ԵՄ հանձնակատար. «Թումո»-ն գերազանցության կենտրոն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության Հետազոտության, գիտության եւ նորարարության հարցերով հանձնակատար Կարլոս Մոեդասն այսօր Բրյուսելում կայացած «Գերազանցություն տարածելով եւ անցնելով նորարարության սահմանները» գիտաժողովի ընթացքում խոսել է «Թումո» կենտրոնի մասին:
«Հայաստանում ես ականատես եղա մի երեւույթի, որն արժանի է հիշատակման: Երեւանում այցելեցի ստեղծարար տեխնոլոգիաների «Թումո» կենտրոն: Այն դպրոցահասակ երեխաների համար նախատեսված կենտրոն է, որը հնարավորություն է ընձեռում փորձարկումներ կատարել թվային տեխնոլոգիաներով եւ իրենց ստեղծարարությամբ: Ոչ մի երեխա պարտադրված չէ հաճախել «Թումո», սակայն կենտրոն այցելելու համար հերթեր են գոյանում: Երեխաները պաշտոնական վկայական չեն ստանում, փոխարենը` ստեղծում են իրենց ծրագրերի եւ կարողությունների փաթեթը: Երեխաները ձեւավորում են միավորումներ` զուգակցելով արվեստը, գիտությունը եւ իրենց նախասիրությունը: «Թումո»-ի միջավայրն ու տեխնիկական հագեցվածությունն ավելի լավն էր, քան այն, որ ես տեսել եմ «Սիլիկոնյան հովտում»»,- ասել է ԵՄ հանձնակատարը, որը Արեւելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսության հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով նոյեմբերի 18-ին այցելել էր Հայաստան:
Կարլոս Մոեդասի խոսքով՝ «Թումո»-ի շնորհիվ իր մոտ ամրապնդել է այն համոզումը, որ գերազանցություն գոյություն ունի ցանկացած երկրում:
«Մեր գործը՝ իբրեւ քաղաքականություն մշակողներ, գերազանցությունը խրախուսելն է, այն հայտնաբերելը, սնուցելը, աջակցելը, եւ այն միջազգային գերազանցության կենտրոն դարձնելը»,- նշել է  ԵՄ հանձնակատարը:

EU Commissioner: Tumo is a center of excellence - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. European Commissioner for Research, Science and Innovation Carlos Moedas spoke about TUMO Centre for Creative Technologies within the frames of Spreading Excellence and Crossing the Innovation Divide scientific conference in Brussels.
“I witnessed in Armenia a remarkable phenomenon. I visited TUMO Centre for Creative Technologies in Yerevan. This is a center for school children, which gives them an opportunity to carry out experiments with digital technologies and their own creativity. No child is obliged to attend TUMO, though there are queues of applicants. The children do not receive an official diploma; they create a portfolio of their programs and abilities instead. The children form unions, combining arts, science and their preferences. The atmosphere and technical equipment are even better than those I saw at Silicon Valley,” said European Commissioner, who visited Armenia to participate in the eighth unofficial meeting of the Foreign Ministers of the Eastern Partnership (EaP) on November 18.
Carlos Moedas noted that he reaffirmed his conviction that there is excellence in each country.
“Our job as policy makers is to cherish excellence, to find, nourish and support it, making it a center of international excellence,” EU Commissioner remarked.