Ձեւակերպվում են կրթության ոլորտի կոռուպցիոն ռիսկերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կրթության ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարի միասնական մեխանիզմների մշակման նպատակով ձեւավորված աշխատանքային խումբն արդեն երեք նիստ է գումարել:
Ս.թ. մարտին հայտնի էր դարձել, որ կրթության եւ գիտության նախարարությունը եւ մի շարք հասարակական կազմակերպություններ աշխատանքային խումբ են ստեղծել
«Կայացել է աշխատանքային խմբի երեք նիստ, որոնք անցել են կառուցողական մթնոլորտում։ Քննարկումների արդյունքում խումբն ամբողջացրել է մեկ կոռուպցիոն ռիսկ՝ իր խնդիրների թվարկմամբ»,- Մեդիամաքսին տեղեկացրել են նախարարությունում։
Այստեղ նշել են, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում փուլ առ փուլ ձեւակերպվելու են կոռուպցիոն ռիսկերն ու դրանց լուծմանն ուղղված գործողությունները, որոնք կամփոփվեն մեկ փաստաթղթում։
«Կոռուպցիոն ռիսկերի հաղթահարմանն ուղղված գործողությունները պահանջում են համապարփակ՝ իրավական, ֆինանսական, կառավարման եւ այլ մեխանիզմների կարգավորում, որոնց անդրադարձ կարվի միասնական փաստաթղթի մշակումից հետո»,- տեղեկացրել են նախարարությունում։

Corruption risks in education sector formulated
Yerevan/Mediamax/. The working group, formed for elaboration of unified mechanisms against corruption risks in education sector, has already called three sessions.
The Ministry of Education and Science and a number of NGOs created a working group (in Armenian) in March of 2017.
“Our working group has already held three constructive sessions. The group has summarized a single corruption risk with its challenges during the discussions,” the Ministry informed Mediamax.
The Ministry noted that the corruption risks, as well as ways of tackling those issues would be step-by-step formulated at the sessions with the results to be summed up in a unified document.
“The actions, aimed at eliminating corruption risks, demand regulation of legal, financial, governmental and other mechanisms inclusively, which will be touched upon in the unified document,” the Ministry notes.