ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Ֆրանսիայի ազգային տոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան հայ ժողովրդի համար հոգեհարազատ երկիր է, իսկ Հայաստանի համար վստահելի ու լավ գործընկեր: Նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ջանքերը երկկողմ հարաբերություններն ու երկու ժողովուրդների բարեկամությունը շարունակաբար ամրապնդելու ուղղությամբ:
Նախագահը եւ Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն քննարկել են հայ-ֆրանսիական բազմաբնույթ կապերը եւ կարեւորել սերտ փոխգործակցությունը Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
«Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ դարերի խորքից եկող բարեկամությունը եւ այսօր մեր պետությունների միջեւ առկա առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունն ու փոխվստահությունը կայուն հիմք են հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության հետագա համակողմանի զարգացման եւ խորացման համար:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Ֆրանսիայի՝ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ միասին գործադրվող ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի՝ ի նպաստ մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության:
Բարձր եմ գնահատում Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի՝ եվրոպական ընտանիքին մերձեցմանը, ինչպես նաեւ միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում մեր երկրների միջեւ հաստատված սերտ համագործակցությունը»,- ասված է ՀՀ նախագահի ուղերձում:

Yerevan /Mediamax/. Today President of Armenia Serzh Sargsyan visited the French Embassy in Armenia on the occasion of the French National Day.
Serzh Sargsyan stressed that France is a close friend for Armenian people and a reliable, good partner for Armenia. The President assured that Armenia will carry on the efforts in the continuous strengthening of bilateral relations and friendship between the two countries.
President Sargsyan and French Ambassador to Armenia Jean-Francois Charpentier discussed diverse Armenian-French ties and attached importance to close collaboration within the upcoming Francophonie Summit in Armenia.
Serzh Sargsyan also addressed a congratulatory letter to President of France Emmanuel Macron.
“The friendship, built throughout centuries, and the privileged relationship between Armenia and France of today, as well as political dialogue on high level and mutual respect create a stable foundation for further comprehensive development and deepening of Armenian-French collaboration.
Armenia attaches great importance to France’s joint efforts with Russia and USA in the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, aimed at establishment of peace and stability in our region.
I would like to share my appreciation for France for the support in rapprochement between Armenia and the European family, and for the close cooperation between our countries on global arena, including the framework of the International Organization of La Francophonie,” reads the letter of Armenian President.