Վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեմ «գործուն մեխանիզմներ կներդրվեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն արդարադատության նախարարին հանձնարարել է վերլուծել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցում ներկայացված առաջարկությունները եւ մշակել համապատասխան օրենսդրական փաթեթ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեմ գործուն իրավական մեխանիզմների ներդրմանը:
Համապատասխան հանձնարարությամբ նախագահը հանդես է եկել այսօր՝ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի հետ աշխատանքային հանդիպմանը:
Նախագահը սահմանադրական բարեփոխումներից բխող իրավական ակտերի մշակման գործընթացում կարեւորել է դրանց որակի ապահովումը: Նա նշել է, որ համապատասխան նախագծերը կառավարություն կամ Ազգային ժողով անհրաժեշտ է ներկայացնել սահմանված վերջնաժամկետից այնքան առաջ, որպեսզի հնարավոր լինի պատշաճ կազմակերպել դրանց վերջնական ընդունումը:
Անդրադառնալով հակակոռուպցիոն բարեփոխման ոլորտներում կատարված աշխատանքներին՝ Սերժ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել հատուկ ուշադրություն դարձնել ընդունված օրենքների կիրառումն ապահովող կառուցակարգերի ներդրմանը:
Նախագահն ընդգծել է նաեւ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման կարեւորությունը՝ հանձնարարելով այդ ուղղությամբ ակտիվացնել աշխատանքները:

Armenia to adopt “effective mechanisms” against misuse of administrative resources - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan instructed the Minister of Justice Davit Harutyunyan today to analyze the recommendations given in the OSCE/ODIHR Election Observation Mission’s Final Report and prepare the corresponding legislative package, paying special attention to introduction of effective legal mechanisms against misuse of administrative resources.
President attached importance to maintaining the quality of legal acts, brought upon by constitutional reforms, in the course of their preparation. He noted that draft laws must be provided to the government or the parliament as early as possible before the deadline, so that their final adoption can be organized properly.
Touching on the efforts in anti-corruption reforms, Serzh Sargsyan stated it was necessary to pay special attention to introduction of structural procedures that ensure application of adopted laws.
The President also stressed the importance of installing e-governance systems and gave the instruction to work on that.