Իէն Գիլանը եւ Արեւիկ Սարգսյանը
Rock Aid Armenia բարեգործական նախաձեռնության 30-ամյակը տոնելու համար Հայաստան ժամանած համաշխարհային ռոքի լեգենդ, Deep Purple խմբի երգիչ Իէն Գիլանը հունիսի 7-ին այցելեց Արագածի լանջին՝ Օրգով եւ Տեղեր գյուղերի մոտակայքում կառուցված Ռադիոօպտիկական աստղադիտակ: Իէն Գիլանը մինչ այցը ծանոթացել էր ակադեմիկոս Պարիս Հերունու գիտական աշխատություններին եւ ցանկություն հայտնել տեսնել նրա ջանքերով կառուցված եզակի աստղադիտակը:
Ճանապարհ դեպի «զարմանահրաշը»
Արագածի գիտական կենտրոն տանող նեղ ճանապարհն անցնում է սարերի արանքով: Մեքենան դանդաղ ընթանում է ճիշտ ժայռի եզրով: Ռոքի լեգենդը ողջ ճանապարհին ուշադիր ինչ-որ բան է կարդում է՝ երբեմն, ընդհատելով եւ զրուցելով մեքենայում նստած մարդկանց հետ:
Ընթերցանությունից նրան, երբեմն էլ, «կտրում են» բնության տեսարանները, եւ ամեն անգամ պատուհանից դուրս նայելիս նա շշնջում է՝ «զարմանահրաշ»:
Իէն Գիլանի ձեռքի թղթին Պարիս Հերունու եւ նրա կառուցած աստղադիտակի մասին է գրված: Թեեւ դեռ ամիսներ առաջ գիտնական ընկերոջ միջոցով այդ պատմությանը  ծանոթացած եւ Հերունու ուսումնասիրություններում «խորասուզված» ռոք լեգենդը հրաշալի գիտի ամեն մանրամասնություն, բայց մինչ տեղ հասնելը եւս մեկ անգամ է կարդում դրանց մասին։
Հանդիպում գիտական հսկայի հետ
Հսկայական դիտակը տեսնելուց հետո՝ «մոգական» բառն ամենից հաճախն է հնչում Իէն Գիլանի շուրթերից: «Հերունու ազգային տիեզերական կենտրոնի» ձևավորման ծրագրի ղեկավար, տ.գ.թ., ՀԱՊՀ պրոֆեսոր Արեւիկ Սարգսյանը ռոքի լեգենդին պատմում է Ռադիոօպտիկական դիտակ ՌՕԴ-54/2.6-ի նախագծման ու շինարարության աշխատանքների մասին՝ նշելով, որ շուրջ 17 տարի տեւած պայքարի արդյունքում կառուցված դիտակը եզակի է ամբողջ աշխարհում:
Իէն Գիլանը եւ Արեւիկ Սարգսյանը Իէն Գիլանը եւ Արեւիկ Սարգսյանը
Նա նշում է, որ աշխարհում առաջին անգամ այս ռադիոդիտակի անտենան համատեղվել է համառանցք մեծ աստղադիտակի հետ. ՌՕԴ-ի ռադիոհայելին ունի 70/100 μ մակերեսի ճշտություն եւ ի վիճակի է աշխատել 200-ից 1 մմ երկարություն ունեցող ալիքների տիրույթում։ Անտենայի զգայունությունը չափազանց բարձր է, ուժեղացման գործակիցը հսկայական թիվ է կազմում, ճառագայթը շատ նեղ է։
«Դա նորմա՞լ է, թե բացառիկ»,- հարցնում է Գիլանը եւ լսում պատասխանը. «Բացառիկ է»:
«Ռադիոդիտակի անշարժ սֆերիկ ռադիոհայելին, որն ունի ամեն ուղղությամբ 32մ գործարկվող բացվածքով 54մ տրամագիծ, բարձր ճշգրտությամբ հավաքվել է 3800-ից ավելի ալյումինե սալիկներից: Սալիկների ձուլումը Հերունին պատվիրել էր մետաղագործական գործարանին, Սովետական Միության խոշոր  գործարանները հրաժարվել էին այդ պատվերից, քանի որ համոզված չէին, որ կարող են  դա անել՝ նշելով, որ դա շատ բարդ է: Բանն այն է, որ սալիկները պետք է շատ ամուր լինեին ոչ մի այլ նյութի, օրինակ՝ օդի փչակներ չունենային:
Հերունին գտել էր վարպետ Գրիգորին, ով Երեւանի ալյումինի գործարանի նախկին աշխատակից էր: Վարպետը խոստացել էր, որ կարող է ձուլել անտենայի հայելու մակերեսի թիթեղները ձեռքով՝ օգտագործելով հնագույն տեխնոլոգիաները: Նա խնդրել էր Հարավային Ռուսաստանից բերել հատուկ կարմիր կավ, որից պատրաստած կաղապարներում՝ հենց տեղում կառուցած հատուկ ձուլարանում, հետագայում ձուլել է անտենայի թիթեղներից յուրաքանչյուրը»,- պատմում է Արեւիկ Սարգսյանը::
«Զարմանալի է, այս ամենը մոգական է»,- արձագանքում է Իէն Գիլանը:
Անտենայի կառավարման վահանակների շենքում արդեն, որտեղից ժամանակին իրականացվել է ռադիոդիտակի աշխատանքի կառավարումը, Արեւիկ Սարգսյանը ռոք աստղին պատմում է Պարիս Հերունու հետազոտությունների եւ առաջին փորձարկումների ընթացքում գրանցված աստղի ռադիոպայթյունի, ինչպես նաեւ ռադիոդիտակին երկրորդ կյանք տալու իրենց ջանքերի մասին:
Կառավարման վահանակների շենքի  մուտքի մոտ Իէն Գիլանի համար փոքրիկ «ակուստիկ» համերգ են տալիս, իսկ հետո Արեւիկ Սարգսյանը ներկայացնում է Հերունու նախագծմամբ կառուցված Գիտցող ստվերաչափ արեւային ժամացույցը։
Ապա` հյուրերն ուղեւորվում են ռադիոդիտակի անտենայի տակ կառուցված թունելը տեսնելու։
Գիտական աշխարհի լռությունն ու Գիլանի ձայնը
Համաշխարհային ռոք լեգենդին հատկապես հետաքրքրում է Պարիս Հերունու արած հետազոտությունը, որով գիտնականը առաջ է քաշել թեզ՝ հերքելով տեսությունը, թե Տիեզերքն առաջացել է «Մեծ պայթյունի» հետեւանքով։
«Մեծ պայթյունի» տեսության համաձայն՝ Տիեզերքում այժմ պետք է գոյություն ունենա մնացորդային ճառագայթում, իսկ  ՌՕԴ դիտակով Հերունու կատարած չափումները ցույց են տվել, որ այդ մնացորդային ճառագայթումը չկա, ինչն իր հերթին, ըստ գիտնականի, ապացուցել է, որ «ոչ մի Մեծ Պայթյուն չի եղել»:
Իէն Գիլանին հատկապես զարմացնում է այդ տեսության նկատմամբ գիտական աշխարհի լռությունը:
«Սա երազանքի իրականացում է», - ռադիոդիտակի տակ կառուցված թունելից վերադառնալիս Մեդիամաքսին ասում է Իէն Գիլանը:
«Սա պարզապես զարմանալի է, այս դիտակը բացառիկ է, աշխարհում ամենազգայունը։ Պրոֆեսոր Հերունին իր բացահայտումներն անելիս այս դիտակն է օգտագործել։ Ես միայն մեկ պատասխան եմ ուզում։ Երբ նա իր բացահայտումներն ուղարկել է աշխարհի 10 մեծագույն ինստիտուտներին, չի ստացել եւ ոչ մի պատասխան իր տեսության մասին։ Ես գիտեմ պատասխանը, կարծում եմ՝ նրանք շատ մեծ սխալ են գործել։ Այդ պատճառով՝ իմ այցի նպատակն է՝ հասկանալ, թե ինչ հսկայածավալ նախագիծ է սա եւ ինչ ապագա ունի։
Դա կախված է պրոֆեսոր Հերունու մեծ բացահայտման ճանաչումից, ինչը ոչ միայն գիտության, այլեւ հայերի համար է հրաշալի։ Ես ուրախ եմ իմ համեստ մասնակցությունն ունենալ այս ամենին։ Ցանկանում եմ ուղերձ հղել ամբողջ աշխարհին եւ եթե պատասխանը դարձյալ բացարձակ լռություն լինի, ապա կիմանանք, որ ամեն բան ճիշտ է ընթանում»։
Անսովոր ճաշն ու հյուրերն աշխարհի տարբեր ծայրերից
Մոտ մեկ ժամ անց, երբ ռոք լեգենդն ու նրան ուղեկցող խումբը վերադառնում են կառավարման վահանակների շենք, այն հայտնաբերում է «վերափոխված»․ տիեզերական չափումների համար նախատեսված սարքավորումներից այս կողմ նրանց սպասում են ճաշի սեղանները։ Արեւիկ Սարգսյանն ասում է, որ սա աննախադեպ բան է, եւ այս շենքում առաջին անգամ են այսպես «սեղան գցում»։
Սեղանի շուրջ հյուրեր են աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Դանիայից եւ այլն։ Ոմանք հատուկ են եկել՝ հանդիպելու ռոք լեգենդին, ոմանց բախտն էլ բերել է նման հաճելի համընկնմամբ։
21-ամյա դանիացի Յեպպե Սթրանդսը (Jeppe Strands) UWC Դիլիջան քոլեջի շրջանավարտ է։ Քոլեջն ավարտելուց հետո որոշել է մնալ Հայաստանում, եւ այժմ իր ընկերների հետ կամավորական աշխատանքներ է անում Գեղարքունիքի մարզի Արտանիշ գյուղում։ Ռադիոդիտակի մասին վաղուց գիտի, մի քանի անգամ այցելել է։ Ասում է, որ չէր կարող բաց թողնել Գիլանի այցին ներկա լինելու հնարավորությունը։
«Նախկինում ռոք-խումբ ունեի, հարվածային գործիքների էի նվագում։ Ես Իէն Գիլանի մեծ երկրպագուն եմ։ Եվ դա հրաշալի է, որ այսպիսի տաղանդավոր մարդիկ երաժշտությունից բացի աշխարհում այլ արժեքներ էլ են սփռում»,- Մեդիամաքսին ասում է Յեպպեն։

Ian Gillan and Arevik Sargsyan
Rock legend, Deep Purple lead singer Ian Gillan has visited Armenia to celebrate the 30th anniversary of the Rock Aid Armenia charity. Before coming to Yerevan, Gillan read several works by Armenian scientist Paris Herouni and asked if a short tour to Herouni’s unique radio-optical telescope could be organized on the margins of his visit to Armenia.
On June 7 Mediamax team accompanied Gillan to Mount Aragats, where the telescope stands near Ogrov and Tegher villages.
The “miraculous” road
The car is taking us to the Aragats science center by a narrow mountain road. Ian Gillan is reading, but from time to time he tears himself away from the text to talk to others or look at the scenery. Every time he does it, we hear him whispering: “Miraculous.”
Gillan is holding a sheet of paper with information about Paris Herouni and his telescope. Although Gillan learned about the telescope from a scientist friend months ago and studied Professor Herouni’s works, he wants to go over the information one more time.
Meeting the scientific giant
The word Ian Gillan says most often after seeing the huge telescope is “magical”. Head of the Herouni  United Space Center project, Professor of  National Polytechnic University of Armenia Dr. Arevik Sargsyan tells him how the ROT-54/2.6 radio-optical telescope was designed and constructed, crowning 17 years of intense struggle. She notes that the Radio telescope has no analogue in the world.
Ian Gillan and Arevik Sargsyan Ian Gillan and Arevik Sargsyan
Arevik Sargsyan adds that it is the only instrument combining the functions of astronomical and radio telescopes simultaneously. ROT-54 has surface accuracy of 70/100μ and can work on 200mm to 1mm-long waves. It has an extremely high sensitivity and gain factor, very narrow beam.
“Is it a norm or a unique quality?” asks Gillan.
“It is unique,” confirms Arevik Sargsyan.
“The spherical radio reflector of the telescope is fixed in the ground. It is 54m in diameter, with using aperture of 32m in each direction of the antenna beam. The main spherical reflector is constructed from more than 3800 aluminium panels. All panels were melted  by hand. Professor Herouni wanted to order the task , but no any  metallurgic plant of the Soviet Union agreed that they could  do it because the panels had to be very durable and shouldn't contain any inclusion, for example bubbles of air.
Professor Herouni found master Grigor who had been employed at Yerevan Aluminum Plant. He said he could melt antenna surface  panels by hand, using old technologies. He asked for a special type of  red clay from  Southern Russia and used it to make a matrix for molding. After that all panels were been processed on a few polishing machines here in our plant, ” tells Dr. Arevik Sargsyan.
“Amazing. This is just magical,” responds Ian Gillan.
At the Control Desks Building, from where the management of Radio telescope have been done back in the day, Arevik  tells Gillan about Herouni’s observations and radio flare  registered during very first test of antenna, as well as about their efforts to revive the Radio telescope.
Ian Gillan is treated to a short “unplugged” concert at the entrance of the Control Desks Building, after which Arevik Sargsyan introduces the Smart-sundial designed by Paris Herouni.
Afterwards, the guests are taken to the tunnel under the Radio telescope.
The silence of scientific community and the voice of Gillan
The rock legend is particularly interested in Paris Herouni’s research disputing the Big Bang Theory.
“According to the Big Bang Theory, there must be residual radiation in the universe, but the ROT-54 telescope did not detect it, which he believed proved that there was never a Big Bang,” he explains.
The odyssey and new hopes of Herouni’s telescope
Ian Gillan is particularly surprised by the lack of reaction to Herouni’s findings on the part of the scientific community.
“This is a dream come true,” Gillan tells Mediamax after emerging from the tunnel.
Ian Gillan Ian Gillan
“It’s absolutely amazing. This telescope is unique. It is the most sensitive in the world. Professor Herouni’s discoveries using this telescope are world-shattering. I would like one answer: why, when he sent his measurements to the ten greatest institutes in the world to look for any mistakes or corrections, he didn’t receive one reply? I think I know the answer: because they made a big mistake. The purpose of my visit is to see for myself and understand the enormity of this project.
Its future is dependent upon the establishment recognizing Professor Herouni’s great discovery, which is not just great for science, it is great for the Armenian people. I’m thrilled to be just a very humble part of this, but I would like to spread the message and ask that question all around the world and see what the response is. And if the answer is still complete silence, then we know that Herouni was right,” says Gillan.
Unusual lunch and guests from different corners of the world
Around an hour later Ian Gillan and other guests return to the Control Desks Building to find it transformed: tables have been placed opposite to the center’s equipment so the guests can have lunch. According to Arevik Sargsyan, this is the first time they host an entertainment inside of that Building.
The tables gather people from different corners of the world: Poland, Russia, Denmark, etc. Some visitors have come for the particular reason of meeting Ian Gillan, and others were just lucky to come to the center on the same day as him.
21-year-old Jeppe Strands from Denmark is an UWC Dilijan alumnus. He decided to stay in Armenia after graduating and is currently involved in volunteering efforts in Artanish village (Gegharkunik marz) with a group of friends. He knew about the Radio telescope for a long time and visited the center a few times. According to Jeppe, there is no way he would miss the chance to meet Gillan.
“I used to play in a rock band, I was the drummer. I’m a big fan of Ian Gillan. It’s amazing that greats like him spread values outside of music in the world,” says Jeppe.