“Պետք չէ վտանգավոր դռներ բացել”, ասել է Հիլարի Քլինթոնը Ֆրանսիայի Սենատի որոշման մասին - Mediamax.am
5769 դիտում
“Պետք չէ վտանգավոր դռներ բացել”, ասել է Հիլարի Քլինթոնը Ֆրանսիայի Սենատի որոշման մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը
Լուսանկարը` https://www.hoodemia.com/
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն անդրադարձել է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
Ինչպես հաղորդում է ABC News-ը, Հիլարի Քլինթոնն ասել է, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը զգուշավոր է խոսքի ազատությանը վնաս հասցնելու հարցում: Նա նշել է, որ ամենաճիշտ տարբերակն այդ հարցը պատմաբաններին թողնելն է:
“Ես կարծում եմ, որ իշխանության ուժի կիրառմամբ պատմական հարցերի լուծումը բացում է մի շատ վտանգավոր դուռ”,- ասել Հիլարի Քլինթոնը ԱՄՆ Պետքարտուղարության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը: Նա հավելել է, որ խնդիրը պետք է քննարկվի, այլ ոչ թե հաստատվի կառավարությունների կողմից:
Ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարի, “պետք է բոլոր կողմերին խրախուսել բոլոր պատմական վիճելի հարցերի քննարկման ժամանակ ներկայացնել փաստարկներ ու լսել միմյանց”:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը 127 “կողմ”, “86” դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը պետք է հաստատվի նախագահ Սարկոզիի կողմից:

Не надо открывать «опасные двери», сказала Хиллари Клинтон о решении французского Сената - Mediamax.am
5759 просмотров
Не надо открывать «опасные двери», сказала Хиллари Клинтон о решении французского Сената
Госсекретарь США Хиллари Клинтон
Фото: https://www.hoodemia.com/
Ереван/Медиамакс/. Госсекретарь США Хиллари Клинтон прокомментировала принятый французским Сенатом законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе - Геноцида армян.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на ABC News, Хиллари Клинтон заявила, что Госдепартамент США осторожен в вопросе нанесения вреда свободе слова. Она отметила, что наиболее правильным вариантом является оставить этот вопрос историкам.
«Я полагаю, что решение исторических вопросов посредством силы власти открывает очень опасную дверь»,- сказала Хиллари Клинтон в ходе встречи с сотрудниками Госдепартамента. Она добавила, что вопрос должен обсуждаться, а не утверждаться со стороны правительств.
По мнению Госсекретаря США, «в ходе обсуждения всех спорных исторических вопросов необходимо поощрять все стороны представлять аргументы и слушать друг друга».
Медиамакс напоминает, что 23 января Сенат Франции принял законопроект о криминализации отрицания геноцидов, который должен быть утвержден президентом Никола Саркози.