Գնաս բարով, Ջոն Լորդ - Mediamax.am
Երեկ մահացավ Ջոն Լորդը` Deep Purple խմբի հիմնադիրը: Մի մարդ, ով հսկայական դեր խաղաց տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց կյանքում: Եթե 1968 թվականին նա չստեղծեր Deep Purple-ը, իմ կյանքը հաստատ այլ կերպ կընթանար` վստահ եմ, որ նույն կերպ կարող են ասել ընթերցողներից շատերը:
Ես երջանիկ մարդ եմ, քանի որ 2010թ. հոկտեմբերին գրեթե մի ամբողջ օր եմ անցկացրել Ջոն Լորդի հետ: Արդեն գրել էի այս մասին, թե ինչպես ներկա գտնվեցի WhoCares սուպերխմբի Out of My Mind երգի ձայնագրությանը, որին մասնակցում էր նաեւ Ջոն Լորդը: Այսօր մի փոքր կմանրամասնեմ:
Մինչեւ երաժիշտների ժամանելը զրուցում էինք Իէն Գիլանի մենեջերի` Ֆիլ Բէնֆիլդի հետ: Նա ինձ ասաց.
- Հիմա կգա Ջոն Լորդը ու դու կտեսնես, թե ինչ ասել է` իսկական ջենթլմեն:
Out of My Mind երգը գրեթե պատրաստ էր, եւ այդ օրը Լոնդոնի Sarm Studios-ում պետք է ձայնագրվեին Ջոն Լորդի եւ Iron Maiden-ի հարվածային գործիքներ նվագող Նիքո Մքբրեյնի մասերը: Երգի «սեւագիր» տարբերակին ծանոթ էի ու չէի պատկերացնում, թե դրանում ինչպե՞ս է «իր տեղը գտնելու» Ջոն Լորդը: Ֆիլ Բէնֆիլդն ասաց, որ Իէն Գիլանը Լորդին խնդրել էր մասնակցել ձայնագրությանը դեռ վաղուց, երբ ապագա երգը գաղափար էր միայն.
- Ես էլ եմ մտածում, որ այս երգում Ջոնը ծավալվելու շատ տեղ չունի: Բայց արի սպասենք, տեսնենք:
Ջոն Լորդը եկավ, երբ իր լեգենդար Hammond էլեկտրոնային երգեհոնը արդեն տեղադրված էր ստուդիայում: Նա միանգամից գերեց բոլորիս իր վեհությամբ ու պարզությամբ: Հաճախ չէ պատահում, որ այդ երկու հատկանիշները այդքան բնական ձեւով համատեղված լինեն մի մարդու մեջ: Իր հետ բերել էր երգի նոտաները. նստեց Hammond-ի մոտ, հագավ ականջակալները ու սկսեց աշխատել: Ամբողջությամբ մտավ երաժշտության մեջ` սենյակում էր միայն ֆիզիկապես:
Խնդիրն իսկապես բարդ էր` պատրաստի երգում Ջոն Լորդը պետք է իր հետքն այնպես թողներ, որ, մի կողմից, շատ չշեշտադրեր իր ներկայությունը, մյուս կողմից` աննկատ չմնար:
Մի քանի ժամ աշխատելուց հետո Ջոն Լորդն արեց այն, ինչ արեց: Լսեք այս երգը ու պատկերացրեք, թե ինչպիսին կլիներ այն առանց Ջոն Լորդի.
Ընդմիջման ժամանակ Գիլանը ու Լորդը զրուցում էին սուրճի շուրջ, հիշում էին հին ժամանակները: Բավական երկար ժամանակ չէին հանդիպել ու զգացվում էր, որ կարոտել են միմյանց:
Գիլանը մի պահ դադար տվեց ու ինձ ներկայացրեց Լորդին.
- Ծանոթացիր, Արան է, Հայաստանից է:
- Շատ հաճելի է ծանոթանալ ձեզ հետ, ջենթլմեն, - ասաց նա, սեղմելով ձեռքս:
Կարծում եմ, կարիք չկա նկարագրելու զգացմունքներս…
Ջոն Լորդը երեկ գնաց: Ինչպես նշված է իր կայքում, «գնաց խավարից դեպի լույս»: Ինձ մոտ մնացել են Out of My Mind երգի իր ձեռքով գրված նոտաները, որոնք կպահեմ մինչեւ կյանքիս վերջը, որպես հիշատակ այն օրից, որն անցկացրեցի այն մարդկանց հետ, ովքեր իմ մանկության եւ պատանեկության հերոսներն են եղել:
Ցավալի է, բայց իրականությունն այն է, որ առաջիկա 5-10 տարիներին մենք ավելի հաճախ ենք հրաժեշտ տալու մեր հերոսներին: Ի՞նչ կարող ենք անել: Լսել նրանց երգերը ու նորից վերապրել բոլոր այն երջանիկ պահերը, որոնք մեզ պարգեւել է այդ երաժշտությունը: Այդ դեպքում նրանք հաստատ կգնան դեպի Լույս:
Գնաս բարով, Ջոն Լորդ: Դու Մեծ մարդ էիր ու Մեծ երաժիշտ: Արդեն օգոստոսին Գյումրիում սկսելու ենք թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը, ինչը հնարավոր եղավ նաեւ քո ջանքերի շնորհիվ: Միգուցե այդ դպրոցի սաներից մեկը մեծ երաժիշտ ու հերոս դառնա միլիոնավոր մարդկանց համար: Գնաս բարով, Ջոն Լորդ:

Rest in Peace, Jon Lord
The founder of Deep Purple Jon Lord passed away yesterday, a man who has played a major role in the lives of dozens of millions of people. My own life would have been quite different without Deep Purple. I believe many of the readers can say the same.
I am a happy man, since I spent almost a day with Jon Lord in October 2010. I have already written that I was also present at the recording of Out of My Mind track of WhoCares supergroup. Today, I am going to tell you more about that day.
We were talking to Ian Gillan’s Manager Phil Banfield and waiting for the musicians to arrive to the studio. Phil Banfield told me:
- Jon Lord is coming and you will see what a true gentleman is like.
Out of My Mind track was almost ready and the London Sarm Studios should have recorded the parts of Jon Lord and Iron Maiden drummer Nicko McBrain. I have heard the draft version of the song and couldn’t imagine how Jon Lord would’ve fit in with it. Phil Banfield said Ian Gillan had asked Lord to participate in the recording of the song when only the idea of the future song existed:
- I don’t think Lord will have enough space in this song to show all he can do. But let’s wait and see.
Jon Lord came when his legendary Hammond was already in the studio. He immediately captivated all those present with his grandeur and simplicity. It rarely happens when these two qualities are so naturally combined in one person. He brought the song notes with him, sat down at the Hammond, put on his earphones and started to work. He completely immersed himself in music and was only physically in the room.
The task was really tough: Jon Lord had to leave his mark on a virtually finished song but he had to do it without emphasizing his presence and staying unnoticed at the same time.
The musician worked a miracle after several hours of work. Listen to this song and just imagine how it would sound without Jon Lord:
Gillan and Lord were talking over a cup of coffee during the break, remembering old times.
Gillan paused and introduced me to Lord:
- Let me introduce Ara, he’s from Armenia.
- Nice to meet you, gentleman, Jon Lord said shaking my hand.
I think it makes no sense to describe my feelings…
Lord Jon passed away yesterday. He “passed from Darkness to Light” is written on his site. I have the notes of Out of My Mind single written in his hand. I’ll keep them as a memory of that fantastic day I had spent with people who were the heroes of my childhood and youth.
It’s a pity that we’ll say goodbye to our heroes more often in the coming 5-10 years. What can we do? Just listen to their songs and again feel those divine moments their music has granted to us.
Rest in Peace Jon Lord! You were a Great man and a Great musician indeed. We are launching the construction of Music School in Gyumri already this August. It became possible also thanks to your efforts. Maybe one day one of the graduates of that school will become a great musician and a hero for millions of people. Rest in Peace, Jon Lord!