1955 թվական. Ուլբրիխտը խմբագրում է Միկոյանի բերած դիրեկտիվը
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից  հետո գերմանական հիմնախնդիրը համաշխարհային քաղաքականության ամենակարեւոր հարցերից մեկն էր։ Արդյո՞ք Գերմանիան պետք է լինի միացյալ, բայց չեզոք պետություն (սա Խորհրդային միության մոտեցումն էր), թե բաժանված, սակայն ընդգրկված ռազմական դաշինքներում (ԱՄՆ-ի եւ ԳՖՀ կանցլեր Ադենաուերի մոտեցումը): Հաղթող գերտերությունների դիրքորոշումներից բացի ԳՖՀ եւ ԳԴՀ կառավարությունների քաղաքականությունը սկսեց գերմանական հարցի լուծման վրա ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ։
Խնդրի լուծման վերջին փորձերից էր 1954 թ. հունվարի վերջին Բեռլինում կայացած խորհրդաժողովը , երբ մի կողմից առաջ քաշվեց գերմանական հարցը հավաքական եվրոպական անվտանգության համակարգի հետ կապելու միտքը, որը կարող էր փոխարինել ՆԱՏՕ-ին (Մոլոտովի առաջարկը), մյուս կողմից՝ Գերմանիայի անհապաղ միավորումը համագերմանական ընտրությունների անցկացման միջոցով (Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Իդենի առաջարկը): Այդ նախաձեռնություններից եւ ոչ մեկը չընդունվեց: Ադենաուերի՝ Արեւմուտքի հետ ինտեգրման վերջնական քաղաքական գծի կանխարգելմանն ուղղված Մոսկվայի մի քանի այլ փորձեր նույնպես հաջողություն չունեցան:
Արդյունքում 1955 թ. փետրվարի վերջին ԳՖՀ-ն վավերացրեց այսպես կոչված Փարիզյան համաձայնագրերը, որոնց հիմնական կետերից մեկը երկրի անդամակցությունն էր ՆԱՏՕ-ին: Խորհրդային Միությանը անհրաժեշտ էր արձագանքել այդ իրավիճակին, եւ պատասխան քայլ դարձավ Վարշավայի պայմանագրի կազմակերպության ստեղծումը: Միաժամանակ, Խորհրդային Միությունը դիվանագիտական մանեւրի հնարավորություն ստացավ, եւ որոշվեց այդ պահն օգտագործել ԽՍՀՄ-ի եւ ԳՖՀ-ի միջեւ հարաբերությունների բարելավման համար: Ինչ-որ առումով դա Մոսկվայի համար մեղմացրեց ՆԱՏՕ-ին ԳՖՀ-ի անդամակցելու հետեւանքները:
1955 թ. մարտի սկզբին ԳԴՀ մեկնեց Անաստաս Միկոյանը, ով կտրուկ քայլերի պատրաստ Բեռլինի կառավարության համար համապատասխան դիրեկտիվներ էր բերել: Ամերիկյան հետախուզությունը վերլուծել էր իրավիճակը եւ Պետդեպարտամենտին ներկայացրել ուշագրավ փաստեր այցի մասին:
Արեւելյան Բեռլին եւ Լայպցիգ այցելության շրջանակներում Անաստաս Միկոյանը Կրեմլից քաղաքական դիրեկտիվներ էր բերել ԳԴՀ կառավարության համար: Միկոյանը զգուշացրեց Գերմանիայի Միացյալ սոցիալիստական կուսակցությանը (ԳՄՍԿ) ձեռնպահ մնալ Բոննի կողմից Փարիզյան համաձայնագրերի վավերացման դեմ անհապաղ պատասխան քայլեր ձեռնարկելուց:
Սակայն ԳՄՍԿ առաջին քարտուղար Վալտեր Ուլբրիխտը եւ նրա շրջապատը, վախենալով կորցնել սեփական դիրքերը, ինքնակամ փոխել էին Միկոյանի կողմից նախապես հաստատած դիրեկտիվը, Արեւմուտքի համար ավելի անընդունելի  դարձնելով հայտարարությունը:
Լայպցիգից Բեռլին վերադառնալուց հետո խորհրդային դեսպանատան առաջին խորհրդական Օռլովը տեղեկացրել էր Միկոյանին նրա բերած դիրեկտիվի մեջ արված փոփոխությունների մասին: Միկոյանն էլ հայտարարեց, որ դա կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ Ուլբրիխտի համար:
1955 թ. սեպտեմբերին կայացավ ԳՖՀ ղեկավար Կոնրադ Ադենաուերի այցը Մոսկվա, որի շրջանակներում ստորագրվեց համաձայնագիր երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին, ինչը որոշ առումով նպաստում էր եվրոպական մայրցամաքում ուժերի հավասարակշռության պահպանմանը եւ նվազեցնում էր Սառը պատերազմի «տաքանալու» ռիսկերը: Այդպիսով, Գերմանիայի տարածքում տարբեր հասարակական եւ տնտեսական կառուցվածք ունեցող երկու պետությունների գոյությունը դարձավ իրականություն, իսկ Գերմանիայի միավորումը՝ հեռավոր ապագայի գործ:

1955 год: Ульбрихт редактирует директиву Микояна
Германская проблематика была одной из наиболее важных в мировой политике после окончания Второй мировой войны. В целом ее суть сводилась к следующему - быть ли Германии единой, но нейтральной (этого подхода придерживался Советский Союз) или разделенной, но включенной в военные блоки (подход США и лидера ФРГ Аденауэра). Следует отметить, что помимо позиций держав-победительниц на решение германского вопроса всё большее влияние стала оказывать политика правительств ФРГ и ГДР.
Одной из последних попыток решения вопроса стало совещание в Берлине в конце января 1954 года, когда, с одной стороны, была выдвинута идея связать германский вопрос с системой коллективной европейской безопасности, которая могла бы заменить НАТО (предложение Молотова), с другой - незамедлительное объединение Германии путём проведения общегерманских выборов (предложение министра иностранных дел Великобритании Идена). Однако ни одна из этих инициатив принята не была. Не возымели успеха и несколько других попыток Москвы предотвратить окончательный курс Аденауэра на интеграцию с Западом.
В итоге, в конце февраля 1955 года ФРГ ратифицировала так называемые Парижские соглашения, одним из основных пунктов которого стало присоединение страны к НАТО. Советскому Союзу было необходимо реагировать на возникшую ситуацию, и ответным шагом стало образование Организации Варшавского договора. Одновременно у Советского Союза появилась возможность для дипломатического маневра, и было решено использовать момент для нормализации отношений между Советским Союзом и ФРГ. В какой-то мере это смягчило для Москвы последствия вхождения ФРГ в НАТО.
В начале марта 1955 года в ГДР отправился Анастас Микоян, который привез соответствующие директивы для правительства Берлина, готового на жесткие шаги. Американская разведка проанализировала ситуацию и представила в Госдепартамент примечательные факты о данном визите.
В ходе посещения Восточного Берлина и Лейпцига Анастас Микоян привез политические директивы для правительства ГДР из Кремля. Микоян предупредил Социалистическую единую партию Германии (СЕПГ) воздержаться от принятия незамедлительных контрмер против ратификации Бонном Парижских соглашений.
Однако первый секретарь СЕПГ Вальтер Ульбрихт и его ближайшее окружение, опасаясь потерять своих позиции, произвольно изменили текст предварительно одобренной директивы Микояна, сделав заявление более неприемлемым для Запада.
Микоян был проинформирован об изменениях, сделанных в привезенной им директиве первым советником советского посольства Орловым по возвращению в Берлин из Лейпцига. Он заявил, что это может иметь серьезные последствия. Хрущев, вероятно, будет обеспокоен этим инцидентом, и позиции Ульбрихта могут пошатнуться.
В сентябре 1955 года состоялся визит в Москву главы ФРГ Конрада Аденауэра, в ходе которого были подписаны соглашения об установлении дипломатических отношений между двумя государствами, что в какой-то степени способствовало соблюдению баланса сил на европейском континенте и снижало риски перерастания холодной войны в «горячую».
Этот визит можно считать переломным этапом в истории «германского вопроса». Существование на территории Германии двух государств с различным общественным и экономическим строем стало реальностью, а объединение Германии - делом далекого будущего.