Հայաստանն ու Լիտվան խորացնում են կապերը ԱԻ ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին եւ տարածաշրջանի 5 երկրների Լիտվայի դեսպաններին:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ քննարկվել են արտակարգ իրավիճակների եւ բնակչության պաշտպանության ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորությունները:
Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ հայ-լիտվական համագործակցության ոլորտում սպասվում են նոր շեշտադրումներ՝ ուղղված բնակչության պաշտպանության, պատրաստվածության եւ դիմակայունության մակարդակի բարձրացմանը:
Նախարարը շեշտել է, որ աշխատանքներ են տարվում ակտիվացնել բնակչության պաշտպանությանն ու պատրաստվածությանն ուղղված միջոցառումները նաեւ ՆԱՏՕ-ի ձեւաչափում:
Էրիկաս Պետրիկասը նշել է, որ արտակարգ իրավիճակների կենտրոնացված (մեկ պատուհանի սկզբունքով) կառավարման հայկական փորձը կարող է օգտակար լինել Լիտվայի համար:
Դեսպանը նաեւ բարձր է գնահատել արդյունաբերական առանձնապես վտանգավոր օբյեկտների հանդեպ սահմանված շուրջօրյա մոնիթորինգային համակարգի աշխատանքը:

Армения и Литва углубляют связи в сфере чрезвычайных ситуаций - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян принял сегодня посла Литвы в Армении Эрикаса Петрикаса и послов Литвы в 5 странах региона.
В МЧС Армении сообщили, что на встрече обсуждались возможности углубления сотрудничества в сфере чрезвычайных ситуаций и защиты населения.
Давид Тоноян отметил, что в армяно-литовском сотрудничестве будут расставлены новые акценты, направленные на повышение уровня противостояния угрозам, а также подготовки и защиты населения.
Министр подчеркнул, что в формате сотрудничества с НАТО также ведутся работы по активизации мероприятий, направленных на защиту и подготовку населения.
Эрикас Петрикас отметил, что армянский опыт централизованного управления чрезвычайными ситуациями (принцип «одного окна») может стать полезным для Литвы.
Посол также высоко оценил работу системы круглосуточного мониторинга особо опасных промышленных объектов.