Հայաստանը ձգտում է պատրաստել այլ երկրների խաղաղապահներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը զարգացնում է ազգային խաղաղապահ կարողությունները եւ մտադիր է միջազգային հավաստագիր շնորհել իր ուսումնական խաղաղապահ կենտրոնին՝ նաեւ այլ երկրների խաղաղապահներին պատրաստելու համար:
Այդ մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ մարտի 29-ին Նյու Յորքի ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ելույթ ունենալով Խաղաղապահության հարցերով ՄԱԿ-ի նախարարական համաժողովին:
Նախարարն ասել է, որ հավատարիմ մնալով հավաքական պատասխանատվության ոգուն, Հայաստանն ընդլայնում է իր մասնակցությունը ՄԱԿ-ի եւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ընթացող գործողություններում, ներառյալ UNIFIL եւ MINUSMA առաքելությունները:
Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ Հայաստանը մասնակցում է Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող գործողություններին, իսկ վերջերս ազգային մարդասիրական առաքելություն է գործուղել Սիրիա՝ «համագործակցելով ռուսաստանցի գործընկերների հետ եւ արձագանքելով Սիրիայի իշխանությունների եւ հայկական համայնքի խնդրանքին»:
Նախարարն ասել է, որ Հայաստանը զարգացնում է ազգային խաղաղապահ կարողությունները գործընկերների, մասնավորապես, ԱՄՆ աջակցությամբ՝ առաքելություններ մեկնող զինծառայողների պատշաճ պատրաստությունն ապահովելու նպատակով:
«Մեր նպատակն է միջազգային հավաստագիր շնորհել ուսումնական խաղաղապահ կենտրոնին՝ նաեւ այլ երկրների խաղաղապահներին պատրաստելու համար», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Խոսելով կանանց ներգրավվածության մասին, նախարարն ասել է, որ կանայք արդեն ներկայացված են Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում ծառայող հայկական առաքելություններում, իսկ 2019թ. ամռանը Հայաստանը կավելացնի կանանց թիվը Լիբանանում ՄԱԿ-ի UNIFIL գործողության շրջանակում ծառայող իր առաքելությունում:

Армения хочет сертифицировать свой центр подготовки миротворцев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения развивает свои миротворческие возможности и намерена сертифицировать свой учебный центр для подготовки миротворцев из других стран.
Об этом заявил министр обороны Армении Давид Тоноян, выступая 29 марта на министерской конференции по вопросам миротворчества в штаб-квартире ООН.
Он отметил, что Армения, оставаясь приверженной духу коллективной ответственности, расширяет свое участие в операциях ООН и под эгидой ООН, включая миссии UNIFIL и MINUSMA.
Давид Тоноян подчеркнул, что Армения участвует в операциях НАТО в Косово и Афганистане, а недавно направила гуманитарную миссию в Сирию, «сотрудничая с российскими партнерами и реагируя на просьбу властей Сирии и армянской общины».
Министр сообщил, что Армения развивает национальные миротворческие возможности при поддержке партнеров, в частности, США с целью обеспечения должной подготовки военнослужащих, отправляющихся в различные миссии.
«Наша цель – получить международный сертификат для учебного центра, чтобы готовить миротворцев из других стран»,- заявил Давид Тоноян.
Говоря об участии женщин в армянских миротворческих миссиях, министр подчеркнул, что они уже представлены в миссиях в Косово и Афганистане, а летом 2019 года Армения увеличит число женщин в рамках своей миссии в Ливане.