Ալիեւն ու Լուկաշենկոն ԼՂ հարցով հայտարարություն են ընդունել
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսն ու Ադրբեջանը հանդես են գալիս «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի այնպիսի կարգավորման օգտին, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին»:
Բելառուսական Belta.by պարբերականի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է նոյեմբերի 28-ին Բաքվում Ադրբեջանի եւ Բելառուսի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ընդունած համատեղ հայտարարության մեջ։
«Կողմերը կարեւորում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը, որը պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին, առաջին հերթին՝ ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության եւ պետության սահմանների անխախտելիության սկզբունքներին, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերին եւ ԵԱՀԿ որոշումներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի եւ Բելառուսի ղեկավարները կարեւորել են նաեւ խնդրի արագ կարգավորման համար ԵԱՀԿ-ի ջանքերին լրացուցիչ քաղաքական խթան հաղորդելը:
Հայտարարության համաձայն՝ երկու երկրները կշարունակեն համաձայնեցված ջանքեր ներդնել միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման համար:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ բանակցությունների ավարտին հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը կարող է հույս դնել Բելառուսի վրա՝ որպես մոտ ընկերոջ»:

Aliyev and Lukashenko make a joint statement on NK issue
Yerevan /Mediamax/. Belarus and Azerbaijan support “resolution of NK conflict, which complies with the norms of international law”.
According to Belarusian Belta.by, this was mentioned in a joint statement, issued by Presidents of Belarus and Azerbaijan Alexander Lukashenko and Ilham Aliyev on November 28, Baku.
“The sides attached importance to the regulation of NK issue is accordance with the norms of international law, taking into consideration first of all the right of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, as well as the relevant UN Security Council resolutions and OSCE decisions,” the statement reads.
Presidents of Belarus and Azerbaijan attached importance to giving additional political impetus to OSCE efforts for enhancing the regulation of NK issue.
According to the statement, the two sides will continue to invest coordinated efforts in providing international and regional security.
Alexander Lukashenko stated at the end of the meeting with his Azerbaijani counterpart, that “Azerbaijan can rely on Belarus as a close friend”.