Ֆրանսիացի հայտնի փիլիսոփա Բերնար-Անրի Լեւին աջակցում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացնող օրինագծին - Mediamax.am
14066 դիտում
Ֆրանսիացի հայտնի փիլիսոփա Բերնար-Անրի Լեւին աջակցում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացնող օրինագծին
Ֆրանսիացի հայտնի փիլիսոփա, գրող եւ հասարակական գործիչ Բերնար-Անրի Լեւին
Լուսանկարը` http://multimedia.pol.dk
Լուսանկարը` http://laregledujeu.org
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիացի հայտնի փիլիսոփա, գրող եւ հասարակական գործիչ Բերնար-Անրի Լեւին աջակցում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին, որը Ֆրանսիայի Սենատը պատրաստվում է քննարկել հունվարի վերջին:
2011-ի դեկտեմբերին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը ընդունել է օրինագիծ, որն ուժի մեջ կմտնի խորհրդարանի վերին պալատի կողմից հաստատվելուց հետո:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Բերնար-Անրի Լեւին ելույթ է ունեցել “Մի քանի պատմաբանների պատասխանը հայերի ցեղասպանության հարցին” (On the Armenian Genocide: The Response of a Handful of Historians) հոդվածով, որը հրապարակվել է հեղինակավոր ամերիկյան Huffingtonpost.com ցանցային հրատարակչության կողմից:
Բերնար-Անրի Լեւին ընդգծել է, որ օրինագիծն ամենեւին չի հավակնում «պատմաբանների փոխարեն պատմություն գրելուն»:
«Դա ունի պարզ բացատրություն` այս պատմությունը պատմել եւ գրել են արդեն շատ վաղուց: Մենք միշտ իմացել ենք, որ սկսած 1915-ից հայերը դարձել են նպատակաուղղված բնաջնջման զոհ: Այս մասին գրված են բազմաթիվ գրքեր, որոնք հիմնված են մասնավորապես հենց թուրք հանցագործների ցուցմունքների վրա», - ընդգծել է ֆրանսիացի փիլիսոփան:
«Ոչ մի լուրջ պատմաբան կասկածի տակ չի դնում այս իրականությունը կամ ժխտում այն»,- հայտարարել է Բերնար-Անրի Լեւին:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Բերնար-Անրի Լեւին հանդիսանում է ժամանակակից Ֆրանսիայի առավել ազդեցիկ մտավորականներից եւ քաղաքական գործիչներից մեկը: 2011-ի մարտին Բենգազիում նա մասնակցեց լիբիական ապստամբների հետ բանակցություններին եւ հրապարակավ պաշտպանեց Լիբիայի Ազգային անցումային խորհրդի միջազգային ճանաչումը: Նիկոլա Սարկոզիի հետ միասին Բերնար-Անրի Լեւին հանդես էր գալիս Լիբիայում միջազգային հանրության կողմից ռազմական միջամտության օգտին:
Հարավային Օսիայում 2008-ի պատերազմի ժամանակ Բերնար-Անրի Լեւին ռեպորտաժներ էր վարում Վրաստանից, հարցազրույցներ անցկացնում Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ:

Известный французский философ Бернар-Анри Леви поддержал законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян - Mediamax.am
14068 просмотров
Известный французский философ Бернар-Анри Леви поддержал законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян
Известный французский философ, писатель и общественный деятель Бернар-Анри Леви
Фото: http://multimedia.pol.dk
Фото: http://laregledujeu.org
Ереван/Медиамакс/. Известный французский философ, писатель и общественный деятель Бернар-Анри Леви поддержал законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, который Сенат Франции обсудит в конце января.
В декабре 2011 года Национальное Собрание Франции приняло законопроект, который может вступить в силу после утверждения верхней палатой парламента.
Как сообщает Медиамакс, Бернар-Анри Леви выступил со статьей «К вопросу Геноцида армян - ответ горстке историков» (On the Armenian Genocide: The Response of a Handful of Historians), опубликованной в авторитетном американском сетевом издании Huffingtonpost.com.
Бернар-Анри Леви подчеркнул, что законопроект вовсе не претендует на то, чтобы «писать историю вместо историков».
«Тому есть простое объяснение - эта история рассказана и написана уже давно. Мы всегда знали, что начиная с 1915 года, армяне стали жертвами целенаправленного истребления. Об этом написаны горы книг, основанные, в частности, на признаниях самих турецких преступников», - подчеркнул французский философ.
«Ни один серьезный историк не ставит под сомнение эту реальность, или отрицает ее», - заявил Бернар-Анри Леви.
Медиамакс отмечает, что Бернар-Анри Леви является одним из наиболее влиятельных интеллектуалов и общественных деятелей современной Франции. В марте 2011 года он участвовал в переговорах с ливийскими повстанцами в Бенгази и публично защищал международное признание Национального переходного совета Ливии. Вместе с Никола Саркози Бернар-Анри Леви выступал за военное вмешательство международного сообщества в Ливии.
Во время войны в Южной Осетии в 2008 году Бернар-Анри Леви вел репортажи из Грузии, брал интервью у президента Михаила Саакашвили.