«Աստվածներն» ու «Գեներալները»
1996 թվականին լույս տեսավ գրող-պատմաբան Ջեֆրի Շաարայի «Աստվածներն ու Գեներալները» գիրքը, որում հեղինակը ներկայացնում է ամերիկյան պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկը՝ 1861-1865 թթ. Քաղաքացիական պատերազմը: Շաարան իր նպատակն էր համարում տարբեր տեսակները հստակ տարբերակելու անհրաժեշտությունը: Նա առանձնացրեց երկու հիմնական կատեգորիա. «Աստվածները այն մարդկանց հավաքական կերպարն են, որոնք այդ պատերազմին մասնակցեցին հանուն վեհ բարոյական իդեալների, որոնց ամրությունը կախված չէր կոնֆիգուրացիայի փոփոխությունից: «Գեներալները» արժանապատիվ սպաներ են, որոնք, չնայած բոլոր ներքին կասկածներին, հրամաններ էին կատարում եւ խաղում խիստ կանոններով: Եվ սյուժետային գծում ամենակարեւորն իրական հերոսների վարքագծային մոդելի փոփոխությունն է հետպատերազմական բարդ շրջանում, երբ շատերը հեշտությամբ դավաճանեցին իրենց սկզբունքները հանուն նյութական հարստության եւ դրժեցին իրենց երդումը՝ մնալ ազգի զինվորներ, հեռու մնալով հոգին պղտորող ուժային միջանցքներից: Իսկ մյուսներն ավարտեցին իրենց ուղին՝ հավատարիմ մնալով մեծամասնության համար բարդ գաղափարներին, դրանով իսկ անմահացնելով իրենց անունները եւ դառնալով «Աստվածներ»:
Համացանցի հայկական տիրույթում ակտիվորեն քննարկվում է առաջադրված թեզ-հարցն այն մասին, թե որն է Մոնթե Մելքոնյանի եւ Արցախյան ազատամարտի մյուս մասնակիցների՝ Մանվել Գրիգորյանի եւ Սերժ Սարգսյանի միջեւ տարբերությունը: Եթե մի կողմ դնենք պարզունակ հույզերը, ապա այս թեման հետաքրքիր է եւ պետք է կարեւոր քննարկումների հանգեցնի, որոնք կարգի կբերեն մեր ուղեղներում տիրող որոշակի քաոսն ու խառնաշփոթը՝ մեր պատմության տարբեր երեւույթների եւ դերակատարների տեղն ու դերը որոշելու տեսանկյունից: Այս վերլուծությունը եւ այդ հարցի պատասխանը կունենա զուտ սուբյեկտիվ բնույթ (ինչպես եւ ցանկացած այլ, անհատի կողմից գրված վերլուծություն): Իմ կարծիքով՝ Մոնթե Մելքոնյանը, անշուշտ, մի քանի աստիճանով ավելի բարձր է եւ գտնվում է նույն շարքում այնպիսի գործիչների հետ, ինչպիսիք են Տիգրան Մեծը, Գարեգին Նժդեհը եւ Անդրանիկ Օզանյանը, որոնց, ըստ Շաարայի փիլիսոփայության, կարելի է դասել «Աստվածների» շարքին: Ինչպե՞ս է դա որոշվում եւ ի՞նչ չափանիշերի հիման վրա է կառուցված է այս թեզի տրամաբանությունը:
Առաջինը՝ բացառիկ նվիրվածությունն է սկզբունքներին եւ իդեալներին: Իր հարցազրույցներից մեկի ժամանակ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ երբեք չի հանդիպել իր կյանքում մի մարդու, ով այդպես հավատարիմ  եւ կլանված լիներ գաղափարով այնպես, ինչպես Մոնթե Մելքոնյանը: Իսկապես, ինչը կարող էր ստիպել մեծ եւ հարուստ գերտերությունում ծնված մի երիտասարդ տղայի իր «անձնական» ապագան փոխանակել հանուն պատմական արդարության մղվող դժվար բացատրելի պայքարով: Նա կարող էր դառնալ ինչ ուզեր. խոստումնալից գիտնական, որը Կալիֆոռնիայի Բերքլիի համալսարանի ամենախոստումնալից ուսանողներից մեկն էր, քաղաքական գործիչ, զինվորական, դիվանագետ, գործարար եւ այլն: Նրա կրթությունը, աշխատասիրությունը եւ բանիմացությունը բացում էին աշխարհի ցանկացած զարգացած երկրի դռները, սակայն Մոնթեն ընտրեց ազգի ռազմիկի դժվար եւ փշոտ ճանապարհը: Ոմանց համար սա կարող է պաթոսային հնչել, բայց հենց այդպես էին անվանում այն մարդկանց, որոնք գիտակցաբար միացել էին Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակին (ԱՍԱԼԱ), Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ պաշտպանում էին Բեյրութի հայկական թաղամասերը, օգնում էին Իրանի հայ համայնքին, ամեն օր վտանգի էին ենթարկում իրենց կյանքը, զրկվել էին ազատությունից եւ առաջին հնարավորության դեպքում հայտնվեցին Արցախում: Բանտից հետո նա կարող էր հայտարարել իր առաքելության ավարտի եւ իր պարտքը կատարելու մասին, հանգստի գնալ եւ կյանքի մնացած օրերն ընտանիքի հետ անցկացնել: Ահա թե ինչպես վարվեցին անվանի մարտիկներից շատերը. այդ իսկ պատճառով նրանք մնացին «գեներալների» կարգավիճակում:
Երկրորդը՝ պայքար հանուն ազգի եւ պետության: Արցախյան պատերազմի հրամանատարների մեծամասնությունը կռվում էր հանուն իր տան, ընտանիքի եւ հողի, որում ծնվել էր: Մոնթե Մելքոնյանն իդեալական միասնության եւ ներդաշնակության մարմնացումն էր՝ համայնքի եւ Մեծ Հայքի այն հատվածի միջեւ, որը Խորհրդային Միության փլուզման արդյունքում դարձավ անկախ Հայաստանի Հանրապետություն: Նա ֆիզիկապես այնտեղ չէր ծնվել, բայց նրա մետաֆիզիկական վերածնունդը տեղի ունեցավ Հայկական լեռնաշխարհում, որը նա այցելել էր դպրոցական տարիքում: Մոնթեի ուղին ապացուցում է, որ սեփական եսի որոնումը կապված է անձի մշտական եւ անդադար զարգացման գործընթացի հետ: Հայտնի ամերիկացի հոգեվերլուծող Էրիկ Էրիքսոնը նշում է, որ մարդը հնագիտական բլուր չէ, որտեղ պատմությունը զետեղված է շերտերով, այլ մի արարած, որը մեծանալու հետ իր անցյալը ապագայի մի մասն է դարձնում, իսկ անցյալի ցանկացած միջավայրը՝ ներկա միջավայրի մի մաս:
Այսպիսով, ինքնության զգացումը թույլ է տալիս իրացնել սեփական կյանքը շարունակականության համատեքստում տեսնելու ունակությունը, ինչպես հետադարձ, այնպես էլ հեռանկարային առումով: Մոնթե Մելքոնյանը ֆենոմենալ արագությամբ կարողացավ հասնել «ձեռք բերված ինքնությանը»՝ ազատվելով «վաղ ամերիկյան ինքնությունից»: Այդ իսկ պատճառով նա լիովին սովորական էր համարում իր սխրանքները եւ ժամանումն Արցախ: Իսկապես, հայոց պետականության վերականգնման համար մղվող հայի պայքարը լիովին նորմալ երեւույթ է, չէ՞ որ ուժեղ ազգը եւ անկախ պետությունը, նրա տեսանկյունից, գերագույն արժեքներ են: Մոնթեն նաեւ հայ ժողովրդի զարգացման հիմնական խնդիրներից մեկն էր համարում ռազմավարական մտածելակերպով օժտված ազգային ազնվականության բացակայությունը: Նա նույնիսկ իրեն թույլ տվեց քննադատել Տիգրան Մեծին, որը ռազմավարական սխալ թույլ տվեց՝ վիճելով Հռոմի հետ հանուն Պոնտոսի թագավոր Միհրդատ Եվպատորի, որն այդ ժամանակ կորցրել էր իր կայսրության հանդեպ վերահսկողությունը:
Մեկտեղելով իր մեջ սպային եւ բազմագիտակին՝ Մոնթեն արդեն իսկ հստակորեն տեսնում էր մեր երկարաժամկետ հաջողության կամ ձախողման պայմանները: Այդ իսկ պատճառով նա կրկնում էր, որ Արցախը պայքարի սկիզբն է, այլ ոչ թե վերջը, եւ կորցնելով Արցախը՝ մենք կշրջենք հայոց պատմության վերջին էջը: Նա խորապես հավատում էր, որ հենց ռազմի դաշտում սեփական եսի եւ սեփական վախերի հետ պայքարի միջոցով կարելի է գտնել խաղաղության եւ բարգավաճման ուղին: Նա կանխատեսեց, որ հայ ժողովուրդը պետք է անցնի երկար ու բարդ ճանապարհ:
Ուստի տեղին հարց է ծագում. եթե նույն Սերժ Սարգսյանը կամ Մանվել Գրիգորյանը ոչնչով չէին զիջում Մոնթե Մելքոնյանից, ապա ինչու չամրապնդեցին Հայաստանի պետական դիմադրողականությունը, ունենալով երկիրն Անդրկովկասյան գերտերության վերածելու բոլոր հնարավորությունները: Ի՞նչն էր նրանց խանգարում շարունակել պայքարը եւ դուրս գալ  նոր քաղաքական եւ տնտեսական սահմաններ: Ցավոք, աշխարհիկ կյանքը, մեծ քաղաքականությունը եւ նյութապաշտությունը սպառեցին այն բոլոր գաղափարներն ու իդեալները, որոնք ազատագրական պատերազմի ժամանակ նույն «հավաքական Սարգսյանի» մոտիվացիոն շարժիչն էին:
Մոնթեն խնամքով էր վերաբերվում յուրաքանչյուր զինվորին, տանը, ընտանիքին, տանկին եւ նույնիսկ մի շիշ ջրին՝ գիտակցելով, որ խիստ սահմանափակ միջոցներ ունեցող փոքր ժողովրդի համար այլ մոտեցումն անթույլատրելի է: Պատմությունը չի հանդուրժում ենթադրական եղանակը, բայց ես համոզված եմ, որ նման սկզբունքներ եւ հատկանիշներ ունեցող մարդը չէր դառնա իշխանության եւ նյութապաշտության գերին, քանի որ ճակատագիրը բազմիցս նրան փորձել էր: Եվ,ամենակարեւորը, Մոնթեն հաղթանակներն անձնավորելու սովորություն չուներ, սակայն պատրաստ էր  պատասխանատվություն ստանձնել անհաջողությունների համար՝ թույլ չտալով որեւէ շահարկում, որը կարող էր վնասել ազգային խնդիրների լուծմանը: Նա չէր շաղկապում պետությունը որեւէ անձի հետ, չէր համարում անձնական շահը կատեգորիկ աբսոլյուտ, հանուն որի կարող է վտանգել ազգային շահերը: Մոնթե Մելքոնյանը մեզանից ավելի լավն էր, եւ հիշելով նրան՝ մենք ձգտում ենք գոնե մի քիչ նմանվել նրան:
Հանգչիր խաղաղությամբ, հայոց աշխարհի մարտիկ, Տիգրան Մեծի հետնորդ եւ նրա առաքելությունը շարունակող: «Աստվածները» չեն մահանում:

«Боги» и «Генералы» - Mediamax.am
В 1996 году в печать вышла книга писателя-историка Джеффри Шаара «Боги и Генералы», в которой автор описывает одну из самых трагичных страниц в американской истории – Гражданскую войну 1861-1865 гг. Свою цель Шаара видел в необходимости четкого разграничения типажей. Он выделил две основные категории: «Боги» – это коллективный образ тех, кто пошел на эту войну ради высоких моральных и нравственных идеалов, прочность которых не зависела от смены конфигурации; «Генералы» – офицеры доблести, которые, несмотря на все внутренние сомнения, выполняли приказы и играли по строгим правилам. И самое важное в сюжетной линии – это изменение поведенческой модели реальных героев в сложный поствоенный период, когда многие с легкостью предавали свои принципы ради получения материальных благ и забывали о своей клятве оставаться солдатами нации, держась подальше от развращающих душу властных коридоров. Другие же завершали свой жизненный путь, сохраняя верность сложным для большинства идеям, тем самым обессмертив свои имена, став «Богами».
В армянских просторах интернета активно обсуждается выдвинутый тезис-вопрос о том, в чем отличие Монте Мелконяна от других участников арцахской освободительной войны – Манвела Григоряна и Сержа Саргсяна. Если абстрагироваться от банальных эмоций, то эта тема представляет интерес и должна породить важные дискуссии, которые упорядочат определенный хаос и бардак в головах относительно места и роли различных феноменов и акторов в нашей истории. Данный анализ-ответ на этот вопрос будет носить исключительно субъективный характер (впрочем, как и любой другой, написанный отдельным индивидом). На мой взгляд, Монте Мелконян, безусловно, находится на несколько ступеней выше, наряду с такими деятелями, как Тигран Великий, Гарегин Нжде и Андраник Озанян, которых по философии Шарра можно отнести к категории «Богов». Чем это определяется и на основе каких критериев выстроена логика этого тезиса?
Первое исключительная преданность принципам и идеалам. В одном из своих интервью бывший президент Серж Саргсян подчеркнул, что никогда в своей жизни не встречал человека, который был бы так предан идее («гахапар») и поглощен ею, как Монте Мелконян. Действительно, что могло заставить юного парня, родившегося в великой и богатой державе, обменять свое «личное» будущее ради сложно объяснимой борьбы за историческую справедливость. Он мог стать кем угодно: перспективным ученым, который был одним из ярчайших студентов Калифорнийского университета в Беркли, политиком, военным, дипломатом, бизнесменом и т.д. Его образование, трудолюбие и эрудиция открывали дорогу в любую развитую страну мира, но Монте выбрал сложный и тернистый путь воина нации. Для кого-то это может прозвучать пафосно, но именно так называют тех, кто сознательно примкнул к Армянской секретной армии освобождения Армении (АСАЛА), защищал армянские кварталы Бейрута во время Гражданской войны в Ливане, помогал общине в Иране, каждый день рисковал жизнью, лишился свободы и при первой возможности оказался в Арцахе. После тюрьмы он мог объявить о завершении своей миссии и исполнения своего долга, уйти на покой и провести остаток дней рядом с семьей. Именно так сделали многие прославленные бойцы, поэтому они и остались в статусе «Генералов».
Второе борьба во имя нации и государства. Большинство командиров арцахской войны сражались за свои дома, семьи и землю, на которой родились. Монте Мелконян – воплощение идеального единства и гармонии между общиной и той частью Великой Армении, которая в результате распада Советской империи стала независимой Республикой Армения. Он не был рожден там физически, но его метафизическое перерождение произошло на Армянском Нагорье, которое он посетил в школьном возрасте. Путь Монте доказывает, что поиск себя соотносится с процессом постоянного и непрекращающегося развития личности. Эрик Эриксон, известный американский психоаналитик, отмечает, что человек – это не археологический курган, где история расположена пластами, а существо, которое по мере взросления делает свое прошлое частью будущего, а любую прошлую среду частью своего настоящего окружения.
Таким образом, чувство идентичности позволяет реализовать способность видеть свою жизнь в контексте непрерывности как ретроспективно, так и в перспективе. Монте Мелконян сумел феноменально быстро прийти к армянской «достигнутой идентичности», избавившись от «преждевременной американской идентичности».  Поэтому он находил совершенно обычным свои подвиги и приезд в Арцах. Действительно, борьба армянина за восстановление армянской государственности – совершенно нормальное явление, ведь сильная нация и независимое государство, с его точки зрения, высшие ценности. Монте также видел одну из основных проблем развития армянского народа в отсутствии национальной аристократии, способной мыслить стратегически. Он даже позволил себе критику в адрес царя Тиграна Великого, который совершил стратегическую ошибку, поссорившись с Римом ради понтийского царя Митридата Евпатора, который на тот момент потерял контроль над своей империей.
Сочетая в одном лице офицера и эрудита, Монте уже тогда четко видел условия нашего долгосрочного успеха или краха. Именно по этой причине он повторял, что Арцах – это начало борьбы, но не конец, и что именно с потерей этой части армянского мира можно закрыть последнюю страницу армянской истории. Он глубоко верил, что именно через поле боя, борьбу с собой и со своими страхами можно выйти на тропу мира и процветания. Он предвидел, что армянскому народу предстояло пройти через длинный и сложный путь.
Отсюда возникает уместный вопрос: если тот же Серж Саргсян или Манвел Григорян ничем не уступали Монте Мелконяну, то почему они не укрепляли государственный иммунитет Армении, имея все возможности для трансформации страны в закавказскую супердержаву? Что мешало им продолжить борьбу и выйти на новые политические и экономические рубежи? К сожалению, мирская жизнь, большая политика и материализм высосали все те идеи и идеалы, которые были мотивационным двигателем того же «коллективного Саргсяна» во время освободительной войны.
Монте бережно относился к каждому солдату, дому, семье, танку и даже бутылке воды, понимая, что иной подход непозволителен для небольшой нации с крайне ограниченными ресурсами. История не терпит сослагательного наклонения, но я убежден, что человек c подобными принципами и качествами не стал бы заложником власти и материализма, ибо судьба неоднократно его испытывала. И самое главное, Монте не имел привычки персонифицировать победы, но брал на себя ответственность за провалы, не допуская каких-либо спекуляций, способных навредить решению общенациональных задач. Он не ассоциировал государство с какими-либо личностями, не считал свое личное благо категорическим абсолютом, ради которого можно рисковать национальными интересами. Монте Мелконян был лучше нас, и, вспоминая его, мы стремимся стать хоть немного похожими на него.
Покойся с миром, воин армянского мира, потомок и продолжатель миссии Тиграна Великого. «Боги» не умирают.