Նախարարներն ու միջնորդները քննարկել են «հիմնական զգայուն հարցերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները սկզբունքորեն համաձայնություն են հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման վերանայված հայեցակարգին՝ ցանկություն հայտնելով հնարավորինս արագ ավարտուն տեսքի բերել փաստաթուղթը:
Հունվարի 18-ին Կրակովում կայացած արդյունքներով ընդունված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունում ասված է.
«Նախարարներն ու համանախագահները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը նվիրված նախորդ գագաթաժողովներում ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացումը նպաստող հետագա քայլերը: Արտաքին գործերի նախարարները սկզբունքորեն համաձայնություն են հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանն ուղղված՝ միջնորդների վերանայված հայեցակարգին՝ ցանկություն հայտնելով հնարավորինս արագ ավարտուն տեսքի բերել փաստաթուղթը:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը եւ համանախագահները տեսակետներ են փոխանակել սեղանին դրված ընթացիկ աշխատանքային առաջարկների հիմնական զգայուն հարցերի շուրջ: Համանախագահները կոչ են արել նաեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել՝ որպես կարեւոր ներդրում բանակցային գործընթացում: Նախարարներն ու համանախագահները նշել են շփման գծում տիրող հարաբերական հանգստի մասին, եւ միջնորդները կոչ են արել կողմերին ամրապնդել այս դրական միտումը:
Համանախագահները տեղեկացրել են նախարարներին, որ ցանկություն ունեն քննարկել հակամարտությունից տուժած տարածքներ գնահատման առաքելություն իրականացնելու հնարավորությունը: Նման առաքելություն իրականացվել էր 2010-ին:

Министры и посредники обсудили «основные чувствительные вопросы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана дали принципиальное согласие на пересмотренную концепцию расширения офиса Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, выразив желание как можно скорее привести документ в окончательный вид.
В заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, принятом по итогам встречи 18 января в Кракове, говорится:
«Министры и сопредседатели обсудили дальнейшие шаги для содействия реализации договоренностей, достигнутых на предыдущих встречах, посвященных урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Министры иностранных дел выразили принципиальное согласие на пересмотренную посредниками концепцию расширения офиса Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, выразив желание как можно раньше привести документ в окончательный вид.
Стороны и сопредседатели обменялись мнениями по основным чувствительным вопросам, содержащимся в рабочих предложениях, которые в настоящее время находятся на переговорном столе. Сопредседатели также призвали предпринять шаги, направленные на укрепление доверия. Министры и сопредседатели отметили об относительном затишье на линии соприкосновения, и посредники призвали стороны укреплять эту положительную тенденцию.
Сопредседатели сообщили министрам, что желают обсудить возможность проведения оценочной миссии на пострадавших от конфликта территориях. Подобная миссия была осуществлена в 2010 году.