не преподавали в школах и не сталкивались с проблемами воочию. Невозможно написать действенную программу реформ в сфере образования, если ты не общаешься с учеником, который видит отца в лучшем случае несколько недель в году, приходит в школу полуголодным, не имеет нормальной обуви и не знает, как помочь матери прокормить своих братьев и сестер. Это, простите за грубость, надо испытать на своей шкуре.
У нас очень умная молодежь, но у них не всегда развиты лидерские качества, поскольку перед школами и вузами такой задачи просто не стоит. Другой важный аспект нашей работы - это раскрытие лидерского потенциала у молодых людей. По какой траектории они пойдут после программы – решать им, но я могу точно сказать, что после такого опыта очень сложно не вернуться в сферу, которая улучшает жизнь людей. Я испытала это на себе. Я маркетолог по образованию, думала, что буду работать в глобальных корпорациях в разных странах. Но когда понимаешь, что жизнь дается один раз, и ты имеешь возможность улучшить жизнь хотя бы одного человека – ты уже не можешь жить иначе. Ты начинаешь «болеть» этим, и все остальное уходит на второй план.