Սարգսյանը միջնորդներին հիշեցրել է Բաքվի հայտարարությունների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցելության շրջանակում Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
Իգոր Պոպովը, Էնդրյու Շեֆերն, Ստեֆան Վիսկոնտին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը ներկայացրել են Բաքվում իրենց ունեցած հանդիպումների արդյունքները:
Սերժ Սարգսյանը, համանախագահների ուշադրությունը հրավիրելով Բաքվից հնչող վերջին հայտարարությունների վրա, նշել է, որ դրանք եւս մեկ վկայություն են, թե որքան հեռու է Ադրբեջանը Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունների հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացն առաջ մղելու պատրաստակամությունից: Այդ հայտարարությունները, ՀՀ նախագահի խոսքով, վկայում են նաեւ, թե ինչպես է Բաքուն արձագանքում հասարակությունները խաղաղության պատրաստելու եռանախագահների շարունակական կոչերին։
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Ժնեւի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը:
Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ համանախագահների հետ շարունակելու բանակցային խաղաղ ճանապարհով հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:

Саргсян напомнил посредникам о заявлениях Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня прибывших в Ереван в рамках регионального визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Игорь Попов, Эндрю  Шефер  и Стефан Висконти и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик представили результаты своих встреч в Баку.
Oбратив внимание сопредседателей на последние заявления, звучащие из Баку, Серж Саргсян отметил, что они в лишний раз доказывают, насколько далек Азербайджан от продвижения переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта на основе предложений Минской группы ОБСЕ. Эти заявления, по словам президента Армении, также показывают, как Баку реагирует на постоянные призывы сопредседателей к подготовке обществ к миру.
Участники встречи подчеркнули важность выполнения договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене, Санкт- Петербурге и Женеве.
Серж Саргсян подтвердил готовность Армении продолжать совместные с сопредседателями усилия, направленные на решение конфликта мирным путем, посредством переговоров.