Մոսկվան ձգտում է ստանալ Ինջիրլիք ավիաբազան, գրում է Le Point-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը ցանկանում է ստանալ Թուրքիայում գտնվող Ինջիրլիք ավիաբազան, գրում է ֆրանսիական Le Point-ը ամսագիրը «Պուտինը կրկին սադրում է Օբամային» հոդվածում:
«Ռուսները ակնհայտորեն կցանկանային ստանալ Թուրքիայում գտնվող հենակետը, իսկ ավելի կոնկրետ՝ սիրիական սահմանից 100կմ հեռավորության վրա տեղակայված ՆԱՏՕ-ի Ինջիրլիք բազան: Տվյալ պահին ԱՄՆ-ն օգտագործում է այն Սիրիայում հարվածներ հասցնելու նպատակով: Բացի այդ, այն ռազմավարական դեր ունի արեւելքից բխող վտանգին հակազդելու գործում. այնտեղ գտնվում են շուրջ 50 միջուկային հրթիռներ:
Ինչպես նշեց մի ռուս սենատոր, Մոսկվային պակասում է միայն Էրդողանի
համաձայնությունը, որպեսզի Թուրքիայում Ռուսաստանն անի նույնը, ինչ արվել է Իրանում՝ ավելի մոտ տարածությունից Սիրիային հարվածներ հասցնել:
Ամենասարսափելին այն է, որ  նա կարող է իրավացի գտնվել եւ մենք կտեսնենք ռուսական ինքնաթիռները ՆԱՏՕ-ի բազայում: Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի պայմանավորվածությունների համաձայն, Ինջիրլիք բազան գտնվում է երկու երկրների կառավարման ներքո: Անկարան իրավունք ունի սահմանափակել ամերիկյան ինքնաթիռների քանակը եւ նրանց կողմից իրականացվող առաքելությունները: Վերջերս Թուրքիայի նախագահը կտրուկ քայլ կատարեց Ռուսաստանի հետ մերձեցման գործում եւ այժմ ամերիկացիներին շանտաժի է ենթարկում՝ Գյուլենին արտահանձնմանը հասնելու նպատակով: Այդ պատճառով նա իսկապես կարող է նման նվեր մատուցել Պուտինին եւ դրանով իսկ կրկին նվաստացնել Օբամային», - ասված է հոդվածում:

Россия хочет получить авиабазу Инджирлик, пишет Le Point - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Россия хочет получить авиабазу Инджирлик в Турции, пишет французский журнал Le Point в статье «Путин снова провоцирует Обаму».
«Россияне явно хотели бы получить опорную точку в Турции, а именно расположенную в 100 километрах от сирийской границы натовскую базу Инджирлик. В настоящий момент США используют ее для ударов в Сирии. Кроме того, она играет стратегическую роль в противодействии угрозе с востока: там находится около 50 ядерных ракет.
Как отметил один российский сенатор, Москве не хватает лишь согласия Эрдогана, чтобы сделать в Турции то же, что и в Иране: наносить удары по Сирии с более близкого расстояния. Самое страшное в том, что он может оказаться прав, и мы увидим российские самолеты на базе НАТО. В силу действующих между Турцией и США соглашений база Инджирлик находится под совместным управлением двух стран. У Анкары есть право накладывать ограничения на число американских самолетов и выполняемые ими миссии.
Недавно президент Турции сделал резкий поворот в сторону сближения с Россией и теперь шантажирует американцев, чтобы добиться от них выдачи Фетхуллаха Гюлена. Поэтому он и правда может сделать такой подарок Путину. И тем самым вновь унизить Обаму», - говорится в статье.