•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 18-24
Մարտի 18-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Աղվան Հովսեփյանի գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակումը կարող է ինչ-որ առումով «արդարության վերականգնում» համարվել:
Ներկայացնելով Աղվան Հովսեփյանին ՀՀ գլխավոր դատախազության ղեկավարությանը, Ռոբերտ Քոչարյանը պարզաբանել էր, որ Աղվան Հովսեփյանի հրաժարականը՝ 1999 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ խորհրդարանում ահաբեկչությունից հետո, «պայմանավորված էր բացառապես քաղաքական պատճառներով»:
Ռոբերտ Քոչարյանը նոր գլխավոր դատախազին բնութագրել էր որպես «պրոֆեսիոնալ, պինդ եւ սկզբունքային» գործիչ՝ նշելով, որ ճանաչել է նրան 1981 թվականից, քանի որ Աղվան Հովսեփյանը երկար տարիներ աշխատել է Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ապամոնտաժելով նախկին բուրգը»
Մարտի 19-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ երկրի ղեկավարությունը շարունակելու է իշխանության ապակենտրոնացման քաղաքականությունը:
«Ակնհայտ է, որ երկրի կառավարությունը չպետք է զբաղվի բնակչության կենցաղային խնդիրների լուծմամբ: Բնականաբար, կառավարությունը պետք է ապահովի ջրամատակարարման, ջերմամատակարարման եւ այլ ոլորտներում վարկային ծրագրերի իրականացումը: Սակայն, դրանց իրականացման գործառույթները պետք է փոխանցվեն տեղական իշխանության մարմիններին: Մենք ոչ մի նոր բան չենք հորինում՝ ողջ աշխարհը գնում է այդ ճանապարհով: Մենք պարզապես խորհրդային տարիներից ժառանգություն ենք ստացել իշխանության կենտրոնացված բուրգ, որն աստիճանաբար ապամոնտաժում ենք»,- նկատել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 19-ին Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 19-ին
«Բախման լուրջ ներուժ»
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 19-ին հայտարարել էր, որ աջակցում է Երեւանի կարգավիճակի մասին օրենքի ընդունման անհրաժեշտության գաղափարին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք մայրաքաղաքի քաղաքապետը պետք է ընտրվի ժողովրդի կողմից կամ նրան պետք է նշանակի նախագահը, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«Հայաստանի բնակչության մեկ երրորդը բնակվում է Երեւանում, եւ եթե իրավիճակ ստեղծվի, որտեղ քաղաքապետը կլինի պետության ղեկավարին ընդդիմադիր քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ, դա իր մեջ բախման լուրջ ներուժ կպարունակի»:
Նախագահը շեշտել էր, որ այս հարցը պետք է խորը քննարկման առարկա դառնա եւ «եթե Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնը դառնա ընտրովի, պետք է մտածել որոշակի զսպման մեխանիզմների մասին, որոնք կարող են կայունացնել իրավիճակը հնարավոր քաղաքական դիմակայությունների դեպքում»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 18-24
ՀԿԵ-ի հետ վեճը
Մարտի 19-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» (ՀԿԵ) ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլինն ասել էր, որ ՀՀ տրանսպորտի նախարարի հայտարարությունները ՀԿԵ հասցեին «կարող են վարկաբեկել երկու բարեկամ երկրների` Հայաստանի ու Ռուսաստանի մակարդակով իրականացվող մեծածավալ նախագծի հեղինակությունը»:
Շեւքեթ Շայդուլինը Շեւքեթ Շայդուլինը
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին ուղղված բաց նամակում Շեւքեթ Շայդուլինը դժգոհություն էր հայտնել նախարարի այն հայտարարությունների կապակցությամբ, թե 2008 թվականին ընկերության ներդրումային ծրագիրը կատարվել է նախատեսված ծավալի ընդամենը 28 տոկոսի չափով:
Գուրգեն Սարգսյանը Գուրգեն Սարգսյանը
«Ձեր կողմից ընտրված երկխոսության ձեւը կառուցողականություն եւ արդյունավետություն չի ենթադրում: ՀՀ երկաթուղային տրանսպորտի առջեւ դրված խնդիրներն այնքան բարդ են, որ պահանջում են մշտական ուշադրություն եւ զգուշավոր վերաբերմունք»,- հայտարարել էր Շայդուլինը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 18-24
«Երբեք մեր բանակն այսքան մարտունակ չի եղել»
Մարտի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր անցկացրել ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ:
Սերժ Սարգսյանը ԱԳՆ-ում 2014թ. մարտին Սերժ Սարգսյանը ԱԳՆ-ում 2014թ. մարտին
«Ամեն ինչը պետք է գնահատել արդյունքներով: Համարում եմ, որ այսօր մեր ունեցած միջազգային հարաբերություններով, մեր ներգրավվածությամբ, դաշնակիցների տեսակով եւ որակով, շատ ավելի անվտանգ ենք, քան էինք հինգ տարի առաջ: Երբեք մեր բանակն այսքան սպառազինված ու մարտունակ չի եղել: Երբեք, համենայնդեպս, ես չեմ հիշում, որ Ղարաբաղի հարցով այսպիսի միանշանակություն լինի: Մենք ունենք մի որակ, մի հատկանիշ՝ մենք չենք փորձում որեւէ մեկին խաբել կամ մոլորեցնել»,- ասում էր ՀՀ նախագահը:
Սարգսյանն ու Պուտինը քննարկել են Ղրիմի հանրաքվեն
Մարտի 19-ին կայացած հեռախոսազրույցում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինն արձանագրել էին, որ Ղրիմում կայացած հանրաքվեն հանդիսանում է «ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը»:
Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը
Մարտի 20-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն ասել էր, որ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն մեծ ջանքեր են ուղղել ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ առաջարկելով խնդրի կարգավորման բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք, սակայն, մերժվել են Ռուսաստանի կողմից: «Ցավում եմ, որ Հայաստանը հանդես է եկել նման հայտարարությամբ»,- նշել էր դեսպանը:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ը պահանջում է
Մարտի 21-ին Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը Հայաստանից  պահանջել էր վերանայել իր դիրքորոշումը Ղրիմի հարցում:
«Մենք հիասթափված ենք այն տեղեկություններից, որոնք վերաբերում են Հայաստանի դիրքորոշմանը: Երկու անգամ հրավիրել ենք Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանին: Նրան փոխանցվել է մեր մտահոգությունը: Համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել Հայաստանում մեր դեսպանությանը: Այսօր հայկական կողմին նոտա է փոխանցվել, որում մենք խնդրել ենք տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ պարզաբանումները Հայաստանի պաշտոնական տեսակետի վերաբերյալ»,- ասել էր Ուկրաինայի արտաքին գործերի փոխնախարար Դանիլո Լուբկիվսկին:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 МАРТА 2004 ГОДА
18 марта президент Армении Роберт Кочарян заявил, что назначение Агвана Овсепяна на пост генерального прокурора можно в некоторым смысле считать «восстановлением справедливости».
Представляя Агвана Овсепяна руководящим сотрудникам Генеральной прокуратуры, Роберт Кочарян пояснил, что отставка Агвана Овсепяна после теракта в парламенте Армении, совершенного в октябре 1999 года, «была вызвана исключительно политическими причинами».
Роберт Кочарян назвал нового генерального прокурора «профессиональным, крепким и принципиальным» деятелем, отметив, что знаком с ним с 1981 года, поскольку
Агван Овсепян долгие годы работал в Нагорном Карабахе.
«Демонтируя прежнюю пирамиду»
19 марта президент Армении Роберт Кочарян заявил, что руководство страны будет продолжать политику децентрализации власти.
«Очевидно, что правительство страны не должно заниматься решением бытовых проблем населения. Естественно, правительство должно обеспечить реализацию кредитных программ в сфере водоснабжения, теплоснабжения и т.д. Однако функции по их реализации должны передаваться органам местного самоуправления. Мы не выдумаем ничего нового - весь мир идет по этому пути. Просто мы получили централизованную властную пирамиду в наследство от советских времен, которую постепенно демонтируем», - заметил Роберт Кочарян.
Роберт Кочарян 19 марта 2004 года Роберт Кочарян 19 марта 2004 года
«Серьезный потенциал для конфликта»
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 19 марта, что поддерживает идею о необходимости принятия закона о статусе Еревана.
Что касается вопроса о том, должен ли мэр столицы избираться народом или назначаться президентом, то, по словам Роберта Кочаряна, «в Ереване проживает треть всего населения Армении, и если сложится ситуация, в которой мэр будет представителем политической силы, оппозиционной главе государства, это будет нести в себе достаточно серьезный потенциал для конфликта».
Президент Армении подчеркнул, что данный вопрос должен стать предметом глубокого обсуждения и «если должность мэра Еревана станет выборной, нужно будет подумать об определенных механизмах сдерживания, которые позволят стабилизировать ситуацию в случае возможных политических противостояний».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 МАРТА 2009 ГОДА
Конфликт с ЮКЖД
19 марта гендиректор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) Шевкет Шайдуллин заявил, что заявления министра транспорта Армении в адрес ЮКЖД «могут подорвать имидж масштабного проекта, осуществляемого на уровне двух дружественных государств - Армении и России».
Шевкет Шайдуллин Шевкет Шайдуллин
В открытом письме министру транспорта и связи Армении Гургену Саргсяну Шевкет Шайдуллин выразил недовольство заявлениями министра о том, что в 2008 году инвестиционная программа ЮКЖД была выполнена всего на 28% предусмотренного объема.
Гурген Саргсян Гурген Саргсян
«Принятая Вами форма диалога не предусматривает конструктивности и результативности. Проблемы, стоящие перед железнодорожным транспортом Армении, настолько сложны, что требуют постоянного внимания и бережного отношения», - заявил Шайдуллин.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 МАРТА 2014 ГОДА
«Наша армия никогда еще не была такой боеспособной»
21 марта президент Армении Серж Саргсян провел совещание с руководящим составом МИД.
Серж Саргсян на совещании в МИД в марте 2014 года  Серж Саргсян на совещании в МИД в марте 2014 года
«Ко всему надо подходить с точки зрения результатов. Полагаю, что сегодня нашими международными отношениями, нашей вовлеченностью, количеством и качеством наших союзников мы в намного большей безопасности, чем пять лет назад. Наша армия еще никогда не была настолько оснащенной и боеспособной. Еще никогда, во всяком случае, я такого не помню, не было такой однозначности в вопросе Карабаха. У нас есть одно качество: мы не пытаемся никого обмануть или обвести вокруг пальца».
Саргсян и Путин обсудили референдум в Крыму
19 марта в телефонной беседе президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин констатировали, что референдум в Крыму стал «очередным примером реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления».
Серж Саргсян и Владимир Путин Серж Саргсян и Владимир Путин
20 марта посол США в Армении Джон Хефферн сказал, что США и НАТО предприняли большие усилия для мирного разрешения украинского кризиса, предложив многочисленные варианты по решению вопроса, которые, однако, были отклонены российской стороной. «Я сожалею, что Армения выступила с подобным заявлением», - сказал американский посол.
МИД Украины требует
21 марта министерство иностранных дел Украины потребовало от Армении пересмотреть свое решение по Крыму.
«Мы разочарованы сообщениями, которые касаются позиции Республики Армения. Уже дважды был приглашен посол Армении в Украине. До него была донесена наша обеспокоенность. Соответствующие поручения даны нашему посольству в Армении. Сегодня армянской стороне направлена нота, в которой содержится наше обращение предоставить все необходимые разъяснения по официальной позиции Армении»,- сказал сообщил заместитель министра иностранных дел Украины Данило Лубкивский.