Մեր բանկային հատվածում “տաք փողեր” չկային, ասել է ՀՀ վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ մեր երկրի բանկային հատվածն ԱՊՀ այլ երկրների համեմատ ավելի լավ էր պատրասվել ճգնաժամին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վարչապետն այս մասին ասել է ՌԲԿ-ի հարցազրույցի ժամանակ:
“Դա տեղի ունեցավ այն բանի շնորհիվ, որ մենք բանկային հատվածի բարեփոխումներն ավարտել էինք ավելի վաղ, քան այլ երկրներում, եւ մեր բանկային հատվածում “տաք փողեր” չկային: Վերահսկողությունը շատ ուժեղ էր, եւ բանկերի հրապարակային հաշվետվությունները համապատասխանում էին իրականությանը, չկային վատ ակտիվներ, իսկ իրացվելիությունը պահվում էր բարձր մակարդակի վրա: Ի տարբերություն Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, որտեղ ներգրավված էին միջազգային ֆինանսական շուկաների “տաք փոխերը”, միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի առաջին ալիքը մեզ շրջանցեց”, - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ճգնաժամը իրական հատվածի միջոցով հարվածեց Հայաստանին իր երկրորդ ալիքով:
“Նախեւառաջ, դա կապված էր Ռուսաստանում տիրող իրավիճակի հետ: Առաջին հերթին, մեր իրական հատվածում շատ բարձր է ռուսական ընկերությունների մասնաբաժինը: Երկրորդ խնդիրն այն է, որ Հայաստանում հիմնական ներդրումներն արվում են Ռուսաստանից: Երրորդ գործոնը մասնավոր փոխանցումներն են: Հայաստանի շատ քաղաքացիներ աշխատում են Ռուսաստանում, եւ տարեկան մոտ  $‌ 1 մլրդ-ի մասնավոր փոխանցումները Հայաստանի համար էական նշանակություն ունեն”, - ասել է վարչապետը:
“Այս ճգնաժամից մեր քաղած հիմնական դասն այն է, որ անհրաժեշտ է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել արտադրական քաղաքականությանը, դիվերսիֆիկացնել ազգային համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքը, իրական հատվածում բարեփոխումները կատարել ավելի արագ տեմպերով”,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

There was no “hot” money in our banking sector, Armenian PM says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the country’s banking sector is better prepared for a crisis than in other CIS countries.
The Prime Minister said this in his interview to RBK, Mediamax reports:
“It happened due to the fact that the reform in banking sector was completed earlier than in other countries and there was no “hot” money in our banking sector. It was strictly controlled and the public reports of the banks complied with the reality - there were no bad assets and the liquidity was sustained on a very high level. The first wave of the global crisis passed us by unlike Kazakhstan, Russia and Ukraine where “hot” money was attracted from international commercial markets”, said Tigran Sargsyan.
He noted that only the second wave of the crisis touched Armenia through the real sector.
“First of all, it was linked to the situation in Russia. There are several reasons for that. First of all, the share of Russian enterprises in real estate sector is rather significant. The second aspect is connected to the fact that main investments in Armenia are made from Russia.  The third factor is private transfers. A huge number of Armenian citizens work in Russia and approximately USD1bln of annual private transfers are of considerable importance to Armenia”, said the PM.
“The main lesson we learnt from the crisis is that we should pay more attention to the industrial policy, diversify the structure of the gross national product and implement reforms in the real sector at a higher pace”, said Tigran Sargsyan.