Մոնթեի պատգամը՝ որպես հայոց պետականության կողմնացույց - Mediamax.am
Հայկական աշխարհի տարբեր մասերում ակտիվ վեճեր են ընթանում, թե արդյոք ճիշտ էր նոր իշխանությունների՝ Սփյուռքի նախարարությունը լուծարելու որոշումը: Անձամբ ես կարծում եմ, որ հենց այդ որոշումն է (քչերից մեկը) ճիշտ եւ տրամաբանական, քանի որ չի կարող մինչեւ վերջ չձեւավորված պետականությունն ունենալ կառավարական հաստատություն, որը պատասխանատու է գոյություն չունեցող սուբյեկտի հետ փոխհարաբերությունների համար: Խորապես ուսումնասիրված տեսական հիմքի բացակայությունը մինչ այժմ մեզ թույլ չի տալիս կողմնորոշվել անգամ պարզ եզրութաբանությունում (համայնք, սփյուռք), էլ չեմ խոսում ավելի բարդ սոցիալական եւ քաղաքական կառուցվածքների մասին (ժողովուրդ, ազգ): Այսօր մի կողմից՝ ունենք իրավաբանական ֆիզիկական սուբյեկտ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, որտեղ բնակվում է երկու միլիոնից քիչ ավելի քաղաքացի, մյուս կողմից՝ անհայտ քանակությամբ էթնիկ հայեր (մեր տրամադրության տակ առկա է ընդամենը կարծրատիպային եւ անփոփոխ թիվ՝ 10 միլիոն), որոնք ցրված են ամբողջ աշխարհով մեկ: Հաշվի առնելով արդիական սոցիոլոգիական ուսումնասիրությունների բացակայությունն այնպիսի կարեւոր չափորոշիչների վերաբերյալ, ինչպիսիք են լեզվի, կրոնի, մշակութային եւ ավանդական ատրիբուտների պահպանվածությունը, մեզ համար չափազանց բարդ կլինի տալ այդ համայնքների վիճակի օբյեկտիվ գնահատականը: Ավելին, մինչ այժմ մշակված չեն ո՛չ մեթոդաբանություն, ո՛չ չափանիշներ, որոնց հիման վրա պետք է իրականացվի համաշխարհային հայության մանրակրկիտ «գույքագրում» (ինվենտարիզացիա): Հետեւապես, նախքան նման կարեւոր պետական հաստատություններ ստեղծելը, ինչպիսին Սփյուռքի նախարարությունն է, անհրաժեշտ է ձեւավորել հիմնարար պարադիգմ, որը թույլ կտա հասկանալ, թե ինչ կարիքների հիման վրա մենք պետք է որոշենք նրա գործառնական ծանրաբեռնվածությունը:
Եկեք սկսենք այն հարցի պատասխանից, թե ինչ են «հայկականությունն» ու «հայությունը» (բոլոր հետագա դատողություններն ունեն բացառապես սուբյեկտիվ բնույթ):
Առաջին պարադիգմը մշակութային-ատրիբուտիվ է, որտեղ հիմք են ընդունվում միասնական լեզուն եւ առասպելաբանությունը, որոնք ձեւավորում են ավանդական մատրիցա (պարեր, խոհանոց, երգեր):
Երկրորդը պատմական հիշողությունն է, որի հիմքի վրա ստեղծվում են քաղաքական տարրերը (գաղափարախոսություն, ինստիտուտներ):
Երրորդը կրոնն է՝ արտահայտված բարոյական եւ հոգեւոր հենքի կառուցման մեջ Հայ առաքելական եկեղեցու առաջատար դերով:
Աշխարհում միակ վայրը, որտեղ հայերի լիարժեք մեծամասնությունը խոսում, կարդում եւ գրում է միասնական լեզվով, հայկական պետականությունն է (պետական լեզու): Դժվար թե որեւէ մեկը վիճարկի այն փաստը, որ ռուսաստանաբնակ հայերի նշանակալի մասը ռուսերենի կրողներ են, ֆրանսիաբնակներինը՝ ֆրանսերենի, ամերիկաբնակներինը՝ անգլերենի: Այլ մշակութային տարրերի պարագայում իրավիճակը կարող է ուղիղ հակառակը լինել. գտնվելով օտարածին հասարակությունում՝ հայկական շատ համայնքներ ունեն ավելի ուժեղ ազգային իմունիտետ (միազգ ամուսնություններ, ավանդույթներ եւ տոնակատարություններ, «մերոնց» նկատմամբ մտերմության սուր զգացում), քան Հայաստանի քաղաքացիները: Ընդ որում, «համայնքային հայը» մետաֆիզիկականորեն կապված է իր մայր պետությանը, եւ պարտադիր չէ, որ նա այն տեսնի ֆիզիկապես: Նա զգում է այն իր սեփական, հաճախ իդեալականացված կերպարներում, որոնք ստեղծվել են պատմվածքների, ավանդությունների եւ առասպելների միջոցով: Այդ պատճառով այդ ատրիբուտների պահպանումն ու փոխանցումը բոլորովին այլ որակ են ձեռք բերում, քանի որ նրանց գոյությունից է կախված «համայնքային հայկականության» կենսակայունությունը: Նորմալ սոցիալական երեւույթները չընկալելը հանգեցնում է բացարձակապես անընդունելի վեճերի եւ քննարկումների այն մասին, թե ով է ավելի շատ հայ, ով է ավելի լավ պահպանում ավանդույթները, եւ, որն ամենավտանգավորն է, ով է ում ավելի շատ պետք՝ համա՞յնքը Հայաստանին, թե՞ Հայաստանը՝ համայնքին: Նման նարատիվները բացառապես բաժանարար գծեր են ստեղծում, որոնք վերջիվերջո մեզ կհասցնեն հերթական պատմական անդունդին:
Չի կարելի ստեղծել իդեալական հայի կերպար, սակայն կարելի է փորձել առանձին հավաքական գծերի միջոցով ձեւավորել «հայկականության» կամ «հայկական երազանքի (մոնթեականության)» հայեցակարգը, որի հիմքում պետք է ընկած լինի շատ պարզ եւ հասկանալի նախադրույթ՝ հայկական աշխարհի բոլոր մասերը պետք են միմյանց  այնպիսին, ինչպիսին նրանք կան՝ իրենց առավելություններով եւ թերություններով հանդերձ: Ինչո՞ւ մոնթեականություն: Իմ սուբյեկտիվ կարծիքով՝ Մոնթե Մելքոնյանը պարզապես մարտիկ եւ զորահրամանատար չէ, նա մեծ մտածող է, որը դարձել է հայկական աշխարհի երկու հատվածների՝ համայնքայինի եւ պետականի միասնության խորհրդանիշ: Նա իր մեջ համադրել է այն բոլոր լավագույն որակներն ու բնութագրիչները, որոնք դարեդար մեծարվել են մեր միջավայրում՝ կրթություն՝ աշխարհի լավագույն համալսարաններից մեկի շրջանավարտ, որն ազատ տիրապետում էր արեւմտյան եւ արեւելյան շատ լեզուների, ասկետիզմ՝ նա անմահ գաղափարների եւ արժեքների համար պայքարը գերադասեց հասանելի, մահկանացու եւ նյութական աշխարհից, ազնվություն եւ ինքնաքննադատություն՝ Մոնթեն, ինչպես եւ ցանկացած մարդ, իդեալական չի եղել, բայց համազգային գործերում նա միշտ հավատարիմ է մնացել այդ սկզբունքներին, սառնարյունություն եւ ազգային արժանապատվություն՝ այս հատկանիշները լավագույնս ընդգծում են նրա այն խոսքերը, որ «Ամերիկայի նախագահը չէ, որ մեզ պետք է ասի, թե որտեղ է մեր Հայրենիքը» (դատողություններ Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռի եւ Սեւրի պայմանագրի վերաբերյալ):
Երկու «հայկականությունների» միավորման հաջողության բանաձեւն ընկած է հենց Մոնթե Մելքոնյանի կյանքի ճանապարհին, որն իր գլոբալ որակներն ու գիտելիքներն օգտագործեց ի շահ ազգային եւ պետական շինարարության: Չափազանց կարեւոր է նաեւ այն, որ նա այդ ճանապարհին հանգեց ոչ թե լեզվի, մշակույթի կամ կրոնի միջոցով (այդ ամենը եկավ հետագայում եւ օգնեց մինչեւ վերջ ձեւավորել իրեն որպես հայ պետական գործիչ): Հարազատ վայրեր այցելելուց հետո մի որոշակի պահի նա սկսեց ինքն իրեն բարդ հարցեր տալ իր նախնիների անցյալի վերաբերյալ: Հենց այստեղից կարելի է անցում կատարել մի պարադիգմից մյուսին՝ պատմական հիշողությանը: Բոլոր կարեւորագույն բացասական իրադարձությունները՝ Մեծ Հայքի կորուստը, Կիլիկիայի ստրկացումը, հայ ժողովրդի կոտորածն ու վտարումը իր ծագման շրջանից, Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո անկախության վերականգնման շանսի կորուստը, տեղի են ունեցել մեկ հիմնական պատճառով՝ սառնարյուն համակարգային սցենարային հաշվարկների նկատմամբ ներքին բաժանարար գծերի եւ հակասությունների գերակշռման: Նմանատիպ ճակատագրով այլ ազգերի օրինակը (հրեաներ, իռլանդացիներ) ցույց է տալիս, որ նոր սերունդների գործունեության հիմքում պետք է լինի մեկ հիմնարար նպատակ՝ մեր ազգի անվտանգությունը բոլոր առումներով՝ ֆիզիկական, տնտեսական, մշակութային, հոգեւոր եւ կրոնական:
Այդ նպատակին հասնելու համար հաջողության գլխավոր պայմանը կրթված ազգն է, որը տարբեր ոլորտներում որակյալ մասնագետներ է տալիս: Ցավոք սրտի, այսօր այդ ոլորտում իրավիճակը գրեթե աղետային է: Երկրի գլխավոր բուհը՝ Երեւանի պետական համալսարանը, համաշխարհային վարկանիշային ցուցակում զբաղեցնում է 2746-րդ տեղը, Բժշկական համալսարանը հաստատվել է 6904-րդ տեղում, Մանկավարժականը տատանվում է 8117-8118-րդ տեղերի միջեւ: Համեմատության համար նշենք, որ Թեհրանի համալսարանը 390-րդ տեղում է, թուրքական «Սաբանչի» եւ «Կոչ» համալսարանները առաջին տարին չէ, որ հաստատվում են համապատասխանաբար 351-րդ եւ 401-րդ հորիզոնականներում, Բաքվի պետական համալսարանը 801-րդն է, Թբիլիսիի պետական համալսարանը՝ 1001-րդ հորիզոնականում: Մենք սովոր ենք մեզ համարել ինտելեկտուալ եւ կրթված ազգ, բայց դրա հետ մեկտեղ բոլոր ցուցիչներով էապես զիջում ենք մեր բոլոր հարեւաններին, էլ չասենք Իսրայելի մասին, որտեղ երեք համալսարաններ ընդգրկված են թոփ 100-ում: Մեկ այլ ցուցանիշով՝ հրապարակումների թվով, Հայաստանը, ըստ 2017թ. տվյալների, զբաղեցնում է 93-րդ տեղը՝ հետ մնալով ոչ միայն վերոնշյալ երկրներից, այլեւ Տանզանիայից, Կամերունից եւ Մակաոյից: Գրանցված պատենտների թվով մենք 88-րդ տեղում ենք (Իրան՝ 14-րդ, Թուրքիա՝ 20-րդ, Իսրայել՝ 24-րդ, Վրաստան՝ 73-րդ):
Այդ ուղղությամբ ընդհանուր բաղադրատոմսերը շատ պարզ են. պետական բյուջեից կրթության եւ գիտության ֆինանսավորման ավելացում, նպատակային պրոֆիլային նախագծերի ստեղծում, որոնց համար գումար կհավաքվի համայնքներում, դեպի երկրի գիտակրթական միջավայր արտասահմանյան էթնիկ հայ մասնագետների ներգրավման համար պայմանների ստեղծում, պետական եւ զինվորական (սպայական) ծառայության ընդունվելու համար բարձր կրթական ցենզերի հաստատում: Այսօր ՀՆԱ-ի հարաբերակցությամբ կրթական ծախսերի ցուցանիշով Հայաստանը 121-րդն է (Ադրբեջանը՝ 120-րդ, Վրաստանը՝ 119-րդ, Իրանը՝ 75-րդ, Իսրայել՝ 35-րդ): Վերոնշյալ օրինակները բավականաչափ հստակորեն ի ցույց են դնում ճգնաժամի խորությունն ու լայնությունը, չէ՞ որ կրթությունը եւ գիտությունը որակյալ քաղաքականության եւ կառավարման, ուժեղ տնտեսության եւ սոցիալական զարգացման, ժողովրդագրական անվտանգության եւ առողջապահության, ռազմա-տեխնիկական եւ բարձրտեխնոլոգիական զարգացման հիմնարար տարրերն են:
Երկրորդ պայմանն անձի պաշտամունքի ավանդույթից հրաժարումը եւ պետական համակարգի կառուցումն է: ԱՄՆ-ի առաջին նախագահին է պատկանում անմահ մեջբերումն այն մասին, որ «ազգը, որը մեկ այլ ազգի վերաբերում է սովորական ատելությամբ կամ սովորական բարի զգացմունքներով, որոշակի աստիճանով իր սեփական թշնամանքի կամ բարի զգացմունքների գերին է: Երկուսից ցանկացածն էլ բավարար է, որ նրան հեռացնի իր պարտքից եւ շահերից»: Այս բանաձեւն ավելի քան լավ է նկարագրում հայ ժողովրդի դրությունը մեկ կարեւոր բացառությամբ՝ այդ զգացմունքները հաճախ արտահայտվում են մեր ներսում, միմյանց եւ հատկապես մեր էլիտաների նկատմամբ: Մենք չափազանց հաջողել ենք կուռքեր ստեղծելու վարպետության մեջ, որոնց մենք այսօր կարող ենք սրտի թրթիռով պաշտպանել եւ սիրել, իսկ վաղը՝ ատել եւ ցանկանալ նրանց շուտափույթ մահը: Բոլոր անհաջողություններում կմեղադրվեն հենց նրանք, որոնց իրենց իդեալականացված կերպարներում ժողովուրդը հասցրել է բացարձականացման: Նման մոտեցումը ծնում է «ինչ-որ մեկից» չափից ավելի մեծ սպասումների դասական համակարգ, երբ ամբողջ պատասխանատվությունը կընկնի մեկ անձի, խմբի կամ կուսակցության վրա: Սակայն միանգամայն ակնհայտ է, որ հիմնարար խնդիրները՝ էգոիստաբար սեւեռվելը սեփական «ես»-ի վրա, համընդհանուր ագահությունը, գերռացիոնալությունը եւ կողմնորոշումը դեպի նյութականը, ամենեւին էլ ի հայտ չեն եկել Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի կամ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք: Արդյոք այդ վիրուսները չե՞ն, որ հետզհետե ոչնչացրել են մեզ ներսից, նրանք չե՞ն, որ «կերել» են մեծ կայսրությունը՝ թողնելով նրանից 29 հազար քառակուսի կիլոմետր:
«Ժողովրդական զգացմունքների կտրականության» էությունը միշտ եւ ամենուր կրում է կործանարար բնույթ, ուստի այն կա՛մ պետք է սանձահարվի, կա՛մ ձեւափոխվի: Այս աշխարհում ոչ մի կենդանի մարդ ունակ չէ լուծելու այդքան բարդ եւ բազմաշերտ խնդիրները, որոնք կուտակվել են ոչ մեկ հարյուրամյակում: Անհրաժեշտ է ստեղծել համակարգ, որը, ի տարբերություն սուբյեկտիվ անհատի, կլինի ազգային շահերի մշտական կրողն ու պահապանը: Դա իրականացվում է իշխանությունը պետական տարբեր ինստիտուտների միջեւ հավասարաչափ բաշխելով: Իրենց ժամանակների մեծ ինտելեկտուալները՝ ֆրանսիացի Շառլ Մոնթեսքյոն եւ ամերիկացի Ջեյմս Մեդիսոնը, համոզված էին, որ իշխանության գործադիր, օրենսդիր եւ դատական ճյուղերը պետք է լրացնեն եւ զսպեն մեկը մյուսին: Սակայն ամենամեծ առավելությունը մեխանիզմների առկայության մեջ է, որոնք թույլ չեն տա մեկ մարդու կամ մի խումբ անձանց լիակատար իշխանություն կենտրոնացնել իրենց ձեռքում: Նման համակարգի աշխատանքի ամենավառ օրինակը Միացյալ Նահանգներն են: Կոնգրեսը հավասարակշռում է Սպիտակ տան վարչակազմի ազդեցությունը, նույն օրենսդիր մարմնի ներսում մրցություն է ընթանում Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի միջեւ, այդ պալատներում պայքար է ընթանում կուսակցությունների միջեւ, որոնք, իրենց հերթին, բաժանված են տարբեր ֆրակցիաների: Բացի պաշտոնական ինստիտուտներից քաղաքական գործընթացների վրա ազդում են ԶԼՄ-երը, ոչ կառավարական կազմակերպությունները, արհմիությունները, հասարակական շարժումները եւ այլն:
«Մոնթեականության» երրորդ դրույթը «Միացում» հայեցակարգի անխախտությունն է (Արցախի ներառումը Հայաստանի կազմում): Դրա հետ կապված՝ հայկական կողմից խիստ անթույլատրելի է ցանկացած հռետորաբանություն, որը կտարանջատի Երեւանին եւ Ստեփանակերտին: Մոնթեն Արցախը տեսնում էր ոչ թե որպես զուտ ֆիզիկական տարածքային միավոր, այլ պատմական արդարության վերականգնման եւ հայ ազգի՝ իր բնական աշխարհաքաղաքական արեալում կենսագործելու իրավունքի պաշտպանության խորհրդանիշ: Հայկական կողմից ցանկացած զիջում կասկածի տակ կդնի ոչ միայն մեր հաղթանակի արդյունքները եւ ապագայի հաջողությունների հույսերը, այլեւ ազգի եւ պետության գոյությունը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հիանալի հնարավորություն կար կտրուկ փոխել ամբողջ գործընթացի դիսկուրսը՝ ճանաչելով Արցախի անկախությունը: Այդ իրադարձություններն ակնառու կերպով ցույց տվեցին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը չունի կարգավորման մեխանիզմ, նույնպես կորցրել է իր զսպման գործառույթներն Ադրբեջանի նկատմամբ, որը կանոնավոր կերպով խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Բաքվի կողմից անգամ ակնհայտորեն ագրեսիվ գործողությունները պարադոքսային կերպով «ընդմիջվել» են ոչ թե կոնկրետ կողմին հասցեագրված հստակ հայտարարություններով, այլ երկու կողմերին ուղղված՝ «լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ քայլեր անելու» կոչերով: Միջազգային հանրության կողմից նման անտարբերությունը միանգամայն նորմալ է, չէ՞ որ հայ երիտասարդ զինվորի կյանքի պահպանումն առաջնահերթություն չէ ամերիկացի, ֆրանսիացի կամ ռուս պաշտոնյայի համար:
Քանի որ ճանաչման պահը բաց է թողնված, անհրաժեշտ է այլ՝ ոչ ստանդարտ քայլեր ձեռնարկել: Իմ կարծիքով՝ առաջինը պետք է հայկական սահմանները, հատկապես՝ արցախյան եւ նախիջեւանյան ուղղություններով, անառիկ ամրոց դարձնել, երբ հակառակորդը հստակ կգիտակցի, որ ագրեսիան անօգուտ եւ անհեռանկարային է: Վստահ եմ, որ ռազմական փորձագետները եւ գործիչները գիտեն, թե դրա համար ինչ միջոցառումներ է անհրաժեշտ ձեռնարկել: Մնում է քաղաքական գործիչների աշխատանքը՝ ռեսուրսներ գտնելը: Ըստ իս, երկրի պաշտպանունակության որակապես բարձրացումը կարող է դառնալ նոր գաղափար համազգային ռեսուրսների համապարփակ մոբիլիզացման համար: Մի՞թե 10-միլիոնանոց ազգը, որի համայնքները կոմպակտ տեղակայվել են Լոս Անջելեսից մինչեւ Սիդնեյ, ունակ չէ իր Հայրենիքի պաշտպանությանն ուղղված կանխարգելիչ միջոցների համար գոնե մեկ միլիարդ դոլար հավաքել: Դա նաեւ մեր հայրենասիրության գործնականությունը ստուգելու լավ միջոց է: Մի՞թե հայը արգենտինական Կորդովայից, ֆրանսիական Մարսելից, ամերիկյան Ֆրեզնոյից, ռուսաստանյան Սոչիից եւ լիբանանյան Բեյրութից, որն ակտիվորեն պրոպագանդում է «ոչ մի թիզ հող թշնամուն» սկզբունքը, իր գրպանից խորհրդանշական միջոցներ չի հատկացնի:
Երկրորդ՝ փոխել բանակցային գործընթացի սկզբունքները: Աշխարհը պետք է հասկանա, որ Արցախի սահմանների անսասանությունը Հայաստանի եւ հայության անվտանգության անբաժանելի մասն է: Այդ հողի յուրաքանչյուր մետր ունի մետաֆիզիկական նշանակություն եւ պարունակում է մեր կենսապես կարեւոր տարածքի  ամբողջականությունը: Ոչ պակաս կարեւոր դեր է խաղում նաեւ հոգեբանական գործոնը, չէ՞ որ Արցախը ինքներս մեր հանդեպ ունեցած հավատի, պայքարի, հայկական աշխարհի բոլոր մասերի միասնության եւ համազգային հաղթանակի կենդանի խորհրդանիշն է: Աուստրելիցի ճակատամարտում (1805թ.) ավստրիացիների նկատմամբ ֆրանսիական զորքերի տարած հաղթանակից հետո Նապոլեոնը կանչեց արտաքին գործերի նախարար Թալեյրանին եւ տարավ նրան մարտի դաշտ, որը ծածկված էր իրենց զինվորների դիակներով: Նախարարը սրտխառնոց ունեցավ հոտերից եւ խնդրեց կայսրին իրեն քաղաք վերադառնալու հնարավորություն տալ, ինչին Նապոլեոնը պատասխանեց. «Նայե՛ք՝ սրանք ֆրանսիացիներ են, զգացե՛ք այն, ինչ կզգան նրանց հայրերն ու մայրերը, շնչե՛ք այդ հոտերը: Դուք խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններ եք վարելու եւ պարտավոր եք հասկանալ՝ ինչպիսին այն չպետք է լինի Ֆրանսիայի համար»: Լինելով որեւէ համոզմունք չունեցող անսկզբունքային պաշտոնյա (սկզբում դավաճանեց թագավորին եւ աջակցեց հեղափոխությանը, հետո հանդես եկավ Նապոլեոնի կողմից ընդդեմ Դիրեկտորիայի, եւ, իհարկե, դավաճանեց Նապոլեոնին)՝ նա չհասկացավ տիրակալի ուղերձը: Ավելի ուշ Նապոլեոնն ուղղակի կտոր-կտոր արեց Թալեյրանի կողմից պատրաստած առաջին երկու փաստաթղթերը, քանի որ դրանք, ըստ նրա, թույլ էին արտահայտում ազգային շահերը:
Մոնթե Մելքոնյանը հանդես եկավ մեր «Նապոլեոնի» դերում՝ հայտարարելով, որ Արցախի կորստով կավարտվի մեր պատմությունը: Ցավոք սրտի, հայկական աշխարհում միշտ եղել են բավարար թվով «թալեյրաններ», այդ իսկ պատճառով յուրաքանչյուր բարձրաստիճան պաշտոնյայի սենյակում, որը մասնակցում է արտաքին քաղաքական որոշումների ընդունմանը, պետք է փորագրված լինեն այդ բառերը՝ ամեն անգամ հիշեցնելով այն գինը, որ ստիպված ենք եղել վճարել ազգի լավագույն որդիներով: Հենց դա է այն անխախտ սկզբունքը, որով մենք պետք է առաջնորդվենք այդ հարցում: Ինչպե՞ս ցույց տալ աշխարհին: Ներկա փուլում անհրաժեշտ է գոնե կնքել պաշտոնական դաշինք՝ հիմնարար փաստաթղթերով, որտեղ սեւով սպիտակին նշված կլինեն Երեւանի գործողությունները հակառակորդի կողմից հերթական հարձակման պարագայում: Զուգահեռաբար անհրաժեշտ է հող նախապատրաստել մասնակի միջազգային ճանաչման համար: Այն պահին, երբ Հայաստանը պատրաստ կլինի այդ քայլին, պետք է լինեն այլ սուբյեկտներ, որոնք կաջակցեն նրան: Սակայն կարճաժամկետ հեռանկարում դժվար կլինի հասնել նրան, որ այդ աջակցությունը ստանանք գերտերություններից (բազմաթիվ հնարավորություններ են բաց թողնված), ուստի անհրաժեշտ է կենտրոնանալ այլ պետությունների վրա, որտեղ հնարավոր է համապատասխան աշխատանք իրականացնել: Կան պետություններ, որոնք ծանրակշիռ միջազգային ազդեցություն ունեն եւ պատրաստ են անհրաժեշտ մոտեցման դեպքում որոշակի քայլերի գնալ (հասկանալի պատճառներով այդ երկրների անունները չեն բարձրաձայնվի բաց հրապարակման մեջ):
*****
Ընդունված է համարել, որ քաղաքականությունը հասարակական զարկերակի բաբախյունն է, սակայն զսպումների եւ հակակշիռների համակարգի բացակայության պայմաններում ղեկավարը միշտ չէ, որ պետք է գործի դրա ռիթմի հիման վրա, քանի որ այն կարող է սխալական լինել (անգամ, եթե բարի նպատակներ է հետապնդում): Քաղաքացիները տվել են իրենց ձայնը՝ դրանով իսկ փոխանցելով արհեստավարժ որոշումներ կայացնելու արտոնությունը, որից կախված կլինի ազգի եւ պետության երկարաժամկետ ինքնազգացողությունը: Նոր իշխանությունները, ունենալով համընդհանուր լեգիտիմություն, այժմ այս կամ այն որոշումների համար կրում են ամբողջական պատասխանատվություն, եւ «նախկիններն ավելի վատն էին» տեխնոլոգիան այլեւս չի աշխատում:

«Завещание» Монте Мелконяна как компас армянской государственности - Mediamax.am
В разных частях армянского мира идут активные споры о том, правильным ли было решение новых властей об упразднении министерства Диаспоры. Лично я считаю именно это решение (одно из немногих) верным и логичным, поскольку не может не до конца сформированная государственность иметь правительственный институт, отвечающий за взаимодействие с несуществующим субъектом.
Отсутствие глубоко изученной теоретической базы до сих пор не позволяет нам определиться даже в банальных терминологиях (община, диаспора), не говоря уже о более сложных социальных и политических конструкциях (народ, нация). Сегодня, с одной стороны, мы имеем юридический физический субъект – Республику Армения, где проживает чуть больше двух миллионов граждан, с другой – неизвестное количество этнических армян (в нашем распоряжении лишь стереотипная и неизменная цифра в 10 млн.), разбросанных по всему миру. В силу отсутствия актуальных социологических исследований таких важных параметров, как сохранность языка, религии, культурных и традиционных атрибутов, нам будет крайне сложно дать объективную оценку состояния этих общин. Более того, до сих пор не выработаны ни методология, ни критерии, на основе которых должна быть проведена тщательная инвентаризация мирового армянства. Следовательно, до того, как учреждать такие важные государственные институты, как министерство Диаспоры, необходимо сформировать фундаментальную парадигму, которая может дать понимание того, на основе каких запросов мы будем определять ее функциональную нагрузку.
Давайте начнем с ответа на вопрос о том, что такое «армянскость» и «армянство» (все дальнейшие рассуждения имеют исключительно субъективный характер).
Первая парадигма – это культурно-атрибутивная, где за основу берутся единый язык и мифология, формирующие традиционную матрицу (танцы, кухня, песни).
Вторая – это историческая память, на базе которой создаются политические элементы (идеология, институты).
Третья – это религия, выражающаяся в лидирующей роли Армянской Апостольской Церкви в построении морально-нравственного и духовного базиса.
Единственное место в мире, где тотальное большинство армян говорит, читает и пишет на едином языке – это армянское государство (государственный язык). Вряд ли кто-то будет оспаривать тот факт, что значительная часть российских армян – это носители русского языка, французских – французского, американских- английского. Ситуация с иными культурными элементами может быть прямо противоположной: многие армянские общины, находясь в чужеродном обществе, обладают более сильным национальным иммунитетом (мононациональные браки, традиции и празднования, обостренное чувство близости к «своим»), нежели граждане Армении. При этом «общинный армянин» метафизически привязан к своему материнскому государству, и ему не обязательно видеть его физически. Он чувствует его через собственные, зачастую идеализированные образы, созданные по рассказам, преданиям и легендам. По этой причине сохранение и передача этих атрибутов приобретают совершенно иное качество, ибо от их наличия зависит выживаемость «общинной армянскости». Непонимание этих нормальных социальных явлений приводит к абсолютно неприемлемым спорам и дискуссиям о том, кто больше армянин, кто лучше соблюдает традиции и, что самое опасное, кто кому больше нужен - община Армении или Армения общине. Подобные нарративы создают исключительно разделительные линии, которые в конце концов приведут нас к очередной исторической пропасти.
Нельзя создать образ идеального армянина, но можно попытаться через отдельные собирательные черты сформировать концепцию «армянскости» или «армянской мечты (монтенианство)», в основе которой должен лежать очень простой и понятный посыл – все части армянского мира нужны друг другу такими, какие они есть со своими преимуществами и недостатками.
Почему монтенианство? На мой субъективный взгляд, Монте Мелконян – это не просто воин и полководец, а великий мыслитель, ставший вечным символом единства двух частей армянского мира – общинной и государственной. Он сочетал в себе все лучшие качества и характеристики, которые веками почитались в нашей среде: образование – выпускник одного из лучших университетов мира, свободно говорящий на многих западных и восточных языках; аскетизм – доступному, смертному и материалистичному миру он предпочел борьбу за бессмертные идеи и ценности; порядочность и самокритичность – Монте, как и любой человек, не был идеален, но в общенациональных делах он всегда придерживался этих принципов; хладнокровность и национальное достоинство – эти черты хорошо подчеркивают его слова о том, что «не американский президент должен нам говорить, где наша Родина» (рассуждения об Арбитражном решении Вудро Вильсона и Севрском договоре).
Формула успеха объединения двух «армянскостей» лежит именно в жизненном пути Монте Мелконяна, который свои глобальные качества и познания использовал во благо национального и государственного строительства.  Крайне важно и то, что он встал на этот путь не через язык, культуру или религию (все это пришло позже и помогло до конца сформировать себя как армянина-государственника). В определенный момент после визита в родные места он просто начал задавать себе сложные вопросы о прошлом своих предков.
Именно отсюда можно делать переход от первой парадигмы ко второй – исторической памяти. Все важнейшие негативные события - потеря Великой Армении, порабощение Киликии, истребление и изгнание армянского народа из зоны его рождения, потеря шанса на восстановление независимости после Первой Мировой – происходили по одной основной причине, а именно из-за перевеса внутренних разделительных линий и противоречий над хладнокровными системными сценарными расчетами. Пример иных народов со схожей судьбой (евреи, ирландцы) показывает, что в основе деятельности новых поколений должна быть одна базовая цель – безопасность нашей нации во всех ее смыслах – физическая, экономическая, культурная, духовная и религиозная.
Главное условие успеха для достижения этой цели – образованная нация, дающая качественных профессионалов в различных областях. К сожалению, сегодня в этой сфере ситуация близка к катастрофической. Главный ВУЗ страны – Ереванский государственный университет - занимает 2746 место в мировом рейтинге, Медицинский университет расположился на 6904 месте, а Педагогический колеблется между 8117 и 8118 местами. Для сравнения, Тегеранский университет находится на 390 месте, турецкие ВУЗы «Сабанчи» и «Коч» не один год удерживаются на 351 и 401 местах соответственно, Бакинский государственный университет на 801 месте, а Тбилисский государственный университет находится на 1001 месте. Мы привыкли считать себя интеллектуальной и высокообразованной нацией, но при этом по всем показателям значительно отстаем от всех своих соседей, не говоря уже об Израиле, где три ВУЗа входят в топ-100. По другому показателю – количеству публикаций – Армения, по данным за 2017 год, занимает 93 место, отставая не только от вышеперечисленных стран, но и от Танзании, Камеруна и Макао. По количеству зарегистрированных патентов мы на 88-й строчке (Иран – 14, Турция – 20, Израиль – 24, Грузия – 73).
Общие рецепты в этом направлении просты: увеличение государственного бюджета на науку и образование; формирование целевых профильных проектов, на которые будут собираться деньги в общинах; организация условий по привлечению в научно-образовательную среду этнических армян-профессионалов из-за границы; установление высоких образовательных цензов для принятия на государственную и военную (офицерскую) службу. Сегодня Армения находится на 121 месте в международном рейтинге по затратам на образование от ВВП (Азербайджан – 120, Грузия – 119, Иран – 75, Израиль – 35). Вышеперечисленные примеры достаточно ярко демонстрируют глубину и широту кризиса, ведь образование и наука – это основополагающие элементы качественной политики и управления, сильной экономики и социального развития, демографической безопасности и здравоохранения, военно-технического и высокотехнологического развития.
Второе условие – отказ от традиции культа личности и построение государственной системы. Первому президенту США принадлежит бессмертная цитата о том, что «нация, которая относится к другой нации с привычной ненавистью или привычными добрыми чувствами, в определенной степени является рабом своей враждебности или своих добрых чувств. Любого из двух достаточно, чтобы увести ее от своего долга и интересов». Эта формула как нельзя лучше описывает состояние армянского народа с одним существенным исключением – эти чувства зачастую проявляются внутри нас - в отношении друг друга и особенно к своим элитам. Мы сильно преуспели в мастерстве создания кумиров, которых мы сегодня можем трепетно защищать и любить, а завтра ненавидеть и желать им скорейшей смерти. Во всех неудачах будут обвинены именно те, кого в своих идеализированных образах народ возвел в абсолют. Подобное отношение порождает классическую систему завышенных ожиданий «от кого-то», когда вся ответственность будет лежать на одной личности, группе или партии. Однако совершенно очевидно, что фундаментальные проблемы – эгоистичная зацикленность на собственном «я», тотальная жадность, сверхрационализм и ориентированность на материализм -  появились отнюдь не при Серже Саргсяне, Роберте Кочаряне или Левоне Тер-Петросяне. Не эти ли вирусы раз за разом уничтожали нас изнутри, не они ли разъели крупную империю, оставив от нее 29 тыс. км?
Природа «категоричности народных чувств» всегда и везде носит разрушительный характер в отношении государственности, поэтому она должна быть либо обуздана, либо трансформирована. Ни один живой человек в этом мире объективно не способен решать столь сложные и многослойные проблемы, накопившиеся не за одну сотню лет. Необходимо создать систему, которая, в отличие от субъективной личности, будет постоянной носительницей и защитницей национальных интересов. Реализуется это в виде равномерного распределения власти между различными государственными институтами. Великие интеллектуалы своего времени – француз Шарль Монтескье и американец Джеймс Мэдисон – были убеждены, что исполнительная, законодательная и судебная ветви должны дополнять и сдерживать друг друга. Однако главное преимущество заключается в наличии механизмов, не позволяющих одному человеку или группе лиц сосредоточить полноту власти в своих руках.
Наиболее яркий пример работы подобной системы – это Соединенные Штаты. Конгресс балансирует влияние администрации Белого дома, внутри самого законодательного органа идет конкуренция между Палатой представителей и Сенатом, в этих же палатах происходит борьба между партиями, которые, в свою очередь, разделены на разные фракции. Помимо официальных институтов на политический процесс влияют СМИ, неправительственные организации, профсоюзы, общественные движения и т.д.
Третье положение «монтенианства» - незыблемость концепции «Миацум» (включения Арцаха в состав Армении). В связи с этим с армянской стороны крайне непозволительна любая риторика, отделяющая Ереван и Степанакерт. Монте видел в Арцахе не просто физическую территориальную единицу, а символ начала долгосрочной борьбы по восстановлению исторической справедливости и защите прав армянской нации на жизнедеятельность в ее естественном геополитическом ареале. Любая уступка с армянской стороны поставит под сомнение не только результаты нашей победы и надежды на будущие успехи, но и выживание нации и государства. После апрельской четырехдневной войны была великолепная возможность резко изменить дискурс всего процесса, признав независимость Арцаха. Эти события наглядно показали, что Минская группа ОБСЕ, не обладающая механизмами урегулирования, также утратила функции сдерживания в отношении Азербайджана, систематично нарушающего режим прекращения огня. Даже явные агрессивные действия со стороны Баку парадоксальным образом «пресекались» не четкими адресными заявлениями к конкретной стороне, а призывами к обеим сторонам «сделать шаги в сторону снижения напряжения». Подобное безразличие со стороны международного сообщества является совершенно нормальным, ведь сохранность жизни молодого армянского солдата не является приоритетом для американского, французского или российского чиновника.
Так как момент с признанием упущен, необходимо предпринять иные нестандартные шаги. По моему мнению, первое, что нужно сделать – превратить армянские границы, особенно арцахскую и нахиджеванскую линии в непреступную крепость, когда противник четко осознает бесполезность и бесперспективность агрессии. Уверен, что военные эксперты и функционеры знают, какие мероприятия необходимо для этого провести. Остается работа политиков – поиск ресурсов. Мне представляется, что качественное повышение обороноспособности страны может стать новой идеей для тотальной мобилизации общенациональных ресурсов. Неужели десятимиллионная нация, общины которой компактно расположились от Лос-Анджелеса до Сиднея, не способна собрать на превентивные меры по защите своей Родины хотя бы миллиард долларов? Это также хороший способ проверить практичность нашего патриотизма. Неужели армянин из аргентинской Кордовы, французского Марселя, американского Фресно, российского Сочи и ливанского Бейрута, активно пропагандирующие принцип «ни пяди земли врагу», не выделят из своего кармана символичные средства.
Второе – изменить принципы переговорного процесса. Мир должен понять, что нерушимость границ Арцаха является неотъемлемым условием безопасности Армении и армянства. Каждый метр этой земли имеет метафизическое значение и составляет единое целое нашего жизненно важного пространства. Не менее серьезную роль играет и психологический фактор, ведь Арцах – это живой символ веры в себя, борьбы, единства всех частей армянского мира и общенациональной победы. После победы французских войск над австрийцами и русскими в битве при Аустрелице (1805 г.) Наполеон вызвал министра иностранных дел Талейрана и повез его на поле битвы, усыпанное трупами своих солдат. Министра тошнило от запахов, и он попросил императора дать ему возможность вернуться в город, на что получил следующий ответ: «Смотрите – это французы, прочувствуйте то, что будут чувствовать их отцы и матери, вдыхайте эти запахи. Вы будете вести переговоры о мирном договоре и обязаны понять, каким он не должен быть для Франции». Будучи беспринципным чиновником без каких-либо убеждений (сначала предал короля и поддержал революцию, потом выступил на стороне Наполеона против Директории и, конечно, предал Наполеона), он не понял посыла государя. Позже Бонапарт просто разорвал в клочья первые два документа, подготовленные Талейраном, считая, что они слабо отражают национальные интересы.
Монте Мелконян выступил в роли нашего «Наполеона», заявив, что с потерей Арцаха закончится наша история. К сожалению, в армянском мире всегда было достаточно своих «Талейранов», поэтому в кабинете каждого высокопоставленного чиновника, вовлеченного в принятие внешнеполитических решений, должны быть выгравированы эти слова, все время напоминая о той цене, которую пришлось заплатить лучшим сынам нации. Именно это нерушимый принцип, которым мы должны руководствоваться в этом вопросе. Как показать это миру? На нынешнем этапе нужно хотя бы заключить официальный союз с основополагающими документами, где будут черным по белому обозначены действия Еревана в случае очередного нападения со стороны противника. Параллельно необходимо готовить почву для частичного международного признания. В момент, когда Армения будет готова к этому шагу, должны быть иные субъекты, способные поддержать это. Однако в краткосрочной перспективе будет сложно добиться этого от великих держав (многие возможности упущены), поэтому нужно сосредоточиться на других странах, где можно провести соответствующую работу. Есть государства, имеющие солидное международное влияние и готовые при нужном подходе пойти на определенные шаги (по понятным причинам эти страны не будут названы в открытой публикации).
*****
Принято считать, что политика – это биение общественного пульса, но в отсутствии системы сдержек и противовесов, государь не всегда должен действовать на основе его ритмики, ибо он может быть ошибочным (даже если исходит из благих целей). Граждане отдали свои голоса, передав тем самым привилегию принятия профессионального решения, от которого будет зависеть долгосрочное самочувствие нации и государства. Новые власти, имея тотальную легитимность, теперь несут всю полноту ответственности за те или иные решения, и технология «прошлые были хуже» больше не работает.