Վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեմ «գործուն մեխանիզմներ կներդրվեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն արդարադատության նախարարին հանձնարարել է վերլուծել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցում ներկայացված առաջարկությունները եւ մշակել համապատասխան օրենսդրական փաթեթ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեմ գործուն իրավական մեխանիզմների ներդրմանը:
Համապատասխան հանձնարարությամբ նախագահը հանդես է եկել այսօր՝ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի հետ աշխատանքային հանդիպմանը:
Նախագահը սահմանադրական բարեփոխումներից բխող իրավական ակտերի մշակման գործընթացում կարեւորել է դրանց որակի ապահովումը: Նա նշել է, որ համապատասխան նախագծերը կառավարություն կամ Ազգային ժողով անհրաժեշտ է ներկայացնել սահմանված վերջնաժամկետից այնքան առաջ, որպեսզի հնարավոր լինի պատշաճ կազմակերպել դրանց վերջնական ընդունումը:
Անդրադառնալով հակակոռուպցիոն բարեփոխման ոլորտներում կատարված աշխատանքներին՝ Սերժ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել հատուկ ուշադրություն դարձնել ընդունված օրենքների կիրառումն ապահովող կառուցակարգերի ներդրմանը:
Նախագահն ընդգծել է նաեւ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման կարեւորությունը՝ հանձնարարելով այդ ուղղությամբ ակտիվացնել աշխատանքները:

Президент и министр юстиции обсудили предложения ОБСЕ/БДИПЧ - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян поручил сегодня министру юстиции Давиду Арутюняну проанализировать представленные в финальном докладе наблюдательской миссии ОБСЕ/БДИПЧ предложения и разработать соответствующий законодательный пакет, уделив особое внимание внедрению эффективных механизмов против злоупотребления административными ресурсами на выборах.
Президент отметил важность обеспечения качества правовых актов, исходящих из конституционных реформ, в процессе их разработки. Он отметил, что соответствующие проекты необходимо представить в правительство или Национальное собрание раньше установленного крайнего срока, чтобы можно было на должном уровне организовать их окончательное принятие.
Говоря о работах, проделанных в сфере антикоррупционных реформ, Серж Саргсян посчитал необходимым уделить особое внимание внедрению механизмов, обеспечивающих применение принятых законов.
Президент подчеркнул также важность внедрение электронных систем управления, поручив активизировать работу в этом направлении.