ԵՄ-ն Հայաստանին կոչ է արել ընտրություններն անցկացնել միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան - Mediamax.am
3823 դիտում
ԵՄ-ն Հայաստանին կոչ է արել ընտրություններն անցկացնել միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ-ն ընդգծում է Հայաստանում 2012-ի մայիսին կայանալիք խորհրդարանական եւ 2013-ի կայանալիք նախագահական ընտրությունները միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու կարեւորությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ԵՄ Խորհրդի փետրվարի 27-ի նիստի արդյունքում հավանության արժանացած եզրակացությունում ասվում է, որ ԵՄ-ն ուշադրությամբ հետեւելու է նախընտրական զարգացումներին Հայաստանում:
“ԵՄ-ն Հայաստանին կոչ է անում շարունակել բարեփոխումները ժողովրդավարական ինստիտուտների ուժեղացման, դատական համակարգի անկախության բարձրացման, քաղաքական  բազմակարծության խթանման, ԶԼՄ-ների ազատ եւ հավասար հասանելիության, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ուղղությամբ”,- ասվում է ԵՄ Խորհրդի եզրակացությունում:
Փաստաթղում նշվում է, որ ԵՄ-ն կարեւորում է կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարը եւ ողջունում դրա դեմ պայքարին հավատարիմ լինելու վերաբերյալ Հայաստանի հայտարարությունը:

Ереван/Медиамакс/. ЕС подчеркивает исключительную важность того, чтобы предстоящие в мае парламентские выборы и президентские выборы 2013 года в Армении были проведены в соответствии с международно-признанными демократическими стандартами.
Как сообщает Медиамакс, в заключениях Совета ЕС, одобренных по итогам заседания 27 февраля, говорится, что ЕС будет пристально следить за предвыборными развитиями в Армении.
«ЕС призывает Армению продолжить реформы в направлении усиления демократических институтов, повышения независимости судебной системы, поощрения политического плюрализма, свободы и равного доступа к масс-медиа, а также защиты прав человека и фундаментальных свобод», - говорится в заключении Совета ЕС.
В документе отмечается, что ЕС придает важность эффективной борьбе с коррупцией и приветствует заявления Армении о приверженности борьбе с ней.