Լուսանկարը` «Առատ զամբյուղ»
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Արմենիա»-ի ֆինանսական աջակցությամբ Վայոց ձորի Գնդեվազ համայնքում պաշտոնապես բացվել է «Առատ զամբյուղ» գյուղատնտեսական սպառողական կոոպերատիվը:
Կոոպերատիվն ընդգրկում է անդամներ հարակից Ջերմուկ, Գորայք եւ Սարավան համայնքներից: 2017-ն այն ամփոփել իր առաջին քայլերի կարեւոր հավաստմամբ՝ կոոպերատիվի գրանցումով, ամանորյա տոնավաճառին արտադրանքի շնորհանդեսով եւ բացման պաշտոնական արարողությամբ:
«Առատ զամբյուղը» Վայոց ձորի մարզի անարատ բարիքները ներկայացնում է հայաստանյան շուկային եւ արդեն քայլեր են արվել նաեւ արտերկրում նոր գործընկերներ ձեռք բերելու ուղղությամբ։ 2018թ. նորաստեղծ ընկերությունն արդեն կսկսի արտահանել «Առատ զամբյուղի» տեսականին՝ մոտ տասնյակի հասնող էկոլոգիապես մաքուր սննդամթերքները՝ չորամրգեր, ընդեղեն, խոտաբույսեր եւ ալպիական թուրմախոտեր ու թեյեր։
Կոոպերատիվի նախագահ Սամվել Թորոսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրն իրականացնող «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը, որի սոցիալական ծրագրերի շրջանակում «Առատ զամբյուղը» աջակցություն է ստացել՝ ֆինանսավորման, խորհրդատվության, բիզնեսի կազմակերպման հմտությունների ձեռքբերման առումով։
Կոոպերատիվի կայացման եւ կարողությունների զարգացման գործում ներդրում են ունեցել նաեւ «Գործընկերություն եւ ուսուցում»/ԳՈՒՄ ՀԿ-ն եւ «Էյջ դի փի» հիմնադրամը: Առաջինն իրականացրել է կոոպերատիվի կազմակերպական կարողությունների զարգացման դասընթացները, կազմակերպել է փորձի փոխանակման այց Լուկաշին՝ ծանոթանալու կոոպերատիվի հաջողված փորձին: «Էյջ դի փի» հիմնադրամն էլ հիմնել եւ վերանորոգել է հավաքման կետ Գնդեվազում, որը նաեւ կօգնի Գորայք, Սարավան եւ Գնդեվազ համայնքներից տրամադրել «Լիդիան»-ի աջակցությամբ աճեցված գյուղատնտեսական բարիքներ եւ նոր մշակաբույսեր՝ աճեցված նորագույն տեխնոլոգիաներով ջերմոցներում եւ բարձր բերքատվության այգիներում:
«Միջոցառման ընթացքում «Առատ զամբյուղ» կոոպերատիվի անդամ Արմինե Գինոսյանը ներկայացրել է «Սոցիալական ձեռնարկատիրության զարգացում» ծրագրի միջոցով ստեղծված տեղի կառույցի ամբողջ ուղին:  Սա նորաստեղծ բիզնեսի հաջողված  պատմություն է, որը կարող է օրինակ հանդիսանալ այլ սկսնակ ձեռներեցների համար։ Ծրագիրը նաեւ հաջողված համագործակցության մոդել է, որտեղ յուրաքանչյուր կողմ իր հստակ առաքելությունն ու դերն  է ունեցել. «Լիդիան Արմենիա»-ն ֆինանսավորել է ծրագիրը, որի տարբեր կոմպոնենտներն իրականացրել են «ԳՈՒՄ» ՀԿ-ն, «Էյջ դի փի» Հիմնադրամը եւ «Զանգակատուն» ՀԿ-ն: Վերջինիս ծրագրի շրջանակում Ջերմուկում գրանցվել է նաեւ նոր՝ «Ապագայի շողեր» ՀԿ-ն, որը Ջերմուկի եւ Կեչուտի դպրոցականներին, ուսուցիչներին եւ ծնողներին սովորեցրել է թափոններից տարբեր աքսեսուարներ պատրաստելու եւ եկամուտ ստանալու հմտություններ: Այս ՀԿ-ի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի է ունեցել 2017թ. սեպտեմբերին»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Yerevan /Mediamax/. Heavy Basket Agricultural Consumer Cooperative has officially opened in Gndevaz community of Vayots Dzor marz with financial support from Lydian Armenia. The company carries out social programs in the village.
The cooperative includes members from the nearby communities of Jermuk, Gorayk and Saravan. The Heavy Basket summed up the year 2017 with progress and key steps towards establishment: registration of cooperative, product presentation during Christmas Bazaar, and the official opening ceremony.
Heavy Basket presents ecologically clean products of Vayots Dzor region to the Armenian market, and steps have already been taken to reach out to new business partners abroad. The new cooperative will start exporting around 10 types of ecologically clean, high-quality and tasty food items: dried fruits, nuts and seeds as well as various alpine herbs and teas in 2018.
During the ceremony, Heavy Basket President Samvel Torosyan has expressed special gratitude to Lydian Armenia, which implements the Amulsar mining project. The cooperative received financial support, technical assistance, and business management skills within the company’s social program.
Partnership and Teaching/ P&T NGO and HDP Foundation have also made a great contribution to the development of the cooperative. The former provided capacity building on cooperatives and organizational issues, and organized an exchange visit to Lukashin, which illustrated the successful experience of local cooperative. HDP Foundation established and fully renovated a collection point in Gndevaz. The foundation will also help acquire Lydian-supported agricultural products and new crops, grown in greenhouses and high-yielding gardens equipped with latest technologies in Gorayq, Saravan and Gndevaz.
“During the opening ceremony, Heavy Basket Cooperative member Armine Ginosyan presented the entire path of this local entity. The cooperative is a promising successful start-up business that can be replicated elsewhere and serve as an example for other entrepreneurs. It is also a successful model of partnership, where each party has a distinct mission and role: Lydian
Armenia funded the project and its various components were implemented by P&T NGO, HDP Foundation, and Zangakatun NGO. The latter’s social program oversaw foundation of the Rays of Future NGO in Jermuk, which teaches schoolchildren, teachers and parents from
Jermuk and Kechut the skills to make accessories from waste and generate income. The official opening ceremony of this NGO took place in September last year,” Lydian Armenia has informed.