Ահաբեկչության սպառնալիքին համարժեք պատասխան է պետք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը կարծում է, որ առաջիկա տարիներին ՀԱՊԿ պետությունները պետք է ուժեղացնեն հակաահաբեկչական բաղադրիչը։
«Ոչ միայն ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, այլ աշխարհի գրեթե բոլոր անկյուններում պարբերաբար տեղի են ունենում սարսափելի հանցագործություններ, որոնք հիմնված են ատելության եւ անմեղ խաղաղ բնակիչներին սպանելու միջոցով ահաբեկելու փորձերի վրա։ Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է պատրաստվենք նման սպառնալիքներին միասին դիմակայելուն։ Մենք ունենք նման ծրագրեր մի շարք ուղղություններով։ Կարծում եմ, առաջիկա տարիներին մենք պետք է ուժեղացնենք հակաահաբեկչական բաղադրիչը եւ լրացնենք այն մշտապես թարմացվող գործիքներով, քանի որ ահաբեկչությունը արագ փոփոխում է իր ձեւերը, նոր գործիքներով է զինվում, եւ դա համարժեք պատասխան է պահանջում։ Մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք այս ուղղությամբ», - ասել է նախարարը «Միր 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Մեկնաբանելով ՀՀ եւ ՌԴ զինված ուժերի միացյալ խմբավորման ազդեցությունը տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունություն ամրապնդման վրա, Վիգեն Սարգսյանը ասել է.
«Անկախության առաջին իսկ տարիներից Հայաստանն ու Ռուսաստանը իրենց համագործակցությունը բնութագրել են որպես ռազմավարական դաշինք։ Դրանից ելնելով, ռազմաքաղաքական համագործակցության մասին համաձայնագրում մեր երկրների միջեւ ամրացվել է հավաքական պաշտպանության գերագույն սկզբունքը՝ երկրներից մեկի նկատմամբ սպառնալիքը կամ հարձակումը դիտարկվում է որպես երկու երկրների դեմ հարձակում։ Հենց այդ ձեւակերպումը եւ դաշնակցային հարաբերությունների ընկալումը պահանջել են ռազմավարական մակարդակով համատեղ գործողությունների մեխանիզմներ եւ գործիքներ ունենալ, եթե դրանց կարիքը առաջանա։ Մենք շատ լուրջ ենք վերաբերում այդ աշխատանքին։ Այս տարի արդեն նախատեսված են միջոցառումներ եւ համատեղ վարժանքներ։ Մենք պետք է հետեւողականորեն ծրագրենք եւ շարունակենք այս աշխատանքները»։

Виген Саргсян: угроза терроризма требует адекватной реакции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян считает, что в ближайшие годы странам-участницам ОДКБ следует продолжить усиление контртеррористической составляющей.
«Не только в зоне ответственности ОДКБ, но и практически во всех регионах мира периодически происходят ужасные преступления, основанные на ненависти и попытке устрашения путем убийства или поражения ни в чем не повинных мирных граждан. Поэтому нам надо готовиться к отражению таких угроз вместе. По целому ряду направлений у нас есть такие программы. Думаю, в ближайшие годы нам предстоит продолжить усиливать контртеррористическую составляющую и дополнять ее постоянно обновляющимися инструментами, поскольку терроризм очень быстро меняет свои формы, берет на вооружение новые инструменты, и на это следует адекватно реагировать. Нам предстоит очень много работы в этом направлении», - сказал министр в интервью телекомпании «Мир 24».
Комментируя влияние объединенной группировки вооруженных сил Армении и России на усиление стабильности и безопасности в регионе, Виген Саргсян сказал:
«С первых лет независимости Армения и Россия охарактеризовали свое партнерство как стратегический союз. Исходя из этого, в соглашениях о военно-политическом сотрудничестве между нашими странами закреплен высший принцип коллективной обороны - угроза или нападение на одну из стран расценивается как нападение на обе страны. Именно эта формулировка и понимание союзнического взаимоотношения на стратегическом уровне требовала механизмов и инструментов совместных действий в случае возникновения такой необходимости. Это и совместное оперативное планирование, и совместное применение сил в случае возникновения необходимости. Мы очень серьезно относимся к этой работе. В этом году уже есть запланированные мероприятия и совместные учения. Нам предстоит планировать и продолжать эту работу очень последовательно».