Մալկովիչը Երեւանում Նարեկացի է ընթերցել
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 11-ին Արամ Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի մեկնարկի համերգի ընթացքում հոլիվուդյան հայտնի դերասան Ջոն Մալկովիչը ընթերցել մի հատված Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմից:
Նախ, Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի եւ լարային նվագախմբի համար գրված կոնցերտի հնչյունների ներքո Մալկովիչը ներկայացրեց արգենտինացի գրող Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների եւ գերեզմանների մասին» նովելի «Հաղորդագրություն կույրերի մասին» գլուխը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես է եկել դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։
Հոլիվուդի լեգենդը նաեւ անակնկալ էր պատրաստել՝ ներկայացնելով հատված Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմի անգլերեն թարգմանությունից։ Նարեկյան ընթերցանությունն ուղեկցվում էր կոմպոզիտոր Վարդ Մանուկյանի «Խոստովանություն» սիմֆոնիայի հնչյուններով։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ասել է, որ Մալկովիչի կողմից հայկական գրական ստեղծագործության ընթերցում ի սկզբանե նախատեսված չէր, դերասանն ինքն է ցանկություն հայտնել կատարել որեւէ հայկական գործ։
Փառատոնի կազմակերպիչների կողմից առաջարկվել է Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմը, եւ մեծ է եղել զարմանքը, երբ տեղեկացել են, որ Մալկովիչը տեղյակ է միջնադարյան հայ մեծ բանաստեղծի եւ փիլիսոփայի արվեստին, ավելին, շատ լավ պատկերացնում էր, թե «Նարեկի» որ հատվածն է ընթերցելու։
Փառատոնի բացման համերգին հնչել է նաեւ Էդվարդ Միրզոյանի լարայինների եւ գոսերի սիմֆոնիան (գոսերի մենանվագը՝ Էդուարդ Պապոյանի)։

Malkovich narrates “Book of Lamentations” in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Famous Hollywood actor John Malkovich narrated an excerpt from the Book of Lamentations by Gregory of Narek at the opening of the 5th Khachaturian International Festival on October 11.
First John Malkovich narrated the Report on the Blind chapter from On Heroes and Tombs, the novel by Argentine writer Ernesto Sabato, accompanied with the Concerto for Piano and Orchestra by Alfred Schnittke.
Pianist Anastasya Terenkova performed with the State Youth Orchestra of Armenia.
The Hollywood legend also prepared a surprise for the audience, presenting English translation of the excerpt from the Book of Lamentations, while the orchestra performed the symphony Confession by Vard Manukyan.
Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan noted that Malkovich wasn’t supposed to but decided to present Armenian literary work at the concert.
The festival organizers suggested Gregory of Narek’s Book of Lamentations to Malkovich. They were surprised to find out that Malkovich was not only well aware of the medieval Armenian poet and philosopher’s art, but also knew which excerpt he wanted to present.
Symphony for Timpani and String Orchestra by Edward Mirzoyan (timpani solo by Eduard Papoyan) was also performed during the opening ceremony of the festival.
The official partner of John Malkovich’s exclusive concert in Yerevan is the legendary Ararat Armenian brandy.