Տոյվո Կլաար. Վերջին պայմանավորվածությունները պետք է կյանքի կոչել
Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը փետրվարի 22-ից 23-ը կայցելի Հայաստան։ Այցից առաջ նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
էստոնացի Տոյվո Կլաարը 2014-2017թթ. եղել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավարը։ 2013-2014թթ. ղեկավարել է Վրաստանում ԵՄ մոնիտորինգային առաքելությունը։
Ավելի վաղ նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունում, Եվրոպական հանձնաժողովում, Էստոնիայի արտգործնախարարությունում։
- Պարոն Կլաար, որոնք են լինելու քննարկման հիմնական թեմաները Ձեր այցի ընթացքում։
- Սա կլինի իմ երկրորդ այցելությունը Հայաստան եւ Ադրբեջան՝ 2017 թ. նոյեմբերին պաշտոնը ստանձնելուց հետո։ Առաջին այցելությունս կատարել էի անցյալ տարվա նոյեմբերի վերջին-դեկտեմբերի սկզբին։
Հայաստանում քննարկումներ եմ ունենալու նախագահ Սարգսյանի եւ արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանի հետ։ Ծրագրում եմ քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային խնդիրները։ Համոզված եմ, որ մենք հնարավորություն կունենանք անդրադառնալ նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն երկկողմ համագործակցությանը, որը թեւակոխում է կարեւոր փուլ՝ նոր Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) շրջանակում։
-Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման բանակցային  գործընթացում վստահության ձեւավորման համար նախադրյալներ տեսնու՞մ եք։
- Խաղաղության հասնելու ուղին, իհարկե, պետք է լինի բանակցությունների միջոցով, իսկ բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ միայն, եթե կողմերի միջեւ գոնե մի փոքր վստահություն կա։
Ցավոք, 2016 թ. ապրիլին շփման գծում արձանագրված լարվածության աճը բացասաբար ազդեց եւ նվազեցրեց այն վստահությունը, որը մինչ այդ կար։ Միեւնույն ժամանակ, վերջին շրջանում որոշ դրական զարգացումների ենք ականատես լինում՝ իրավիճակը տեղում ավելի հանգիստ է, բանակցային գործընթացում ավելի ինտենսիվ ներգրավվածություն է նկատվում, Կրակովում  արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը համաձայնություն է ձեռք բերվել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման շուրջ։ Այս քայլը վաղուց պետք է արվեր։
Յուրաքանչյուր հակամարտություն տարբեր է:  Կարող եմ համեմատել Վրաստանի հետ, որտեղ եւս իրավիճակը շատ բարդ է եւ կողմերը խիստ տարբեր դիրքորոշումներ ունեն, բայց ավելի քիչ միջադեպեր եւ զոհեր են լինում, քան Լեռնային Ղարաբաղում։  Այնպես որ, ավելին պետք է արվի։
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման համար պետք է շարք քայլեր կատարվեն՝ ավելի լավ մթնոլորտի ձեւավորման համար։ Մենք ակնկալում ենք, որ կողմերը հավատարիմ կմնան հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, զսպվածություն կցուցաբերեն իրենց գործողություններում եւ հանրային հայտարարություններում, կներգրավվեն հետագա բանակցություններում եւ կիրականացնեն Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում եւ Ժնեւում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Վերջինս կարեւոր է, քանի որ այն կնպաստի իրավիճակի բարելավմանը եւ գործընթացը առաջ կմղի։ Դա կարող է լինել առաջին քայլը վստահության ձեւավորման համար, որը շատ կարեւոր է եւ անհրաժեշտ հետագայում ավելի համարձակ քայլեր կատարելու համար։
2016 թ. լարվածության աճից հետո մենք հռետորաբանության աճի ականատես եղանք, եւ ոչ միայն բարձր մակարդակով։ Բնակչության շրջանում եւս բեւեռացումը աճել է։ Ցավոք, նկատում ենք, որ մարդիկ, որոնք ցանկանում են խնդրի կարգավորման համար քայլեր ձեռնարկել մյուս կողմի հետ երկխոսության ստեղծման կամ փոխադարձ շահեր գտնելու համար, հաճախ խիստ քննադատության են ենթարկվում։ Սա շատ անհանգստացնող է։ Խաղաղության կառուցումը եւ մարդկանց շփումները շատ կարեւոր են պաշտոնական խաղաղ գործընթացին աջակցելու համար։
- Եվրոպական միությունը ինչպիսի՞ հատուկ դերակատարություն կարող է ունենալ ԼՂ խնդրի կարգավորման համար։
- ԵՄ շատ հստակ դիրքորոշում ունի ԼՂ հարցում՝ ստատուս-քվոն անկայուն է։ Կոնֆլիկտը պետք է հնարավորինս շուտ հանգուցալուծում ստանա՝ միջազգային իրավունքին համահունչ։ ԵՄ-ն ամբողջությամբ աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, որը բանակցությունների միջազգայնորեն ճանաչված ձեւաչափն է։ Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ խնդրի լուծման համար փոխզիջումներ գտնելու առաջնային պատասխանատվությունը կողմերինն է։ Սա այն է, ինչ ես ասում եմ ղեկավարներին, երբ հանդիպում եմ նրանց։
Ես կանոնավոր կապի մեջ եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ։ Սա շատ կարեւոր է ԵՄ-ի համար, քանի որ մենք ցանկանում ենք իմանալ, թե ինչպես կարող ենք լավագույնս նպաստել՝ խնդրի խաղաղ կարգավորումը խթանելու համար։ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել եւ օգնություն տրամադրել վերականգնողական աշխատանքների հարցում, երբ կողմերը հասնեն վերջնական համաձայնության։
Մենք աջակցում ենք խաղաղության կառուցմանն ուղղված քաղաքացիական հասարակության առաջնորդությամբ իրականացվող ծրագրերին եւ մարդկանց շփումներին, որոնք իրականացվում են Եվրոպական գործընկերության՝ հանուն  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման (EPNK) նախաձեռնության շրջանակում։ Այս նախաձեռնությունները իրականացվում են շատ փորձառու հասարակական կազմակերպությունների կողմից, որոնք տարածաշրջանում գործունեություն են ծավալում երկար տարիների ընթացքում։ Նրանք կարող են օգնել հասարակություններին վերականգնել ընդհատված շփումները, պարզել ընդհանուր շահերը եւ հնարավորությունները՝ միասին աշխատելու համար։ Այլ հակամարտությունների փորձից գիտենք, որ խաղաղության պայմանագրերը պետք է ամրապնդվեն հասարակությունների կողմից։
- Դուք լավատե՞ս եք ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում։
- Չնայած բոլոր դժվարություններին եւ մարտահրավերներին, կարծում եմ, պետք է լավատես լինել։ Ինչպես արդեն նշեցի, բանակցությունները վերջին շրջանում համեմատաբար ակտիվ փուլ են մտել եւ ես հույս ունեմ, որ լարվածություն չի լինի եւ կողմերը կշարունակեն բարեխղճորեն ներգրավվել այդ գործընթացում եւ քաղաքական կամք կդրսեւորեն՝ փոխադարձ զիջումների համար։ Համոզված եմ, Հայաստանում եւ Ադրբեջանում սպասվող ընտրություններից հետո, սա ավելի հեշտ կլինի իրագործել։
Հարավային Կովկասը մեծ ներուժ ունի, բայց այն մեծամասամբ չի օգտագործվում հակամարտության պատճառով։ Մենք հուսով ենք, որ կողմերը կկարողանան հաղթահարել տարաձայնությունները եւ կտեսնեն այն օգուտները, որոնք կլինեն խաղաղության հաստատումից հետո։
- Մի քանի առիթներ են եղել, երբ  ԵՄ-ն բարձրաձայնել է իր ներկայացուցիչների համար Լեռնային Ղարաբաղ եւ շրջակա տարածքներ անմիջական մուտքի անհրաժեշտության մասին։ Դուք կցանկանայի՞ք այցելել ԼՂ։
- ԵՄ-ն միշտ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում եւ շրջակա տարածքներում իր ներկայացուցիչների մուտքի անհրաժեշտությունը։ Նախկինում Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ եւ, սկզբունքորեն կարեւոր է համագործակցել բոլոր դերակատարների հետ։ Պետք է ընդգծեմ, որ նման այց Լեռնային Ղարաբաղ չի նշանակի ճանաչում կամ նույնիսկ առաջին քայլ այդ ուղղությամբ։ Փոխարենը՝ դա կարող է օգնել տեղացիների կարիքները հոգալու համար գործնական լուծումներ գտնելու հարցում, եւ ավելացնել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների շփումները։  Այս փորձառությունը կա Վրաստանի դեպքում։ Ես կանոնավոր այցելում եմ Աբխազիա եւ ուղիղ քննարկումներ ծավալում խնդրում ներգրավված շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ՝ ներառյալ քաղաքացիական հասարակությունը։
Ես, իհարկե, կցանկանայի այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ համապատասխան շահագրգիռ կողմերի հետ հանդիպելու, իրավիճակին ծանոթանալու համար, բայց, միեւնույն ժամանակ, գիտեմ, որ նման այցերի վերաբերյալ որոշ մտահոգություններ կան։ Այս ուղղությամբ ամեն քայլ պետք է անել կողմերի եւ համանախագահների հետ սերտ համագործակցությամբ՝ որեւէ թյուրիմացությունից եւ սխալ մեկնաբանությունից խուսափելու համար։
- Ի՞նչ կասեք Հայաստան-Եվրոպական միություն ներկա համագործակցության մակարդակի մասին։
-Այն գերազանց է։ Համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմամբ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները դուրս են եկել նոր մակարդակի։ Համաձայնագիրը ավելի սերտ համագործակցություն է առաջարկում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը, շրջակա միջավայրը եւ առեւտուրը։ Մենք հուսով ենք, որ այն ուժի մեջ կմտնի որքան հնարավոր է շուտ։ Եվ, իհարկե, ԼՂ խնդրի համապարփակ լուծումը, մասնավորապես, սահմանների վերաբացումը, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի  արդյունավետություն է՛լ ավելի կբարձրացնի ՀՀ քաղաքացիների համար։

Toivo Klaar: Vienna, St Petersburg and Geneva agreements should be implemented
EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar will be visiting Armenia February 22-23. On the eve of his visit he gave an exclusive interview to Mediamax.
Toivo Klaar worked as Head of Division for Central Asia at the European External Action Service in 2014-2017. In 2013-2014 he was the Head of EU Monitoring Mission in Georgia.Earlier, he held different positions in the European External Action Service, European Commission, and Foreign Ministry of Estonia.
What will be the main topic of discussion during your visit to South Caucasus?
This is my second visit to both Armenia and Azerbaijan in my new capacity. Following my appointment as the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia in November 2017, I paid my first and introductory visits to the three countries in the region in late November-early December 2017.
This time, my visit to Armenia includes consultations with President Sargsyan and Foreign Minister Nalbandian. I plan to discuss issues relating to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and also regional issues. I am sure we will have the possibility to touch on aspects of the bilateral cooperation between Armenia and the European Union as well, which is entering an important phase with the new bilateral Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Do you see basis for building an atmosphere of trust to enable further negotiations on Nagorno Karabakh?
The road to peace certainly has to go through negotiations, and negotiations can only happen in earnest if there is a modicum of trust between the sides.
Unfortunately, the April 2016 escalation on the Line-of-Contact had a very negative impact and depleted whatever trust there was before. It is true that we recently have seen some small positive steps: the situation on the ground is calmer, we can observe intensified engagement in negotiations, in the Krakow meeting between the Foreign Ministers there was an agreement in principle on the expansion of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. This was long overdue.
Even though every conflict is different, I can for instance compare with the Georgian context, where although the atmosphere is also very difficult with profound differences between the sides, we see much less incidents involving casualties than in Nagorno-Karabakh. So more needs to be done.
In the Nagorno-Karabakh context, there are a number of further steps that need to be taken for a better atmosphere to take hold. We expect the parties to adhere scrupulously to the ceasefire, to exercise restraint both on the ground and in their public statements, to further engage at the negotiation table and to implement the agreements already reached in Vienna and St Petersburg and Geneva. This latter is important as it would help improving the environment and moving the process forward. It can be a first step to rebuilding that very important trust needed for further more bolder steps to be taken.
Particularly after the 2016 escalation, we have seen heightened rhetoric, and not only at high level. Also among the population the polarisation has only increased. We have seen unfortunately that people who want to reach out to the other side for dialogue or to find mutual interests to help resolving the conflict are often severely criticized. This is very worrying. In this context, peacebuilding and people-to-people contacts are very important in support of the official peace process. Only if the societies are on board will any deal be successful.
What do you regard as the niche role for the EU regarding the peace settlement of NK conflict?
The EU has a clear position on the Nagorno-Karabakh conflict: the status quo is unsustainable. The conflict needs an early resolution in accordance with international law. The EU fully supports the efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the internationally recognised format for the negotiations. I must stress here however that the primary responsibility to find compromises that can lead to a resolution lies with the sides. This is something that I also tell the leaderships when I meet with them.
I am in regular contact with the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. This is very important for the EU, since we want to know how we best can contribute to promoting the efforts to resolve the conflict in a peaceful way, but also so that we can inform our leadership in Brussels as well as EU Member States about the different aspects of the ongoing peace process. The EU is ready to support and contribute to reconstruction activities when the sides ultimately reach an agreement. We must remember that the EU has good bilateral relations with both Armenia and Azerbaijan, and also Georgia so we are well placed to contribute to these efforts should the sides want us to.
We are supporting civil society-led confidence-building measures and people-to-people contacts across the divide within the initiative that we call the European Partnership for the Peaceful Settlement of the Conflict over Nagorno-Karabakh (EPNK). These activities, carried out by very experienced non-governmental organisations that have worked in the region for many years, can help the societies rebuild social contacts torn by conflict, identify mutual interests and opportunities for joint work, for instance in the economic sphere or when it comes to tackling common challenges such as security or environmental challenges. Ultimately, we hope to contribute to a growing appetite for peace within the societies, by moving away from zero-sum thinking in the conflict and instead helping people and the leaderships in identifying mutual benefits and regional development possibilities, by supporting this initiative. We have seen in other conflict contexts that peace deals, in order to be successful need to be anchored in societies.
Are you optimistic over settlement of Nagorno-Karabakh issue?
Despite all the difficulties and challenges, yes, I think one should remain optimistic. As I said before, the negotiations have recently entered a relatively active phase and I really hope that tension on the ground will be reduced and that the sides will continue to engage in good faith and show the political will needed for mutual compromises. I am sure that after the elections both here in Armenia and in Azerbaijan, this will be easier.
I think that the leaderships in the region realise that the settlement of the conflict will benefit everyone in the entire region. It will result in increased exchanges between the societies, better connectivity for instance in transport infrastructure, more mobility and better economic opportunities. If the EU experience can teach us anything, it is that once people and the leaderships look at mutual interests, everyone will gain. The South Caucasus has huge potential, but this has been largely untapped because of the conflicts. We hope that the sides will manage to overcome their differences and see the benefits that peace can bring to societies and partner countries in the region.
There are cases when EU underlines the unconditional access for representative of the EU to Nagorno-Karabakh and surrounding regions? Would you like to visit NK?  If “Yes” how do you see your role in putting no preconditions on visits to NK, will you be working in this direction?
The EU has always stressed the need for access for representatives of the EU to Nagorno-Karabakh and the surrounding regions. In the past, the EUSR has traveled to NK and in principle it is important to engage with all actors across the existing divides. I must stress that such travel to NK does not mean recognition or even a first step towards recognition. Instead it can help in exploring ways towards practical solutions in addressing local needs across the Line-of-Contact, and increase civil society contacts across the divide. This is the experience for instance in the Georgia context. I regularly go to Abkhazia to have direct discussions with all relevant stakeholders there including the civil society.
I would certainly like to visit Nagorno-Karabakh, to see the relevant stakeholders on the ground, get acquainted with the situation, but at the same time I hear that there are some concerns related to such visits. So any step in this direction will be done in close coordination with the sides, and the Co-Chairs, to avoid any kind of misunderstanding or misinterpretation.
How will you assess EU-Armenia current cooperation?
I would say that our cooperation is pretty excellent. Since 1999, the EU's relations with Armenia were based on the EU-Armenia Partnership and Cooperation Agreement, which provided for wide-ranging cooperation in the areas of political dialogue, trade, investment, economy, the promotion of democracy and human rights, law-making and culture. The EU-Armenia relations have reached a new level with the signing of our Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in the margins of the Eastern Partnership Summit held in Brussels in November 2017. CEPA provides a framework for the EU and Armenia to continue working together, taking into account the new global, political and economic interests shared by both sides. The agreement will enable stronger cooperation in sectors such as energy, transport, environment and trade. We hope that it will enter into force as soon as possible, as this would mean concrete results much quicker. And of course, a comprehensive settlement of the conflict, in particular if the borders are reopened, would make the benefits of the CEPA even greater for Armenian citizens.