Մարգարիտ Բարանկիցե. «Սերը հաղթելու է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ բացվել է Ավրորա Մարդիգանյանին նվիրված հատուկ ցուցասրահ, ով ոգեշնչել է ստեղծելու «Ավրորա» մրցանակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանում շրջելուց հետո Մարգարիտ Բարանկիցեն ասել է.
«Այս իրադարձություններն ու այս տպավորություններն իմ մեջ ջղայնություն են հարուցում: Մարդկության դեմ կատարվող այս ոճրագործությունն իմ մեջ մարդասիրության համար պայքարելու մեծ ուժ է արթնացնում:  Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ մարդիկ այդպես էլ չկարողացան հասկանալ, որ այս ոճրագործություններն իսկապես տեղի են ունեցել:
Բայց, միեւնույն ժամանակ, ես ուզում եմ շնորհավորել հայ ժողովրդին, որն իր պատիվը պահպանեց եւ ինչ-որ չափով համակերպվեց իր պատմության հետ: Եվ համարձակվեց թերթել պատմության այդ էջը` ավելի լուսավոր ժամանակների ակնկալիքով: Սա ինձ հույս է տալիս, որ վաղն այլեւս ցեղասպանություններ տեղի չեն ունենա: Բայց մենք բոլորս պետք է ոտքի կանգնենք, եւ յուրաքանչյուր մարդ արարած պետք է դեմ կանգնի իրար դեմ կատարվող եղբայրական ոճրագործություններին»:
Մարգարիտ Բարանկիցեն  նաեւ ասաց, որ շատ տպավորված է տառապանքներ կրած հայ կանանցով:
«Ես նաեւ հայ կանանց եմ շնորհավորում: Կողքի սրահում տեսած նրանց լուսանկարները ցույց են տալիս, թե որքան պատվով են դիմացել փորձություններին եւ ինչպիսի լուսավոր հոգիներ ունեն նրանք: Այս ամենն ինձ իմ երկրի` Բուրունդիի համար էլ է հույս տալիս, որը պայքարում է անցյալի, ներկայի եւ ապագայի համար եւ որ միջազգային հանրությունը ոչ մի կերպ չի արձագանքում դրան»,- ասաց տիկին Բարանկիցեն:

Marguerite Barankitse: “Love always wins”
Yerevan/Mediamax/. First Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse visited the Armenian Genocide Museum-Institute today to see the special exhibition, devoted to Aurora Mardiganian, the inspiration of Aurora Prize.
Marguerite Barankitse said after her tour in the museum:
“This crime against humanity and all my impressions make me really angry. Nevertheless, my feelings give me great strength to fight for the humanity. I think that people have not yet understood that those crimes were really committed. ”
“At the same time, I would like to express my admiration towards Armenian people for being able to remain proud and accept the history as it was. The Armenians were able to turn that horrible page in their history with hope for the brighter future. I wish we did not have to witness another genocide in the future. We all should stand up for each other, every one of us should fight against the crimes, committed towards our brothers and sisters. ”
Marguerite Barankitse also said that she was very impressed by the Armenian women, who encountered so many sufferings.
“I would also like express my congratulations to the Armenian women. The pictures that I saw at the exhibition expressed the dignity, which accompanied them while going through all those ordeals, they had bright souls. This gives me hope for my home country Burundi, which constantly fights for its past, present and future, while the international community does not respond anyhow to the developments,” Barankitse said.