Երեւանը կանցնի լուսավորության էներգախնայող համակարգի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում մեկնարկում է լուսավորության արդիականացման, էներգախնայողական տեխնոլոգիաների կիրառման, համակարգերի էներգաարդյունավետության բարձրացման եւ ջերմոցային գազերի արտանետման նվազեցման քառամյա ծրագրի պիլոտային նախագիծը:
Երեւանի քաղաքապետարանից տեղեկացրել են, որ մասնագետների վերապատրաստումից հետո կփոխարինվի Իսակովի պողոտայի լուսավորության համակարգը:
Քաղաքապետարանի զարգացման եւ ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանն ասել է, որ ծրագիրն ընդլայնվելու միտում ունի եւ կներառի այգիներ ու փողոցներ։
«Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» քառամյա ծրագրի պիլոտային նախագիծն իրականացնում է Երեւանի քաղաքապետարանը՝ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի ու Գլոբալ էկոլոգիական ֆոնդի եւ այլ կառույցների հետ:

Ереван перейдет на энергосберегающую систему освещения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Ереване стартует пилотный проект четырехлетней программы по модернизации освещения, применению энергосберегающих технологий, повышению энергоэффективности систем и сокращению выбросов парниковых газов.
Как сообщают в мэрии Еревана, после переподготовки специалистов начнется заменена система освещения на проспекте Исакова.
Глава управления развития и инвестиционных программ столичной мэрии Армен Арутюнян сказал, что программа имеет тенденцию к расширению, и в дальнейшем в нее будет вовлечены парки и улицы.
Пилотный проект 4-летней программы «Зеленое освещение города» осуществляет мэрия Еревана совместно с Программой развития ООН, Фондом глобальной экологии и другими структурами.