ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելություն. տրակտորներ բաժանելը ԲՀԿ-ի քարոզարշավի մաս է հանդիսանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 6-ին կայանալիք ԱԺ ընտրություններին հետեւող ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունն այսօր հրապարակել է երկրորդ միջանկյալ զեկույցը:
«Ապրիլի 8-ին մեկնարկած քարոզարշավն ակտիվ է ընթանում: Ընտրությունների մասնակիցները հիմնականում կարողանում են քարոզարշավ վարել, նրանց տրամադրվել են անվճար տարածքներ ու անվճար վայրեր` պաստառեր փակցնելու համար: Սակայն եղել են նաեւ քարոզչությանը խոչընդոտելու փորձեր, մասնավորապես` բռնությամբ ուղեկցված երկու միջադեպ Երեւանում», - ասված է զեկույցում:
«Դիտորդական առաքելությունը արձանագրել է Ընտրական Օրենսգրքի խախտման դեպքեր: Մասնավորապես, քարոզչություն է իրականացվել դպրոցներում, աշակերտներին եւ ուսուցիչներին հորդորել են մասնակցել ՀՀԿ-ի նախընտրական միջոցառումներին: Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության առաջնորդին պատկանող բիզնեսը տրակտորներ է բաժանում մի քանի մարզերում, ինչը փաստացի հանդիսանում է կուսակցության քարոզարշավի մասը», - ասված է զեկույցում:
Դիտորդական առաքելությունը նշում է, որ եթե մինչեւ քարոզարշավի մեկնարկը ՀՀ նախագահը եւ կառավարության անդամները դիտարկված ԶԼՄ-ներում չափազանց ծավալուն լուսաբանում էին ստանում, «ապրիլի 8-ից հետո դա զգալիորեն նվազել է»:

Ереван/Медиамакс/. Наблюдательская миссия ОБСЕ/БДИПЧ за парламентскими выборами 6 мая в Армении опубликовала сегодня второй промежуточный доклад.
«Стартовавшая 8 апреля предвыборная кампания проходит активно. Участники выборов в целом могут свободно вести агитацию, им предоставлены бесплатные территории и места для размещения плакатов. Однако были также попытки препятствововать агитации, в частности, два инцидента с применением насилия в Ереване»,- говорится в докладе.
«Миссия наблюдателей зарегистрировала случаи нарушений Избирательного Кодекса. В частности, велась агитация в школах, школьников и учителей призывали участвовать в предвыборных мероприятиях РПА. Бизнес, принадлежащий лидеру партии «Процветающая Армения», раздает тракторы в некоторых регионах, что фактически является частью кампании партии»,- отмечается в докладе.
Наблюдательская миссия отмечает, что, если до начала кампании президент Армении и члены правительства получали чрезмерно широкое освещение в наблюдаемых СМИ, то «после 8 апреля это явление существенно сократилось».