ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Ֆրանսիայի ազգային տոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան հայ ժողովրդի համար հոգեհարազատ երկիր է, իսկ Հայաստանի համար վստահելի ու լավ գործընկեր: Նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ջանքերը երկկողմ հարաբերություններն ու երկու ժողովուրդների բարեկամությունը շարունակաբար ամրապնդելու ուղղությամբ:
Նախագահը եւ Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն քննարկել են հայ-ֆրանսիական բազմաբնույթ կապերը եւ կարեւորել սերտ փոխգործակցությունը Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
«Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ դարերի խորքից եկող բարեկամությունը եւ այսօր մեր պետությունների միջեւ առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունն ու փոխվստահությունը կայուն հիմք են հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության հետագա համակողմանի զարգացման եւ խորացման համար:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Ֆրանսիայի՝ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ միասին գործադրվող ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի՝ ի նպաստ մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության:
Բարձր եմ գնահատում Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի՝ եվրոպական ընտանիքին մերձեցմանը, ինչպես նաեւ միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում մեր երկրների միջեւ հաստատված սերտ համագործակցությունը»,- ասված է ՀՀ նախագահի ուղերձում:

Президент Армении поздравил Францию с национальным праздником - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По случаю национального праздника Франции президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня посольство Франции.
В посольстве президент заявил, что Франция является родной страной для армянского народа, а для Армении – надежным и хорошим партнером. Президент заверил, что Армения продолжит усилия в направлении периодического укрепления двусторонних отношений и дружбы двух народов.
Президент и посол Франции Жан-Франсуа Шарпантье обсудили армяно-французские разносторонние связи и подчеркнули важность тесного сотрудничества в рамках предстоящего в Армении саммита Франкофонии.
Серж Саргсян направил поздравительное послание президенту Франции Эммануэлю Макрону.
«Дружба между Арменией и Францией, идущая из глубины веков, и имеющиеся сегодня между нашими государствами благоприятные отношения, политический диалог высокого уровня и взаимное доверие являются основой для дальнейшего комплексного развития и углубления армяно-французского партнерства.
Армения придает большое значение усилиям Франции, совместно с Россией и США, в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта в качестве страны-сопредседателя Минской группе ОБСЕ во имя мира и стабильности в регионе.
Высоко ценю поддержку Франции в сближении Армении с европейской семьей, а также на международной арене, в том числе установленное между нашими странами тесное сотрудничество в рамках Международной организации Франкофонии»,- говорится в послании президента Армении.
По теме можно прочесть также эксклюзивное интервью Медимакс с послом Франции в Армении Жаном-Франсуа Шарпантье.