Ալիեւն ու Լուկաշենկոն ԼՂ հարցով հայտարարություն են ընդունել
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսն ու Ադրբեջանը հանդես են գալիս «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի այնպիսի կարգավորման օգտին, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին»:
Բելառուսական Belta.by պարբերականի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է նոյեմբերի 28-ին Բաքվում Ադրբեջանի եւ Բելառուսի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ընդունած համատեղ հայտարարության մեջ։
«Կողմերը կարեւորում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը, որը պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին, առաջին հերթին՝ ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության եւ պետության սահմանների անխախտելիության սկզբունքներին, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերին եւ ԵԱՀԿ որոշումներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի եւ Բելառուսի ղեկավարները կարեւորել են նաեւ խնդրի արագ կարգավորման համար ԵԱՀԿ-ի ջանքերին լրացուցիչ քաղաքական խթան հաղորդելը:
Հայտարարության համաձայն՝ երկու երկրները կշարունակեն համաձայնեցված ջանքեր ներդնել միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման համար:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ բանակցությունների ավարտին հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը կարող է հույս դնել Բելառուսի վրա՝ որպես մոտ ընկերոջ»:

Алиев и Лукашенко выступили с заявлением по Карабаху - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Беларусь и Азербайджан выступают «за разрешение конфликта в Нагорном Карабахе в соответствии с нормами международного права».
Как передает Belta.by, об этом говорится в совместном заявлении президента Беларуси Александра Лукашенко и президента Азербайджана Ильхама Алиева, принятом по итогам переговоров 28 ноября в Баку.
«Стороны отмечают важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, прежде всего, на основе соблюдения и обеспечения суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ государств, а также соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН и решений ОБСЕ»,- сказано в заявлении.
Руководители Азербайджана и Беларуси отметили важность придания дополнительного политического импульса усилиям ОБСЕ для скорейшего разрешения конфликта.
В документе отмечается, что Беларусь и Азербайджан будут и далее прилагать согласованные усилия для укрепления международной и региональной безопасности.
В завершение переговоров Лукашенко заявил, что «Азербайджан может положиться на Беларусь как на близкого товарища».