50 գլոբալ հայերը` Նաիրա Հովակիմյան - Mediamax.am
Նաիրա Հովակիմյանը մաթեմատիկոս է: Ծնվել եւ մեծացել է Երեւանում: Գերազանց ավարտելով Երեւանի թիվ 139 դպրոցը, 1983թ. ընդունվել է ԵՊՀ մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետը: 1988-1992 թթ. սովորել է եւ պաշտպանել է դոկտորական աշխատանքը Մոսկվայի Կելդիշի անվան Կիրառական մաթեմատիկայի ինստիտուտում: 1994 թ. ստացել է կրթաթոշակ եւ մեկնել Գերմանիա, այնուհետեւ աշխատել է Ֆրանսիայում, եւ, վերջապես, հրավիրվել է ԱՄՆ, որտեղ եւ ապրում է մինչ օրս: Նաիրան աշխատում է կառավարման եւ նավիգացիոն համակարգերի բնագավառում: Նրա ստեղծած համակարգը լայն կիրառում է գտել ամբողջ աշխարհում:
Սովորել եմ Երեւանի թիվ 139 անգլիական թեքումով միջնակարգ դպրոցում: Փոքրուց լեզուների հանդեպ մեծ ձգտում եւ հետաքրքրություն ունեի եւ մինչեւ 5-6-րդ դասարան խորացված սովորում էի անգլերեն լեզուն: Հետո, 6-րդ դասարանից սկսեցինք անցնել երկրաչափություն, ֆիզիկա ու ես «վարակվեցի» այդ առարկաներով: 9-10-րդ դասարաններում արդեն հստակ պատկերացում ունեի, թե ինչով եմ ցանկանում զբաղվել կյանքում:
Ոսկե մեդալով ավարտելով դպրոցը, Նաիրան ընդունվում է ԵՊՀ-ի մեխանիկա-մաթեմատիկական ֆակուլտետը եւ ավարտելով այն գերազանցության դիպլոմով, որոշում է շարունակել իր ուսումը Մոսկվայում:
Այն ժամանակ, իհարկե, այսօրվա հնարավորությունները չկային` դռները դեպի արտասահման փակ էին, սակայն տարբերակ կար գնալ Մոսկվա ուսումը շարունակելու համար եւ որոշեցի օգտվել այդ հնարավորությունից: 4 տարի աշխատելով իմ դոկտորական թեզի վրա` օպտիմալ կառավարման ու դիֆերենցիալ խաղերի վերաբերյալ, ի վերջո, հաջողությամբ պաշտպանեցի այն Կելդիշի անվան Կիրառական մաթեմատիկայի ինստիտուտում:
1992թ. հունվարին վերադարձա Հայաստան: Հենց այդ ժամանակ էին մեր կյանքի ամենասեւ օրերը` պատերազմ, խնդիրներ հոսանքի հետ, շրջափակում: 1994թ. այնպես ստացվեց, որ Գերմանիայի դեսպանության միջոցով կրթաթոշակ ստացա եւ փոխանակման ծրագրով մեկնեցի Գերմանիա: Այնտեղ մնացի 1,5 տարի, այդ ընթացքում նաեւ մեկնեցի Ֆրանսիա` կրթաթոշակը տալիս էր նման հնարավորություն: Այնտեղ ներկայացրեցի իմ դոկտորական թեզի արդյունքները: Ֆրանսիայում կապ հաստատեցի մի պրոֆեսորի հետ, ով հրավիրեց ինձ աշխատանքի, սակայն կրթաթոշակ ստանալու գործընթացը պետք է տեւեր մոտ մեկ տարի եւ ժամանակավոր վերադարձա Երեւան:
1996թ. դեկտեմբերին իմ թեկնածուական աշխատանքի արդյունքները ներկայացվեցին Ճապոնիայի Կանագավա քաղաքում կայացած Դինամիկ խաղերի եւ կիրառությունների 7-րդ Միջազգային գիտաժողովում (Seventh International Symposium on Dynamic Games and Applications) եւ ես դարձա երիտասարդ հետազոտող լավագույն աշխատանքի դափնեկիրը: Պիտի մեկնեի Ճապոնիա` մրցանակը ստանալու, սակայն ֆինանսավորման խնդիր կար` մրցանակի չափը $ 1000, իսկ ընդհանուր ճանապարհածախսը` $ 1500: Օգնեց Երեւանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը, որը եւ տրամադրեց պակասող գումարը:
Ուղեւորությունը Ճապոնիա վճռորոշ դարձավ Նաիրայի համար:
Այնտեղ հանդիպեցի Իսրայելից մի պրոֆեսորի, ով հրավիրեց ինձ կարճատեւ այցելության Տեխնիոն: Այնտեղ մեկնեցի արդեն Ֆրանսիայից: Գտնվելով Իսրայելում, իմացա ամերիկյան Ջորջիայի տեխնոլոգիական համալսարանի (Georgia Institute of Technology) աշխատելու հնարավորության մասին եւ որոշեցի փորձել դիմել այնտեղ, չնայած, որ այն մի փոքր տարբերվում էր իմ նեղ մասնագիտացումից: Այդ ժամանակ, 1997թ. Հայաստանում, ուր ես ամեն դեպքում պետք է վերադառնայի Ֆրանսիայից հետո` դեռ չէի տեսնում «լույսը թունելի վերջում»: Ինձ հաջողվեց ընդունվել Georgia Tech եւ այդպես 1998թ. հայտնվեցի Միացյալ Նահանգներում:
Առաջին տարիներն ԱՄՆ-ում շատ ծանր էին: Չնայած այն հանգամանքին, որ մինչ այդ ես որեւէ փորձ այդ բնագավառում չունեի, միացա մի խմբին, որն աշխատում էր թռիչքների ինժեներական կառավարման վրա: Իմ առջեւ նոր մարտահրավեր էր` թռիչքի կառավարման առաջատար մեթոդների կայունության հետ կապված խնդիրների լուծում: Ստիպված եղա սովորել մի քանի նոր ոլորտների ֆունդամենտալ հիմունքները` այս գործընթացում իմ դերակատարումն ունենալու համար: Այդ ուսումը ցավոտ էր, բայց շատ օգտակար: Մի քանի տարիների ընթացքում ինձ հաջողվեց մշտական աշխատանք ստանալ ԱՄՆ-ում եւ ինձ առաջարկեցին աշխատել Վերջինիայի պոլիտեխնիկական համալսարանի (Virginia Tech) ֆակուլտետում:
NASA-ի Հետազոտական կենտրոնում:
Լուսանկարը` Ն. Հովակիմյանի արխիվից:
Այնտեղ ես իմ ուսանողների եւ ասպիրանտների հետ սկսեցի աշխատել նոր ուղղության վրա` ադապտիվ կառավարման համակարգեր (adaptive control systems), որն, օրինակ, թույլ է տալիս ավիացիոն անվտանգության ապահովման միջոցով իրականացնել օդանավերի հսկողությունը եւ կառավարումը չվերթի ծայրահեղ անկայուն եղանակների պարագայում: Այդ աշխատանքը շատ բարձր գնահատականի արժանացավ եւ նոր հնարավորություններ բացեց բազմաթիվ այլ ոլորտներում դրա արդյունքների ավելի լայն կիրառության համար, օրինակ` ծովային տեխնիկա, նավթահանություն, ցավազրկում եւ այլն:
2008թ. Ուրբանում եւ Շամպեյնում Իլինոյսի համալսարանը (University of Illinois at Urbana-Champaign, UIUC) հրավիրեց Նաիրային իր մոտ, որտեղ նա աշխատում է մինչ այսօր: Հետաքրքրվում եմ, թե ինչ դժվարություններ է ունեցել Նաիրան իր փայլուն մասնագիտական կարիերայի ընթացքում:
Մասնագիտական ասպարեզում ինձ համար գլխավոր դժվարությունը հանդիսացել է այն, որ ես չունեմ «ամերիկյան կրթություն»: ԱՄՆ-ի ակադեմիական աշխարհն այդ տեսանկյունից բավականին փակ է եւ ունի իր դաժան կանոնները, սակայն աշխատում եմ չկենտրոնանալ այդ հանգամանքի վրա, քանի որ ունեմ մշտական աշխատանք, որը բավարարում է նորմալ կյանք վարելու համար: Ունեմ տաղանդավոր ուսանողներ, որոնց ղեկավարելը գերագույն հաճույք է, ունեմ գործընկերներ, որոնցից կարող եմ անվերջ սովորել, ունեմ համախոհներ ԱՄՆ-ում եւ աշխարհում, ում հետ զարգացնում եմ բազմաթիվ նոր ուղղություններ, ունեմ շատ լավ ընկերներ:
Չինաստանում կայացած կոնֆերանսում:
«Երջանկությունը դա մի մեծ ադամանդ չէ, այլ փոքրիկ քարերի հարմոնիկ խճանկար»: XIX-րդ դարի Ֆրանսիացի հայտնի վիպասան Ժան-Բապտիստ Ալֆոնս Կարի հենց այս խոսքն է հանդիսանում Նաիրայի կարգախոսը: Նա խոստովանում է, որ հենց այս սկզբունքով է ապրում եւ առաջնորդվում` փորձելով լցնել իր կյանքը, որքան հնարավոր է շատ գեղեցիկ պահերով: Նաիրան պահպանում է կապը Հայաստանի հետ եւ հաճախակի գալիս է Երեւան:
Հայաստան հաճախ եմ ժամանում: Հանդիպում եմ այս ոլորտի մասնագետների հետ: Մի քանի անգամ դասախոսություններ եմ կարդացել երեւանյան բուհերում: Շատ ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ աշխատել Հայաստանի գիտնականների հետ: Մեր երկրում շատ մեծ փոփոխություններ եմ տեսնում ու հսկայական առաջընթաց, որը բազմաթիվ հնարավորություններ է բացում: Սիրով կդասավանդեի հայ ուսանողներին եւ կփորձեի օգտակար լինել իրենց մասնագիտական ուղին ընտրելու հարցում:
Նաիրան հանդիսանում է “L1 ադապտիվ կառավարման տեսություն` երաշխավորված կայունություն եւ արագ ադապտացում” (L1 Adaptive Control Theory: Guaranteed Robustness with Fast Adaptation) գրքի համահեղինակը եւ 250-ից ավել հրապարակումների հեղինակ է: Նաիրան նաեւ դասախոսություններ է կարդում ամբողջ աշխարհում: Հետաքրքրվում եմ, ունի նա արդյո՞ք ինչ-որ հաջողության բանաձեւ:
L1 խմբի անդամների հետ:
Երբ ինքնահաստատման ճանապարհն արդեն անցնում ես, սկսում ես ավելի մեծ պատասխանատվություն զգալ` ցանկանում ես ինչ-որ բանով օգտակար լինել հասարակությանը: Եթե 20-25 տարեկանում կարող ես ձգտում ունենալ եւ հաճույք ստանալ թեորեմ ապացուցելուց, ապա հետո մտածում ես, որ միայն թեորեմ ապացուցելով չի լինի, պետք է փորձել գտնել քո տեղը կյանքում: Եվ, վերջապես, որոշ տարիքից հետո արդեն գալիս ես նրան, որ պետք է մարդկանց ինչ-որ լավ ժառանգություն թողնել: Կյանքի ամեն մի փուլում տարբեր կերպ ես ընկալում եւ քո շուրջ գոյություն ունեցած աշխարհը, եւ քո գործունեությունը: Ես շատ եմ սիրում «առաքելություն» բառը: Ինձ թվում է շատ կարեւոր է կյանքի ամեն մի փուլում փորձել ճիշտ ընկալել եւ իրականացնել քո առաքելությունը: Երբ դա ստացվում է` հասնում ես հաջողության:
Statoil ընկերության աշխատակիցների համար անցկացված դասախոսությունից հետո:
Հիմա ես ավելի շատ ուրախանում եմ իմ ուսանողների հաջողություններով եւ կոնֆերանսների ու գիտաժողովների մեկնելիս, միշտ վերցնում եմ իմ ասպիրանտներին: Եթե կան գործի շարունակողները, ուրեմն կյանքը շարունակվում է:

50 глобальных армян: Наира Овакимян
Математик Наира Овакимян родилась и выросла в Ереване. С отличием окончив 139-ю ереванскую школу, в 1983 г. она поступила на механико-математический факультет ЕГУ. В 1988-1992 гг. Наира училась и защитила докторскую диссертацию в Институте прикладной математики им. Келдыша. В 1994 г. получила стипендию и отправилась в Германию, после чего работала во Франции и, наконец, была приглашена в США, где живет по сей день. Наира работает в сфере систем управления и навигации. Созданная ею и ее командой система получила широкое распространение во всем мире.
Я училась в 139-й ереванской школе с английским уклоном. С детства у меня была большая тяга и стремление учить языки, так что до 5-6-го класса я углубленно изучала английский язык. Потом, начиная с 6-го класса, мы стали проходить геометрию, физику, и я «заразилась» этими предметами. Оканчивая школу, я уже четко представляла, чем я хочу заниматься в своей жизни.
С золотой медалью окончив школу, Наира поступила на механико-математический факультет и, окончив его с красным дипломом, решила продолжить учебу в Москве.
В то время, конечно же, не было сегодняшних возможностей: двери в сторону зарубежья были закрыты, но был вариант поехать в Москву, и я решила воспользоваться этим шансом. После 4 лет работы над докторской диссертацией на тему оптимального контроля и дифференциальных игр, я успешно защитила ее в Институте прикладной математики им. Келдыша.
В январе 1992г. я вернулась в Армению. Тогда были самые тяжелые дни для Армении: война, перебои с электричеством, энергетическая блокада. В 1994 году так получилось, что через посольство Германии в Ереване я получила стипендию и по программе обмена отправилась в Германию. Там я проучилась полтора года, за это время я посетила также научную конференцию во Франции – стипендия давала мне эту возможность. Там я представила результаты моей докторской диссертации. Во Франции я установила также связь с одним профессором, который пригласил меня туда на работу, однако процесс получения визы должен был тянуться около года, и я вернулась в Ереван.
В декабре 1996 года результаты моей кандидатской работы были представлены на 7-м Международном симпозиуме по динамическим играм и аппликациям (Seventh International Symposium on Dynamic Games and Applications) в японском городе Канагава, где я стала молодым лауреатом премии. Я должна была отправиться для получения премии в Японию, однако передо мной стояла проблема финансирования: стоимость премии равнялась $‌1000, а стоимость путешествия - порядка $‌1500. Помог мне недавно открытый в Ереване офис ООН, предоставивший мне часть недостающих средств.
Путешествие в Японию оказалось для Наиры судьбоносным.
Там я познакомилась с одним израильским профессором, который пригласил меня посетить с кратким визитом Технион. Туда я отправилась уже из Франции. Будучи в Израиле, я узнала о возможности работы в американском Технологическом институте Джорджии (Georgia Institute of Technology) и решила попробовать подать туда, несмотря на то, что это немного отличалось от моей непосредственной специальности. Тогда, в 1997г. в Армении, куда мне в любом случае пришлось бы вернуться после Франции, пока не был виден «свет в конце тоннеля». Я подала в Georgia Tech и, таким образом, в 1998 году оказалась в Соединенных Штатах.
Первые месяцы в США были очень тяжелыми. Несмотря на то обстоятельство, что до этого у меня не было никакого опыта в этой сфере, я присоединилась к группе, работающей над инженерным управлением полетов. Передо мной стоял новый вызов в виде решения проблем со стабильностью передовых методов управления полетами. Для того чтобы я смогла внести свой вклад в эту работу, мне пришлось выучить фундаментальные основы в нескольких новых сферах. Процесс был болезненным, но очень полезным. В течение последующих нескольких лет я смогла получить постоянную работу в Штатах, и мне была предложена должность на факультете в Вирджинском политехническом институте (Virginia Tech).
В исследовательском центре NASA
Из личного архива Н. Овакимян
Здесь я со своей группой студентов и аспирантов начала работать над новым направлением для адаптивных систем управления (adaptive control systems), которое позволяет, к примеру, осуществлять контроль воздушных судов при крайне неустойчивых режимах полетов посредством обеспечения авиационной безопасности. Работа получила высокую оценку и открыла новые возможности для более широкого применения во многих других областях, таких как морская техника, добыча нефти, анестезия и т.д.
В 2008 году Наиру пригласил к себе на работу Иллинойский университет в Урбане и Шампейне (University of Illinois at Urbana-Champaign, UIUC), где она работает до сих пор. Интересуюсь, какие сложности были на пути Наиры за время ее блистательной карьеры.
В профессиональном плане для меня самой главной сложностью всегда было то, что у меня нет «американского образования». Академический мир США с этой точки зрения достаточно закрыт и имеет свои, порой достаточно жестокие законы, однако я пытаюсь не концентрироваться на этом. У меня есть постоянная работа, которая дает возможность вести нормальную жизнь. У меня есть талантливые ученики, руководить которыми просто удовольствие; коллеги, у которых я могу всегда чему-то научиться; приверженцы в США и мире, с которыми я развиваю многочисленные новые научные направления. У меня также есть прекрасные друзья.
«Счастье – это не один большой бриллиант, а гармоничная мозаика многих маленьких камней». Именно эти слова французского новеллиста XIX века Альфонса Жан Карра являются жизненным кредо Наиры. Она признается, что руководствуется в своей жизни именно этим принципом, пытаясь наполнить свои дни насколько возможно красивыми моментами.
На конференции в Китае.
Наира сохраняет связь с Арменией и часто приезжает в Ереван.
Я часто приезжаю в Армению. Встречаюсь со специалистами этой сферы. Несколько раз я читала лекции в ереванских вузах. Я очень рада, что у меня есть возможность работать с армянскими учеными. В Армении произошли существенные изменения и налицо огромный прогресс, открывающий множество новых возможностей. Я бы вновь с радостью прочитала лекции для армянских студентов и попыталась бы быть им полезной в вопросе выбора их жизненного пути.
Наира является соавтором книги «Теория адаптативного контроля L1: гарантированная стабильность и быстрая адаптация» (L1 Adaptive Control Theory: Guaranteed Robustness with Fast Adaptation) и автором более 250 статей. Она является также лауреатом множества престижных наград, заслуженным профессором многочисленных вузов, читает лекции по всему миру. Интересуюсь, есть ли у нее своя формула успеха.
С членами команды L1
Фотография из личного архива Н.Овакимян
Когда путь становления уже пройден, начинаешь чувствовать большую ответственность: хочешь быть чем-то полезным общественности. Если в 20-25 лет можешь чувствовать желание и получать удовольствие от того, что можешь доказывать теоремы, то потом начинаешь думать, что надо найти свое место в жизни. И, наконец, после определенного возраста приходишь к тому, что желаешь оставить людям какое-нибудь наследство. На каждом жизненном этапе по-разному воспринимаешь и мир вокруг себя, и свою деятельность. Я очень люблю слово «миссия». Мне кажется очень важным на каждом этапе своей жизни правильно воспринимать и осуществлять свою миссию. Когда это получается, ты достигаешь успеха.
После лекции для работников компании Statoil
Фотография из архива Н. Овакимян
Сейчас я больше радуюсь успехам своих студентов и учеников и, отправляясь на конференции и симпозиумы, всегда беру их с собой. Если есть люди, которые продолжают твой путь и твою работу, значит, жизнь продолжается.