Լուսանկարը` Wikimedia Armenia
Սեպտեմբերի 29-ին «Վիքիմեդիա Հայաստանի» եւ «ԱրմԴայվինգ սուզորդների ակումբի» ջանքերով Վիքիպեդիա ազատ հանրագիտարանի լոգոն իջեցվեց Սեւանա լճի հատակին:
2 մետր բարձրություն եւ 2 մետր լայնություն ունեցող այս լոգոն, որը համարվում է ամենամեծն աշխարհում, պատրաստվել էր Հայաստանում՝ 2016 թվականի օգոստոսին Դիլիջանում կայացած Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների Վիքիմեդիա կազմակերպությունների եւ խմբերի ամենամյա համաժողովի՝ Wikimedia CEE Meeting-ի համար:
Լոգոն փազլի կտորներից բաղկացած անավարտ գլոբուս է, որի վրա գրված են սիմվոլներ (այդ թվում՝ հայերեն Վ տառը)` վերցված տարբեր նշանային համակարգերից: Բետոնից պատրաստված լոգոն Սեւանի հատակին կդառնա արհեստական խութ:
Լոգոյի պատրաստման գաղափարը հղացել եւ իրականացրել է «Վիքիմեդիա Հայաստանի» խորհրդի անդամ Տիգրան Ազիզբեկյանը, ով նաեւ «ԱրմԴայվինգ սուզորդների ակումբի» նախագահն է:
«Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանն ասում է, որ այս նախաձեռնությունը խորհրդանշական իմաստ ունի: Լոգոն ջուրն իջեցնելուց առաջ Սուսաննան կատակում է՝ դիմելով թիմակիցներին. «Այսքան զարգացրել ենք Վիքիպեդիան, հիմա էլ փորձում ենք խորացնել»:
Նա նշում է, որ ոչ միայն հոդվածների քանակն է կարեւոր, այլեւ դրանցում առկա տեղեկատվության խորությունը: «Ուզում ենք, որ հայերեն Վիքիպեդիան օգտվողներին տրամադրի խորը եւ համապարփակ գիտելիքներ ցանկացած թեմայի շուրջ: Եկեք միասին ստեղծենք այն գիտելիքը, որը մեզ պետք է»,- կոչ է արել «Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահը:

Photo: Wikimedia Armenia
The logo of Wikipedia was submerged to the bottom of Armenia’s Lake Sevan thanks to the joint efforts of Wikimedia Armenia and ArmDiving divers’ club on September 29.
The 2m wide, 2m high logo (the largest in the world) was made in Armenia for the annual meeting of the Central and Eastern Europe Wikimedia affiliates, Wikimedia CEE Meeting that the country hosted in August 2016 in Dilijan.
The logo is an unfinished globe made of puzzle pieces with symbols (including Armenian “v” letter) from different sign systems written on them. The concrete logo will become an artificial reef on the bottom of Sevan.
The idea and implementation of the logo belong to member of the Board of Wikimedia Armenia Tigran Azizbekyan, who also performs as President of the ArmDiving club.
Wikimedia Armenia President Susanna Mkrtchyan believes that the initiative is of symbolic meaning. She joked with colleagues before the logo was submerged, “We developed Wikipedia, now we’re taking it deeper.”
Susanna Mkrtchyan noted that not only the number of Wikipedia articles matters, but also the depth of information they provide.
“I want Armenian Wikipedia to give in-depth data and comprehensive knowledge in any field. Let’s work together to create the knowledge we need,” urged Wikimedia Armenia President.