Իրավիճակը Վրաստանում սրվել է - Mediamax.am
Հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան Թբիլիսիում պայթեցվել է ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության պատգամավոր Գիվի Թարգամաձեի մեքենան: Մեքենան պայթել է Թբիլիսիի կենտրոնում՝ Կոլխոզային հրապարակի վրա, կուսակցության գրասենյակի մոտ:
Պայթյունի պահին մեքենայի մեջ եղել են Թարգամաձեն եւ վարորդը, երկուսն էլ վնասվածքներ են ստացել: Պայթյունի հետեւանքով տուժել է նաեւ չորս անցորդ, նրանցից մեկը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ, որում տեղի ունեցածը «սադրանք» է անվանել, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա» գործակալությունը:
Նա նշել է, որ «հանցագործներին չի պաշտպանի ոչ անձեռնմխելիությունը, ոչ էլ այլ պետության քաղաքացիությունը»: Այդպիսով, իշխանությունները տեղի ունեցածի համար անուղղակիորեն մեղադրել են նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիին, որն այժմ Ուկրաինայի քաղաքացի է եւ Օդեսայի շրջանի նահանգապետը:
Մի քանի օր առաջ Միխայիլ Սաակաշվիլին հայտարարել էր, որ մոտ ապագայում վերադառնալու է Վրաստան, չնայած իր դեմ հարուցված քրեական գործերին:
«Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության առաջնորդ Գիգա Բոկերիան հայտարարել էր «Բիձինա Իվանիշվիլիի ռեժիմի հոգեւարքի» մասին:
«Ես չգիտեմ, թե ով է սա արել, բայց ես գիտեմ, ինչն է բերել երկիրը այս վիճակին՝ դա Իվանիշվիլին է եւ նրա քաղաքականությունը»,- ասել է Բոկերիան:
Ինքը՝ Միխայիլ Սաակաշվիլին, հայտարարել է, որ Վրաստանում իրավիճակի ապակայունացումը Իվանիշվիլիի շահերից է բխում:
«Դեռ Բորիս Նեմցովը, որը լավ ճանաչում էր Իվանիշվիլիին, երբ նա ապրում էր Ռուսաստանում, ինձ Կիեւում զգուշացնում էր, որ Իվանիշվիլին եւ նրա հաջողությամբ շահագրգռված մարդիկ ընդունակ են ցանկացած բռնության: Մոտակա ժամանակներս մենք պետք է հանգստություն պահպանենք եւ հետեւենք ընտրություններ անցկացնելու եւ օլիգարխի ճանկերից ազատվելու մեր ծրագրին»,- հայտարարել է Օդեսայի շրջանի նահանգապետը:

В Грузии обострилась обстановка - Mediamax.am
Вечером 4 октября в Тбилиси был взорван автомобиль депутата от оппозиционной партии «Единое национальное движение» Гиви Таргамадзе. Автомобиль взорвался  на Колхозной площади в центре Тбилиси, около офиса партии.
В момент взрыва в автомобиле находился Таргамадзе и его водитель, которые получили повреждения. В результате взрыва пострадали также четверо прохожих, один из них был доставлен в больницу в тяжелом состоянии.
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили сделал специальное заявление, в котором назвал случившееся «провокацией», сообщает «Новости-Грузия».
Он отметил, что «престуников не сможет защитить ни иммунитет, ни гражданство другой страны». Таким образом власти косвенно обвинили в случившемся экс-президента Михаила Саакашвили, который является гражданином Украины и губернатором Одесской области.
Несколько дней назад Михаил Саакашвили заявил, что в ближайшее время вернется в Грузию несмотря на возбужденные против него уголовные дела.
Лидер партии «Единое национальное движение» Гига Бокерия заявил об «агонии режима Бидзины Иванишвили».
«Я не знаю, кто это сделал, но я знаю, что довело  страну до такого  состояния – это   Иванишвили и его политика», - сказал Бокерия.
Сам Михаил Саакашвили заявил, что дестабилизация ситуации в Грузии входит в интересы Иванишвили.
«Еще Борис Немцов, который хорошо знал Иванишвили во время его жизни в России, предупреждал меня в Киеве, что Иванишвили и силы, которые заинтересованы в его успехе, способны  на любое насилие. В ближайшие дни  нам следует соблюдать спокойствие и следовать своему плану  по проведению выборов и окончательному освобождению из когтей олигарха», - заявил и губернатор Одесской области.