Yerevan Web Meetings. Lenta.ru-ի հիմնադիրը կոչ է արել չկրկնօրինակել հաջողված նախագծերը եւ չգնել տրաֆիկ - Mediamax.am
17353 դիտում
Yerevan Web Meetings. Lenta.ru-ի հիմնադիրը կոչ է արել չկրկնօրինակել հաջողված նախագծերը եւ չգնել տրաֆիկ
Անտոն Նոսիկը
Մեդիամաքս-ի Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում կայացավ վարպետության երրորդ դասը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս-ի Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում վարպետության երրորդ դասը հոկտեմբերի 29-ին անցկացրել է ռուսաստանյան ամենահայտնի ինտերնետ գործիչներից մեկը` Անտոն Նոսիկը, ով ստեղծել է այնպիսի հայտնի ինտերնետ ռեսուրսներ, ինչպիսիք են Lenta.ru-ն, Gazeta.ru-ն, Vesti.ru-ն եւ Newsru.com-ը.
Պատմելով ինտերնետ-լրատվամիջոցների ծագման մասին՝ Անտոն Նոսիկն ասել է, որ դրանց ծագումը ավանդական լրատվական գործակալությունների տրանսֆորմացիայի հետեւանքն է: Այս ամենի հետ մեկտեղ Lenta.ru-ն չի հավակնում մրցակցել ավանադական լրատվական գործակալությունների հետ՝ աշխարհով մեկ թղթակացական կետեր ունենալու առումով, այլ ընդհակառակը` տեղադրելով իր կայքում դրանց վրա հղումը, Lenta.ru-ն այդպիսով ընդլայնում է դրանց լսարանն ու ընթերցողների բանակը:
Անտոն Նոսիկի խոսքով, Lenta.ru նախագծում սկզբում աշխատել է 9 հոգի, ովքեր ունիվերսալ աշխատակիցներ էին` միաժամանակ լրագրողներ, խմբագիրներ եւ էջադրողներ: Թիմում չկար գործառույթների հստակ բաժանում. բոլորն ամեն ինչ անում էին:
Lenta.ru նախագծի հաջողության գաղտնիքը, նրա խոսքով, ինտերնետ-հարթակի զարգացման ճիշտ ուղղությունն էր: “Մեզ օգնեց հստակ պատկերացումն այն մասին, թե ինչ են ուզում կարդալ մարդիկ”,- ասել է Անտոն Նոսիկը, հավելելով, որ լրատվական բիզնես հիմնելու ժամանակ իր թիմը չուներ ինչ-որ վարկածներ, եւ ամեն ինչ հստակեցվում էր էմպիրիկ ճանապարհով, այսինքն` փորձարկվում էր լսարանի վրա:
Անդրադառնալով քոնթենթի գեներացիայի թեմային՝ Անտոն Նոսիկը նշել է, որ սոցիալական ցանցերն ու որոնման համակարգերը բնավ շահագրգռված չեն մասնակցել դրան:
“Պայմանականորեն ասած, լինում է շատ լավ բիզնես, լավ բիզնես, վատ բիզնես, շատ վատ բիզնես, եւ լինում է քոնթենթի գեներացիա:  Դա ինտերնետ-բիզնեսում “ամենաանիծված” գործն է”,- ասել է մասնագետը: Բացատրելով իր այս վարկածը` Անտոն Նոսիկը մատնացույց է արել այն, որ սոցիալական ցանցերն ու որոնման համակարգերը “ընդամենը շահագործում են իրենց ծրագրային սքրիփթը”, մինչդեռ բովանդակության ստեղծումը մշտական ինտելեկտուալ գործընթաց է, որը պահանջում է ոչ քիչ ֆինանսական ներդրումներ:
“Բացի այդ, մեդիա-գովազդը, ինտերնետ-բաներները մեռած ժանր են, եւ դրանց միակ գործառույթն իմիջային գովազդն է”,- ասել է Անտոն Նոսիկը` նշելով, որ միեւնույն ժամանակ բաներները մնում են ինտերնետային ԶԼՄ-ների եկամտի միակ աղբյուրը:
Անտոն Նոսիկը խորհուրդ է տվել սեփական ինտերնետ-բիզնես հիմնել ցանկացողներին նախ անկեղծ պատասխանել հետեւյալ 3 հարցերին.
-    ուզո՞ւմ եմ ես արդյոք ընդհանրապես զբաղվել բիզնեսով եւ նախապես չիմանալ, որքան գումար կվատսակեմ
-    ինչո՞ւ եմ ես ցանկանում զբաղվել հենց դրանով
-    ինչո՞ւ է բիզնեսի այս տեսակը զգում հենց իմ կարիքը:
“Մտորելով այն հարցի շուրջ՝ ինչու եք դուք ցանկանում զբաղվել այս բիզնեսով, այն պատասխանը, թե “որորվհետեւ այլ մարդիկ դրա վրա մեծ գումարներ են աշխատել”, չի ընդունվում, որովհետեւ անիմաստ է կրկնօրինակել ուրիշենրի հաջողությունը` 2011-ին գնելով մի գնացքի տոմս, որը մեկնել է 2008-ին”:
Խոսելով ինտերնետ-ԶԼՄ-ների լսարանի մասին, Անտոն Նոսիկը նկատել է, որ որակյալ օնլայն պարբերականներն ունեն ավելի քիչ թվով ընթերցողներ, քան “դեղինները”. Սակայն նա ընդգծել է, որ որակյալ օնլայն ԶԼՄ-ների լսարանն ավելի է հետաքրքրում գովազդատուներին:
Անդրադառնալով տրաֆիկի գնման հարցին` մասնագետն ասել է, որ սեփական ռեսուրսն այդ կերպ զարգացնելն ինքնախաբեություն է, որի արդյունքում այդ ռեսուրսների սեփականատերերն անգամ գաղափար չունեն սեփական լսարանի մասին:
Հանդիպման ավարտին Անտոն Նոսիկը մատնացույց է արել ինտերնետ-նախագծերի՝ բջջային հարթություն տեղափոխվելու կարեւորությունը: “Ինտերնետում գրող եւ կարդացող մարդը վերափոխվում է մարդու, ով գրում եւ կարդում է բջջային սարքավորմամբ”,- ասել է Անտոն Նոսիկը` գովաբանելով Հայաստանում բջջային ինտերնետի սակագինը, ինչով հաճելիորեն զարմացրել է վրապետության դասի մասնակիցներին:
Yerevan Web Meetings նախագծի նպատակն է Հայաստանում ներկայացնել վեբ-քոնթենթի ստեղծման եւ առաջխաղացման արտերկրի լավագույն  փորձը: Մեդիամաքս-ն իրականացնում է նախագիծը գլխավոր հովանավոր, Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ:

Yerevan Web Meetings: Создатель Lenta.ru призвал не клонировать успешные проекты и не покупать трафик - Mediamax.am
17361 просмотров
Yerevan Web Meetings: Создатель Lenta.ru призвал не клонировать успешные проекты и не покупать трафик
Состоялся третий мастер-класс в рамках проекта Медиамакс  Yerevan Web Meetings
Состоялся третий мастер-класс в рамках проекта Медиамакс Yerevan Web Meetings
Ереван/Медиамакс/. Третий мастер-класс в рамках проекта Медиамакс Yerevan Web Meetings 29-го октября провел один из самых известных российских интернет-деятелей Антон Носик, создавший такие известные ресурсы, как Lenta.ru, Gazeta.ru, Vesti.ru и Newsru.com.
Рассказывая о возникновении интернет-СМИ, Антон Носик сказал, что их зарождение стало следствием трансформации традиционных информационных агенств в СМИ для всех. При этом Lenta.ru не претендует на конкуренцию с традиционными информационными агентвами с корпунктами по всему миру, а наоборот, размещая у себя ссылку на них, расширяет таким образом их аудиторию. По словам Антона Носика, в проекте Lenta.ru изначально было 9 человек, которые были универсальными работниками: журналистами, редакторами и верстальщиками одновременно. В команде не было четкого разделения функций: все выполняли все.
Секрет успеха проекта Lenta.ru, по его словам, заключался в правильном векторе развития портала. «Нам помогло четкое представление о том, что хотят читать люди», - сказал Антон Носик, добавив, что при строительстве новостного бизнеса у его команды не было каких-либо гипотез, и все выяснялось эмпирическим путем, т.е. проходило проверку на аудитории.
Обращаясь к теме генерации контента, Антон Носик отметил, что социальные сети и поисковые системы вовсе не заинтересованы участвовать в этом.
«Условно говоря, есть очень хороший бизнес, хороший бизнес, плохой бизнес, очень плохой бизнес, и есть генерация контента. Это самая «проклятая» вещь с точки зрения интернет-бизнеса», - сказал эксперт. Объясняя свой тезис, Антон Носик указал на то, что соцсети и поисковики «всего-лишь эксплуатируют свой программный скрипт», в то время, как создание контента - это постоянный интеллектуальный процесс, требующий немалых финансовых вложений.
«К тому же медийная реклама, интернет-баннеры - это мертвый жанр, и единственная их функция - имиджевая реклама», - сказал Антон Носик, отметив, что при этом, что баннеры остаются основным источником доходов для интернет-СМИ.
Антон Носик посоветовал желающим открывать собственный интернет-бизнес честно ответить себе на следующие на 3 вопроса:
- Хочу ли я вообще заниматься бизнесом и не знать заранее, сколько денег я буду зарабатывать?
- Почему я хочу заниматься именно этим бизнесом?
- Почему данный вид бизнеса нуждается именно во мне?
«Размышляя над вопросом, почему вы хотите заняться именно этим бизнесом, ответ «потому что другие люди сделали на этом большие деньги» не принимается, поскольку бессмысленно клонировать чужой успех, покупая в 2011 году билет на поезд, который ушел в 2008-ом», - заметил Антон Носик.
Говоря об аудитории интернет-СМИ, Антон Носик заметил, что у качественных онлайн изданий аудитория в десятки раз меньше, чем у «желтых изданий». Однако, подчеркнул он, такая аудитория качественных онлайн СМИ гораздо более интересна рекламодателям. Обращаясь к вопросу покупки трафика, эксперт сказал, что такая форма продвижения собственного ресурса является самообманом, вследствие которого владельцы ресурсов не имеют никакого понятия о своей аудитории.
Напоследок Антон Носик указал на важность перехода интернет-проектов на мобильные платформы. «Пишуший и читающий в интернете человек трансформируется в человека, пишущего и читающего на мобильном устройстве», - сказал Антон Носик и похвалил цены на мобильный интернет в Армении, чем приятно удивил участников мастер-класса.