Միջնորդները Բաքվում «խոր մտահոգություն» են հայտնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Բաքվում կայացած հանդիպումների ընթացքում «խոր մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջան իրենց այցի նախօրեին շփման գծում հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումների կապակցությամբ»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այսօր տարածած հայտարարությունում, մասնավորապես ասված է.
«Համանախագահները Բաքվում կայացած իրենց բանակցություններում խոր մտահոգությունն են հայտնել Ադրբեջան իրենց կատարած այցի նախօրեին շփման գծում հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումների կապակցությամբ, որոնք հանգեցրել են զոհերի: Նրանք կոչ են արել Ադրբեջանի ղեկավարությանը խուսափել իրավիճակի հետագա սրումից: Նույն կոչով նրանք դիմել են նաեւ Հայաստանի ղեկավարությանը եւ Լեռնայի Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանություններին: Նրանք կողմերին կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել՝ նվազեցնելու լարվածությունը շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին»:
«Երկու մայրաքաղաքներում համանախագահները կոչ են արել կողմերին կրկին վերսկսել բովանդակային բանակցությունները, որոնց ընթացքում կողմերը քաղաքական կամք կդրսևորեն: Նրանք ընդգծել են, որ դա միակն ճանապարհն է տարածաշրջանի բնակիչների համար ապահովելու հարատև խաղաղություն:
Նախագահները մտադրություն են հայտնել վերսկսել քաղաքական երկխոսությունը՝ գտնելու հիմնախնդրի առավել վիճելի հարցերի շուրջ փոխզիջումային լուծումներ»,- նշել են միջնորդները:
Համանախագահները կուղեւորվեն Վիեննա՝ հանդիպումների արդյունքները հուլիսի 3-ին Մինսկի խմբին ներկայացնելու համար: Նրանք նաեւ ծրագրում են առաջիկայում հանդիպել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հետ՝ քննարկելու հետագա աշխատանքը:

Посредники выразили в Баку «глубокую обеспокоенность» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской гуппы ОБСЕ на встречах в Баку выразили «глубокую обеспокоенность в связи с последними нарушениями режима прекращения огня на линии соприкосновения накануне их визита в Азербайджан».
Об этом говорится в распространенном сегодня заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Сопредседатели выразили глубокую обеспокоенность на состоявшихся в Баку переговорах в связи с последними нарушениями режима прекращения огня на линии соприкосновения накануне их визита в Азербайджан, которые привели к жертвам. Они призвали руководство Азербайджана избежать дальнейшей эскалации. С тем же призывом они обратились к руководству Армении и де-факто руководству Нагорного Карабаха. Они призвали стороны предпринять меры для снижения напряженности на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе», - говорится в заявлении.
«В двух столицах сопредседатели призвали стороны возобнововить содержательные переговоры, во время которых стороны проявят политическую волю. Они подчеркнули, что это единственный путь обеспечения долгосрочного мира для жителей региона.
Президенты заявили о намерении возобновить политический диалог для поиска компромиссных решений вокруг наиболее спорных вопросов конфликта»,- отметили посредники.
Сопредседатели отправятся в Вену, чтобы представить результаты встреч Минской группе 3 июля. Они также планируют в ближайшее время встретиться с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении для обсуждения путей дальнейшей работы.