2012թ. I կիսամյակում ՀՀ տնտեսությունը կբախվի վարկավորման աճի դանդաղեցման բացասական ազդեցությանը, կարծում են ԶԵԱԲ-ում - Mediamax.am
5717 դիտում
2012թ. I կիսամյակում ՀՀ տնտեսությունը կբախվի վարկավորման աճի դանդաղեցման բացասական ազդեցությանը, կարծում են ԶԵԱԲ-ում
Լուսանկարը` http://design.zecho.ru
Երեւան: Մեդիամաքս: 2012թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանը կբախվի վարկավորման աճի դանդաղեցման բացասական ազդեցությանը, ասվում է Զարգացման եվրասիական բանկի /ԶԵԱԲ/ 2011թ. դեկտեմբերի «ԱՊՀ Մակրոմոնիտոր» զեկույցում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԶԵԱԲ-ն նշում է, որ աշխարհում 2008թ. ճգնաժամին համանիշ տնտեսական ցնցումների բացակայության պարագայում այդ ազդեցությունը չափավոր կլինի:
Զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանի բանկային համակարգը դանդաղեցրել է տնտեսության վարկավորման աճի տեմպերը. հատկացված վարկերի անվանական ծավալը 3-րդ եռամսյակի արդյունքներով նախորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 5,4%-ով: Մինչդեռ 2-րդ եւ 1-ին եռամսյակներում վարկավորման աճը կազմում էր համապատասխանաբար 10,4% եւ 8,6%:
ԶԵԱԲ-ը նշում է, որ վարկային ակտիվության նվազեցումը դեռեւս ակնհայտորեն չի ազդել բանկերի կայունության ցուցանիշների դինամիկայի վրա:
Մտադի՞ր եք այս տարվա ընթացքում վարկ վերցնել:
Հայաստանի տնտեսության հեռանկարների վերաբերյալ ԶԵԱԲ-ի գնահատականը ավելի երկարատեւ հեռանկարում ընդհանուր առմամբ լավատեսական է: “Ելնելով այն հանգամանքից, որ Հայաստանի տնտեսությունը, հատկապես` շինարարության ոլորտում ներդրումների լճացման պայմաներում դրսեւորում է 4-5% աճ, մենք ակնկալում ենք տնտեսական աճի աստիճանական արագացում, նվազագույնը մինչեւ 6-7%` հաշվի առնելով այս ոլորտներում տնտեսական ակտիվության գոնե չափավոր աճի վերականգնումը”,- ասվում է զեկույցում:
Միաժամանակ, ԶԵԱԲ-ը նշում է, որ Հայաստանի տնտեսությունն ունի կառուցվածքային բնույթի որոշակի խնդիրներ. ամենաբարձր գործազրկությունը տարածաշրջանում (Համաշխարհային բանկի 2008թ. տվյալներով` 28,6%, իսկ մինչեւ 24 տարեկան երիտասարդների շրջանում` 50%), ինչպես նաեւ արտաքին հաշվեկշռի մշտական դեֆիցիտ:
“Երկու խնդիրների երկարաժամկետ լուծումը, ըստ ամենայնի, Հայաստանի տնտեսության մրցունակության ավելացման, շուկայական մենաշնորհի մակարդակի նվազեցման, բիզնեսի պայմանների բարելավման եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման մեջ է: Տնտեսության արտաքին կայունության ավելացման պայման է հանդիսանում արտահանման դիվերսիֆիկացիան, որի 60%-ից ավելին ներկայումս կազմում են մետաղներն ու հանքաքարերը, ինչպես նաեւ ՀՆԱ-ի համեմատ արտաքին պարտքի աստիճանական նվազեցումը”,- ասված է ԶԵԱԲ-ի զեկույցում:

В первой половине года экономика Армении столкнется с негативным влиянием замедления роста кредитования, считают в ЕАБР - Mediamax.am
5710 просмотров
В первой половине года экономика Армении столкнется с негативным влиянием замедления роста кредитования, считают в ЕАБР
Фото: http://design.zecho.ru
Ереван/Медиамакс/. В первой половине 2012 года Армения столкнется с негативным влиянием замедления роста кредитования, говорится в отчете Евразийского банка развития (ЕАБР) «Макромонитор СНГ» за декабрь 2011г.
Как сообщает Медиамакс, ЕАБР отмечает, что в отсутствие экономических потрясений в мире, сопоставимых по масштабу с событиями 2008 года, это влияние будет умеренным.
В отчете говорится, что банковская система Армении замедлила темпы роста кредитования экономики: номинальный объем выданных кредитов по итогам 3-го квартала увеличился на 5,4% по сравнению с предыдующим кварталом. При этом рост кредитования во втором и первом кварталах составлял соответственно 10,4% и 8,6%.
ЕАБР указывает, что снижение кредитной активности пока не оказало явного влияния на динамику индикаторов устойчивости банков.
Оценка ЕАБР перспектив экономики Армении на более длительную перспективу является в целом оптимистичной. «Исходя из того, что экономика Армении демонстрирует рост в пределах 4-5% в условиях стагнации в инвестициях, особенно, в строительстве, мы рассчитываем на постепенное ускорение экономического роста в Армении, по крайней мере, до 6-7% по мере восстановления хотя бы умеренного роста в этих видах экономической активности», - говорится в отчете.
В то же время, указывает ЕАБР, экономика Армении испытывает ряд проблем  структурного характера: самая высокая в регионе безработица (по данным Всемирного банка за 2008г. - 28,6%, а среди молодежи до 24-х лет – 50%) и перманентный дефицит внешнего баланса.
«Долгосрочное решение обеих проблем, по-видимому, лежит в плоскости увеличения конкурентоспособности экономики Армении, снижения степени монополизма на рынках, улучшения условий ведения бизнеса и развития транспортной инфраструктуры. Условия для повышения внешней устойчивости экономики – диверсификация экспорта страны, более 60% которого в настоящий момент составляют металлы и руда, а также постепенное снижение внешнего долга относительно ВВП», - говорится в отчете ЕАБР.