Հայ խաղաղապահները կմնան Աֆղանստանում, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը շարունակելու իր մասնակցությունը բերել Աֆղանստանում իրավիճակի կայունացմանը:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է Վարշավայում՝ Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ ոչ անդամ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների ձեւաչափով հանդիպմանը:
«Մենք վերահաստատել ենք մեր ներգրավումը մինչեւ 130 զինվորականներով «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության կազմում եւ պատրաստ ենք շարունակելու նաեւ 2016 թվականից հետո: Այս կապակցությամբ պետք է հատուկ ընդգծեմ Գերմանիայի հետ մեր արդյունավետ համագործակցությունը, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր երկրների փոխգործակցության լավագույն եւ ուսանելի օրինակներից է:
Պատրաստակամություն ենք հայտնել նաեւ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Տեւական գործընկերություն» առաքելությանը, երբ այն փոխարինի «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությանը: Այդ նպատակով Հայաստանը ներգրավված է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի քաղաքացիական ժամանակավոր ներկայության պլանավորման գործընթացին», - ասել է Հայաստանի ղեկավարը:

Армянские миротворцы останутся в Афганистане, сказал президент - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что Армения продолжит участвовать в стабилизации ситуации в Афганистане.
Об этом президент Армении сказал в Варшаве на встрече глав правительств и государств, участвующих в операции НАТО «Решительное содействие» в Афганистане.
«Мы подтвердили участие до 130 наших военнослужащих в составе миссии «Решительное содействие» и готовы продолжить сотрудничество и после 2016 года. В связи с этим я должен особо подчеркнуть наше эффективное сотрудничество с Германией, которое является образцовым примером сотрудничества страны-члена и партнера НАТО.
Мы выразили также готовность участвовать в миссии НАТО «Длительное партнерство», когда она придет на смену «Решительному содействию». С этой целью Армения участвует в процессе планирования временного гражданского присутствия НАТО в Афганистане», - сказал президент Армении.