Գնաս բարով, Ջոն Լորդ - Mediamax.am
Երեկ մահացավ Ջոն Լորդը` Deep Purple խմբի հիմնադիրը: Մի մարդ, ով հսկայական դեր խաղաց տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց կյանքում: Եթե 1968 թվականին նա չստեղծեր Deep Purple-ը, իմ կյանքը հաստատ այլ կերպ կընթանար` վստահ եմ, որ նույն կերպ կարող են ասել ընթերցողներից շատերը:
Ես երջանիկ մարդ եմ, քանի որ 2010թ. հոկտեմբերին գրեթե մի ամբողջ օր եմ անցկացրել Ջոն Լորդի հետ: Արդեն գրել էի այս մասին, թե ինչպես ներկա գտնվեցի WhoCares սուպերխմբի Out of My Mind երգի ձայնագրությանը, որին մասնակցում էր նաեւ Ջոն Լորդը: Այսօր մի փոքր կմանրամասնեմ:
Մինչեւ երաժիշտների ժամանելը զրուցում էինք Իէն Գիլանի մենեջերի` Ֆիլ Բէնֆիլդի հետ: Նա ինձ ասաց.
- Հիմա կգա Ջոն Լորդը ու դու կտեսնես, թե ինչ ասել է` իսկական ջենթլմեն:
Out of My Mind երգը գրեթե պատրաստ էր, եւ այդ օրը Լոնդոնի Sarm Studios-ում պետք է ձայնագրվեին Ջոն Լորդի եւ Iron Maiden-ի հարվածային գործիքներ նվագող Նիքո Մքբրեյնի մասերը: Երգի «սեւագիր» տարբերակին ծանոթ էի ու չէի պատկերացնում, թե դրանում ինչպե՞ս է «իր տեղը գտնելու» Ջոն Լորդը: Ֆիլ Բէնֆիլդն ասաց, որ Իէն Գիլանը Լորդին խնդրել էր մասնակցել ձայնագրությանը դեռ վաղուց, երբ ապագա երգը գաղափար էր միայն.
- Ես էլ եմ մտածում, որ այս երգում Ջոնը ծավալվելու շատ տեղ չունի: Բայց արի սպասենք, տեսնենք:
Ջոն Լորդը եկավ, երբ իր լեգենդար Hammond էլեկտրոնային երգեհոնը արդեն տեղադրված էր ստուդիայում: Նա միանգամից գերեց բոլորիս իր վեհությամբ ու պարզությամբ: Հաճախ չէ պատահում, որ այդ երկու հատկանիշները այդքան բնական ձեւով համատեղված լինեն մի մարդու մեջ: Իր հետ բերել էր երգի նոտաները. նստեց Hammond-ի մոտ, հագավ ականջակալները ու սկսեց աշխատել: Ամբողջությամբ մտավ երաժշտության մեջ` սենյակում էր միայն ֆիզիկապես:
Խնդիրն իսկապես բարդ էր` պատրաստի երգում Ջոն Լորդը պետք է իր հետքն այնպես թողներ, որ, մի կողմից, շատ չշեշտադրեր իր ներկայությունը, մյուս կողմից` աննկատ չմնար:
Մի քանի ժամ աշխատելուց հետո Ջոն Լորդն արեց այն, ինչ արեց: Լսեք այս երգը ու պատկերացրեք, թե ինչպիսին կլիներ այն առանց Ջոն Լորդի.
Ընդմիջման ժամանակ Գիլանը ու Լորդը զրուցում էին սուրճի շուրջ, հիշում էին հին ժամանակները: Բավական երկար ժամանակ չէին հանդիպել ու զգացվում էր, որ կարոտել են միմյանց:
Գիլանը մի պահ դադար տվեց ու ինձ ներկայացրեց Լորդին.
- Ծանոթացիր, Արան է, Հայաստանից է:
- Շատ հաճելի է ծանոթանալ ձեզ հետ, ջենթլմեն, - ասաց նա, սեղմելով ձեռքս:
Կարծում եմ, կարիք չկա նկարագրելու զգացմունքներս…
Ջոն Լորդը երեկ գնաց: Ինչպես նշված է իր կայքում, «գնաց խավարից դեպի լույս»: Ինձ մոտ մնացել են Out of My Mind երգի իր ձեռքով գրված նոտաները, որոնք կպահեմ մինչեւ կյանքիս վերջը, որպես հիշատակ այն օրից, որն անցկացրեցի այն մարդկանց հետ, ովքեր իմ մանկության եւ պատանեկության հերոսներն են եղել:
Ցավալի է, բայց իրականությունն այն է, որ առաջիկա 5-10 տարիներին մենք ավելի հաճախ ենք հրաժեշտ տալու մեր հերոսներին: Ի՞նչ կարող ենք անել: Լսել նրանց երգերը ու նորից վերապրել բոլոր այն երջանիկ պահերը, որոնք մեզ պարգեւել է այդ երաժշտությունը: Այդ դեպքում նրանք հաստատ կգնան դեպի Լույս:
Գնաս բարով, Ջոն Լորդ: Դու Մեծ մարդ էիր ու Մեծ երաժիշտ: Արդեն օգոստոսին Գյումրիում սկսելու ենք թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը, ինչը հնարավոր եղավ նաեւ քո ջանքերի շնորհիվ: Միգուցե այդ դպրոցի սաներից մեկը մեծ երաժիշտ ու հերոս դառնա միլիոնավոր մարդկանց համար: Գնաս բարով, Ջոն Լորդ:

Покойся с миром, Джон Лорд - Mediamax.am
Вчера умер основатель группы Deep Purple Джон Лорд. Человек, сыгравший огромную роль в жизни десятков миллионов людей. Не создай Deep Purple в 1968 году, моя жизнь точно пошла бы по-другому. Уверен, так могут сказать и многие читатели.
Я счастливый человек, поскольку в октябре 2010 г. провел почти целый день с Джоном Лордом. Я уже писал о том, что присутствовал на записе песни Out of My Mind супергруппы WhoCares, в которой принимал участие и Джон Лорд. Сегодня расскажу поподробнее.
До приеда музыкантов к студию мы беседовали с менеджером Иэна Гиллана Филом Бэнфилдом. Он мне сказал:
- Сейчас придет Джон Лорд, и ты увидишь, что такое истинный джентльмен.
Песня Out of My Mind была практически готова, и в этот день в лондонской Sarm Studios должны были записываться партии Джона Лорда и барабанщика Iron Maiden Нико МкБрейена. Я был знаком с «черновиком» песни и плохо представлял, как в ней «найдет свое место» Джон Лорд. Фил Бэнфилд сказал, что Иэн Гиллан просил Лорда принять участие в записи тогда, когда будущая песня была лишь идеей:
- Я тоже думаю, что в этой песне у Лорда будет немного места для того, чтобы «развернуться». Но давай подождем.
Джон Лорд пришел, когда его легендарный электрический орган Hammond уже был размещен в студии. Джон Лорд сразу пленил всех присутствующих своим величием и простотой. Нечасто случается, когда два этих качества так естественно сочетаются в одном человеке. Он принес с собой ноты песни, сел за Hammond, надел наушники и начал работать. Он полностью погрузился в музыку, и в комнате находился лишь физически.
Задача действительно была непростой: Джон Лорд должен был оставить свой след в практически готовой песне, и сделать это так, чтобы, с одной стороны, не слишком акцентировать свое присутствие, с другой - не остаться незамеченным.
После нескольких часов работы музыкант сотворил чудо. Послушайте эту песню и представьте, какой бы она была без вклада Джона Лорда:
Во время перерыва Гиллан и Лорд беседовали за чашкой кофе, вспоминали старые времена. Они не виделись достаточно давно и чувствовалось, что соскучились друг по другу.
Гиллан сделал паузу и представил меня Лорду:
- Познакомься, это Ара. Он из Армении.
- Очень приятно познакомиться, джентльмен, - сказал он, пожав мне руку.
Думаю, нет смысла описывать мои чувства…
Вчера Джон Лорд ушел от нас. Как говорится на его сайте, «ушел от темноты к свету». У меня остались ноты песни Out of My Mind, написанные его рукой, которые я буду хранить всегда как память о фантастическом дне, который я провел с людьми, которые были героями моего детства и юности.
Жаль, но в ближайшие 5-10 лет мы будем все чаще прощаться с нашими героями. Что мы можем поделать? Слушать их песни и вновь и вновь переживать все те прекрасные моменты, которые подарила нам их музыка. В этом случае они точно пойдут к Свету.
Покойся с миром, Джон Лорд. Ты был Большим человеком и Великим музыкантом. Уже в августе мы начнем в Гюмри строительство музыкальной школы, и это стало возможным в том числе благодаря и твоим усилиям. Может быть, когда-нибудь один из выпускников этой школы станет великим музыкантом и героем для миллионов людей. Покойся с миром, Джон Лорд.