Մեր ղեկավարների «անեծքը»
Ընտրություններից հետո ձեւավորված Ազգային ժողովը, ըստ իս, թույլ է տալիս փաստել «թավշյա հեղափոխության» տեխնիկական մասի ավարտի եւ խոր անորոշության, մարտահրավերների եւ սպառնալիքների շրջանի մեկնարկի մասին: Հիմնական ներքին խնդիրը զսպումների եւ հակակշիռների ինստիտուտի բացակայությունն է: Անկախ Հայաստանի երեք նախագահներից եւ ոչ մեկը չկարողացավ լուծել այս խնդիրը եւ կերտել կազմակերպված փոքրամասնության եւ անկազմակերպ մեծամասնության միջեւ հարաբերությունների պրոֆեսիոնալ մոդել: Ընդհակառակը, պետական «ուղեղի» հիմքում դրվեց ծայրահեղ այլասերված մատերիալիստական ֆեոդալական համակարգ, որի ներսում իշխանություն եւ ֆինանսական ռեսուրսներ ունեցող անհատն իրենով փոխարինեց բոլոր ինստիտուտները: Դա վերածեց պետությունը միջին մակարդակի բիզնես կորպորացիայի, որտեղ յուրաքանչյուր ոք որոշակի պայմանների դեպքում կարող էր դառնալ բաժնետեր: Փոքրամասնությունը կամ «էլիտան» ձեւավորվեց տնօրենների խորհրդի պայմանական «նախագահի» (գլխավոր ֆեոդալի) հանդեպ անձնական հավատարմության պարզագույն սկզբունքով: Նմանօրինակ հավատարմությունը բարձր էր գնահատվում, եւ յուրաքանչյուր ոք կարող էր հավակնել պաշտոնի, որը հնարավորություն էր ընձեռում ունենալ սեփական կալվածք եւ «ճորտեր», որի ամենօրյա աշխատանքը կախված էր տեղապահի տրամադրություններից եւ քմահաճույքներից: Ցածր խավի կողմից վերնախավի ընկալման հենց այս մոդելը հանգեցրեց ապրիլյան ընդվզմանը, այլ ոչ թե նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ սեփական պաշտոնավարումը երկարացնելու ցանկությունը:
Խորքային ժողովրդական ցասումը, որը կուտակվել էր ավելի քան քսան տարվա ընթացքում, պետք է հանգեցներ պայթյունի. սա միայն ժամանակի խնդիր էր: Հայ ֆեոդալների մեծամասնությունը, ռազմավարական մտածողությունից զուրկ լինելով, իրենց անձեռնմխելի էին համարում եւ հազիվ թե կարող էին պատկերացնել, որ մի օր իրենց ստեղծած հակաարժեքների համակարգը փուլ կգա (ամեն ինչ գնվում եւ վաճառվում է): Այսօր նոր իշխանությունների առջեւ ծառացած է բարդ խնդիր՝ որակապես նոր արժեքային մատրիցայի հիմք դնել, որտեղ ֆեոդալական տարրերը տեղ չեն գտնի: Եթե նախկին «էլիտաները» ընդունում էին իշխանությունը որպես մարդկանց ճակատագրերը տնօրինելու միջոց, ապա այժմ այն պետք է դիտարկել բացառապես ազգային եւ պետական ներուժի պրոֆեսիոնալ կառավարման համատեքստում: Սակայն այս նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ են միանգամայն կոնկրետ քայլեր: Դրանցից առանցքայինը՝ «սուպերվարչապետական» կառավարման ձեւի փոփոխությունն է, որը բարոյազուրկ է եւ վտանգավոր իր ձեւով ու բովանդակությամբ: Մենք պետք է հիմք ընդունենք այն փաստը, որ Հայաստանում հոտած քաղաքական ճահճի առաջացումը («իշխանության թակարդը») հնարավոր դարձավ այդ թվում առանձին մարդկանց, խմբերի եւ կլանների ձեռքում իշխանական լիազորությունների գերկենտրոնացման պատճառով: Այս թունավոր կոնցենտրատը ոչ միայն թունավորեց քաղաքական դաշտը, այլեւ ոչնչացրեց երկրի պոտենցիալ դրական կադրային պաշարը:
Ճահիճը քաշում էր բոլորին, իսկ դիմադրելն անիմաստ էր (որքան շատ ես թպրտում, այնքան ավելի արագ ես խորտակվում): Կարո՞ղ ենք մենք ներկայիս Հայաստանում գտնել այնպիսի քաղաքական այրերի, որոնք չենք ասոցացվի կոնկրետ ֆեոդալական կլանի հետ: Կասկածելի է, քանի որ սկզբունքներն ու գաղափարախոսությունը վաղուց են փտում այդ ճահճի հատակին: Երեկվա «արեւմտամետները» դառնում են «ռուսոֆիլ» եւ հակառակը, իսկ կուսակցություններ եւ ճամբարներ փոխելը դարձել է ոչ միայն սահմանված կարգ, այլեւ քաղաքական մշակույթի անբաժանելի մաս:
Իսկ կարո՞ղ էր այլ կերպ լինել: Եկեք օբյեկտիվորեն դիտարկենք իրավիճակն այն նարատիվների միջոցով, որոնք տարբեր ժամանակներում ստեղծել էին ինքնիշխան հայկական պետության առաջնորդները:
Առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն անկախության եւ մեծ պատմական հաղթանակի խորհրդանիշ դառնալու փոխարեն ընտրեց պարտվողական ուղին՝ սեփական ժողովրդին համոզելով իր «անկարողության» ու «տկարության» մեջ առասպելական միջազգային հանրության առջեւ, որը կստիպի մեզ հանձնել հողեր, որոնք ազատագրվել են (ընդգծում եմ) բազմաթիվ ուժային կենտրոնների կամքին հակառակ եւ բացառապես սեփական հնարավորությունների հանդեպ համընդհանուր հավատի շնորհիվ: Եվ շատ տարիներ անց նա՝ որպես առաջին ղեկավար այն անկախ Հայաստանի, որը երազում էին տեսնել ազգի այնպիսի որդիներ, ինչպիսիք են Անդրանիկ Օզանյանը, Գարեգին Նժդեհը, Արամ Մանուկյանը եւ Պողոս Նուբարյանը, չփոխեց իր կարծիքը: Չափազանց կարեւոր է լինել պրագմատիկ եւ սթափ մտածել, սակայն պրագմատիզմը եւ պարտվողականությունը միանգամայն տարբեր բաներ են: Առաջնորդը չպետք է հայտարարի այն մասին, որ հողերի հանձնումն անխուսափելի է, այլ պետք է իրենից կախված ամեն բան անի, որպեսզի նման բան երբեք տեղի չունենա, որքան էլ թանկ դա չարժենա: Նման սկզբունքային մոտեցո՞ւմ էր սպասում մեր ազգն առաջին նախագահից: Անհեթե՞թ չէ այն, որ ստիպված ենք հայկական ինքնիշխանության առաջին կրողին համոզել, որ մեր երկու պետությունների տարածքային ամբողջականությունն անսասան է:
Այլ տեսակի խնդիրներ ստեղծեցին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը: Երկրորդ նախագահը կարծում էր, որ ղեկավարում է ռեալպոլիտիկի խիստ սկզբունքներին համապատասխան: Եթե խոսքը վերաբերեր ցանկացած այլ երկրի, կարող էինք բանավիճել այս թեմայով: Սակայն հայ պետական գործչի կարգավիճակը հատուկ է եւ չունի իր նախատիպն աշխարհում: Մենք պարտավոր ենք փայփայել եւ ընդունել միմյանց այնպիսին, ինչպիսին կանք, քանի որ բարդ աշխարհաքաղաքական ջունգլիներում 10-միլիոնանոց ազգը ողջ մնալու այլ տարբերակ չունի: Յուրաքանչյուր հայի կյանք առաջնորդի համար պետք է սուրբ արժեք լինի եւ նա պետք է մեծ պատիվ համարի հինգ հազար տարվա պատմություն ունեցող եւ բոլոր հնարավոր փորձությունների միջով անցած ազգի ընտրյալը լինելու փաստը: Մեր առաջնորդերը հաճախ էին խոսում հին ժամանակների, քաղաքակրթության, առաջին քրիստոնյա պետության մասին: Սակայն հռետորաբանության ետեւում չկար այդ երեւույթների խորության գիտակցումը: Մտածեք, գոյություն ունի՞ ավելի վեհ առաքելություն, քան լինել այդ քաղաքակրթության առաջնագծում եւ իր ետեւից դեպի նոր դար տանել այսպիսի հին եւ մեծ ազգին: Ինչպիսի՞ ունայն, նյութական եւ կարճատեւ բարիքներ կարող է փոխարինել ինքնին այդ հնարավորությունը՝ գրել ձեր անունը Հայաստանի առաջնորդների ցուցակում, պատմության այնպիսի հսկաների կողքին, ինչպիսին, օրինակ, Տիգրան Մեծն է: Իրականում հենց սա է մեր գլխավոր եւ միակ հարստությունը, այլ ոչ թե արտասահմանյան բանկերում ցաքուցրիվ արած միլիոններն ու միլիարդները:
Ըստ իս՝ հենց ֆեոդալական կյանքի դրվածքը եւ մտածելակերպը թույլ չէին տալիս մեր առաջնորդներին հասկանալ այս պարզ, բայց չափազանց կարեւոր մետաֆիզիկական ճշմարտությունը:
Սարգսյանի օրոք նույնպես ոչինչ չփոխվեց. պետական խորհրդանիշներն ու կոչումները, որոնցով պարգեւատրում էին ազգի հերոսներին, դարձել էին հասարակ նվերներ առանձնակի մտերիմ գործարարների եւ իշխանամետ ծառաների համար: Էդուարդո Էռնեկյանը մեծանուն բարերար է, որը հնարավոր ամեն բան արեց, որպեսզի երկիրն իր սեփական միջազգային օդանավակայանն ունենա, որի առկայությունը սուր շրջափակման պայմաններում ռազմավարական նշանակություն ունի: Սակայն, լինելով պետականամետ մարդ, ես չեմ կարող ընդունել այն փաստը, որ նա եւ Մոնթե Մելքոնյանը կանգնած են նույն շարքում: Ազգային հերոսի կոչումը շնորհվում է բացառապես այն մարդկանց, որոնք իրենց սեփական «ես»-ը զոհաբերել են «ընդհանուրին» ծառայելու համար, այդ իսկ պատճառով մենք իրավունք չունենք ցույց տալ նոր սերնդին, որ բարձրագույն պարգեւ կարելի է ստանալ ավելի հեշտ ձեւով՝ միլիարդներ վաստակելով եւ տարբեր տնտեսական ոլորտներում ներդրումներ կատարելով: Անխոս, այնպիսի մարդկանց, ինչպիսիք են Քըրքորյանն ու Էռնեկյանը, հարկավոր է պարգեւատրել եւ խրախուսել, նրանց որպես օրինակ ներկայացնելով ապագա հայ գործարարներին («Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար», «Անգնահատելի ներդրման համար» շքանշաններ եւ այլն): Փոքր երկրների եւ ժողովուրդների համար ազգային հերոսներին, զինվորականներին, քաղաքական գործիչներին, գործարարներին, արվեստի եւ մշակույթի գործիչներին մի կույտի մեջ խառնելը հավասարազոր է մահվան: Ամեն ինչ պետք է խիստ կանոնակարգված լինի, եւ ոչ մի բացառություն չպետք է անել:
Սարգսյանի թուլությունն ամեն ինչն ու ամենքին խառնելու մեջ էր: Տարօրինակ կերպով նույն կուսակցական համակարգում հայտնվեցին ինտելեկտուալ Վիգեն Սարգսյանը եւ ֆեոդալ Առաքել Մովսիսյանը, կրթված ու խոստումնալից քաղաքական գործիչներ Արփինե Հովհաննիսյանը, Արմեն Աշոտյանը եւ Սամվել Ալեքսանյանի տիպի բիզնես-տեղակալները եւ այլն: Իհարկե, կուսակցություններում լինում են տարբեր մարդիկ, սակայն քաղաքական մշակույթի հայկական առանձնահատկության դեպքում չի կարելի զուգակցել անզուգակցելին: Տարօրինակ չէ, որ մանր ֆեոդալների հակավարկանիշը տարածվեց պրոֆեսիոնալների վրա, որոնց գիտելիքները, փորձն ու հմտությունները ավելորդ չէին լինի պետականաշինության եւ ազգաշինության գործում: Մենք սովոր ենք մեզ կրթված ազգ համարել, սակայն իրականում չափազանց քիչ լուրջ կադրեր ունենք տարբեր ոլորտներում, ինչի մասին բազմիցս հայտարարել է ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը (ամենաթույլ կողմը կադրերն են): Մյուս կողմից, արդեն պատրաստի կադրերի խնդիրը սեփական առաջնորդից չափից դուրս շատ կառչած լինելն է, իսկ պետական շահերին հավատարիմ լինելն արտահայտվում է այդ առաջնորդին անվերապահ նվիրվածությամբ:
Կոտրել այս արատավոր համակարգը եւ չորացնել հոտած ճահիճը հնարավոր է միայն լայնածավալ ինստիտուցիոնալիզացիայի շնորհիվ, երբ ազգային շահերը ստեղծվում են ոչ թե անհատների, այլ միմյանց լրացնող եւ զսպող իշխանության ճյուղերի կողմից: Ոչ մի առաջնորդ, նույնիսկ բարձր լեգիտիմություն վայելող Նիկոլ Փաշինյանը, ունակ չէ ինքնուրույն լուծել այս գերբարդ խնդիրը: Այնուամենայնիվ, հենց դրանից է կախված մեր վաղվա օրը, հետեւաբար՝ սխալվելու իրավունք այլեւս չունենք: Եթե նա, լինելով առաջնորդ, չսկսի փոխել ֆունդամենտալ երեւույթներ, ապա մենք կարող ենք ստանալ հերթական «իշխանության թակարդն» ընկած էլիտան՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով: «Այո»՝ ինստիտուտներին, արժեքներին, համակարգին եւ կարգին: «Ոչ»՝ ֆեոդալներին, քաոսին եւ քաոսականությանը: Ապաքինման համար այլ դեղատոմս չկա:

«Проповедью должны быть наши жизни, а не наши слова»
Сформированное после выборов Национальное собрание, по моему мнению, позволяет свидетельствовать о завершении технической части «бархатной революции» и начале периода глубокой неопределенности, вызовов и угроз. Основная внутренняя проблема – это отсутствие института сдержек и противовесов. Ни один из трех президентов независимой Армении не сумел решить этот вопрос и создать профессиональную модель взаимоотношений между организованным меньшинством и неорганизованным большинством. Напротив, в основу государственного «мозга» была заложена крайне извращенная материалистическая феодальная система, в которой отдельная личность, обладающая властью и финансовыми ресурсами, заменила собой институты. Это превратило государство в среднего уровня бизнес корпорацию, где каждый мог при определенных условиях стать акционером. Меньшинство или «элита» формировалась на основе простейшего принципа – личной лояльности условному «председателю» совета директоров (главного феодала). Подобная верность высоко оценивалась, и каждый мог рассчитывать на должность («паштон»), которая давала возможность заиметь собственную вотчину и «крепостных», чья каждодневная жизнь зависела от настроения и прихоти наместника. Именно данная модель восприятия верхами низов привела к апрельскому восстанию, а вовсе не желание президента Сержа Саргсяна продлить свое правление.
Глубинный народный гнев, который копился более двадцати лет, должен был привести к взрыву: это был лишь вопрос времени. Большинство армянских феодалов, не обладая стратегическим мышлением, считали себя «неприкасаемыми» и вряд ли могли себе представить, что однажды созданная ими система антиценностей потерпит крах (все можно купить и продать). Сегодня перед новыми властями стоит сложная задача – заложить фундамент новой качественной ценностной матрицы, где не будет места феодальным элементам. Если прошлые «элиты» воспринимали власть как средство управления судьбами людей, то теперь нужно рассматривать ее исключительно в контексте профессионального менеджмента национального и государственного потенциала. Однако для реализации этой цели необходимо сделать совершенно конкретные шаги. Ключевой из них - изменение «суперпремьерской» формы правления, которая аморальна и опасна по своей форме и содержанию. Мы должны исходить из того, что возникновение гнилого политического болота («ловушка власти») в Армении стало возможным в том числе из-за чрезмерного сосредоточения властных полномочий в руках отдельных лиц, групп и кланов. Этот ядовитый концентрат не только отравил политическое поле, но и уничтожил потенциальный положительный кадровый запас страны.
Трясина засасывала всех, а сопротивление было бесполезным (чем больше дергаешься, тем быстрее тонешь). Можем ли мы найти в нынешней Армении политических мужей, которых бы не ассоциировали с конкретным феодальным кланом? Сомнительно, ибо принципы и идеология давно гниют на дне этого болота. Вчерашние «западники» становятся «русофилами» и наоборот, а смена партий и лагерей стала не просто нормой, а незыблемой частью политической культуры.
А могло ли быть иначе? Давайте посмотрим на ситуацию объективно через те нарративы, которые в разное время создавали лидеры суверенной армянской государственности.
Первый президент Левон Тер-Петросян вместо того, чтобы стать символом независимости и великой исторической победы, избрал пораженческий путь, убеждая собственный народ в его «беспомощности» и «бессилии» перед мифическим международным сообществом, которое заставит нас сдать территории, освобожденные вопреки (подчеркиваю) желанию многих центров силы и исключительно из-за тотальной веры в собственные возможности. И спустя много лет он, как первый лидер независимой Армении, которую мечтали увидеть такие сыны нации, как Андраник Озанян, Гарегин Нжде, Арам Манукян и Погос Нубарян, не изменил своего мнения. Быть прагматиком и мыслить хладнокровно крайне важно, но прагматичность и пораженчество совершенно разные вещи. Лидер не должен говорить о том, что сдача территорий неизбежна, но обязан сделать все от себя зависящее, чтобы этого никогда не произошло, чего бы это ни стоило. Разве такого принципиального подхода ждала наша нация от первого президента? Разве не абсурдно, что приходится первого носителя знамен армянского суверена убеждать в незыблемости территориальной целостности двух наших государств?
Проблемы другого толка создали Роберт Кочарян и Серж Саргсян. Второй президент считал, что правит в соответствии с суровыми принципами «реалполитик». Если бы речь шла о любой другой стране, мы могли бы дискутировать на эту тему. Однако армянский государственник – это особенный статус, не похожий ни на один другой в мире. Мы обязаны беречь и принимать друг друга такими, какие мы есть, ибо иного способа выжить в жестоких геополитических джунглях у десятимиллионного народа нет. Жизнь каждого армянина должна быть священной ценностью для правителя, и он должен считать великой честью быть избранным нацией, которая прошла через всевозможные испытания пятитысячелетней истории. Наши лидеры часто говорили о древности, цивилизации, первом христианском государстве. Однако за риторикой не было понимания глубины этих вещей.
Подумайте, разве может быть более высокое предназначение, чем быть на передовой этой цивилизации и вести за собой столь древнюю и великую нацию в новый век? Какие смертные материальные и недолговечные блага могут заменить саму возможность вписать свое имя в список правителей Армении рядом с такими гигантами истории, как Тигран Великий? На самом деле именно это наше главное и единственное богатство, а не миллионы и миллиарды бумажек, разбросанных по иностранным банкам. На мой взгляд, именно феодальный уклад жизни и образ мыслей не позволял нашим лидерам понять эту простую, но крайне важную метафизическую истину.
Ничего не изменилось и при Саргсяне: государственные символы и атрибуты, которыми награждали героев нации, стали банальными подарками для особо приближенных бизнесменов и придворных служил. Эдуардо Эрнекян – выдающийся филантроп, который сделал все возможное, чтобы у страны был свой международный аэропорт, наличие которого в условиях блокады имеет стратегическое значение. Однако, как государственник, я не могу принять то, что он и Монте Мелконян по уровню ценности для страны стоят в одном ряду (ведь государственная награда несет в себе эти глубинные смыслы). Национальный Герой – это звание, которое присуждается исключительно тем людям, которые принесли в жертву свое «я» ради служения «общему», поэтому мы не имеем права показывать новому поколению, что эту высшую награду можно получить более простым способом – зарабатыванием миллиардов и инвестированием в разные экономические отрасли. Безусловно, таких людей, как Керкорян и Эрнекян, также необходимо награждать и поощрять, ставя их в пример будущим армянским бизнесменам (Ордена «За заслуги перед Отечеством», «За выдающийся вклад» и т.д.). Малым странам и народам смерти подобно смешивать в одну кучу национальных героев, военных, политиков, бизнесменов, деятелей культуры и спорта. Все должно быть строго упорядочено, и никаких исключений быть не может.
Именно в смешивании всего и вся была слабость Саргсяна. Странным образом в одной партийной системе («элите») оказались интеллектуал Виген Саргсян и феодал Аракел Мовсисян, образованные и подающие надежды политики Арпине Ованнисян и Армен Ашотян с бизнес-наместниками типа Самвела Алексаняна и т.д. Конечно, в партиях бывают разные люди, но при армянской специфике политической культуры нельзя пытаться сочетать несочетаемое. Неудивительно, что антирейтинг мелких феодалов и наместников перекинулся на профессионалов, чьи знания, опыт и навыки не были бы лишними для государственного и национального строительства. Мы привыкли считать себя образованной нацией, но в реальности у нас крайне мало серьезных кадров в разных областях, о чем многократно говорил и нынешний премьер Никол Пашинян (кадры – это самое слабое место). В свою очередь, проблема уже подготовленных профессионалов заключается в той же чрезмерной зацикленности на собственном лидере, а лояльность государственным интересам проявляется сквозь призму безоговорочной преданности ему.
Сломать всю эту порочную систему и осушить прогнившее болото может только широкая и масштабная институционализация, когда национальные интересы создаются не отдельными личностями, а дополняющими и сдерживающими друг друга ветвями власти. Ни один лидер, даже пользующийся высокой легитимностью Никол Пашинян, не способен самостоятельно решить эту архисложную задачу. Тем не менее, именно от этого зависит наше завтра, а значит права на ошибку больше нет. Если он, будучи правителем, не начнет менять фундаментальные вещи, то мы можем получить очередную элиту, попавшую в «ловушку власти» со всеми вытекающими последствиями. «Да» институтам, ценностям, системе и порядку. «Нет» феодалам, хаосу и хаотичности. Иного рецепта для выздоровления нет.