Գործարկվել է Երեւանի տրանսպորտի բարեփոխումների էլ. հարթակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր պաշտոնապես գործարկվել է Երեւանի հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների հանրային փոխգործակցության էլեկտրոնային հարթակը։
Քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանի խոսքով՝ հարթակի ստեղծումը նպատակ ունի բարեփոխումների գործընթացին ներգրավել հասարակության տարբեր խմբերին եւ նրանց մասնակից դարձնել որոշումների կայացման գործընթացին:
Կայքը հնարավորություն է տալիս մասնակցել առցանց քննարկումների, քվեարկությունների, ինչպես նաեւ ներկայացնել առաջարկություններ եւ դիրքորոշումներ։
«Հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումները Հայաստանում նախադեպը չունեցող գործընթաց է, որը պահանջում է բոլոր ուղղություններով մանրամասն ուսումնասիրություն։ Քաղաքացիների տեղեկացվածությունը եւ այս գործընթացում մասնակցությունը մեզ համար շատ կարեւոր է։ Մենք սխալվելու իրավունք չունենք, քանի որ հակառակ պարագայում ամբողջ տրանսպորտային համակարգը կարող է կաթվածահար լինել»,- ասել է փոխքաղաքապետը։
Վահե Նիկոյանի տեղեկացրել է նաեւ, որ խորհրդատու ընկերությունը նոր երթուղային ցանցի վերջնական տարբերակը ներկայացնելու է այս տարվա սեպտեմբերին։
«Եթե մենք դրան մեր հավանություն տանք, ապա մոտավորապես մեկ ամսվա ընթացքում կունենանք վերջնական պատկեր, եւ այդ ժամանակ պարզ կլինեն տրանսպորտի գինը, ավտոբուսների թվաքանակը եւ այլն»,- ասել է նա։
«Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի» ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանն էլ նշել է, որ բացի պաշտոնական կայքից, գործելու են սոցիալական ցանցերում ակտիվ էջեր, որոնց միջոցով հանրությունը հնարավորություն կունենա ակտիվորեն ներգրավվելու գործընթացում։
Մեդիամաքսը նշում է, որ «Ավտոբուսային նոր երթուղային ցանցը, ինտեգրված սակագինը եւ տոմսային համակարգը» ծրագիրը Երեւանի քաղաքապետարանի հանձնարարությամբ իրականացնում է բրիտանական WYG International ընկերությունը՝ «Ամերիա» ՓԲԸ-ի հետ համատեղ։

Запущена электронная платформа реформ в сфере транспорта Еревана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Элетронная платформа общественного взаимодействия по реформам в сфере общественного транспорта Еревана сегодня официально запущена.
По словам заместителя мэра Ваге Никояна, создание платформы нацелено на вовлечение различных общественных групп в процесс реформ и для их участия в процессе принятия решений.
Сайт дает возможность участвовать в онлайн обсуждениях, голосованиях, а также вносить предложения и выражать позицию.
«Реформы в сфере транспорта являются беспрецедентным явлением в Армении, требующим детального исследования по всем направлениям. Осведомленность и участие граждан в этом процессе для нас крайне важны. У нас нет права на ошибку, иначе вся транспортная система может быть парализована»,- заявил вице-мэр.
Ваге Никоян также сообщил, что консалтинговая компания представит окончательный вариант новой маршрутной сети в сентябре текущего года.
«Если мы одобрим его, то приблизительно за месяц у нас будет окончательная картина, и уже тогда будут ясны плата за проезд, количество автобусов и т.д.»,- отметил он.
Руководитель «Инвестиционной программы устойчивого городского развития» Нора Мартиросян отметила, что помимо официального сайта в социальных сетях будут действовать активные страницы, с помощью которых у общественности появится возможность быть активно вовлеченным в процесс.
Медиамакс отмечает, что программу «Новая автобусная транспортная сеть, интегрированный тариф и билетная система» по инициативе мэрии Еревана осуществляет британская компания WYG International совместно с ЗАО «Армения».