Մեր բանկային հատվածում “տաք փողեր” չկային, ասել է ՀՀ վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ մեր երկրի բանկային հատվածն ԱՊՀ այլ երկրների համեմատ ավելի լավ էր պատրասվել ճգնաժամին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վարչապետն այս մասին ասել է ՌԲԿ-ի հարցազրույցի ժամանակ:
“Դա տեղի ունեցավ այն բանի շնորհիվ, որ մենք բանկային հատվածի բարեփոխումներն ավարտել էինք ավելի վաղ, քան այլ երկրներում, եւ մեր բանկային հատվածում “տաք փողեր” չկային: Վերահսկողությունը շատ ուժեղ էր, եւ բանկերի հրապարակային հաշվետվությունները համապատասխանում էին իրականությանը, չկային վատ ակտիվներ, իսկ իրացվելիությունը պահվում էր բարձր մակարդակի վրա: Ի տարբերություն Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, որտեղ ներգրավված էին միջազգային ֆինանսական շուկաների “տաք փոխերը”, միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի առաջին ալիքը մեզ շրջանցեց”, - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ճգնաժամը իրական հատվածի միջոցով հարվածեց Հայաստանին իր երկրորդ ալիքով:
“Նախեւառաջ, դա կապված էր Ռուսաստանում տիրող իրավիճակի հետ: Առաջին հերթին, մեր իրական հատվածում շատ բարձր է ռուսական ընկերությունների մասնաբաժինը: Երկրորդ խնդիրն այն է, որ Հայաստանում հիմնական ներդրումներն արվում են Ռուսաստանից: Երրորդ գործոնը մասնավոր փոխանցումներն են: Հայաստանի շատ քաղաքացիներ աշխատում են Ռուսաստանում, եւ տարեկան մոտ  $‌ 1 մլրդ-ի մասնավոր փոխանցումները Հայաստանի համար էական նշանակություն ունեն”, - ասել է վարչապետը:
“Այս ճգնաժամից մեր քաղած հիմնական դասն այն է, որ անհրաժեշտ է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել արտադրական քաղաքականությանը, դիվերսիֆիկացնել ազգային համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքը, իրական հատվածում բարեփոխումները կատարել ավելի արագ տեմպերով”,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

В нашем банковском секторе не было «горячих» денег, сказал премьер-министр Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что банковский сектор страны был лучше подготовлен к кризсу, нежели в других странах СНГ.
Как сообщает Медиамакс, премьер сказал об этом в интервью РБК.
«Это произошло благодаря тому, что реформа в банковском секторе закончилась раньше, чем в других странах, и в нашем банковском секторе не было «горячих» денег. Надзор был очень сильным, и публичные отчеты банков соответствовали действительности, не было плохих активов, ликвидность поддерживалась на очень высоком уровне. Первая волна международного финансового кризиса обошла нас - в отличие от Казахстана, России, Украины, где были привлеченные «горячие» деньги с международных финансовых рынков», - сказал Тигран Саргсян.
Он отметил, что кризис затронул Армению своей второй волной - через реальный сектор.
«Прежде всего это было связано с ситуаций в России. На это есть несколько причин. Во-первых, удельный вес российских предприятий в реальном секторе очень высок. Второй аспект связан с тем, что основные инвестиции в Армению осуществляются из России. Третий фактор - это частные трансферты. Очень много граждан Армении работают в России, и порядка $‌ 1 млрд в год частных трансфертов имеют для Армении существенное значение», - сказал премьер.
«Основной урок, который мы сделали из этого кризиса, - необходимо больше внимания уделять промышленной политике, диверсифицировать структуру национального валового продукта, проводить более быстрыми темпами реформы в реальном секторе», - сказал Тигран Саргсян.