•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 18-24
Մարտի 18-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Աղվան Հովսեփյանի գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակումը կարող է ինչ-որ առումով «արդարության վերականգնում» համարվել:
Ներկայացնելով Աղվան Հովսեփյանին ՀՀ գլխավոր դատախազության ղեկավարությանը, Ռոբերտ Քոչարյանը պարզաբանել էր, որ Աղվան Հովսեփյանի հրաժարականը՝ 1999 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ խորհրդարանում ահաբեկչությունից հետո, «պայմանավորված էր բացառապես քաղաքական պատճառներով»:
Ռոբերտ Քոչարյանը նոր գլխավոր դատախազին բնութագրել էր որպես «պրոֆեսիոնալ, պինդ եւ սկզբունքային» գործիչ՝ նշելով, որ ճանաչել է նրան 1981 թվականից, քանի որ Աղվան Հովսեփյանը երկար տարիներ աշխատել է Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ապամոնտաժելով նախկին բուրգը»
Մարտի 19-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ երկրի ղեկավարությունը շարունակելու է իշխանության ապակենտրոնացման քաղաքականությունը:
«Ակնհայտ է, որ երկրի կառավարությունը չպետք է զբաղվի բնակչության կենցաղային խնդիրների լուծմամբ: Բնականաբար, կառավարությունը պետք է ապահովի ջրամատակարարման, ջերմամատակարարման եւ այլ ոլորտներում վարկային ծրագրերի իրականացումը: Սակայն, դրանց իրականացման գործառույթները պետք է փոխանցվեն տեղական իշխանության մարմիններին: Մենք ոչ մի նոր բան չենք հորինում՝ ողջ աշխարհը գնում է այդ ճանապարհով: Մենք պարզապես խորհրդային տարիներից ժառանգություն ենք ստացել իշխանության կենտրոնացված բուրգ, որն աստիճանաբար ապամոնտաժում ենք»,- նկատել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 19-ին Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 19-ին
«Բախման լուրջ ներուժ»
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 19-ին հայտարարել էր, որ աջակցում է Երեւանի կարգավիճակի մասին օրենքի ընդունման անհրաժեշտության գաղափարին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք մայրաքաղաքի քաղաքապետը պետք է ընտրվի ժողովրդի կողմից կամ նրան պետք է նշանակի նախագահը, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«Հայաստանի բնակչության մեկ երրորդը բնակվում է Երեւանում, եւ եթե իրավիճակ ստեղծվի, որտեղ քաղաքապետը կլինի պետության ղեկավարին ընդդիմադիր քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ, դա իր մեջ բախման լուրջ ներուժ կպարունակի»:
Նախագահը շեշտել էր, որ այս հարցը պետք է խորը քննարկման առարկա դառնա եւ «եթե Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնը դառնա ընտրովի, պետք է մտածել որոշակի զսպման մեխանիզմների մասին, որոնք կարող են կայունացնել իրավիճակը հնարավոր քաղաքական դիմակայությունների դեպքում»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 18-24
ՀԿԵ-ի հետ վեճը
Մարտի 19-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» (ՀԿԵ) ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլինն ասել էր, որ ՀՀ տրանսպորտի նախարարի հայտարարությունները ՀԿԵ հասցեին «կարող են վարկաբեկել երկու բարեկամ երկրների` Հայաստանի ու Ռուսաստանի մակարդակով իրականացվող մեծածավալ նախագծի հեղինակությունը»:
Շեւքեթ Շայդուլինը Շեւքեթ Շայդուլինը
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին ուղղված բաց նամակում Շեւքեթ Շայդուլինը դժգոհություն էր հայտնել նախարարի այն հայտարարությունների կապակցությամբ, թե 2008 թվականին ընկերության ներդրումային ծրագիրը կատարվել է նախատեսված ծավալի ընդամենը 28 տոկոսի չափով:
Գուրգեն Սարգսյանը Գուրգեն Սարգսյանը
«Ձեր կողմից ընտրված երկխոսության ձեւը կառուցողականություն եւ արդյունավետություն չի ենթադրում: ՀՀ երկաթուղային տրանսպորտի առջեւ դրված խնդիրներն այնքան բարդ են, որ պահանջում են մշտական ուշադրություն եւ զգուշավոր վերաբերմունք»,- հայտարարել էր Շայդուլինը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 18-24
«Երբեք մեր բանակն այսքան մարտունակ չի եղել»
Մարտի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր անցկացրել ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ:
Սերժ Սարգսյանը ԱԳՆ-ում 2014թ. մարտին Սերժ Սարգսյանը ԱԳՆ-ում 2014թ. մարտին
«Ամեն ինչը պետք է գնահատել արդյունքներով: Համարում եմ, որ այսօր մեր ունեցած միջազգային հարաբերություններով, մեր ներգրավվածությամբ, դաշնակիցների տեսակով եւ որակով, շատ ավելի անվտանգ ենք, քան էինք հինգ տարի առաջ: Երբեք մեր բանակն այսքան սպառազինված ու մարտունակ չի եղել: Երբեք, համենայնդեպս, ես չեմ հիշում, որ Ղարաբաղի հարցով այսպիսի միանշանակություն լինի: Մենք ունենք մի որակ, մի հատկանիշ՝ մենք չենք փորձում որեւէ մեկին խաբել կամ մոլորեցնել»,- ասում էր ՀՀ նախագահը:
Սարգսյանն ու Պուտինը քննարկել են Ղրիմի հանրաքվեն
Մարտի 19-ին կայացած հեռախոսազրույցում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինն արձանագրել էին, որ Ղրիմում կայացած հանրաքվեն հանդիսանում է «ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը»:
Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը
Մարտի 20-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն ասել էր, որ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն մեծ ջանքեր են ուղղել ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ առաջարկելով խնդրի կարգավորման բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք, սակայն, մերժվել են Ռուսաստանի կողմից: «Ցավում եմ, որ Հայաստանը հանդես է եկել նման հայտարարությամբ»,- նշել էր դեսպանը:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ը պահանջում է
Մարտի 21-ին Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը Հայաստանից  պահանջել էր վերանայել իր դիրքորոշումը Ղրիմի հարցում:
«Մենք հիասթափված ենք այն տեղեկություններից, որոնք վերաբերում են Հայաստանի դիրքորոշմանը: Երկու անգամ հրավիրել ենք Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանին: Նրան փոխանցվել է մեր մտահոգությունը: Համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել Հայաստանում մեր դեսպանությանը: Այսօր հայկական կողմին նոտա է փոխանցվել, որում մենք խնդրել ենք տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ պարզաբանումները Հայաստանի պաշտոնական տեսակետի վերաբերյալ»,- ասել էր Ուկրաինայի արտաքին գործերի փոխնախարար Դանիլո Լուբկիվսկին:

•    15 YEARS AGO: MARCH 18-24, 2004
On March 18, 2004 Armenian President Robert Kocharyan said that Aghvan Hovsepyan’s appointment as Prosecutor General could be considered “restoration of justice” in a way.
While introducing Aghvan Hovsepyan to the senior officials at the General Prosecutor’s Office, Kocharyan explained that Hovsepyan’s resignation after the terrorist act in Armenian Parliament in 1999 “was caused by exclusively political reasons.”
The President described the new Prosecutor General as a “professional, strong person and a man of principle”, noting that they had been familiar with each other since 1981 as Aghvan Hovsepyan had worked in Nagorno-Karabakh for many years.
Dismantling of the old pyramid
On the following day Robert Kocharyan stated that the Armenian leadership intended to maintain the policy of decentralization of power.
“It is obvious that the government must not solve the problems of everyday necessities. It is natural that the government should ensure the realization of credit programs in the sphere of water supply, heat supply, etc. However, the functions for their realization should be passed to the local self-governing bodies. We are not inventing anything new, the whole world follows this path. We have inherited a centralized power pyramid from the Soviet times, which we are dismantling step-by-step,” he noted.
Robert Kocharyan on March 19, 2004 Robert Kocharyan on March 19, 2004
“Serious potential for a conflict”
Additionally, Robert Kocharyan noted on March 19 that he believed it was necessary to adopt a law on the status of Yerevan.
Touching on whether the mayor of Yerevan should be elected by people or appointed by the president, Kocharyan noted that “one third of Armenia’s population lives in Yerevan, and if the Mayor is representative of the opposition political force, it will bear rather serious potential for a conflict”.
He pointed out that the issue should become a topic of comprehensive discussions and that “if Yerevan Mayor’s post becomes elective, we have to consider certain mechanisms of containment, which will allow us to stabilize the situation in case of possible political confrontations”.
•    10 YEARS AGO: MARCH 18-24, 2009
The conflict with SCR
On March 19, 2009 General Director of South Caucasus Railroad CJSC (SCR) Shevket Shaidullin said that the remarks by Armenian Minister of Transport concerning the SCR “might undermine the public image of a large-scale project, implemented by two friendly countries, Armenia and Russia”.
Shevket Shaidullin Shevket Shaidullin
In an open letter to Minister of Transport and Communication of Armenia Gurgen Sargsyan, Shaidullin expressed his discontent with Sargsyan’s remarks that the investment program of SCR was fulfilled only by 28% in 2008.
Gurgen Sargsyan Gurgen Sargsyan
“The form of the dialogue you have adopted does not provide for constructiveness and effectiveness. The problems the railroad transport of Armenia faces are so complex as to require constant attention and consideration,” he said.
•    5 YEARS AGO: MARCH 18-24, 2014
“Our army is as combat ready as ever”
On March 21, 2014 Armenian President Serzh Sargsyan held a meeting with the senior officials of the Foreign Ministry.
Serzh Sargsyan at Armenian MFA, March 2014 Serzh Sargsyan at Armenian MFA, March 2014
Photo: President’s Press Office
“We have to view any situation from the perspective of results. I assume we are much more secure now than five years before thanks to our international relations, integration, as well as the quantity and quality of our allies. Our army is as well-equipped and combat ready as ever. Within my recollection, there has never been such certainty in Karabakh issue. We have a certain quality: we are not trying to deceive or outsmart anyone,” he said.
Sargsyan and Putin discuss the Crimea referendum
On March 19, Russian and Armenian Presidents respectively Serzh Sargsyan and Vladimir Putin agreed during a phone conversation that the referendum in Crimea was “another example of realization of the right of peoples of self-determination through the free expression of will”.
Serzh Sargsyan and Vladimir Putin Serzh Sargsyan and Vladimir Putin
On the following day U.S. Ambassador to Armenia Jon Heffern pointed out that the U.S. and NATO took extensive efforts for peaceful settlement of Ukrainian crisis proposing numerous options of peaceful resolution of the conflict, which were rejected by Russia. “I regret that Armenia made such a statement,” said Heffern.
Ukrainian MFA makes demands
On March21, the Foreign Ministry of Ukraine demanded from Armenia to reconsider its decision on Crimea.
“We are disappointed with the statements concerning Armenia’s stance. We have invited the Armenian Ambassador to Ukraine for a discussion twice already and reported our concerns to him. The relevant instructions were given to our Embassy in Armenia. Today, we have sent a note to the Armenian side requesting to provide all the necessary explanations on Armenia’s official position,” said Deputy Foreign Minister Danilo Lubkivski.