Կստեղծվի ՀՀ Զինված ուժերի գիտահետազոտական ինստիտուտ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմարդյունաբերական եւ ռազմատեխնիկական քաղաքականության ռազմավարության նախագիծն այսօր հավանության է արժանացել ՀՀ ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի նիստում, որը վարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը նշել է, որ ռազմավարության նպատակն է պետության աջակցությամբ գիտատեխնիկական եւ արտադրատեխնոլոգիական ներուժի վերածումը նորարարական գործուն միջոցի, որը կնպաստի ռազմական արդյունաբերական համալիրի կազմակերպությունների արտադրանքի մրցունակության ապահովմանն ու արտահանման կազմակերպմանը:
Փաստաթղթով նախատեսվում է ՀՀ Զինված ուժերի գիտահետազոտական ինստիտուտի հիմնադրումը, որը կմշակի ԶՈՒ-ի պահանջարկին համապատասխան գիտահետազոտական եւ փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների առաջադրանքները եւ դրանց իրականացման համար անհրաժեշտ ելակետային տվյալները:
Դավիթ Փախչանյանը նաեւ ասել է, որ ազգ-բանակ բանաձեւն ընդունելով որպես նպատակ, անհրաժեշտ է վերանայել ՀՀ կրթական գործընթացը՝ դպրոց-բուհ-արտադրություն-գիտություն կապը վերածելով այն գիտակրթական համալիրի, որը կնպաստի կադրերի ապահովմանը:

Armenia to found Research Institute of the Armed Forces - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Military-Industrial Commission of Armenia, chaired by Prime Minister Karen Karapetyan, approved the draft on military-industrial and military-technical strategy at the session today.
Armenian Deputy Defense Minister, Chairman of the State Military-Industrial Commission David Pakhchanian noted that the strategy is aimed at transforming scientific-technical and industrial-technical potential into an effective tool with support from the government.
The mentioned tool will facilitate ensuring competitive ability and export of production of the military industrial companies.
The draft anticipates foundation of Research Institute of the Armenian Armed Forces, which will develop tasks for research and experiments, and initial data for their realization in accordance with the army’s requirements.
David Pakhchanian said that after accepting the nation-army concept as the goal, we need to review Armenia’s education process and turn the “school-university-production-science” chain into a scientific educational complex, which will provide personnel.