Հայաստան ու Արցախ. խոսքերից դեպի ռազմավարական պայմանագիր - Mediamax.am
Վերջին երկու ամիսները հարուստ էին Արցախի շուրջ ընթացող գործընթացների վերաբերող տարբեր լուրերով: Ներկայիս բարդ եւ ոչ ամբողջությամբ հասկանալի ներքին կոնֆիգուրացիայի պայմաններում թեման սկսում է բոլորովին այլ բնույթ ձեռք բերել:
Ներքին եւ արտաքին տարբեր ուժեր ձգտում են արցախյան թեման օգտագործել դիվիդենտներ ստանալու նպատակով: Շատ փորձագետներ հատուկ օգտագործում են մանիպուլյատիվ տեխնոլոգիաներ՝ հասարակության մեջ ձեւավորելով վտանգավոր տրամադրություններ: Այն, որ արցախյան գործոնը կդառնար տարաբնույթ դիմակայությունների հիմնական կետերից մեկը, որեւէ կասկած չէր հարուցում, քանի որ դա հայկական քաղաքական իրականությունում նոր երեւույթ չէ: Այսօր մեր հասարակությունում ձեւավորվել են անհանգստության երկու պայմանական գծեր՝ արհեստական եւ իրական: Նրանցից յուրաքանչյուրն ունի սեփական հասկացութային ապարատը, փաստարկման հիմքը (իրականություն եւ առասպելներ պարունակող) եւ լայն լոբբիստական ներուժ: Գլխավոր վտանգն այդ գծերի լղոզվածությունն է, ինչը թույլ չի տալիս սովորական քաղաքացուն սահմանազատող գծեր սահմանել: Ցանկանում եմ ներկայացնել մի շարք գաղափարներ, որոնք կարող են օգնել տարանջատել առասպելներն իրականությունից:
Ամենագլխավոր առասպելն այն է, որ Երեւանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը կբերի բանակցային գործընթացի ձախողման եւ կարող է հանգեցնել լայնամասշտաբ պատերազմի: Առաջին, կարեւոր է գիտակցել եւ ընդունել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի զբաղվում հակամարտության կարգավորմամբ: ԵԱՀԿ-ն ստեղծվել է Սառը պատերազմի շրջանում եւ նրա ֆունկցիոնալն ուներ անհրաժեշտ գործիքակազմ փոխհարաբերությունների կոնկրետ կոնֆիգուրացիայի շրջանակում (միջազգային հարաբերությունների Յալթա-Պոտսդամյան համակարգի ձեւն ու կանոնները): Այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկում է բացառապես կազմակերպչական եւ խորհրդատվական ծառայություններ, իսկ «ագրեսորին զսպելու» խնդիրը (հենց սա է մեզ ամենից շատ հետաքրքրում) նրա իրավասության շրջանակում չէ:
Պաշտոնական Բաքուն բացահայտորեն ասում է միջազգային հանրությանը, որ պատրաստ է հակամարտությունը լուծել ուժային մեթոդներով եւ ժամանակ առ ժամանակ ցուցադրում է դա տարբեր ձեւերով, տարբեր ինտենսիվությամբ՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումից մինչեւ դիվերսիաներ: Նման գործողությունները վերացնում են այն հիմնական սկզբունքը, որի վրա կառուցվում է կարգավորման բանակցային գործընթացը, այն է՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը:
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ միջազգային հանրությունն Ադրբեջանի նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցներ չի կիրառում եւ չի ճանաչում հայկական կողմի՝ բանակցություններից դուրս գալու օբյեկտիվ իրավունքը: Փաստացի ադրբեջանական կողմն ամեն անգամ ջրից չոր է դուրս գալիս՝ ստիպելով մյուս դերակատարներին ճնշում գործադրել հենց մեզ վրա: Քառօրյա պատերազմը կործանեց բազմաթիվ պատրանքներ եւ հույսեր՝ ցույց տալով, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիան որեւէ կերպ կապված չէ Արցախը ճանաչելու կամ չճանաչելու հետ: Դրանից հետո Երեւանն իրեն բավականին զուսպ է պահել՝ ձգտելով աշխարհի ուժեղագույնների մոտ օրինապաշտ պետության տպավորություն ստեղծել: Արդյոք դա գնահատվե՞ց: Իհարկե ոչ, քանի որ հռետորական հարգանքը, երբ գլուխդ շոյում են եւ բարձրաձայն հաճելի բաներ ասում, մեկ բան է, իսկ իրական հարգանքը, որը դրսեւորվում է բացառապես ուժեղների եւ սանձարձակների հանդեպ՝ բոլորովին այլ: Հրաժարվելով ճանաչել Արցախի անկախությունը 2016թ. ապրիլից հետո՝ մենք մեծ ծառայություն մատուցեցինք մեր հակառակորդին. Բաքուն հասկացավ, որ հայկական կողմն արագ եւ ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու համարձակություն չունի: Առասպելը մեռած է, մենք ավելի քան քսան տարի ասել ենք, որ ճանաչում չկա պատերազմի սպառնալիքի պատճառով, որն ամեն դեպքում եղավ: Ցավոք, հնարավորությունը բաց է թողնված, եւ հիմա նոր ռազմավարություն է անհրաժեշտ:
Իրավիճակից դուրս գալու միջանկյալ լուծումը Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության միջեւ ռազմավարական դաշինքի վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրումն է: Ի՞նչ կտա դա: Նախ՝ ստեղծվում է նորմատիվ-իրավական հենք, որը ճգնաժամային պահին Երեւանին թույլ կտա սեղմ ժամկետներում անհրաժեշտ որոշումներ կայացնել (ժամանակ չկորցնելով բյուրոկրատական ընթացակարգերի վրա):
Երկրորդ՝ դա հնարավորություն կընձեռի հստակեցնել Երեւանի դիրքորոշումն առ այն, որ ինքը հանդիսանում է Ստեփանակերտի անվտանգության երաշխավորը: Անհրաժեշտ է սեւով սպիտակի վրա ամրագրել կողմերի կոնկրետ գործողությունները հերթական ագրեսիայի դեպքում: Ավելին, այդ հենքի բացակայությունը Ադրբեջանին թույլ է տալիս  ամրապնդել այն պնդումը, որ ԼՂՀ-ում գտնվում են հայկական օկուպացիոն ուժերը: Համաձայնագրի առկայության պարագայում մենք կկարողանանք աշխարհին ասել, որ զինվորականներն այնտեղ են պայմանագրի հիման վրա՝ Հայաստանի կողմից իր՝ որպես անվտանգության երաշխավորի պարտականությունների իրականացման շրջանակում:
Երրորդ՝ դա գլոբալ եւ տարածաշրջանային առաջատար դերակատարներին ի ցույց կդնի հայկական կողմի կոնկրետ շահը եւ այն հնարավոր բոլոր միջոցներով իրացնելու վճռականությունը: Չորրորդ՝ արցախյան կողմին գործնական սուբյեկտայնություն կտրվի:
Անհրաժեշտ է ամրագրել, որ մի շարք սկզբունքային հարցերում (տարածքներ, կարգավիճակ) Երեւանը բանակցություններին ներկա կգտնվի բացառապես Ստեփանակերտի հետ միասին: Եթե այդ տարբերակն ընդունելի չէ միջնորդների եւ Բաքվի համար, ապա հայկական կողմի համար բանակցությունները շարունակելու որեւէ գործնական իմաստ չկա:
Եվ վերջապես, մենք հայկական աշխարհի ներսում կրքերը կկարողանանք հանդարտեցնել՝ մեկընդմիշտ փակելով տարածքներ հանձնելու մասին խոսակցությունները: Փաստաթղթում պետք է հստակորեն ամրագրվի, որ Արցախի Հանրապետության անկախությունը նրա սահմանադրական սահմաններում չի կարող լինել որեւէ սակարկության առարկա: Ընդհակառակը, անհրաժեշտ է երկխոսություն վարել այն հիմքի վրա, որ արցախյան վերահսկողության տակ գտնվող յոթ շրջաններն Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունք են, ինչն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ճանաչվել է առաջատար տերությունների կողմից: Հենց այն փաստը, որ Բաքուն ագրեսիա է գործել եւ ապօրինաբար շրջափակել է հայկական սահմանները, դրվել էր ամերիկյան «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ բաժնի ընդունման հիմքում: Անգամ, եթե մեր «բանակցային գործընկերոջ» համար կարեւոր է տարածքային ամբողջականությունը, եկեք հասկանանք, թե ինչու է այն «խախտվել» (ներառյալ հայ բնակչության էթնիկ զտումները Բաքվում, Սումգայիթում, Մարաղայում): Ցավոք, միջազգային մակարդակում դիսկուրս պարտադրելու հարցում նրանք առաջ են անցել, չնայած նրան, որ ի սկզբանե մեր մեկնարկային դիրքերը շատ ավելի ծանրակշիռ էին: Մեր բոլոր արտաքին քաղաքական, Սփյուռքի եւ լոբբիստական ռեսուրսները պետք է ուղղվեն այդ խնդրի լուծմանը, հակառակ դեպքում՝ մեր քաղաքական պարտությունն անխուսափելի է արդեն միջնաժամկետ հեռանկարում:
Երկրորդ առասպելը՝ խաղաղություն հողերի դիմաց: Նման գեղեցիկ ձեւակերպումները հեռու են քաղաքական անողոք իրողություններից: Հանձնելով գոնե մեկ շրջան՝ մենք գործի կդնենք հայկական պետականության ամբողջական կործանման մեխանիզմը, քանի որ ո՛չ Երեւանը, ո՛չ Ստեփանակերտը չեն կարողանա խաղաղություն հաստատել մի երկրի հետ, որի պետական եւ ազգային ինքնությունը կառուցված է խաղաղ համագոյակցության ամբողջական օտարման վրա: Անգամ այլ երկրների հայկական ազգանուն ունեցող քաղաքացիները հանդիսանում են Բաքվի մշտական սպառնալիքների օբյեկտ, չէ՞ որ նրանց առաջնորդը հստակ եւ հետեւողականորեն հետեւում է հաստատված գծին առ այն, որ համաշխարհային հայությունը Ադրբեջանի թշնամին է: Նախագահ Ալիեւը նաեւ նախանշել է իր երկրի «տարածական նկրտումների» պարագիծը, որոնք ներառում են ոչ միայն Արցախը, այլեւ Սյունիքը, Սեւանը եւ Երեւանը: Անգամ Հայաստանի՝ միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտի նկատմամբ տարածքային պահանջների նման հռետորաբանությունն անտարբեր կերպով է ընդունվել ինչպես Մինսկի խմբի միջնորդների, այնպես էլ միջազգային հանրության կողմից (էլ չասենք Սաֆարովի գործի մասին): Էլ որքան ազդանշաններ ու քայլեր են պետք, որ մենք վերջապես գիտակցենք, որ Հայաստանի, Արցախի եւ հայերի հետ խաղաղությունը որեւէ կերպ չի հետաքրքրում ադրբեջանական կողմին: Երեւանն ու Ստեփանակերտն օրենսդրական մակարդակում պետք է հայկական երկու պետությունների տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված ցանկացած հռետորաբանություն եւ գործողություն հավասարեցնեն պետական դավաճանության՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով:
Բացի նրանից, որ Արցախի ճանաչումը եւ հետագայում նրա ընդգրկումը Հայաստանի կազմում մեր բարոյական պարտքն է, կարեւոր է հասկանալ անորոշության պրագմատիկ բացասական հետեւանքները: Օրինակ, տնտեսական զարգացումը, որն անհնար է առանց լուրջ ներդրումների: Շատ քաղաքական գործիչներ, որոնց հետ ես հանդիպել եմ Երեւանում եւ Ստեփանակերտում, միշտ ընդգծել են հենց այդ խնդիրը: Սակայն, ինչո՞ւ խոշոր հայ գործարարը գումար ներդնի Արցախի շրջաններում, եթե կա անգամ փոքր հավանականություն, որ այդ հողերը մի օր կտրվեն հակառակորդին: Ինչո՞ւ ծրագրեր իրագործի Շուշիում եւ Ստեփանակերտում, եթե գոնե 0,1% հավանականություն կա, որ ներկա կարգավիճակը կփոխարինվի ավելի ցածր կարգավիճակով: Այդ հարցերը սերտորեն կապված են նաեւ անմիջականորեն Հայաստանի հետ, չէ՞ որ բոլորը հիանալի հասկանում են, որ պետականության անկումը կսկսի ինչ-որ տարածքային զիջումից: Ոչ ոք (առավել եւս գործարար աշխարհի մարդը) այլեւս չի վստահի ծեծված եւ ամպագոռգոռ «մերն է, չենք հանձնի» բնույթի արտահայտություններին:
Երրորդ առասպելը՝ ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելը: Խաղաղությունը չափազանց առաձգական հասկացություն է եւ բաղկացած է շատ փոփոխականներից, ուստի նման ձեւակերպումներն անհրաժեշտ է հստակեցնել: Եթե խաղաղություն նշանակում է մեր փաստացի կապիտուլյացիան անխուսափելի պատերազմի հետաձգման փոխարեն տարածքներ հանձնելու ճանապարհով, ապա դա մեծագույն հիմարության դրսեւորում է: Նման խաղաղությունը բացառապես կարճաժամկետ բնույթ կունենա, քանի որ մեր հակառակորդն իրադարձությունների զարգացման բոլորովին այլ սցենարներ է տեսնում: Նրանց ընկալմամբ՝ խաղաղություն նշանակում է ադրբեջանական քաղաքական, տնտեսական եւ քաղաքակրթական գործոնի բացարձակ գերակայություն հայկականի նկատմամբ՝ վերջինիս իրեն ենթարկելով եւ ստրկացնելով: Անգամ հարեւան Վրաստանը, որը գտնվում է այնպիսի գլոբալ ուժի հովանավորության ներքո, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է, արդեն այսօր ստիպված է Բաքվի ազդեցությունը թուլացնելու այլ մեխանիզմներ գտնել: Հիմա եկեք պատկերացնենք, թե ինչ է մեզ սպասում (ամեն դեպքում հայերին դիրքավորում են որպես թշնամիների) նման խաղաղության դեպքում:
Ամենաանմեղ հետեւանքներից մեկը կլինի Ադրբեջանի կողմից հայկական ողջ տնտեսական տարածության ամբողջական կլանումը: Իրական խաղաղություն հնարավոր կլինի միայն այն պահին, երբ մենք կկարողանանք ամրապնդել մեր պետական եւ ազգային իմունիտետը՝ բնակչության թվաքանակը, տնտեսական չափորոշիչները, ռազմա-տեխնիկական ներուժը, լոբբիստական հնարավորությունները: Այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է փոխել հոգեբանական մթնոլորտը. իրական սպառնալիքի առջեւ պատասխանատվության զգացումը պետք է գերակայի ներքին տարաձայնությունների նկատմամբ:
Խոսքերի ժամանակն անցել է: Հիմա անհրաժեշտ են կոնկրետ երաշխիքներ (վերջնական նպատակը վերամիավորումն է, «Միացում»): Չի կարելի մոռանալ նաեւ այն մասին, որ այսօր մեր պետականությունը գտնվում է ճամփաբաժանի առջեւ, եւ սխալվելու իրավունք այլեւս չունենք: Աշխարհն ընկղմվում է աշխարհաքաղաքական ջունգլիի մեջ: Նախկին սկզբունքներն ու մեխանիզմներն արդեն չեն աշխատի, իսկ գոյության համար պայքարը կդառնա ավելի կոշտ: Կգործի միայն մեկ կանոն՝ «ոչ մի կանոն», եւ մեկ իրավունք՝ «ուժեղի իրավունքը»: Այդ իսկ պատճառով մենք չենք կարող մեզ թույլ, իներցիոն եւ պասիվ լինելու ճոխությունը թույլ տալ: Եկել է ոչ ստանդարտ եւ համարձակ որոշումների ժամանակը: Այլընտրանքը կործանումն է եւ անհետացումը:

Армения и Арцах: от слов к стратегическому договору - Mediamax.am
Последние два месяца были насыщены различными новостями о процессах, протекающих вокруг Арцаха. В нынешней сложной и не до конца понятной внутренней конфигурации данная тема начинает приобретать совершенно иной характер. Различные внешние и внутренние силы стремятся использовать арцахский кейс для извлечения собственных дивидендов. Многие эксперты специально используют манипулятивные технологии в этом направлении, формируя в обществе опасные настроения. В том, что арцахский фактор станет одним из основных точек различных противостояний, никаких сомнений не было, ибо это не новое явление для армянской политической действительности.
Сегодня в нашем обществе сформировались две условные линии беспокойства: искусственная и реальная. Каждая из них имеет свой понятийный аппарат, аргументационный базис (содержащий реальность и мифы) и широкий лоббистский потенциал. Главная опасность заключается в размытости этих линий, что не дает простому обывателю провести между ними разграничительные черты. Я бы хотел представить ряд идей, которые могут помочь отделить мифы от реалий.
Самый главный миф заключается в том, что признание независимости Арцаха со стороны Еревана приведет к слому переговорного процесса и может повлечь за собой крупномасштабную войну.
Первое, важно осознать и принять, что Минская группа ОБСЕ не занимается урегулированием конфликта. ОБСЕ была создана в период Холодной войны, и ее функционал обладал нужным инструментарием в рамках совершенно конкретной конфигурации взаимоотношений (правила и порядки Ялтинско-Постдамской системы в международных делах). Сегодня Минская группа ОБСЕ предлагает исключительно организационные и консультационные услуги, а проблема «сдерживания агрессора» (именно это интересует нас больше всего) не входит в ее компетенцию. Официальный Баку открыто говорит международному сообществу о готовности решения конфликта силовыми методами и время от времени демонстрирует это в разных формах с различной интенсивностью – от нарушения режима прекращения огня до диверсий. Подобные действия нивелируют основной принцип, на котором строится весь переговорный процесс по урегулированию – неприменение силы и угроза применения силы.
Теперь возникает вопрос – почему международное сообщество не вводит против Азербайджана соответствующие санкции и не признает за армянской стороной объективного права выхода из переговоров? Фактически азербайджанская сторона каждый раз выходит сухой из воды, заставляя иных акторов оказывать давление именно на нас. Четырехдневная война разрушила множество иллюзий и надежд, показав, что агрессия со стороны Азербайджана никак не связана с признанием или непризнанием Арцаха. Все это время Ереван вел себя довольно сдержанно, стремясь создать у сильных мира сего впечатление законопослушного государства. Оценили ли это? Конечно, нет, ибо риторическое уважение, когда тебя гладят по голове за послушание и говорят приятные слуху вещи, – это одно, а реальное уважение, которое проявляется исключительно к сильным и наглым, – совершенно другое. Отказавшись признать независимость Арцаха после апреля 2016 года, мы оказали большую услугу своему противнику: Баку понял, что у армянской стороны нет смелости на быстрые и самостоятельные решения. Миф развенчан, мы более двадцати лет говорили, что признания нет из-за угрозы войны, которая все-таки пришла. К сожалению, возможность упущена, и теперь необходима новая стратегия.
Промежуточный выход из ситуации – это подписание договора о стратегическом союзе между Республикой Армения и Республикой Арцах. Что это дает? Первое – закладывается нормативно-правовая база, которая в кризисный момент позволит Еревану принять нужные решения в сжатые сроки (не тратя времени на бюрократические процедуры).
Второе – это даст возможность конкретизировать позицию о том, что Ереван является гарантом безопасности Степанакерта. Необходимо черным по белому прописать конкретные действия сторон в случае очередной агрессии. Более того, вакуум этой базы позволяет Азербайджану закреплять нарратив о том, что в НКР находятся армянские оккупационные войска. При наличии соглашения мы можем говорить миру о том, что военные находятся там на основе договора в рамках осуществления Арменией своих обязательств как гаранта безопасности.
Третье – это покажет ведущим глобальным и региональным игрокам конкретный интерес армянской стороны и решимость его реализации всеми возможными способами.
Четвертое – будет придана практическая субъектность арцахской стороне. Нужно прописать, что по ряду принципиальных вопросов (территории, статус) Ереван будет присутствовать на переговорах исключительно вместе со Степанакертом. Если этот вариант не устраивает посредников и Баку, то никакого практического смысла продолжать их у армянской стороны нет.
И наконец, мы сможем успокоить страсти внутри армянского мира, раз и навсегда закрыв все разговоры о сдаче каких-либо территорий. В документе должно быть четко прописано, что независимость Республики Арцах в ее конституционных границах не может быть предметом какого-либо торга. Напротив, необходимо вести диалог на том фундаменте, что семь территорий, находящихся под контролем арцахской стороны, – это результат агрессии со стороны Азербайджана, что косвенно или прямо признавалось ведущими державами. Именно тот факт, что Баку совершил агрессию и незаконно блокировал армянские границы лег в основу принятия раздела 907 в американский «Закон в поддержку свободы».
Даже если для нашего «партнера по переговорам» важен принцип территориальной целостности, то давайте начнем разбирать, как и почему она «была нарушена» (включая этнические чистки армянского населения в Баку, Сумгаите и Мараге). К сожалению, в навязывании дискурса на международном уровне они преуспели больше, несмотря на то, что изначальные стартовые позиции у нас были намного солиднее. Все наши внешнеполитические, диаспоральные и лоббистские ресурсы должны быть направлены на решение этой задачи, иначе наше политическое поражение неизбежно уже в среднесрочной перспективе.
Второй миф – мир в обмен на земли. Подобные красивые формулировки далеки от суровых политических реалий. Сдав хотя бы один район, мы запустим механизм тотального разрушения армянской государственности, ибо ни Ереван, ни Степанакерт не могут установить мир со страной, чья государственная и национальная идентичность построена на полном отчуждении мирного сосуществования. Даже граждане других стран с армянской фамилией являются объектом постоянных угроз со стороны Баку, ведь их лидер четко и последовательно следует установленной линии о том, что все мировое армянство является врагом Азербайджана. Президент Алиев также обозначил периметр «пространственных амбиций» своей страны, которые включают не только Арцах, но и Сюник, Севан и Ереван. Даже подобная риторика c территориальными претензиями к Армении – субъекту международного права – была безразлично воспринята посредниками по Минской группе, а также международным сообществом (не говоря уже о деле Сафарова). Сколько еще сигналов и шагов нужно, чтобы мы наконец-то осознали, что мир с Арменией, Арцахом и армянами никак не интересует азербайджанскую сторону. В связи с этим, в Ереване и Степанакерте необходимо на законодательном уровне приравнять любую риторику и действия, направленные на нарушение территориальной целостности двух армянских государств, к государственной измене со всеми вытекающими последствиями.
Помимо того, что признание Арцаха и его дальнейшее включение в состав Армении является нашим моральным и нравственным долгом, важно понимать и прагматичные негативные последствия неопределенности. К примеру, экономическое развитие, которое невозможно без серьезных инвестиций. Многие армянские политики в Ереване и Степанакерте, с которыми я встречался, всегда подчеркивали именно эту проблематику. Однако, зачем крупному армянскому бизнесмену вкладывать деньги в районы Арцаха, если есть даже малейшая вероятность того, что эти земли будут однажды отданы противнику? Зачем ему же реализовывать проекты даже в Шуши и Степанакерте, если имеется хотя бы 0,1% того, что нынешний статус будет трансформирован в нечто меньшее? Эти вопросы тесно связаны и непосредственно с самой Арменией, ведь все прекрасно осознают, что конец государственности начнется именно с какой-либо территориальной уступки. Никто (тем более человек из мира бизнеса) больше не доверится банальным и громким выражениям типа «наше, не отдадим».
Третий миф – подготовка народов к миру. Мир – понятие крайне растяжимое, и состоит из многих переменных, поэтому подобные формулировки необходимо конкретизировать. Если мир означает нашу фактическую капитуляцию путем сдачи территорий в обмен на оттягивание неизбежной войны, то это проявление наивысшей глупости. Такой мир будет иметь исключительно краткосрочный эффект, ибо наш противник видит совершенно иные сценарии развития событий. В их понимании мир означает тотальное доминирование азербайджанского политического, экономического и цивилизационного фактора над армянским с его подчинением и порабощением. Даже соседней Грузии, которая находится под зонтиком такой глобальной силы, как Соединенные Штаты, приходится уже сегодня искать механизмы по снижению влияния Баку.
Теперь давайте представим, что ожидает нас (все-таки армян позиционируют как врагов) в случае подобного мира. Одним из наиболее безобидных последствий станет всецелое экономическое поглощение всего армянского пространства Азербайджаном. Реальный мир будет возможен только в тот момент, когда мы сумеем укрепить свой государственный и национальный иммунитет: численность населения, экономические параметры, военно-технический потенциал, лоббистские возможности. Для достижения этой цели нужно изменить психологическую атмосферу: чувство ответственности перед реальной угрозой должно превалировать над внутренними разногласиями.
Время слов прошло. Теперь нужны совершенно конкретные гарантии (конечная цель – воссоединение, «Миацум»). Нельзя также забывать о том, что сегодня наша государственность находится на развилке, и права на ошибку больше нет. Мир погружается в геополитические джунгли. Прежние принципы и механизмы уже не будут работать, а борьба за выживание станет еще более жесткой. Будет действовать только одно правило – «правил никаких» и одно право – «право сильного». По этой причине мы не можем позволить себе роскошь быть слабыми, инерционными и пассивными. Настало время нестандартных и смелых решений. Альтернатива – гибель и исчезновение.