“Պետք չէ վտանգավոր դռներ բացել”, ասել է Հիլարի Քլինթոնը Ֆրանսիայի Սենատի որոշման մասին - Mediamax.am
5769 դիտում
“Պետք չէ վտանգավոր դռներ բացել”, ասել է Հիլարի Քլինթոնը Ֆրանսիայի Սենատի որոշման մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը
Լուսանկարը` https://www.hoodemia.com/
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն անդրադարձել է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
Ինչպես հաղորդում է ABC News-ը, Հիլարի Քլինթոնն ասել է, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը զգուշավոր է խոսքի ազատությանը վնաս հասցնելու հարցում: Նա նշել է, որ ամենաճիշտ տարբերակն այդ հարցը պատմաբաններին թողնելն է:
“Ես կարծում եմ, որ իշխանության ուժի կիրառմամբ պատմական հարցերի լուծումը բացում է մի շատ վտանգավոր դուռ”,- ասել Հիլարի Քլինթոնը ԱՄՆ Պետքարտուղարության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը: Նա հավելել է, որ խնդիրը պետք է քննարկվի, այլ ոչ թե հաստատվի կառավարությունների կողմից:
Ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարի, “պետք է բոլոր կողմերին խրախուսել բոլոր պատմական վիճելի հարցերի քննարկման ժամանակ ներկայացնել փաստարկներ ու լսել միմյանց”:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը 127 “կողմ”, “86” դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը պետք է հաստատվի նախագահ Սարկոզիի կողմից:

Yerevan/Mediamax/. Secretary of State Hillary Clinton on Thursday commented on the bill passed by the French Senate, criminalizing the denial of genocides, including the Armenian Genocide.
Hillary Clinton said the U.S. administration was wary of compromising free speech. She said the issue was best left for scholars, Mediamax reports quoting ABC News.
“To try to use government power to resolve historical issues, I think, opens a door that is a very dangerous one to go through,” Clinton said at an event with U.S. State Department employees. She also added that the issue should be debated, but not settled by governments.
“We need to encourage anyone on any side of any contentious historical debate to get out into the marketplace of ideas,” she said. “Muster your evidence, put forth your arguments, and you know, be willing to engage.”
Mediamax recalls that on January 23, the French Senate passed a bill criminalizing the denial of genocides which must be approved by the President of France Nicolas Sarkozy.