Հայ խաղաղապահները կմնան Աֆղանստանում, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը շարունակելու իր մասնակցությունը բերել Աֆղանստանում իրավիճակի կայունացմանը:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է Վարշավայում՝ Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ ոչ անդամ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների ձեւաչափով հանդիպմանը:
«Մենք վերահաստատել ենք մեր ներգրավումը մինչեւ 130 զինվորականներով «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության կազմում եւ պատրաստ ենք շարունակելու նաեւ 2016 թվականից հետո: Այս կապակցությամբ պետք է հատուկ ընդգծեմ Գերմանիայի հետ մեր արդյունավետ համագործակցությունը, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր երկրների փոխգործակցության լավագույն եւ ուսանելի օրինակներից է:
Պատրաստակամություն ենք հայտնել նաեւ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Տեւական գործընկերություն» առաքելությանը, երբ այն փոխարինի «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությանը: Այդ նպատակով Հայաստանը ներգրավված է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի քաղաքացիական ժամանակավոր ներկայության պլանավորման գործընթացին», - ասել է Հայաստանի ղեկավարը:

Armenian peacekeepers to stay in Afghanistan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today that Armenia will continue its participation in the stabilization of the situation in Afghanistan.
The President said this in Warsaw, addressing the meeting of NATO member and non-member states leaders’ meeting on Afghanistan “Resolute Support” mission.
“We reaffirmed our involvement with up to 130 military in “Resolute Support” mission and we ready to continue after 2016. I would like to mention our fruitful cooperation with Germany, which is one of the best examples of cooperation between NATO allies and partner countries.
We also expressed readiness to participate in NATO's “Enduring Partnership” mission, when it will replace the “Resolute Support”. To this end, Armenia is involved in the planning process of the NATO civilian presence in Afghanistan”, said the President of Armenia.