ՄԱԿ-ը Հայաստանում օգտակար աշխատանք է կատարում, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր բարձր է գնահատել անցած 25 տարիներին Հայաստանում ՄԱԿ-ի կողմից երեւանյան գրասենյակի միջոցով իրականացված «թիրախային եւ բազմազան զարգացման ծրագրերը»:
Այս մասին նախագահը նշել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ կատարած այցի ընթացքում:
«ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակի օգտակար եւ արդյունավետ աշխատանքում մեծ է նաեւ մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոյի ներդրումը: Հայաստանում մարդիկ հավատում են գրասենյակին, որի համակարգմամբ ծրագրերն իրականացվում են մասնագիտական բարձր որակով եւ մեծ պատասխանատվությամբ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Բրեդլի Բուզետտոն էլ ընդգծել է, որ գրասենյակն այս տարիների ընթացքում իր լավագույն ջանքն է ներդրել, որպեսզի ՄԱԿ-ը Հայաստանում դառնա չեզոք հարթակ միջազգային համայնքի եւ Հայաստանի համադրված աշխատանքի համար:
«Հայաստանում՝ ՄԱԿ-ը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի Դաշնության, Միացյալ Նահանգների եւ այլ դոնորների ֆինանսավորման միջոցով: Մենք այս տարիներին փորձել ենք կենտրոնանալ Հայաստանի կառավարության համար կարեւոր ռազմավարական խնդիրների վրա, օրինակ՝ սահմանային անցակետերի արդիականացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացում, ինչպես նաեւ ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ուղղությամբ աշխատանք: Ակնկալում ենք նաեւ նոր ծրագրերի իրականացում, օրինակ՝ Մեղրիի սահմանակետի արդիականացում, ԱԻՆ-ի հետ քննարկում ենք Նաիրիտի տարածքում վտանգավոր նյութերի պահեստների մաքրման աշխատանքներ իրականացնելու հարցը: Շատ լավ եւ կարեւոր աշխատանքներ ենք իրականացնում Տավուշի սահմանամերձ համայնքներում եւ այժմ ուսումնասիրում ենք այդ ծրագրերը ընդարձակելու հնարավորությունը՝ ներառելով նաեւ Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի սահմանամերձ գյուղերը»,- ասել է Բրեդլի Բուզետտոն:
Նա երախտագիտություն է հայտնել նաեւ Հայաստանին ՄԱԿ-ի շրջանակում խաղաղապահ առաքելությանը մասնակցելու գործում ակտիվ դերակատարում ունենալու համար:
«Ցանկանում եմ ընդգծել Մալիում, Լիբանանում եւ այլ երկրներում Հայաստանի խաղաղապահ առաքելությունը եւ այն շարունակելու պատրաստակամությունը»,- նշել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan shared today his appreciation for “targeted and diverse development programs” implemented by UN in Armenia.
The President made that statement during the visit to the office.
“Resident Coordinator Bradley Busetto has a large contribution to the useful, productive efforts of the UN Office in Armenia. People in Armenia trust the office that organizes programs with great professionalism and responsibility,” said Serzh Sargsyan.
Bradley Busetto stressed they did their best in these years to turn the UN Office in Armenia into a neutral platform for joint efforts of the international community and Armenia.
“UN in Armenia implements many programs with financing from the European Union, Russian Federation, United States and other donors. We tried to focus on strategic issues relevant for the Armenian authorities in these years, for instance, on modernization of border checkpoints, strengthening of democratic institutes, realization of democratic elections, and solution of democratic issues. We also anticipate new programs, for example, modernization of Meghri checkpoint and removal of hazardous chemicals from Nairit Plant. We’re discussing the latter with the Ministry of Emergency Situations of Armenia. We’re realizing great programs in borderline communities of Tavush marz and looking for ways to expand the mentioned programs, to include the villages in Gegharkunik and Syunik marzes too,” said Bradley Busetto.
He also expressed gratitude to Armenia for active participation in peacekeeping missions of the United Nations.
“I would like to point out Armenia’s peacekeeping missions in Mali, Lebanon and other countries and the readiness to continue them,” noted Busetto.