«ԱԺ ընտրություններ` v1.0-v4.0»`1995 թվականի ընտրությունները - Mediamax.am
Կարծում ենք, որ այս հետադարձ հայացքը հետաքրքիր կլինի թե մեր ընթերցողների, թե գալիք ընտրությունների անմիջական մասնակիցների համար:
ՀՀ առաջին գումարման Ազգային Ժողովի ընտրությունները տեղի ունեցան 1995թ. հուլիսի 5-ին: Ընտրվեցին 190 պատգամավորներ` 150-ը մեծամասնական ընտրակարգով եւ 40-ը՝ համամասնական: Նույն օրը անց էր կացվում նաեւ ՀՀ Սահմանադրության համաժողովրդական հանրաքվեն, որով զգալիորեն ուժեղացվում էր նախագահի իշխանությունը:
Ընտրություններին մասնակցեցին մոտ 1000 թեկնածուներ եւ 13 կուսակցություններ:
Իշխող Հայոց Համազգային Շարժումը (ՀՀՇ) գլխավորեց «Հանրապետություն» միավորումը, որին անդամակցեցին նաեւ Ռամկավար-Ազատական (Լիբերալ-Դեմոկրատական), Սոցիալ-Դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցությունները, Մտավորական Հայաստանը, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը եւ Քրիստոնյա-Դեմոկրատական միությունը:
Համամասնական կարգով 5% սահմանագիծը հաղթահարեցին 5 ուժեր, որոնց տեղերը բաշխվեցին հետեւյալ կերպ. «Հանրապետություն» միավորում` 42.66 %, «Շամիրամ»` 16.88 % , Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցություն` 12.10 %, Ազգային-Ժողովրդավարական Միություն` 7,51 %, Ազգային Ինքնորոշում Միավորում` 5,57 %:
Ամենամեծ խմբակցությունը «Հանրապետությունն» էր` 117 պատգամավոր:
Ազգային Ժողովում ստեղծվեց նաեւ «Բարեփոխումներ» պատգամավորական խումբը (31 պատգամավոր): 21 պատգամավորներ չընդգրկվեցին որեւէ խմբակցության կամ պատգամավորական խմբի կազմում:
Հետագայում ձեւավորվեց «Երկրապահ» պատգամավորական խումբը (17 պատգամավոր):
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ ընտրվեց Բաբկեն Արարքցյանը:
Տեր-Պետրոսյան vs Դաշնակցություն
Ընտրություններից մոտ կես տարի ամիս առաջ ՀՀ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի 1994 թ. դեկտեմբերի 28-ի հրամանագրով արգելվեց Դաշնակցության գործունեությունը՝ «Դրո» եւ «31» գործերի պատճառաբանությամբ: Կուսակցությունը մեղադրվեց Երեւանի նախկին քաղաքապետ Համբարձում Գալստյանի սպանության (1994թ. դեկտեմբերի 17-ին) եւ իր կազմում «Դրո» ահաբեկչական խմբի առկայության համար: Կալանավորվեցին ՀՅԴ ներկայիս առաջնորդներ Վահան Հովհաննիսյանը եւ Արմեն Ռուստամյանը, որոնց դեմ մեղադրանքները հետագայում չհաստատվեցին:
Մայիսին Ազգային Ժողովին իր ուղերձում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մեղադրանք ներկայացրեց ՀՅԴ-ին ահաբեկչական փորձերի եւ Հայաստանում քաղաքական սպանությունների համար, ասելով, որ ՀՅԴ-ն «քաղաքական կուսակցություն չէ, այլ ավելի շուտ ահաբեկչական եւ ֆաշիստական կազմակերպություն»: Այդ նույն ուղերձում ՀՀ նախագահն ասել էր, որ թույլ չի տա, որպեսզի «Հայաստանը դառնա Լիբանանի պես երկիր» եւ «ահաբեկչությունը Հայաստանում կոչնչացվի»: ՀՅԴ-ն հերքեց մեղադրանքները` հայտարարելով, որ իրականում Տեր-Պետրոսյանն ուղղակի փորձում է վերացնել մրցակցին գալիք ընտրություններից առաջ:
Մի շարք պետություններ եւ միջազգային կազմակերպություններ բացասաբար արձագանքեցին ՀՅԴ գործունեության արգելափակմանը: Մասնավորապես, Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում անհանգստություն էր հայտնում Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ապագայի համար, եւ նշում էր, որ երկրի խոշորագույն ընդդիմադիր կուսակցության գործունեության դադարեցումը «կտրականապես հակասում է ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության հաստատված սկզբունքներին»: ԱՄՆ-ը կոչ արեց իշխանություններին եւ ՀՅԴ-ին երկխոսություն սկսել:
«Եթե նայեք դրսից, ապա դա շատ հակաժողովրդավարական է թվում` արգելել կուսակցությունը, փակել նրանց թերթերը, եւ այդ ամենն անում է մի մարդ, որն դեմոկրատի համբավ ունի: Բայց ուզում եք հավատացեք, ուզում եք՝ ոչ, այդ քայլով ես փրկում եմ Հայաստանի ժողովրդավարությունը ահաբեկչությունից: Դաշնակցությունը կուսակցություն չէ, այն ահաբեկչական կազմակերպություն է»,- այսպիսին էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի պատասխանը, որը հրապարակվեց ամերիկյան The Christian Science Monitor թերթում 1995թ. մայիսին:
Լեւոն Զուրաբյան vs Նիկոլ Փաշինյան
Պահեց կնոջ պատիվը
«Մոսկովսկիե Նովոստի»
05.07.1995
Խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին Հայաստանում ստեղծվեց կանանց հասարակական-քաղաքական կազմակերպություն` «Շամիրամ»: Հայաստանի կանայք ավանդաբար չեն զբաղվում քաղաքականությամբ եւ, ըստ էության, որոշվել է վերջ դնել դրան: Սակայն «Շամիրամի» կանայք սովորական չեն, այլ ընտրյալ: Կուսակցության առաջնորդներից են ՀՀ արտգործնախարար Վահան Փափազյանի կինը` Անահիտ Թորոսյանը, երգչուհի Նադեժդա Սարգսյանը, նախագահի մամուլի քարտուղար Լեւոն Զուրաբյանի կինը` Շողեր Մաթեւոսյանը: «Շամիրամի» չափազանց աշխույժ ընտրարշավը ղեկավարում է անձամբ ներքին գործերի նախարար Վանո Սիրադեղյանը: Երեւանում նույնիսկ բացվել է «Շամիրամ» ամառային սրճարան:
Սակայն «Շամիրամի» ընտրարշավի ժամանակ տեղի է ունեցել միջադեպ: «Լրագիր» թերթի լրագրող Նիկոլ Փաշինյանը բավականին հեգնական մի հարցազրույց էր արել Շողեր Մաթեւոսյանի հետ, որի նախաբանն ավարտվում էր հետեւյալ տողերով. «Նշանակված ժամանակին մենք առանձնացանք Շողեր Մաթեւոսյանի հետ սենյակներից մեկում: Հարցազրույցի համար»:
Հաջորդ օրը «Լրագրի» խմբագրությունում հայտնվեց անսպասելի հյուրը` ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Լեւոն Զուրաբյանը: Գլխավոր խմբագրի սենյակում խանդոտ ամուսինը մի քանի անգամ ապտակեց Նիկոլ Փաշինյանին: Ինչ արած, ընտրարշավի ժամանակ ինչ ասես, որ չի պատահում»:
Սենսացիա
1995 թվականի ընտրությունների գլխավոր սենսացիան, անշուշտ, հենց «Շամիրամի» խորհրդարան անցնելն էր: 1999-ին «Շամիրամը» կրկին մասնակցեց ԱԺ ընտրություններին, սակայն չկարողացավ քվեների անհրաժեշտ քանակ հավաքել:
«Շամիրամ» խմբակցության նախկին անդամ Նադեժդա Սարգսյան. Աշխատում էինք օր ու գիշեր
Երբ ինձ առաջարկեցին դառնալ կուսակցության անդամ, այդ առաջարկը մեծ ոգեւորությամբ չընդունեցի, քանի որ գիտեի, որ դա մեծ պատասխանատվություն է, որը խլելու է ինձանից շատ էներգիա եւ ուժ, եւ քիչ ժամանակ կունենամ իմ աշխատանքի` երգելու համար, եւ այդպես էլ եղավ:
Իհարկե, մենք տեղյակ էինք խնդիրների մասին, բայց չեինք պատկերացնում, որ դրանք այդքան շատ են: Ես պիտի զբաղվեի միայն մշակութային հարցերով, սակայն պարտավորություն ստանձնեցի նաեւ մի քանի այլ ոլորտներ համար` առողջապահության, կրթության, զինծառայողների խնդիրների: Հաճախակի մեկնում էինք համերգներով զորամասեր, որպեսզի եւ ուրախություն պարգեւենք զինվորներին, եւ ծանոթանանք նրանց խնդիրներին:
Իհարկե, բոլորիս համար անակնկալ էր, որ մենք մտանք խորհրդարան 2-րդ տեղով: Բայց, մյուս կողմից, դա մեր աշխատանքի արդյունքն էր: Մենք աշխատում էինք օր ու գիշեր: Շատերը մեզ «ֆեմինիստուհիներ» էին անվանում, սակայն մենք միշտ քարոզում էինք ուժեղ տղամարդու կերպարը:
Նադեժդա Սարգսյան
Թերթերն իմ մասին ինչ ասես գրում էին, անգամ «անբարոյական» էին անվանում: Թերթերից մեկն երկու անգամ «նվիրեց» ինձ «Նաիրի» կինոթատրոնը: Առաջին անգամ գրել էին, որ Վանո Սիրադեղյանն այն ինձ նվիրել է մարտի 8-ի կապակցությամբ, մի քանի ամիս անց՝ հոկտեմբերին, նույն թերթը գրեց, որ նա «նվիրել է» ինձ «Նաիրին» արդեն ծննդյան օ կապակցությամբ:
Մեզ շատերն էին աջակցում, այդ թվում, օրինակ, Վազգեն Սարգսյանը: Սակայն, այո, ամենից շատ մեր կողքին է եղել Վանո Սիրադեղյանը: Իր օգնությամբ մենք կարողացանք շատ խնդիրներ լուծել:
Հայաստանյան մամուլն` ընտրությունների մասին
«Էպոխա» շաբաթաթերթը 1995թ. հուլիսի 14-ի իր համարում այսպես էր մեկնաբանում ընտրությունների արդյունքները.
«Միայն հուլիսի 10-ին ընդդիմության առաջնորդները սկսեցին վրդովվել ԿԸՀ-ի կողմից հայտարարված թվերի կապակցությամբ եւ մեղադրել իշխանություններին «աննախադեպ կեղծարարության, բիրտ ուժի օգտագործման եւ անօրինական գործողությունների համար»…]
[…Ինչպես հայտնի է, ընդդիմադիր շրջանակներում լրջորեն քննարկվում է նոր խորհրդարանի բոյկոտի հարցը, քանի որ նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ ընդդիմադիր կուսակցությունները միայն 20 տեղ կզբաղեցնեն Ազգային Ժողովում: Համաձայնության հասնելու դեպքում ենթադրվում է, որ նրանք բոլորը ցուցադրաբար կհանձնեն մանդատները: Սակայն նման դեմարշը քիչ հավանական է ԱԺՄ առաջնորդ, նախկին վարչապետ եւ պաշտպանության նախարար Վազգեն Մանուկյանի դիրքորոշման պատճառով: Արդեն այսօր կարող ենք փաստել, որ ԱԺ ընտրությունների եւ Սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքները դժվար թե նպաստեն երկրում հասարակական համաձայնության ձեւավորմանը եւ ոչ մի դեպքում չեն ապահովի Հայաստանի քաղաքական ինստիտուտների բնականոն զարգացումը»:
Արտասահմանյան մամուլն` ընտրությունների մասին
1995թ. հուլիսի 8-ի համարում «Կոմերսանտ» թերթը ««Հանրապետությունը «Սեմիրամիդայի» շրջապատում» հոդվածում գրել էր.
«Հայաստանում ընտրությունների նախնական արդյունքները հերքել են նախօրեին արված կանխատեսումները. «Հայոց համազգային շարժում» (ՀՀՇ) կուսակցության կողմից ղեկավարվող «Հանրապետություն» բլոկը, որին 30%-ից պակաս ձայն էին կանխատեսում, շատ է գերազանցել այդ ցուցանիշը: Իսկ ընտրությունների «արծաթե մեդալակիրը» ապշեցրել է ինչպես Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին, այնպես էլ միջազգային դիտորդներին. դա կանանց «Շամիրամ» կուսակցությունն է («Սեմիրամիդա»): Ցուցակում երրորդը դարձավ Կոմկուսը: Իսկ ընդդիմությունը, որը տապալեց նախընտրական արշավը, եզրափակում է ցուցակը»:
Արեւմտյան մի շարք թերթեր քննադատական գնահատականներ տվեցին ընտրություններին: Մասնավորապես, The Wall Street Journal Europe-ը ընտրություններին նվիրված իր հոդվածն անվանել էր «Հայաստանում ժողովրդավարությունը ցուրտ եղանակին չի ընդունվում» (Democracy Gets Left Out in the Cold in Armenia), Los Angeles Times-ը` «ՀՀ ղեկավարները հաղթում են վիճելի ընտրություններում» (Armenia's Rulers Winning Disputed Vote), իսկ բրիտանական Daily Telegraph-ը` «Ընտրությունները ճանապարհ հարթեցին դեպի հայկական բռնապետություն» (Elections Pave the Way for Armenian Dictatorship):
«Առավոտ» թերթի օնլայն տարբերակի խմբագիր Աննա Իսրայելյան. «1995թ ընտրությունները ցնցում էին թվում»
Դաշնակցության մասին.
1995թ. խորհրդարանական ընտրությունների ոչ արդար լինելն ի սկզբանե կանխորոշված էր, քանի որ խոչընդոտվեց Հայաստանի ամենազանգվածային քաղաքական ուժերից մեկի` Դաշնակցության մասնակցությունը:
Թատերական հրապարակում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին.
1995թ. հունիսի 21-ին Թատերական հրապարակում տեղի ունեցած երկրապահների հանրահավաքը առաջին դեպքերից էր, երբ շոշափելիորեն զգացվեց ուժային լուծումների եւ ուժային գործոնի ներկայությունը մեր քաղաքական դաշտում, որը գնալով ավելի ու ավելի ամրապնդվեց: Երկրապահները` պատերազմի մարդիկ, դարձան քաղաքական գործոն, որը փոփոխական հաջողությամբ փորձում էին օգտագործել թե ընդդիմադիր ուժերը, թե իշխանությունները:
«Շամիրամի» ֆենոմենի մասին.
«Շամիրամ» կուսակցությունը ինչ-որ չափով առաջամարտիկ էր: Հետագայում մենք նորից, այսպես ասած, «պրոյեկտ-կուսակցությունների սինդրոմ»-ի ականատեսը կլինենք, երբ ընտրարշավի շեմին հանկարծ ստեղծվում էին կուսակցություններ, օգտագործվում էին վարչական ռեսուրսներ եւ մտնում խորհրդարան:
Աննա Իսրայելյան
Իհարկե, ակնհայտ էր, որ այդ կուսակցությունը ներքին գործերի նախարարի (Վանո Սիրադեղյանի) նախագիծն էր, որը կյանքի կոչվեց զգալիորեն օգտագործելով հենց վարչական ռեսուրսն ու ուժային լծակները: Չնայած այդ հանգամանքին՝ կցանկանայի նաեւ դրական բան ասել «Շամիրամի» մասին: Իրենց ներկայությունը խորհրդարանում երբեմն զսպող դերակատարություն ուներ: Օրինակ` 1996թ. սեպտեմբերի 26-ի իրադարձությունների ժամանակ, երբ իշխանամետ պատգամավորները բռունցքներով հարձակվեցին ընդդիմադիր գործիչների վրա, հենց «Շամիրամի» պատգամավորուհիներն էին, որ փորձում էին բաժանել կռվող պատգամավորներին: Շատ ու շատ օրինակներ կան, երբ նրանք փորձել են հանդարտեցնել տղամարդկանց բորբոքված կրքերը:
Արա Սահակյանի մասին.
Ինչպես հայտնի է, ԱԻՄ-ը եւ ԱԺՄ-ն խորհրդարանում ունեին երեքական պատգամավոր: Ճիշտ նույնքան պատգամավոր ուներ Սամվել Գեւորգյանի ընտանիքը՝ նրա երեք եղբայրներն էլ պատգամավոր էին: Մինչեւ հիմա ականջներիս մեջ է, թե ինչպես Ազգային Ժողովի ամբիոնից փոխնախագահ Արա Սահակյանը հեգնանքով նետեց (չեմ հիշում՝ ԱԻՄ-ի թե ԱԺՄ-ի հասցեին). «Գեւորգյան ընտանիքի չափ պատգամավոր ունեցող կուսակցություն»:
1995 թվականը վատ ընտրությունների շղթայի առաջին օղակն էր
Ընդհանրապես, 1991-ի ընտրություններից հետո որեւէ ընտրություն դրական գնահատականի չարժանացավ, գնալով կիրառվում էին ավելի բարոյալքյալ եւ ընտրողներին ավելի այլասեռող մեթոդներ: Գուցե այդ ֆոնի վրա 1995 թ-ի ընտրությունների վերաբերյալ իմ հիշողությունները մի քիչ խամրել են: Բայց, այնուամենայնիվ, սա 1991 թ-ից հետո այդ ամբողջական շղթայի առաջին նշանն էր: Այն, ինչ կատարվեց 1995-ին, ցնցում էր թվում: Կրկնվեմ` հաջորդ ընտրությունները շատ ավելի վատն էին, բայց, քանի որ սա այդ «վատ» ընտրությունների շղթայում առաջին օղակն էր, այդ պատճառով շատ մարդիկ, ովքեր ժամանակին գնացել էին Շարժման հետեւից, ուղղակի շոկ ապրեցին:
Դիտորդներն ու նրանց գնահատականները
Ընտրություններին հետեւեցին շուրջ 185 դիտորդներ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովից, Եվրոպայի Խորհրդից, Եվրոպական Խորհրդարանից, ԱՊՀ-ից, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ-ի ու ԵՄ-ի համատեղ առաքելությունը:
Ըստ ԵԱՀԿ զեկույցի, խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում մի քանի հուսադրող նշաններ են ցույց տվել: «Սակայն առկա էին մի շարք բացասական պահեր: Մեկ քաղաքական կուսակցություն հեռացվեց պայքարից մինչեւ ընտրությունները, ընտրական հանձնաժողովների կազմը փոփոխական էր եւ անհավասարակշիռ: Ընտրությունների մասին օրենքը կիրառվում էր ընտրողաբար եւ անհետեւողականորեն: Գաղտնի քվեարկության կանոնը միշտ չէ, որ գործում էր: Այնուամենայնիվ, բուն քվեարկության գործընթացը սահուն անցավ»,- նշում էր ԵԱՀԿ-ն:
Հիմնական դիտողությունները վերաբերում էին ԿԸՀ գործունեությանը, նշվում էր, որ «ԿԸՀ-ն քաղաքական, բայց ոչ անկախ մարմին է»: «Ընտրական գործընթացների կատարելագործման համար խորհուրդ է տրվում ձայների հաշվառման գործընթացը դարձնել ավելի թափանցիկ: Ընտրությունների մասին ապագա օրենքները պետք է արգելեն ոստիկանության կամ զինվորականների ներկայությունը ընտրատեղամասերում»,- ասված էր ԵԱՀԿ զեկույցում: Ուշագրավ է, որ դիտորդներից շատերի կարծիքով, ԵԱՀԿ գնահատականները «շատ մեղմ էին»:
Միեւնույն ժամանակ, ըստ IFES-ի (International Foundation for Electoral Systems), տեղական եւ միջազգային դիտորդներն արձանագրել էին հետեւյալ խնդիրները. ԶԼՄ-ների գործունեության ժամանակավոր դադարեցում, լրագրողների ահաբեկում, անհամապատասխանություններ ընտրողների ցուցակներում, դատական գործերի արդար եւ ժամանակին քննության բացակայություն, քվեարկության ընթացակարգի խախտումներ զորամասերում եւ հիվանդանոցներում, անսովոր մեծ թվով անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկներ:
Հետագայում ձեւավորվեց 1995թ. խորհրդարանական ընտրությունների ամփոփված գնահատական` ընտրությունները «ազատ էին, բայց ոչ արդար» (free but not fair):
Առաջին գումարման Ազգային Ժողովի աշխատանքները սկսվեցին 1995թ. հուլիսի 27-ին եւ ավարտվեցին 1999թ. հունիսի 9-ին: 1998թ. փետրվարի սկզբին Հայաստանում իշխանական ճգնաժամ սկսվեց: ՀՀ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 1998թ. փետրվարի 3-ին հրաժարական տվեց, որին հետեւեց Ազգային Ժողովի ղեկավարության հրաժարականը եւ պատգամավորների զանգվածային «արտագաղթը» «Հանրապետություն» խմբակցությունից: ԱԺ նախագահ ընտրվեց Խոսրով Հարությունյանը:

«Выборы в Национальное Собрание: v1.0-v4.0»: выборы 1995 года - Mediamax.am
Думаем, подобная ретроспектива будет полезной как для наших читателей, так и для непосредственных участников предстоящих выборов.
Накануне предстоящих 6 мая выборов Национального Собрания Армении пятого созыва, Медиамакс запускает спецпроект «Выборы в Национальное Собрание: v1.0-v4.0». Целью проекта является представить наиболее интересные факты и события выборов 1995, 1999, 2003 и 2007 гг.
Выборы в Национальное Собрание первого созыва Армении состоялись 5 июля 1995 года. Избиралось 190 депутатов (150 по мажоритарной и 40 - по пропорциональной избирательной системе). В тот же день проводился референдум по принятию новой Конституции Армении, которая значительно укрепляла президентскую власть.
В выборах приняли участие около тысячи кандидатов и 13 партий. 6 партий выступили в составе объединения «Республика», которое возглавила правящая партия - Армянское общенациональное движение (АОД). В состав блока вошли также Партия Рамкавар-Азатакан Армении, Социал-демократическая партия Гнчакян, Христианско-Демократический Союз Армении, Интеллектуальная Армения и Республиканская партия Армении.
Установленный законом пятипроцентный барьер преодолели 5 партий: объединение «Республика» - 50% (20 депутатов), «Шамирам» - 20% (8 депутатов), Компартия Армении  – 15% (6 депутатов), Национально-Демократический Союз - 7,5% (3 депутата), «Объединение Национальное Самоопределение» - 7,5 % (3 депутата).
Крупнейшей фракцией стала «Республика» - 117 депутатов. В Национальном Собрании была также образована депутатская группа «Реформы» (31 депутат). 21 депутат не вошел в состав какой-либо фракции или депутатской группы.
Впоследствии была сформирована депутатская группа «Еркрапа» (17 депутатов).
Председателем Национального Собрания первого созыва был избран Бабкен Араркцян.
Тер-Петросян vs Дашнакцутюн
За полгода до выборов указом президента Армении Левона Тер-Петросяна была запрещена деятельность партии Дашнакцутюн. Она была обвинена в убийстве бывшего мэра Еревана, одного из лидеров АОД Амбарцума Галстяна и наличии в ее составе террористической организации «Дро». В тюрьму были отправлены Ваган Оганесян и Армен Рустамян, обвинения против которых впоследствии не подтвердились. В послании к парламенту 18 мая 1995 года Левон Тер-Петросян обвинил АРФД в актах терроризма и политических убийствах, заявив, что Дашнакцутюн - «не политическая партия, а скорее террористическая и фашистская организация». АРФД отвергла обвинения, заявив, что Тер-Петросян на самом деле просто устранил популярного конкурента перед выборами.
На запрет деятельности АРФД негативно отреагировал ряд международных организаций и государств. В частности, посольство США в Ереване выступило с заявлением, в котором выражалась обеспокоенность в связи с будущим демократических реформ в Армении и отмечалось, что приостановление деятельности крупнейшей оппозиционной партии страны «идет вразрез с установленными принципами демократии и свободы слова». США призвали власти и Дашнакцутюн к диалогу.
«Наш шаг, если смотреть извне, кажется очень антидемократичным: запретить партию, закрыть их газеты, и все это сделано человеком, имеющим имидж демократа. Но хотите верьте, хотите - нет, этим шагом я спасаю демократию в Армении от терроризма, который считаю наибольшей опасностью для всех молодых демократий. Дашнакцутюн - не партия, это террористическая организация»,- таким был ответ Левона Тер-Петросяна в интервью американской The Christian Science Monitor в мае 1995 года.
Левон Зурабян vs Никол Пашинян
Отстоял честь супруги
Московские новости
05.07.1995
Накануне парламентских выборов в Армении была создана женская общественно-политическая организация «Шамирам». Армянские женщины политикой традиционно не занимаются, и, видимо, было решено положить этому конец. Однако женщины в «Шамирам» не простые, а избранные. Среди лидеров организации – жена министра иностранных дел Армении Ваана Папазяна - Анаит Торосян, певица Надежда Саркисян, жена пресс-секретаря президента Армении Левона Зурабяна - Шогер Матевосян. Чрезвычайно бойкой предвыборной кампанией «Шамирам» руководит лично министр внутренних дел Вано Сирадегян. В Ереване даже открылось летнее кафе под названием «Шамирам».
Но в процессе подготовки «Шамирам» к выборам произошел инцидент. Журналист газеты «Лрагир» Никол Пашинян опубликовал довольно ироничное интервью с Шогер Матевосян, вступление к которому заканчивалось следующими строками: «В назначенное время мы уединились с Шогер Матевосян в одной из комнат. Для интервью».
На следующий день в редакции «Лрагир» появился незваный гость - пресс-секретарь президента Армении Левон Зурабян. В кабинете главного редактора ревнивец несколько раз ударил по лицу Никола Пашиняна. Что ж, и такое бывает в предвыборной борьбе».
Сенсация
Главной сенсацией выборов 1995 года стало избрание в парламент партии «Шамирам» - первой в истории Армении женской партии, сформированной Вано Сирадегяном, занимавшим в тот период пост министра внутренних дел.
Партия была создана за несколько месяцев до выборов. В 1999 году «Шамирам» вновь приняла участие в выборах в Национальное Собрание, но не смогла набрать необходимого количества голосов.
Бывший член фракции «Шамирам», певица Надежда Саргсян: «Мы работали день и ночь»
Когда мне было предложено стать членом партии, я не восприняла это с большим энтузиазмом, поскольку понимала, что это большая ответственность, которая будет отнимать много сил и энергии, и у меня не останется времени на творчество.
Конечно, мы знали о проблемах, но не представляли, что их так много. Первоначально я должна была заниматься лишь вопросами культуры, однако мне пришлось взять на себя также и вопросы здравоохранения, образования, условий службы военнослужащих. Очень часто мы отправлялись в различные воинские части с концертами, чтобы доставить немного радости солдатам и ознакомиться с их проблемами.
Конечно, для нас стало неожиданностью, что мы заняли на выборах второе место, но, с другой стороны, это было естественным результатом нашей работы - мы работали день и ночь. Многие называли нас «феминистками», но мы всегда выступали за наличие сильных мужчин и поднятие их духа. Нами было сделано действительно очень много - я никогда не афишировала это и сейчас не хочу этого делать.
Про меня в газетах писали все что угодно, называли меня «безнравственной». Одна из газет дважды «подарила» мне кинотеатр «Наири». В первый раз она написала о том, что Вано Сирадегян подарил мне «Наири» на 8 марта, а спустя несколько месяцев СМИ написали, что Сирадегян подарил мне этот кинотеатр на день рождения.
«Шамирам» поддерживали многие, в том числе - Вазген Саргсян, но, да, больше всего нам помогал именно Вано Сирадегян. С его помощью мы смогли решить большое количество проблем.
Армянская пресса о выборах
Еженедельное обозрение «Эпоха» в номере от 14 июля 1995 года так комментировало итоги выборов:
«Лишь к 10 июля непонятное оцепенение лидеров оппозиции сменилось бурным негодованием по поводу оглашенных ЦИК цифр и обвинениями в адрес властей в беспрецедентных фальсификациях, применении грубой силы…]
[…Как стало известно, в оппозиционных кругах всерьез обсуждается необходимость бойкота нового парламента, поскольку предварительные подсчеты показывают, что оппозиционные партии займут в Национальном собрании лишь 20 мест. В случае достижения согласия предполагается, что все они демонстративно сдадут свои депутатские мандаты в знак протеста против фальсификаций. Однако вероятность такого демарша представляется маловероятной из-за позиции лидера национал-демократов, бывшего премьер-министра и министра обороны Вазгена Манукяна. Вместе с тем, бесперспективность работы в подобном парламенте, полностью контролируемом властями, очевидна. Уже сегодня можно констатировать, что итоги выборов и референдума по проекту Конституции едва ли будут способствовать достижению общественного согласия в стране и уже ни в коем случае не станут залогом нормального развития политических институтов Армении».
Зарубежная пресса о выборах
Газета «Коммерсантъ» 8 июля 1995 года в статье ««Республика» в окружении «Семирамиды»» писала:
«Предварительные итоги выборов в Армении опровергли сделанные накануне прогнозы: блок «Республика», возглавляемый правящей партией АОД, которому сулили менее 30% голосов, намного превысил этот уровень. А вот «серебряный медалист» выборов поверг в изумление как Центризбирком, так и международных наблюдателей – им стала женская партия «Шамирам» («Семирамида»). Третьей в списке стала Компартия Армении. Оппозиция же, бесславно провалившая предвыборную кампанию, замыкает список».
Ряд западных изданий дали критическую оценку прошедшим выборам. В частности, The Wall Street Journal Europe так озаглавила статью, посвященную армянским выборам - «Демократия не принимается в холодную погоду в Армении» (Democracy Gets Left Out in the Cold in Armenia), Los Angeles Times - «Правители Армении выигрывают спорные выборы» (Armenia's Rulers Winning Disputed Vote), а британская Daily Telegraph - «Выборы проложили путь к армянской диктатуре» (Elections Pave the Way for Armenian Dictatorship).
Редактор онлайн версии газеты “Аравот” Анна Исраелян: “Выборы 1995 года казались потрясением”
О Дашнакцутюн
Несправедливость парламентских выборов 1995 года была предрешена, так как власти воспрепятствовали участию в них одной из самых массовых политических сил - Дашнакцутюн.
О событиях на Театральной площади
Яркое воспоминание связано у меня с митингом представителей Союза добровольцев “Еркрапа” 21 июня 1995 года на площади Свободы. Он был примечателен тем, что, пожалуй, впервые, присутствие силового фактора в армянской политике стало настолько заметным. В дальнейшем оно лишь укреплялось. “Еркрапа” стали политическим фактором, который пытались с переменным успехом использовать власти и оппозиция.
О феномене «Шамирам»
Партия «Шамирам» в каком-то смысле стала первопроходцем. В дальнейшем мы не раз становились свидетелями «синдрома» партий-проектов, внезапно возникающих на старте предвыборной кампании, использующих административный ресурс.
Конечно, было очевидно, что это проект Вано Сирадегяна, претворенный в жизнь со значительным использованием административного ресурса и силовых рычагов. Однако, хотела бы отметить положительный момент, связанный с «Шамирам»: их присутствие в парламенте зачастую было сдерживающим фактором. Например, 26 сентября 1996 года, когда депутаты от правящей партии набросились с кулаками на оппозиционных коллег, именно «шамирамовские» женщины встали между ними. Есть немало иных примеров того, как они пытались успокоить кипящие мужские страсти.
О вице-спикере Ара Саакяне
У НДС и ОНС в парламент прошли по 3 депутата. Столько же парламентариев было у семьи Самвела Геворгяна – три его брата были депутатами. У меня до сих пор перед глазами сцена, как вице-спикер Ара Саакян бросил с трибуны Национального Собрания (не помню, в адрес НДС или ОДС): «Партия, имеющая столько же депутатов, сколько семья Геворгян».
Выборы 1995 стали первым звеном в цепи
В целом, после выборов 1991 года ни одни выборы в Армении не удостаивались положительной оценки, со временем применялись все более изощренные и аморальные методы. Может быть, на этом фоне мои воспоминания о выборах 1995 года немного сгладились. То, что произошло в 1995 году, казалось тогда потрясением. Все последующие выборы были намного хуже, но выборы 1995 года стали первым звеном в цепи «плохих» выборов.
За выборами следили порядка 185 иностранных наблюдателей из Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Совета Европы, Европейского Парламента, СНГ, а также совместная миссия ОБСЕ и ЕС.
Согласно отчету ОБСЕ, парламентские выборы в Армении показали некоторые обнадеживающие признаки в плане демократического развития. «Тем не менее, существует целый ряд негативных моментов. Одна политическая партия была исключена до выборов, состав избирательных комиссий был несбалансированным. Закон о выборах применялся избирательно и непоследовательно. Положение о тайне голосования не всегда четко соблюдалось. Более того, ни одно из судебных дел против ЦИК не было рассмотрено до выборов. Тем не менее, сам процесс голосования прошел гладко», - говорилось в заключении.
Множество замечаний касалось именно деятельности ЦИК, отмечалось, что «ЦИК политический, но не независимый орган. «Для улучшения избирательных процессов рекомендуется, чтобы процесс подсчета голосов был более прозрачным. Будущие законы о выборах должны запрещать присутствие полиции или военных на избирательных участках», - отмечалось в докладе ОБСЕ. Примечательно, что многие другие наблюдатели назвали доклад ОБСЕ «слишком мягким».
В то же время, согласно отчету Международного фонда избирательных систем (International Foundation for Electoral Systems (IFES)), местные и международные наблюдатели зафиксировали следующие проблемы: временные прекращения деятельности СМИ, запугивание журналистов, несоответствия в регистрации участников голосования, запрет деятельности Дашнакцутюн, отсутствие своевременного и справедливого рассмотрения судебных дел, нарушения процедуры голосования в воинских частях и больницах, необычно высокое число бюллетеней, признанных недействительными из-за плохого дизайна или низкого уровня работников участка и самих голосующих.
Впоследствии возникла обобщенная формула оценки международных наблюдателей:   выборы были «свободными, но несправедливыми» (free but not fair).
Национальное Собрание Армении первого созыва начало свою работу 27 июля 1995 года и завершило 9 июня 1999 года. В начале февраля 1998 года в Армении образовался кризис власти. 3 февраля 1998 года президент Левон Тер-Петросян подал в отставку, после чего последовала отставка руководства Национального Собрания и массовый отток депутатов из фракции «Республика».