Նալբանդյանը համոզված է, որ շատ երկրներ կընդունեն ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող որոշումներ - Mediamax.am
4857 դիտում
Նալբանդյանը համոզված է, որ շատ երկրներ կընդունեն ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող որոշումներ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի եւ Սենատի կողմից ընդունված Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրենքը "կարող է միայն օգտակար լինել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար”:
“Եթե ինչ-որ բան խոչընդոտում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա դա հենց թուրքական կողմի մոտեցումն է: Թուրքական կողմը Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրումից հետո հետքայլ արեց՝ հրաժարվելով կյանքի կոչել պայմանավորվածությունները: Միջազգային հանրությունը գտնում է, որ գնդակը գտնվում է Թուրքիայի կիսադաշտում”,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը ավստրիական Der Standard թերթին տված հարցազրույցում:
Այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանն այս օրենքը համարում է մի մոդել, որին պետք է հետեւեն նաեւ այլ երկրներ, Էդվարդ Նալբանդյանը վստահություն է հայտնել, որ “նման որոշումներ ընդունելու են նաեւ այլ երկրներ, քանի դեռ Թուրքիայի պետական քաղաքականությունն է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը”:
“Ցեղասպանության ժխտումը համապատասխան արձագանքի է արժանանում”,- ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով օրինագծի քննարկմանը Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդում` նա ասել է, որ օրենքը Ֆրանսիայի ժողովրդի ջախջախիչ մեծամասնության կարծիքն է:

Глава МИД Армении уверен, что многие страны примут решение о криминализации отрицания Геноцида армян - Mediamax.am
4862 просмотров
Глава МИД Армении уверен, что многие страны примут решение о криминализации отрицания Геноцида армян
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что закон о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Национальным Собранием и Сенатом Франции, «может лишь пойти на пользу армяно-турецким отношениям».
«Если что-то и препятствует нормализации армяно-турецких отношений, то это подход турецкой стороны. После подписания Протоколов в Цюрихе Турция сделала шаг назад, отказавшись воплотить в жизнь достигнутые договоренности. Международное сообщество считает, что мяч находится на поле Турции»,- сказал Эдвард Налбандян в интервью австрийской газете Der Standard.
На вопрос о том, считает ли Армения этот закон «моделью», которой должны следовать и другие страны, глава внешнеполитического ведомства Армении выразил уверенность, что «пока Турция ведет государственную  политику по отрицанию Геноцида армян, подобные решения будут принимать многие страны».