Ահաբեկչության սպառնալիքին համարժեք պատասխան է պետք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը կարծում է, որ առաջիկա տարիներին ՀԱՊԿ պետությունները պետք է ուժեղացնեն հակաահաբեկչական բաղադրիչը։
«Ոչ միայն ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, այլ աշխարհի գրեթե բոլոր անկյուններում պարբերաբար տեղի են ունենում սարսափելի հանցագործություններ, որոնք հիմնված են ատելության եւ անմեղ խաղաղ բնակիչներին սպանելու միջոցով ահաբեկելու փորձերի վրա։ Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է պատրաստվենք նման սպառնալիքներին միասին դիմակայելուն։ Մենք ունենք նման ծրագրեր մի շարք ուղղություններով։ Կարծում եմ, առաջիկա տարիներին մենք պետք է ուժեղացնենք հակաահաբեկչական բաղադրիչը եւ լրացնենք այն մշտապես թարմացվող գործիքներով, քանի որ ահաբեկչությունը արագ փոփոխում է իր ձեւերը, նոր գործիքներով է զինվում, եւ դա համարժեք պատասխան է պահանջում։ Մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք այս ուղղությամբ», - ասել է նախարարը «Միր 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Մեկնաբանելով ՀՀ եւ ՌԴ զինված ուժերի միացյալ խմբավորման ազդեցությունը տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունություն ամրապնդման վրա, Վիգեն Սարգսյանը ասել է.
«Անկախության առաջին իսկ տարիներից Հայաստանն ու Ռուսաստանը իրենց համագործակցությունը բնութագրել են որպես ռազմավարական դաշինք։ Դրանից ելնելով, ռազմաքաղաքական համագործակցության մասին համաձայնագրում մեր երկրների միջեւ ամրացվել է հավաքական պաշտպանության գերագույն սկզբունքը՝ երկրներից մեկի նկատմամբ սպառնալիքը կամ հարձակումը դիտարկվում է որպես երկու երկրների դեմ հարձակում։ Հենց այդ ձեւակերպումը եւ դաշնակցային հարաբերությունների ընկալումը պահանջել են ռազմավարական մակարդակով համատեղ գործողությունների մեխանիզմներ եւ գործիքներ ունենալ, եթե դրանց կարիքը առաջանա։ Մենք շատ լուրջ ենք վերաբերում այդ աշխատանքին։ Այս տարի արդեն նախատեսված են միջոցառումներ եւ համատեղ վարժանքներ։ Մենք պետք է հետեւողականորեն ծրագրենք եւ շարունակենք այս աշխատանքները»։

Vigen Sargsyan: The threat of terrorism demands adequate reaction - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan believes that CSTO member states should continue strengthening the counter-terrorism component in the next few years.
“Horrible crimes, based on hatred and attempts to inspire terror through killing or wounding innocent civilians, happen regularly not only in the CSTO area, but almost every region worldwide. We need to prepare for challenging such threats together. We already have programs in a number of directions. I think we must continue strengthening the counter-terrorism component and update it with constantly modernizing tools in the next few years, as terrorism changes form very quickly and takes new weapons, so we have to react adequately. We have a lot of work to do in this direction,” the Minister said in the interview to Mir24 TV Company.
Touching on the influence that the Joint Group of the Armed Forces of Armenia and Russia have on strengthening of stability and security in the region, Vigen Sargsyan commented:
“Since the very first years of independence, Armenia and Russia qualified their partnership as a strategic alliance. That means that the agreements on military and political cooperation between our countries provide for the highest principle of collective defense – a threat or attack against one of the countries is considered an attack on both. That wording and the understanding of the relations of alliance on strategic level demanded mechanisms and tools for joint actions in case such become necessary. That implies joint operative planning and joint use of force if necessary. We take this work very seriously. We already scheduled events and joint trainings for this year. Now we should be very consistent in planning and implementing the work.”