Մալկովիչը Երեւանում Նարեկացի է ընթերցել
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 11-ին Արամ Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի մեկնարկի համերգի ընթացքում հոլիվուդյան հայտնի դերասան Ջոն Մալկովիչը ընթերցել մի հատված Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմից:
Նախ, Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի եւ լարային նվագախմբի համար գրված կոնցերտի հնչյունների ներքո Մալկովիչը ներկայացրեց արգենտինացի գրող Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների եւ գերեզմանների մասին» նովելի «Հաղորդագրություն կույրերի մասին» գլուխը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես է եկել դաշնակահարուհի Անաստասիա Տերենկովան։
Հոլիվուդի լեգենդը նաեւ անակնկալ էր պատրաստել՝ ներկայացնելով հատված Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմի անգլերեն թարգմանությունից։ Նարեկյան ընթերցանությունն ուղեկցվում էր կոմպոզիտոր Վարդ Մանուկյանի «Խոստովանություն» սիմֆոնիայի հնչյուններով։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ասել է, որ Մալկովիչի կողմից հայկական գրական ստեղծագործության ընթերցում ի սկզբանե նախատեսված չէր, դերասանն ինքն է ցանկություն հայտնել կատարել որեւէ հայկական գործ։
Փառատոնի կազմակերպիչների կողմից առաջարկվել է Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմը, եւ մեծ է եղել զարմանքը, երբ տեղեկացել են, որ Մալկովիչը տեղյակ է միջնադարյան հայ մեծ բանաստեղծի եւ փիլիսոփայի արվեստին, ավելին, շատ լավ պատկերացնում էր, թե «Նարեկի» որ հատվածն է ընթերցելու։
Փառատոնի բացման համերգին հնչել է նաեւ Էդվարդ Միրզոյանի լարայինների եւ գոսերի սիմֆոնիան (գոսերի մենանվագը՝ Էդուարդ Պապոյանի)։

Джон Малкович декламировал Нарекаци в Ереване
Ереван /Медиамакс/. 11 октября на открытии 5-го международного фестиваля имени Арама Хачатуряна голливудский актер Джон Малкович прочел отрывок из поэмы Григора Нарекаци «Книга скорбных песнопений».
Джон Малкович также представил отрывки из главы «Сообщение для слепых» из новеллы «О героях и могилах» аргентинского писателя Эрнесто Сабато в сопровождении концерта для фортепиано и струнного оркестра Альфреда Шнитке.
С Государственным молодежным оркестром Армении выступила пианистка Анастасия Теренкова.
Актер подготовил сюрприз, прочитав также отрывок из поэмы «Книга скорбных песнопений» Григора Нарекаци в английском переводе. Чтение Нарекаци сопровождалось симфонией «Признание» композитора Вард Манукян.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян заявил, что чтение армянского литературного произведения изначально не было запланировано, актер сам изъявил желание прочесть какое-либо армянское произведение.
Организаторы фестиваля предложили поэму Нарекаци «Книга скорбных песнопений» и были удивлены, когда выяснилось, что Малкович знаком с искусством великого армянского средневекового поэта и философа. Более того, он хорошо представлял, какой отрывок «Нарека» представит.
Официальным партнером концерта Джона Малковича в Ереване выступил легендарный армянский коньяк «Арарат».