Կստեղծվի ՀՀ Զինված ուժերի գիտահետազոտական ինստիտուտ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմարդյունաբերական եւ ռազմատեխնիկական քաղաքականության ռազմավարության նախագիծն այսօր հավանության է արժանացել ՀՀ ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի նիստում, որը վարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը նշել է, որ ռազմավարության նպատակն է պետության աջակցությամբ գիտատեխնիկական եւ արտադրատեխնոլոգիական ներուժի վերածումը նորարարական գործուն միջոցի, որը կնպաստի ռազմական արդյունաբերական համալիրի կազմակերպությունների արտադրանքի մրցունակության ապահովմանն ու արտահանման կազմակերպմանը:
Փաստաթղթով նախատեսվում է ՀՀ Զինված ուժերի գիտահետազոտական ինստիտուտի հիմնադրումը, որը կմշակի ԶՈՒ-ի պահանջարկին համապատասխան գիտահետազոտական եւ փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների առաջադրանքները եւ դրանց իրականացման համար անհրաժեշտ ելակետային տվյալները:
Դավիթ Փախչանյանը նաեւ ասել է, որ ազգ-բանակ բանաձեւն ընդունելով որպես նպատակ, անհրաժեշտ է վերանայել ՀՀ կրթական գործընթացը՝ դպրոց-բուհ-արտադրություն-գիտություն կապը վերածելով այն գիտակրթական համալիրի, որը կնպաստի կադրերի ապահովմանը:

Будет создан научно-исследовательский институт ВС Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Проект Стратегии военно-промышленной и военно-технической политики был одобрен сегодня на заседании Военно-промышленной комиссии под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна.
Замминистра обороны-председатель государственного комитета военной промышленности минобороны Давид Пахчанян отметил, что цель стратегии – трансформировать научно-технический и промышленно-технологический потенциал в действенный инновационный инструмент, который будет способствовать обеспечению конкурентоспособности и организации экспорта продукции военно-промышленного комплекса.
Документ предусматривает создание Научно-исследовательского института Вооруженных сил Армении, который будет разрабатывать задачи для научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также исходные данные для их осуществления.
Давид Пахчанян сказал также, что приняв в качестве цели формулу нация-армия, необходимо пересмотреть образовательный процесс в Армении: связь школа-вуз-производство-наука должна трансформироваться в научно-образовательный комплекс.